• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
29.03.2024 06:34

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

страшен проблем със златните ми рибки

Започната от gogikz, 14.02.2013 11:10

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

gogikz

Здравейте,
имам извънземен проблем със златните си рибки.От два дена всяка сутрин откривам,че някои от рибките ми са загубили или едното или двете си очи.Алвариума е стартиран преди 2 години в нехюго има около 15 рибки на различна големина 3 калихта и 2 коридораса 200 литра е и до сега подобни случаи е нямало.Някой има ли идея кой е виновника.Рибките не са в процес на размножаване не се гонят дори ми ве виждат унили,смених им 50%от водата ако е важно.

Caxapa

Има една бланка която се попълва. Дай подробности и снимки ако е възможно. Така може само да се гадае а и обясненията ти са малко несвързани.

gogikz

Не можах да намеря бланка,каква допълнителна информация да ви дам,снимка ще сложа довечера,но рибките не изглеждат болни от снимката ще се види просто,че им липсват очите


gogikz

Обем на аквариума:200л.

Височина:50см

Грунд
Дебелина на дъното:2-3см
Размер на камъчетата:3-5мм.
Осветление:5х 18 вата

Филтрация
Аераторна помпа (без гъба):да
Аераторна помпа (с гъба):...........
Вътршен филтър л/ч:2 по 1500л/ч
Външен филтър л/ч:...........
Система за СО2: ...........

Филтрите работят непрекъснато

Дата на стартиране на аквариума:01.01.2012

Промени в аквариума и оборудването през последните 20 дни:
(смяна на голямо количество вода, спиране на тока, пускане на система за CO2 или нов филтър)
смяна на 50% процента от водата
Използвани препарати, лекарства през последните 20 дни:не

Вода
Сменям по 40 литра (процента) на всеки.6 дни.
При смяната: Водата е от чешмата направо. Водата е с температура 24 градуса.
Температурата на водата в аквариума е 24градуса.

Храна
Видове храна:суха
Колко често храните рибките си:1 път на ден
За колко време рибките изяждат порциите си:3мин

Растения:
Колко % от дъното е засадено с растения:50%
Колко % са бързо растящи:10%
Колко плуващи:0

Риби:
Полово зрели(видове, брой):15 полово зрели 2
Млади риби(видове, брой):13
Нови риби през последните 20 дни(видове, брой):не

Георги

Където и да потърся за "изпаднали очи" попадам на бактериална инфекция и по-точно на туберкулоза, която е заразна.

http://www.nationalfishpharm.com/fish_diseases/eyes.html виж F).

http://www.fishy.ru/cgi-bin/pub/diag при маркиране на "Выпадение глаз" и "Вялость" излиза също:
Латинское наименование: Mycobacterium piscium
Другие наименования: Туберкулез
Возбудитель: бактерия

Пренася се от заразен аквариум с риби, растения, вода и инструменти.

Местя темата в болести.

gogikz

Има ли случай в който някое сомче например да им изсмуква очите?
Някакво лечение може ли да  започна?

Desmoria

Колкото и да не ти се вярва, една снимка може да хвърли много повече яснота от описанието. Така едва ли някой ще може да ти каже със сигурност от къде идва проблема.
В този форум има много опитни акваристи, които на драго сърце биха помогнали и дали съвет... Съветът е безплатен, а какво ще направите с него, е това което му придава стойност.

Георги

Цитат на: gogikz - 14.02.2013 13:48
Има ли случай в който някое сомче например да им изсмуква очите?
Някакво лечение може ли да  започна?

Значи от 2 дена им падат очите, сомовете живеят отпреди с тях, нали? Няма логика да започнат да ги нападат изведнъж.

gogikz

Цитат на: Георги - 14.02.2013 14:20
Значи от 2 дена им падат очите, сомовете живеят отпреди с тях, нали? Няма логика да започнат да ги нападат изведнъж.

