• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 20:36

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

За чесането при рибите и още нещо

Започната от DPI, 12.11.2014 20:15

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

DPI

Попълвам бланката за проблеми, като пояснявам , че става въпрос за два аквариума (халби за бири) , които ще обозначавам като 1 и 2 за да е по ясно: :
Основна информация по бланка:
Дата на стартиране на аквариума:1 - 13.04.2014г , 2 - някъде юни 2014
Обем на аквариума:1- 20 литра, от които пълни 16-17, 2 - 30 литра или пълни около 20 литра
Размери:1 - 40/24/30, 2 - незнам точно (имам ги на лс, но не мога да ги копна)

Данни за водата:
pH, амоняк, нитрити, нитрати с JBL тест 6 in1
1- в норма, 2 - нитрати и нитрити в червена зона. Пояснявам по един и същи начин и в едно и също време слагам вода, от един водоизточник и по един и същи начин темперирана.
Температура:  от близо 14 дни не по-малко от 28 градуса и в двата аквариума.
Сменям по 30% от водата два пъти седмично, темперирана, без добавки на сера акватан или подобни и за двата аквариума;
При смяната: Водата е престояла. Водата е с температура не по-малко от 26 градуса и за двата аквариума.

Филтрация: отбележете кой от вариантите е и колко е дебита на филтъра
Вътрешен филтър л/ч:  1 - Еhem, който го дават за 50 литров аквариум, 2 - китайски, пак за 50 литров аквариум.
Филтрите работят непрекъснато

Промени в аквариума и оборудването през последните 20 дни:  и за двата аквариуми варовикови камъни, аквариум 1 - други не, аквариум 2 - махнат грунт и растения, сложени нови растения

Използвани препарати или лекарства (ако сте слагали) през последните 20 дни: е тук стана сложно и не ме бийте -  и в двата аквариума и преди тези 20 дни : Esha exit и Esha 2000 (едновременно), Нистатин, Сера мед Протазол,  Фуранол на JBL, Хлорнитромицин, в момента на Ocean free herbal treatment anti-bacteria и anti external parasites-
Риби:
Полово зрели (видове, брой):
аквариум 1 - 20тина подрастващи гупи , аквариум 2 - 10 (вече) полово зрели гупи.

Храна:
Видове храна: Sera vipan , Тетра 3 вида, включително и само растителна, замразена понякога веднъж на две седмици примерно, тубифекс на люспи.
Колко често храните рибките си: 2 пъти дневно (по малко), редувайки горните храни
За колко време рибките изяждат порциите си: за около 2 минути

Растения:
аквариум 1:
Колко % от дъното е засадено с растения - приблизително 40
Колко % са бързо растящи: няма
Колко са плуващи: 1 условно (вернитална паричка, която я вадят)

Аквариум 2 - мъх и роголистник за камъните.


Грунд само в аквариум 1:
Дебелина на дъното: над 5 см.
Размер на камъчетата: 3-4 мм


Та така, отпочна се едно лекуване на ихтио, което беше потвърдено като диагноза на Съботния пазар. След него започна гнине на опашки. Някои от гупите финализираха след като изтъняха и започнаха да отделят слузести изпражнения.
И непрекъснато каквото и да правя рибите се търкат. Провокирана съм от това мнение на Владо : чесане има при рибите в следните случаи--първо понякога когато се сменя вода с не престояла а директно от чешмата(третирането с превишени количества химии от ВИК--или наличеството на много инфузория във водата--имало е случаи когато се е виждала дори с просто око)--втори случай в аквариуми с малко растения или без такива  и рядка смяна на водата--повишаване наличието на органика(високи показатели на нитрити и амоняк)---трети случай--- силно залесен аквариум но също много рядка смяна на водата и карбонатната твърдост пада под 4гр което значи нестабилно РН--т е кисела вода.
В момента друг симптом няма - само се чешат, как да разбера от какво е провокирано точно чесането. Та то може да е от "завърнало" се ихтио, бактериална инфекция, вътрешни паразити, та до лоши параметри на водата. За мен също така е необяснимо как по един и същ начин гледам два аквариума (нано) и те са с различни параметри на водата.

Приемам всякакви мнения, препоръки и разбира се критики (особено от Сахара :-)).

Ivan_S

Нямаш азотен цикъл, в аквариум 2. За чесането на рибите проблемът е в параметрите на водата. Моето предложение е задължително да сложиш грунд в аквариум 2. В момента практически нямаш повърхност върху която да се развият колонии от нитрифициращи бактерии. Докато набавиш грунд започни с една масирана смяна вода 80-90% и продължи през ден по 30-40%. Прочети пак темите за стартиране на аквариум и следвай правилата. Ако ще го караш без грунд, тогава ще трябва през ден да сменяш вода по 30-40%.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

asito

А почесването от време на време нормално ли е?Примерно на три дена една риба в някое листо да се отърка.

DPI

Ще сложа грунт, но в аквариум 1, където има  и параметритена водата са ок, пак се чешат.

hunter

Цитат на: asito - 12.11.2014 23:33
А почесването от време на време нормално ли е?Примерно на три дена една риба в някое листо да се отърка.
Според мен не е нормално, и аз преди години съм наблюдавал този проблем. До колкото съм чел и съм запознат това може да е или лоши параметри на вода или паразит.

DPI

Е да де, как да се разбере дали е от лоши параметри или от паразит. И при двете ситуации може да настъпи смъртност на рибите. Ако е от лоши параметри, бухаш лекарства  (като мен), с което повече влошаваш параметрите и резултат нулев, пак умират.

