• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
29.03.2024 12:26

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Соленоводен аквариум.

Започната от Georgi1878, 01.08.2016 15:51

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Georgi1878

Здравейте нов съм и съм силно впечатлен от красотата на морския(соленоводен)аквариум.Прочетох доста неща,но все още не ми е ясно от къде и какви филтри да закупя,белият пясък от къде се купува и как се прави така,че водата да е благоприятна за морските обитатели,ще започна с малък аквариум до 50 литра.Моля за помощ.Благодаря предварително.

pl86

Не знам защо си писал в раздел "Болести", но ... както и да е модераторите ще я преместят темата.

На въпроса:
Първо трябва да си отговориш на въпроса, какво искаш да постигнеш в крайна сметка. Искаш да гледаш корали, корали + риби или само риби, и най-вече какви видове точно и колко броя.
Спрямо това което искаш - определяш какво трябва да купиш, колко голям аквариум, каква техника.

От личен опит ще ти кажа че при всички случай ти трябва:
1. система за обратна осмоза
2. хубава сол, специално за соленоводен аквариум
3. смени на вода (трябва да си сметнеш цената за сол на месец), смените зависят от това което ще гледаш
4. техника: осветление, помпи за течение, и скимер ще ти трябва в повече от случайте

Най-вече реши и кажи, какво искаш да постигнеш ... после другите неща.
https://s8.postimg.org/ctn5jythh/facebook.png Соленоводни аквариуми България

640L - reef
15L  - pico reef

Georgi1878

Цитат на: pl86 - 02.08.2016 11:46
Не знам защо си писал в раздел "Болести", но ... както и да е модераторите ще я преместят темата.

На въпроса:
Първо трябва да си отговориш на въпроса, какво искаш да постигнеш в крайна сметка. Искаш да гледаш корали, корали + риби или само риби, и най-вече какви видове точно и колко броя.
Спрямо това което искаш - определяш какво трябва да купиш, колко голям аквариум, каква техника.

От личен опит ще ти кажа че при всички случай ти трябва:
1. система за обратна осмоза
2. хубава сол, специално за соленоводен аквариум
3. смени на вода (трябва да си сметнеш цената за сол на месец), смените зависят от това което ще гледаш
4. техника: осветление, помпи за течение, и скимер ще ти трябва в повече от случайте

Най-вече реши и кажи, какво искаш да постигнеш ... после другите неща.

Ами като цяло мисля да започна с 50 литров аквариум в който да гледам 2 двойки клоуни,четох доста и разбрах,че ще ми трябва само вътрешен филтър,а скимерът не бил задължителен искам да разбера какви точно живи камъни ми трябват,сол,пясък..задължителни ли са помпите за течение и каква е точно тяхната функция и последно какво е система за обратна осмоза.Благодаря предварително.

trupai

Не знам къде и колко си чел, но щом не знаеш какво е система за обратна осмоза, според мен не си чел достатъчно! Възможно е отглеждането на двойка клоуни в 50л. без скимер, но е компромисен вариант. С хубав вътрешен филтър и хубави живи камъни могат да се получат нещата, но си ограничен само до тук - два клоуна ( не две двойки както си писал),без корали, без анемони.
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

pl86

Първо да кажа че нямам кой знае колко опит, към 2 години, но за това време научих доста и ще опитам да ти помогна.

Да кажем че искаш, да гледаш клоуни  ... какво е нужно за тях:

- не бих рискувал с 4 клоуна, дори в моя аквариум, камо ли в 50л, по-добре заложи на сигурното - само два клоуна (1 двойка)

- щом не знаеш какво е системата за обратна осмоза, трябва да прочетеш още, накратко, тя пречиства водата от чешмата, като не оставя почти никакви минерали в нея, след това като добавиш солта, минералите в нея се разтварят и водата става точно като за соленоводни обитатели (без нищо излишно). Вече проверих какво става ако я пропуснеш, (тук) сменях с вода от чешмата (която в София е много мека, като изворна) ... за няколко месеца в аквариума се навъдиха доста водорасли, нямам снимки от това как беше след година  ... но всичко беше зелено.
Просто тези минерали от чешмяната вода са добре дошни за алгите и те процъфтяват много бързо