Да сомчетат ги имам отдавна,сега се сетих,че последния път като купувах риби едната която ми хванаха  беше без едно око ,но си помислих,че нещо са се били и я смених с друга от същия магазин преди да ги пусна в общия аквариум.Направих снимки не са много качествени дано помогнат.Сега забелязах,че едната ми риба тази най-голямата стои във вертикално положение



: 14.02.2013г 15:03ч
ето още една

Caxapa

Аз виждам рибките да са с очи.  Изпаднали не видях.

gogikz

на първата снимка ясно се вижда очната ябълка с червената точка кръв на мястото където е било окото на последната снимка дори размазана се вижда,че окото липсва.Другите снимки съм ги сложил за да се види общото състояние на рибите.Не съм на 5 години нито отглеждам риби от вчера,че да не знам кое е око кое не!!!

Caxapa

Не си на 5 ама лъжеш като 3 годишен.  В първия си пост пишеш, че всеки ден по някоя риба си изгубиша я едно, я двете очи. На първата не се вижда добре, а на последната е размазано и От телефона не се различава много. Та моля те, описвай проблема истински и реално, защото излиза съвсем друго на снимките.

gogikz

Ох добре довечера специално за теб ще извадя всички риби от аквариума и ще ги снимам.И съм писал,че всеки  ден намирам риба без око или без две не съм писал,че всички са без очи.
А аз си мислех,че в този форум си помагаме,ама май не е така.Аз си пиша проблема ти ми се чекнеш.Кажи ми защо да си измислям да не мислиш,че няма кво да правя по цял ден.

Георги

Не съм чувал или чел златни рибки да се бият. Цихлидите са по тази част.

Не мога да ти кажа конкретен препарат. На американският сайт пише Канамицин, но няма дозировка. На руският предлагат да се изхвърлят рибите и да се дезинфекцира аквариума.

gogikz

Това не звучи добре.Да стериализирам целия аквариум и да изхвърля рибките не е вариант.Иначе не се държат странно имат апетит все едно нищо им няма.Като крайна мярка мога изхвърля тези които са без очи.Прилагам снимки от близо да се видят



Caxapa

Нямам идея кой как се чекне и какво имаш в предвид. Относно рибите ако беше обстоятелствен, нямаше да се стигне до тук но не всеки е порастнал повече от 3 годишна възраст. Това с очите на рибите не става изведнъж и за една нощ. Все пак първите сигнали не могат да бъдат уловени от първосигнални акваристи. Вина за това нямаш. Всеки достига едно ниво на развитие и от там не мръдва с милиметър.  И все пак, една правилна диагноза се базира на добре и правилно описани симптоми, което при теб в началото а и сега липсват детайли. И въпреки това, че се чекна пак ти пиша, което в други случаи, щеше да завърши с други ченгели и чекнения.

gogikz

Цитат на: Caxapa - 14.02.2013 21:26
Нямам идея кой как се чекне и какво имаш в предвид. Относно рибите ако беше обстоятелствен, нямаше да се стигне до тук но не всеки е порастнал повече от 3 годишна възраст. Това с очите на рибите не става изведнъж и за една нощ. Все пак първите сигнали не могат да бъдат уловени от първосигнални акваристи. Вина за това нямаш. Всеки достига едно ниво на развитие и от там не мръдва с милиметър.  И все пак, една правилна диагноза се базира на добре и правилно описани симптоми, което при теб в началото а и сега липсват детайли. И въпреки това, че се чекна пак ти пиша, което в други случаи, щеше да завърши с други ченгели и чекнения.

Със сигурност стана от веднъж.Прекарвам много време в наблюдения на рибите си и не съм забелязал каквито и да е симтоми,че нещо не им  е наред.Ти можеш ли да дадеш някакво предположение какво им е на рибите или ако съм пропуснал нещо да ми кажеш какво е?Защото досега освен забележки от теб не съм получил каквато и да е била информация!

dbr_georgiev

Здравейте колеги,

Пиша за пръв и най вероятно за последен път и съм убеден че не съм единствен. Колегата gogikz споделя доста сериозен проблем и моли за помощ, а получава само нападки и обвинения. Хубаво сте си създали правила и банвате наляво и надясно, а правила модераторите да не обиждат има ли? Колега Сахара, вземи си автомата и разстреляй и мен. С какво точно  помогна на неговия проблем, освен че не спря да се заяждаш.  А относно проблема имал съм същия с възрастни коридораси в аквариум на няколко години. Така и не разбрах причината, но явно няма да я науча нито в този пост, а като цяло вече започвам да се разочаровам и от форума.