Ivan_S

Цитат на: DPI - 13.11.2014 07:23
Е да де, как да се разбере дали е от лоши параметри или от паразит. И при двете ситуации може да настъпи смъртност на рибите. Ако е от лоши параметри, бухаш лекарства  (като мен), с което повече влошаваш параметрите и резултат нулев, пак умират.

Ако е от лоши параметри на водата, НЕ бухаш лекарства (както теб) за щяло и нещяло :). Допускаш ли, че от прекомерното бухане на препарати във водата, рибите се чешат? Не знам доколко се доверяваш на тестовете с лентички, но ако искаш тествай водата с реактиви. Напълни вода в едно бурканче и отиди до някой акваристичен магазин да ти тестват водата за всички параметри. И ако наистина се окаже, че параметрите са наред, просто спри да наливаш всичките химии, защото накрая ще си избиеш рибите от тях. Потвърди, че и в двата аквариума имаш азотен цикъл с оптимални параметри на водата и продължи с нормални смени на вода (за тях вече ти писах). 100% съм сигурен, че в аквариум 2 нямаш цикъл. Там трябва да завъртиш такъв. В аквариум 1, ако всичко е наред, спри да наливаш химии, смени 2-3 пъти по 50% вода и продължавай нататък както си е обичая - 1 път седмично по 40-50% при теб, защото са ти малки аквариумите.


Малко отклонение от темата :):

asito, не мисля, че е проблем някоя риба да се отърка в някое листо през 3 дни. При мен след всяко хранене почти, като се натъпчат с храна, се потъркват в грунда и камъните. Ако искаш вярвай, ама съм чел, че с потъркване също така по свой си начин маркират територия. Е, няма как да го докажа това, но е факт, че рибите си обитават определена част от аквариума, всяка си има някаква територийка и си я обозначава някакси. Виж, ако се чешат нон-стоп по всяка повърхност, заравят си главите в грунда и се стрелкат необичайно, тогава определено е паразит.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

asito

Цитат на: Ivan_S - 13.11.2014 11:02
asito, не мисля, че е проблем някоя риба да се отърка в някое листо през 3 дни. При мен след всяко хранене почти, като се натъпчат с храна, се потъркват в грунда и камъните. Ако искаш вярвай, ама съм чел, че с потъркване също така по свой си начин маркират територия. Е, няма как да го докажа това, но е факт, че рибите си обитават определена част от аквариума, всяка си има някаква територийка и си я обозначава някакси. Виж, ако се чешат нон-стоп по всяка повърхност, заравят си главите в грунда и се стрелкат необичайно, тогава определено е паразит.

Мерси.Питам,щото съм наблюдавал някой път да се отърква някоя риба еднократно.

DPI

Ivan_S, много благодаря за градивната критика. Идея в кой акваристичен магазин в София могат да ми тестват водата?

Ivan_S

Цитат на: DPI - 13.11.2014 11:52
Ivan_S, много благодаря за градивната критика. Идея в кой акваристичен магазин в София могат да ми тестват водата?

Е, ся, те не са чак толкова много акваристичните магазини. В който и да отидеш, сигурно ще ти тестват водата. Аз съм носил в 2. За да не правя реклама, ще отговоря така: единият се намира на ул. Нишава, другият до Джъмбо на бул. България (същата фирма има магазини в ХИТ Младост, на Солунска ...). Струвало ми е по левче за тест на 1 параметър с реактиви. Тествай задължително амоняк/амоний, нитрит, нитрат и рН. Потърси в Интернет магазини за акваристика, звънни, питай дали ще ти тестват вода, имат си адреси, отиваш и толкова. Хич не е трудно :). Друго не знам какво да ти предложа. Просто не слагай всевъзможни препарати в аквариума само на база някакво подозрение, без да знаеш със сигурност какво правиш.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

hunter

За мен отъркване на рибата си е проблем най вече защото това не е нормалното поведение на риба. Отърква ли се трябва да се вземат мерки, по честата причина е лошите параметри на водата. Поне при мен е било от това но при добре работещ аквариум няма да има проблем, не съм имал случай от 3 години да се отърка риба някъде.

Ivan_S

Цитат на: hunter - 13.11.2014 12:09
За мен отъркване на рибата си е проблем най вече защото това не е нормалното поведение на риба. Отърква ли се трябва да се вземат мерки, по честата причина е лошите параметри на водата. Поне при мен е било от това но при добре работещ аквариум няма да има проблем, не съм имал случай от 3 години да се отърка риба някъде.

Така е, с това и започнах коментарите си в тази тема. Просто споменах, че и по други причини рибите понякога се потъркват. При мен например женска като носи хайвер в устата си, често си трие главата в грунда (вероятно нещо го подрежда), но това не означава, че водата е с влошени параметри. Просто трябва да се следи поведението на рибите и триенето определено трябва да дава сигнал поне да се провери водата. Ако е част от поведението на рибата по принцип, тогава може и по-спокойно да се гледа ;).
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

asito

Не съм сигурен,че винаги е проблем.Зависи от интензивността на чесането.И хората се почесват понякога,но нямат краста примерно :)

bustama

къде ги сърби хората... айде нема нужда да коментираме.
Пък  тестове - въобще, ама въобще не ни трябват. Даже не зная защо ги произвеждат. Сигурно да се почешат с тях. :-D


asito

Цитат на: bustama - 13.11.2014 12:27
къде ги сърби хората... айде нема нужда да коментираме.
Пък  тестове - въобще, ама въобще не ни трябват. Даже не зная защо ги произвеждат. Сигурно да се почешат с тях. :-D

*spam Таз ирония не я разбрах защо е.

Similar topics (5)

32020

Публикации: 10
Прегледи: 4937

3239

Публикации: 7
Прегледи: 6302

1967

Публикации: 17
Прегледи: 7789

17433

Публикации: 2
Прегледи: 2634