- помпите за течение - трябва ти поне една за 50л, те движат водата на повърхността и така се обогатяват с кислород

- пясък - по желание (трябва да е коралов пясък)

- камъни - реално те са филтъра на аквариума, дали ще ги купиш живи или сухи, както решиш, при сухире просто ще трябва да изчакаш повече за да пуснеш риби, има и системи с риби, без камъни, но за тях трябва да мислиш друга филтрация, не съм се занимавал с такива до сега.
Трябват ти коралови камъни, или изкуствени камъни за морски аквариум, камъни за цихлиди и всичко което се намира по планините в България - не става, ако се пробваш с кофти камъни => алги :)

- скимер може би не е нужен, но на 50л не ти трябва голям, не е кой знае каква инвестиция на фона на останалото, ще помогне много, той отделя "боклуците" още преди да са се разградили до нитрати и фосфати

Предполагам доста се обърка вече :)
Гледането на дори 2 клоуна не е толкова лесно, не е трудно но ти трябват някой основни неща.
Също седи и въпроса с парите, ако не си готов да отделиш поне едни 500 до 1000 лв в началото .... само ще се разочароваш бързо и ще се откажеш
https://s8.postimg.org/ctn5jythh/facebook.png Соленоводни аквариуми България

640L - reef
15L  - pico reef

Georgi1878

Цитат на: pl86 - 02.08.2016 13:34
Първо да кажа че нямам кой знае колко опит, към 2 години, но за това време научих доста и ще опитам да ти помогна.

Да кажем че искаш, да гледаш клоуни  ... какво е нужно за тях:

- не бих рискувал с 4 клоуна, дори в моя аквариум, камо ли в 50л, по-добре заложи на сигурното - само два клоуна (1 двойка)

- щом не знаеш какво е системата за обратна осмоза, трябва да прочетеш още, накратко, тя пречиства водата от чешмата, като не оставя почти никакви минерали в нея, след това като добавиш солта, минералите в нея се разтварят и водата става точно като за соленоводни обитатели (без нищо излишно). Вече проверих какво става ако я пропуснеш, (тук) сменях с вода от чешмата (която в София е много мека, като изворна) ... за няколко месеца в аквариума се навъдиха доста водорасли, нямам снимки от това как беше след година  ... но всичко беше зелено.
Просто тези минерали от чешмяната вода са добре дошни за алгите и те процъфтяват много бързо

- помпите за течение - трябва ти поне една за 50л, те движат водата на повърхността и така се обогатяват с кислород

- пясък - по желание (трябва да е коралов пясък)

- камъни - реално те са филтъра на аквариума, дали ще ги купиш живи или сухи, както решиш, при сухире просто ще трябва да изчакаш повече за да пуснеш риби, има и системи с риби, без камъни, но за тях трябва да мислиш друга филтрация, не съм се занимавал с такива до сега.
Трябват ти коралови камъни, или изкуствени камъни за морски аквариум, камъни за цихлиди и всичко което се намира по планините в България - не става, ако се пробваш с кофти камъни => алги :)

- скимер може би не е нужен, но на 50л не ти трябва голям, не е кой знае каква инвестиция на фона на останалото, ще помогне много, той отделя "боклуците" още преди да са се разградили до нитрати и фосфати

Предполагам доста се обърка вече :)
Гледането на дори 2 клоуна не е толкова лесно, не е трудно но ти трябват някой основни неща.
Също седи и въпроса с парите, ако не си готов да отделиш поне едни 500 до 1000 лв в началото .... само ще се разочароваш бързо и ще се откажеш

Благодаря много до тук.Поръчал съм си пясък и сол,доста хора казват,че Aquaclear 70 е добър вътрешен филтър и е достатъчен за 50 л аквариум затова сега питам вас заслужава ли си ? Също така ако може да ми препоръчате помпа за течение и по какъв ред и количество се слага солта в водата?Искам да си закупя живи камъни и анемона за рибките,но незнам има ли значение от видът им и от къде мога да се снабдя с тях.Благодаря много.