Съжалявам наистина, че първия ми коментар е в такъв тон и се извинявам ако съм обидил някой. Желая на всички успех в хобито. А на  gogikz, пожелавам да намериш отговор на проблема и да го споделиш.


tre

Kолега няма какво да губиш,имал съм подобен проблем с теренци на една от  тях и се беше мн подуло окото  реагирах веднага отделих я и с е лекувах c paraclear of ocean free. на втория ден от лечението  вече беше без подуване. ще ти върши работа и yellow powder  пробвай с едно от тези лекарства.Успех.

gogikz

Благодаря за съвета почвам да търся, за да си поръчам

tolbuhinskiq

Цитат на: Caxapa - 14.02.2013 17:01
Не си на 5 ама лъжеш като 3 годишен.  В първия си пост пишеш, че всеки ден по някоя риба си изгубиша я едно, я двете очи. На първата не се вижда добре, а на последната е размазано и От телефона не се различава много. Та моля те, описвай проблема истински и реално, защото излиза съвсем друго на снимките.
Защо допускате така да се лигави и да обижда тоя...глобален модератор.Като не помага на момчето да не го изнервя поне .Решил г-н глобалния модератор да се почерпи за трифон зарезан и ние трябва да му търпим лиготиите ли?На трезва глава ясно се вижда дори и на тези снимки рибите без очи,на почерпилите се може и да им е размазано.

negepamopukc

Е и Вие сега. Оставете модератора. Ами, ако това му е единственото поле за изява? Нека живее.

Колега, успех с лекуването.
" И да пукна, няма да умра,
а ще възкръсна в старата си кожа
Защото алкохола, който съм изпил.
Не ще ми позволи да се разложа... "

raiko

Цитат на: gogikz - 14.02.2013 11:10
Здравейте,
имам извънземен проблем със златните си рибки.От два дена всяка сутрин откривам,че някои от рибките ми са загубили или едното или двете си очи.Алвариума е стартиран преди 2 години в нехюго има около 15 рибки на различна големина 3 калихта и 2 коридораса 200 литра е и до сега подобни случаи е нямало.Някой има ли идея кой е виновника.Рибките не са в процес на размножаване не се гонят дори ми ве виждат унили,смених им 50%от водата ако е важно.
Понякога при такъв голям процент сменена вода (с прясна) е възможно по рибките да полепнат малки въздушни мехурчета. Вследствие на това се развива газова емболия (мехурчетата проникват под епитела). Имал съм подобни случаи при които част от рибите остават без очи. Вследствие на емболията е възможно по цялото тяло на рибите да се образуват ранички.

gogikz

Цитат на: raiko - 15.02.2013 01:49
Понякога при такъв голям процент сменена вода (с прясна) е възможно по рибките да полепнат малки въздушни мехурчета. Вследствие на това се развива газова емболия (мехурчетата проникват под епитела). Имал съм подобни случаи при които част от рибите остават без очи. Вследствие на емболията е възможно по цялото тяло на рибите да се образуват ранички.
Аз смяната на водата я направих след като видях,че нямат очи иначе на се 7 дни им сменям по 40 литра и до сега съм нямал такъв проблем

Desmoria

Колеги, нека си запазим добрия тон. Все пак всички сме във форума, за да си помагаме и споделяме информация. Аз лично не мога да помогна с нищо, понеже не съм се сблъсквала с подобно нещо, макар да съм засичала и други теми по форума описващи същия проблем. Тъй като на всички ни би било полезно да разберем, какво и защо се случва, аз лично ще се разровя много сериозно из нета да потърся информация за това чудо, защото и на мен ми е чудно каква е причината. Не мога да обещая, че ще намеря нещо, но поне ще се опитам. Единственото, което мога да препоръчам е поддържането на много висока хигиена и добавянето на малко сол. Все пак ти си прецени за солта, аз лично така бих постъпила, но това не означава, че ще има ефект.
В този форум има много опитни акваристи, които на драго сърце биха помогнали и дали съвет... Съветът е безплатен, а какво ще направите с него, е това което му придава стойност.

gogikz

Ще пробвам варианта със солта и друг път съм слагал ще сложа пак да видим какво ще стане.

