• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
24.04.2024 05:50

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Защо скаларията ми престана да се храни?

Започната от dzimko, 26.01.2010 20:43

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

dzimko

Защо скаларията ми престана да се храни? Това продължава вече трети ден. На външен вид е в перфектно здраве , няма наранявания , плува си съвсем нормално или може да кажем не се движи прекалено много . Другите риби се хранят съвсем нормално . Преди няколко дена давах жив тубифекс , но съвсем малко , страхувах се да не преядат , защото знам, че от това умират. Въпросната скалария да е изяла 3-4 червейчета . Изпражненията на тази скалария са едни такива прозрачни и се влачат след нея дълго време.
Може ли да ми кажете с какво да лекувам рибката?

dimo _ss

Аз имам същия проблем с една от мойте скаларии.Рибата плува в страно положение (с главата нагоре )стои по повърхноста или се крие на дъното.Изпражненията са също слузесто белезникави и не се храни.Другите обитатели са в добро здраве,храня с тетра и замразена храна(май е ларва на комар).Нищо ново не съм вкарвал последните 2 седмици.Идея си нямам на какво се дължи.Първоначално се съмнявах да не е от СО2-то,ама едва ли 2литра мая и захар ще наситят до тъкава степен 120 литра вода.
 Ако някой има идея на каво се дължат симптомите ще съм благодарен да сподели.В смисъл да не би да е някое заразно заболяване та да вземем мерки с колегата .Иначе знам че война без жертви не може .    
 
 ПОЗРАВИ *privet*

bluefire

Цитат на: dzimko - 26.01.2010 20:43
Преди няколко дена давах жив тубифекс , но съвсем малко , страхувах се да не преядат , защото знам, че от това умират. Въпросната скалария да е изяла 3-4 червейчета .

на колко дена храниш с тубифекс щото аз ги свикнах на жива и после не искат да ядът друго

dzimko

Цитат на: bluefire - 26.01.2010 23:03
на колко дена храниш с тубифекс щото аз ги свикнах на жива и после не искат да ядът друго
През 3-4 дена им давам малко тубифекс като това е допълнение след друга суха храна на Тетра.
Давам много малко , колкото да разнообразя. Замразена храна не съм им давал до сега.

raiko

Цитат на: dzimko - 26.01.2010 20:43
..... Изпражненията на тази скалария са едни такива прозрачни и се влачат след нея дълго време.

Това е характерно при наличието на камшичести паразити-Spironucleus , Hexamita(по-често при дискусите). Тези паразити се срещат често при южноамериканските цихлиди.Лечението е с Metronidazole ( Flagil , трихомонацид).  Тук някъде(във форума) има теми за лечението на дискуси от Хексамитоза. При скалариите лечението е същото в общи линии, като температурата не се вдига прекалено много.

dzimko

Благодаря raiko . Прочетох доста неща от форама и купих Flagyl 250 mg таблетки
Ще следвам инструкциите на Minko :
Вместо трихомонацид аз бих ти препоръчал флажил. И двете съдържат активната съставка която теб те интересува - метронидезол.
Флажила цапа по-малко водата и е нужно да слагаш по-малко таблетки. Аз съм ползвал флажил и трихомонацид и лекувах Малави блоут. С флажила дозирах 1 хапче на 70 литра вода. Искам да отбележа че е добре да стриеш хапчето и да го разтвориш първо в чаша вода. Тогава наливай. Верно е малко по-скъп но:
- 1 хапче флажил = 2 хапчета трихомонацид
- цапа по-малко водата
- разтваря се по-лесно от трихомонацида

Много е важно, че метронидезола е активен максимум за 6-7 часа във водата. Така че една доза сутрин и една вечер би било добре. Ако слагаш по повече, да кажем 3 пъти в деня е идеално, но трябва да сменяш по-често водата.

Ето моето лечение в общия аквариум:
1 ден:
- сутринта 1 хапче флажил на 70 литра
- вечер 1 хапче на 70 литра
не храня

2 ден:
- сутрин 1 хапче на 70 литра
вечер, смяна на водата 30%-40%
храня с люспи накиснати в разтвор с флажил
и пак бухам по 1 хапче на 70 литра

3 ден:
- сутринта 1 хапче флажил на 70 литра
- вечер 1 хапче на 70 литра
не храня

4 ден:
- сутрин 1 хапче на 70 литра
вечер, смяна на водата 30%-40%
храня с люспи накиснати в разтвор с флажил
и пак бухам по 1 хапче на 70 литра

На петия вече всички риби ми бяха 6+ със спаднали кореми. По форумите пише че лечението може да продължи до 10-на дни. Метронидезола не трепи нитрифициращите бактерии, но трябва да спреш УВ и да махнеш активния въглен (ако ползваш).]


