• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
25.04.2024 10:18

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Спукан мехур ?!?

Започната от riznik, 28.01.2009 18:23

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

riznik

28.01.2009 18:23 Last Edit: 28.01.2009 19:20 by riznik
Абе от около минимум 2 седмици едната ми скалария започна да плува с главата нагоре.Доста е подвижна храни се добре.Аквариума ми е 60л вътре има 4 трихогастера 3 Торакатума, хелери ,молинезии и 4 скаларии -делят се на двойки.Прегледах доста теми за болести но няма симптоми рибата ми и като се загледах забелязах леки хлътнатинки в по задната част на тялото.Та скаларията е на около 2годишна и ми е жал за нея .Може ли да и се помогне или е обречена ...доста време издържа..

mejdupraznika

Аквариумът е твърде тесен за всички тия риби, първо ако можеш разреди рибите, или им осигури по голям дом  @}->-- *DRINK* *DRINK*

riznik

Друг ми беше въпроса ама карай... само трихогастерите не се спогаждат и не искат да образуват двойки и се гонят

}|{opukc

29.01.2009 09:51 #3 Last Edit: 29.01.2009 12:49 by }|{opukc
Признаците за увреден мехур са два:
1. Рибата плува под 45 градуса с главата надолу - в този случай мехура е пълен в въздух и рибата не потъва.
2. Рибата лежи на дъното - мехура е празен и рибата не изплува.
3. Ако мехура е спусан лечение няма.

Причитите са - бактериална инфекция на пилорния мускул на мехура или увреждане от удар.

И при двата случая лечението е сложно е не много ефективно, да не кажа безмислено.

Имах аналогичен случай като втория с дискус наскоро.



Руснаците лекуват с Ципрофлоксацин - 1 таб./500мг/ се стрива и разтваря в 5-6мл вода. Със спринцовка се изтеглат 2мл. от разтвора и на спринцовката се слага абокат - катетер/№14/. Рибата се вади от водаата, слага се на мокра хавлия и се завива. Поставя се абоката орално/до упор - 3-5см/ и се впръскват 2мг. от разтвора. Прилага се еднократно. Ако лечението има ефект трябва да се знае, че проблема е резистентен и рибата трябва да се гледа в по-благоприятни за нея условия/не повече от 28С температура на водата, и да се храни умерено/. Няма надежди за дълък живот.

П.П. Аз приложих лечението за дискуса ми, но ефект нямаше.

Успех!

riznik

В зоомагазините ще го намеря ли това лекарство и колко стува не е лошо да опитам все пак...

}|{opukc

29.01.2009 12:44 #5 Last Edit: 29.01.2009 12:52 by }|{opukc
Лекарктвото е човешко има го в аптеките. Има немски вариант, но е много скъп "Ципробай". Вземи българския аналог, той е към 5-6лв - Ципрофлоксацин.

Ако ползваш абокат да не го ръгнеш с иглата, забравих да кажа, че се вкарва само прастмасовата/мека/ част. :-|

riznik

Оф тя рибата не струва толкова колкото лекарството маи няма смисал . Само ме  е яд 4е се бяха оттделили на двойка и не ми се случва за пурви път единия от двоиката да умре от нещо.Поне имам още една двоика скалари...Мерси все пак !

Similar topics (5)

58956

Публикации: 0
Прегледи: 1594

7164

Публикации: 0
Прегледи: 4410

3127

Публикации: 2
Прегледи: 6521

32513

Публикации: 0
Прегледи: 2422