Георги

Единственият сигурен начин да се постави диагноза е вземането на натривка (или както се казва там) от рибата и да се изследва с микроскоп от човек с подходящи знания.

Възможно е рибите да продължат да живеят, особено ако им остане по едно око. Възможно е и да се влоши състоянието им.
Снощи часове рових из нета. И преди съм ровил. Руските сайтове имат най-много информация. bgvet.org дори не работи.

Какво ли би станало, ако в магазина се предлага услугата поставяне на диагноза, ако занесеш рибата? А не само да редят кутиите с лекарства по рафтовете.
Реторичен въпрос!

tre

Най вероятно е вътрешна бактериална инфекция.Трябва да започнеш  антибиотично лечение. Няма какво друго да e,според мен няма външни паразити,няма гъбички,
остава вътрешна бактериална инфекция.Колкото повече се бавиш толкова повече нещата  отиват към летален край.
Ето линк към подобен на твоя случай.
http://translate.googleusercontent.com/translate_c?depth=1&ei=rfUdUd-dDsvGswa3roGQDA&hl=bg&langpair=en%7Cbg&rurl=translate.google.bg&u=http://uk.answers.yahoo.com/question/index%3Fqid%3D20090731083208AABYFBf&usg=ALkJrhjKF9ITNCl04CoU1S7yQltleWvFhQ

gogikz

Питах в една ветеринарна клиника тук в Казанлък,но от там ми казаха,че с натривка не става трябва аултопсия да се нсправи и ми казаха,че ще струва минимум 50лв.което в момента ми идва малко в повече защото заплата вече свърши.Сега довечера ще им сложа сол,намерих в един он лайн магазин едно от лекарствата които ми е препоръчал  Tre

niky

Цитат на: Caxapa - 14.02.2013 17:01
Не си на 5 ама лъжеш като 3 годишен.  В първия си пост пишеш, че всеки ден по някоя риба си изгубиша я едно, я двете очи. На първата не се вижда добре, а на последната е размазано и От телефона не се различава много. Та моля те, описвай проблема истински и реално, защото излиза съвсем друго на снимките.

Предполам, че си бил подразнен от това че пита за нещо, без да обясни обстоятелствата, аквариума, снимки, но наистина не е нужно да се заяждаме. Кажи какво да направи, за да получи отговор, или това е.
Като не иска, ще си остане без отговор, но да запазим добрия тон все пак, моля!


gogikz

Цитат на: niky - 15.02.2013 13:07
Предполам, че си бил подразнен от това че пита за нещо, без да обясни обстоятелствата, аквариума, снимки, но наистина не е нужно да се заяждаме. Кажи какво да направи, за да получи отговор, или това е.
Като не иска, ще си остане без отговор, но да запазим добрия тон все пак, моля!


Не исках да се заяждам с никой а само да получа съвет или помощ.Няколко колеги се отзоваха и ще пробвам препоръките им.Отворен съм към всеки съвет.
: 15.02.2013г 13:01ч
Сега като се прибрах за обяд забелязах,че друга риба стои на едно място в хоризонтално положение и едвам помръдва.Сутринта ядоха нормално,дадох по-малко храна от обикновенно не може да е преяла,температурата в момента е 25 градуса.Не се е държала така до сега дали не е някакъв симптон


Desmoria

Извинявай, ако съм пропуснала, а си написал, но случайно да си знаеш параметрите на водата в аквата? Аз тази вечер пътувам за Казанлък, но както казах не съм се сблъсквала с такъв проблем и едва ли ще мога да помогна с кой знае какво.
В този форум има много опитни акваристи, които на драго сърце биха помогнали и дали съвет... Съветът е безплатен, а какво ще направите с него, е това което му придава стойност.

gogikz

Параметри на водата освен температура не мога нямам никакви тестове

Стоян Михов

Понеже виждам, че малко напрежение се е получило да се намеся и аз:

Загубата на очи при златните не е рядко явление
Възможните причини са няколко:

1. Заболяване (различни бактериални инфекции, паразити). Но обърни внимание, заболяванията на очите не преминават безсимтомно - ако преди да изчезне окото не е имало  явни признаци на заболяване - подуване на очната ябълка, замъгляване на лещата и т.н., вероятно причината за изчезването на очите не е бактериална инфекция или очен паразит. Ако рибите са от селекции с телескопни очи диагнозата е по-трудна, но мисля че при теб такива няма.