Реших да не прилагам лечението в общият аквариум а да отделя болната рибка в отделен съд . Надявам се да не греша...
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi46.tinypic.com%2F11aeffd.jpg&hash=0311436b33c913379309977dd31ed14a589a9639


: 27.01.2010г 17:05ч
Цитат на: raiko - 27.01.2010 00:33
Това е характерно при наличието на камшичести паразити-Spironucleus , Hexamita(по-често при дискусите). Тези паразити се срещат често при южноамериканските цихлиди.Лечението е с Metronidazole ( Flagil , трихомонацид).  Тук някъде(във форума) има теми за лечението на дискуси от Хексамитоза. При скалариите лечението е същото в общи линии, като температурата не се вдига прекалено много.
Raiko дали flagil влияе на растенията , охлюви , имам и скариди .За сега реших да не слагам в общият аквариум лекарството, но ако се влоши още някоя риба ще се наложи...

dzimko

Здравейте отново.
Лечението само на една рибка не даде резултат. Вече втори ден се опитвам да я лекувам с Флажил но рибката отказва да се храни и диша учестено. Дали да не сменя лекарството с трихомонацид   За капак още една от скалариите ми започна да има същите симптоми. Реших , че ще е най-добре да лекувам в общият аквариум и сега продължавам лечението там.
Кажете , моля ви , с кое лекарство да лекувам, докато все още има смисъл?

maniaka22

дали тази болест може да се хване и от астронатусите ккажете ако сте запознати какви са симптомите  за да разбера дали са болни не искат да ядат иначе дуго всичко им е наред

vasso

Спират да се хранят, постепенно отслабват и стоят апатични. Някои прояждат и се оправят, но други умират. Знам, че се среща при американските цихлиди (като дискусите). За астронатуси не знам, но е твърде вероятно. :-)

Здравков

Да пък мойте скаларии ги храня убилно по трипати на ден даже като ги храня  даже  опитват до пръстите ми да докопат неска са ми упостошили любимата ми бета с огромни воали (то ся перки няма ) извинявам се за спама ама как се лекува лакомия на скаларии?

vasso


ivan_251

Че моите същото го правят,изкачат им моцуните от главата,се първи се натискат за храна.  *YAHOO*

elblanko

Цитат на: vasso - 03.02.2010 21:56
Спират да се хранят, постепенно отслабват и стоят апатични. Някои прояждат и се оправят, но други умират. Знам, че се среща при американските цихлиди (като дискусите). За астронатуси не знам, но е твърде вероятно. :-)
Да ти кажа, ако симптомите са като при dzimko, това е болест която се среща при всички цихлиди, не само при американските.
Както е казал raiko, болеста се казва хексамитоза или дупка в главата.
Това че рибите ти боледуват от нея, е признак на некачествена вода и храна, и трябва да се взимат мерки, а не да си чакаш да видиш коя ще прояде и коя ще умре.
Цитатдали тази болест може да се хване и от астронатусите ккажете ако сте запознати какви са симптомите  за да разбера дали са болни не искат да ядат иначе дуго всичко им е наред
Може да се хване от астронотусите.
Симптомите са бели или прозрачни изпражнения, липса на апетит и в по напреднал стадии, дупки по главата, покрити с слуз.
Лошото е че дори dzimko да излекува рибите си, те най вероятно пак ще се разболеят.
Няма да е лошо да смениш диетата, ако не храниш с качествена храна.
Ако нямаш растения, трябва да сменяш повече от 20 процента от водата на седмица, това е в зависимост от това колко риби в колко литра гледаш.
Понеже maniaka22 в една друга тема спомена че храни с телешко сърце, не е лошо като го мелиш да добавиш ситно нарязани брюкселско зеле,маруля и ако има симптомите които споменах, добави и смлян чесън. *DRINK*
Не ''убивайте'' времето, защото то ще ви го върне.
                                                                                                                                Антон Светозаров
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Falfa.kachi-snimka.info%2Fimages%2Fviu1343311821a.gif&hash=826485123ec157466e56654f744135d3a56dfb37

vasso

Не съм наблюдавал никаква дупка в главата! Става въпрос за друга болест. Казаха ми, че не е заразна и се среща при цихлидите.

valnata

Не е заразна болеста.  Две от старите ми скаларии така си заминаха. Просто отказват да се хранят и умират. Няма никакви външни белези. Нито бели изпражнения нито дупки. Лошото е, че не се знае каква е тази болест, и в повечето случаи завършва със смърт. Моите и двете умряха. :-D

Similar topics (5)

28983

Публикации: 23
Прегледи: 14180

21524

Публикации: 27
Прегледи: 11120

7902

Публикации: 5
Прегледи: 4397

35481

Публикации: 4
Прегледи: 4310

26956

Публикации: 1
Прегледи: 1878