2.Остри предмети в аквариума, златните риби виждат сравнително лошо, при сумрак или тъмно те често се блъскат в предмети във водата, особено ако са обезпокоени от нещо. Това, заедно с факта, че повечето породи са с генетично увредени или липсващи плавници, ги прави много неспособни да координират движенията си и често не могат да избегнат острите камъни, така че огледай си декорацията за остри и опасни неща. Осигури леко нощно осветление, ако нямаш.

3. Някои златни риби придобиват канибалистични наклонности и изяждането на очите на другите (по-бавни и по-дребни) става мания. Това се случва особено, ако имаш много различни видове златни, с различни по подвижност селекции - например ранчу, или оранда които са ужасно слаби плувци и някоя не толкова селектирана порода, която си е запазила бързината започва да ги тормози. Аз имам подозрения, че при теб може това да е случая. Тези "гонки" може да стават през нощта и ти да не забелязваш необичайно поведение. Има описани доста такива случаи между воални златни и ранчу/оранда. Бих ти препоръчал да наблюдаваш поведението на воалните златни и особено тези, които все още имат по две очи, най-вероятно виновникът е някой от тях. Ако имаш някакво съмнение отдели предполагаемия виновник и ще стане ясно.

4. Някои видове лепящи се "сомчета" много обичат очи, знам че звучи невероятно,но някои от алгоядните като Gyrinocheilus, ако са гладни могат да увредят очите особено на златни.

Ако още не си сложил сол, не го прави няма да помогне много, а може да ти навреди на растенията. Но ако си сложил не е проблем.

Хубавата новина е, че като писах по-горе златните виждат сравнително лошо и малко се надяват на зрението, така че рибите ти могат да живеят доста дълго без едно или дори две очи. Те се хранят нормално, но ако имаш възможност ги храни с някоя по-ароматизирана храна за да я откриват по-лесно.

:-) Ей и малко повече разбиране към модераторите, не мислете че е много забавно по цял ден да получаваш забележки, фасони и обиди на лични и после да трябва да отговаряш с цялата любезност на детска учителка на въпросите във форума. Просто и ние сме "човек",  *DRINK* още не са ни сменили с "ботове".
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

gogikz

И аз обмислях варианта друга риба да им яде очите,но съчетанието на воални рибки и тези ,,бомбички" не е от скоро и досега не е имало никакви проблеми помежду им.Лепящи сомчета или аллгояди ня
: 16.02.2013г 11:11ч
Цитат на: gogikz - 16.02.2013 11:43
И аз обмислях варианта друга риба да им яде очите,но съчетанието на воални рибки и тези ,,бомбички" не е от скоро и досега не е имало никакви проблеми помежду им.Лепящи сомчета или аллгояди ня
без да искам го публикувах
исках да напиша това

И аз обмислях варианта друга риба да им яде очите,но съчетанието на воални рибки и тези ,,бомбички" не е от скоро и досега не е имало никакви проблеми помежду им.Лепящи сомчета или аллгояди няма при тях.По принцип отделям много време да ги наблюдавам и не съм забелязал никаква агресия или подуване на очите.От както съм пуснал темата няма други загуби на очи впечатление ми прави от тази сутрин обаче,че голямата риба която съм снимал по-горе която стои хоризонтално по цял ден стои в тази поза и се раздвижва само когато ги храня. Днес забелязах,че леко са и настръхнали люспите което също ме притеснява.Сол вече сложих,сега се чудя дали да не им сложа метиленово синьо,защото само това има под рака в момента.

Caxapa

Милех си до сега, но като модератор, нямам право да се сърдя по детски за нещо което не си заслужава. Колегата Райко е дал насока в ситуациата в която е изпаднал колегата с рибите си. Предполагам, че е доста рядко срещано да остават рибите без очи и се появява в аквариуми. Ако беше по-често, тогава и езерняците, щяха да описват подобни явления. Другото което възпира по-точно да се диагностицира е липсата на подробна информация. В началото новината беше така представена, сякаш всичко де що мърда в аквариума е без едно или две очи. 2-3-5  риби..няма значение, трябва да се лекуват но диагноза с толкова инфо не се поставя. Поста ми оносно очите, че не виждам изпаднали беше през телефона а от 3  снимки на които едва се вижда, че липсва окото на една а останалите с очи, всеки ще напише същото мнение като мен. Може би и сега за някой, поста ми ще е "чекнене" или пък празнувал Трифон Зарезан та се лигавя. Маймуни и Ку..ви се чекнат а за празнуване с  *DRINK* не мисля, че си ходя по доктори и  не ми е до хапка и пийка.  
Солта  не бих препоръчвал да се добавя във водата на златните. Сега и метиленовото в добавка и остава да повишим температурата за да стане супа.  Нито, солта, нито Метиленовото ще върнат очите на рибите а и няма да възпрът изчезването на други такива. Проблема според мен е в параметрите на водата и вътрешни паразити+ мнението на Райко.

Здравков

Цитат на: gogikz - 16.02.2013 11:52

Днес забелязах,че леко са и настръхнали люспите което също ме притеснява.


Има защо да се притесняваш... това е ясен признак на воднянка, а и казваш че рибката не е активна което ме кара да мисля че не и остава много.  :-( Не знам дали проблемите ти не идват от там, че във аквариума ти има повече риби от колкото трябва.

gogikz

От както съм пуснал темата 4 рибки са без едно око 2 са без две едната се въртеше неконтрулируемо из аквариума и я изхвърлих.За мен това 6 риби да пострадат толкова серизно в рамките на два дена си е проблем и то "страшен".Благодаря ти за съвета Сахара ще го имам в предвит.
Искам да попитам колко златни рибки е нормално да се гледат в 200литров аквариум тъй като повечето ми са подрастващи и  не смятам,че съм го пренаселил.

Здравков

Цитат на: gogikz - 16.02.2013 19:39
Искам да попитам колко златни рибки е нормално да се гледат в 200литров аквариум тъй като повечето ми са подрастващи и  не смятам,че съм го пренаселил.
Казват че са нужни поне 30 литра, но според мен пак са малко.

gogikz


Desidy

Здравей,
наистина трябва да намалиш броя. Колкото и добра филтрация да имаш, знаеш как цапат  неслучайно им викат "прасенца".
Поздрави!
12л Бета
30л Раци джуджета и ред чери

gogikz

Цитат на: Desidy - 16.02.2013 20:07
Здравей,
наистина трябва да намалиш броя. Колкото и добра филтрация да имаш, знаеш как цапат  неслучайно им викат "прасенца".
Поздрави!

За съжаление както е тръгнало скоро ще им се намали броя.За сега няма друг случай на изпаднало око,но сега ме притеснява състоянието на голямата рибка

Desidy

За съжаление ако наистина са й настръхнали люспите и е воднянка едва ли ще я спасиш-аз лично не съм успявала.
Добре е, че не е заразна за другите.
Късмет!
12л Бета
30л Раци джуджета и ред чери

gogikz

Голямата златна рибка я отървах от мъките и днес.Люспите и вече бяха много настръхнали и и се появиха рани по корема.Замина си от воднянка,някой може ли да каже какво я причинява?До днес други загуби на очи няма.Явно каквото и да им се случи отмина за сега.


gogikz

Благодаря за линка,ще чета там и за напред!

Similar topics (5)

22854

Публикации: 2
Прегледи: 2906

28634

Публикации: 3
Прегледи: 4606

4

Започната от aquabg


Публикации: 46
Прегледи: 24416

16009

Публикации: 6
Прегледи: 3984