NO CARRIER

Местя я в подходящия раздел.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

trupai

Виждам, че изобщо не си наясно с акваристиката и преди да правиш каквото и да било, е добре, да прочетеш и да поговориш с някой който разбира! Гледам, че си от Велики Преслав, така че, най-близо ти е Шумен. tonino е от там, свържи се с него. Още повече той е човека, който развъжда клоуни в България.
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

pl86

Цитат на: Georgi1878 - 02.08.2016 17:58
Благодаря много до тук.Поръчал съм си пясък и сол,доста хора казват,че Aquaclear 70 е добър вътрешен филтър и е достатъчен за 50 л аквариум затова сега питам вас заслужава ли си ? Също така ако може да ми препоръчате помпа за течение и по какъв ред и количество се слага солта в водата?Искам да си закупя живи камъни и анемона за рибките,но незнам има ли значение от видът им и от къде мога да се снабдя с тях.Благодаря много.
Не мога да ти кажа нищо за тоя филтър, вместо него бих си купил скимер и камъни.

Да питаш, каква помпа за течение да си купиш е все едно да питаш, "Каква кола да си купя", има помпи сигурно от 50 до 1500лв потърси избери нещо за твойте нужди и бюджет.

Изведнъж казваш че искаш и "анемона" ... все едно до сега си говорим, как да си вземеш кола да се возиш насам натам и ти изведнъж да изтърсиш - че трябва да се возиш с минимум 400 км/ч  :duvar:

Анемоните са доста всискателни от към .. всичко, параметри на водата, осветление, течение ....

Въпросите ти са много общи, за това само trupai и аз отговаряме, сега ще се съглася с него ... най-добре намери някой търговец, който да ти обясни и направо да ти предложи и осигури каквото ти трябва.

После като имаш конкретни въпроси, ще се радваме да споделиш  *DRINK*

https://s8.postimg.org/ctn5jythh/facebook.png Соленоводни аквариуми България

640L - reef
15L  - pico reef

Georgi1878

03.08.2016 19:51 #9 Last Edit: 04.08.2016 20:19 by Georgi1878
Да благодаря,че ме насочвате съжелявам нов съм и явно искам да стане твърде бързо.Чета в доста сайтове,гледам клипове и всички правят различни работи и затова се обърквам,утре ще отида до шумен да разгледам какво има и да поговоря с човека в магазина,а ако не оспее да ме насочи ще потърся човека който ми казахте.Благодаря.

Публикациите са слети: 04.08.2016 20:19

Добре сега поне ще може ли да ми кажете с какво да започна кои са първите стъпки които трябва да предприема ?

julianiv

Цитат
Добре сега поне ще може ли да ми кажете с какво да започна кои са първите стъпки които трябва да предприема ?

Като за начало направи това, което си решил:
Цитатутре ще отида до шумен да разгледам какво има и да поговоря с човека в магазина,а ако не оспее да ме насочи ще потърся човека който ми казахте.

Georgi1878

 Направих го обиколих 4 магазина,но хората ми казаха,че си нямат никаква представа,а и не предлагат нищо за соленоводен аквариум.

tishovsx

Цитат на: Georgi1878 - 06.08.2016 08:16
Направих го обиколих 4 магазина,но хората ми казаха,че си нямат никаква представа,а и не предлагат нищо за соленоводен аквариум.

Те за това са магазини, там се продават разни неща...а ти свърза ли се с колегата Тонино!?
В началото на сайта има банер, влезни в сайта и виж телефони и се свържи с него.
И вместо да разпитваш, прочети цялата секция "морска акваристика" и на доста въпроси ще си отговориш!
Успех!
IN A REEF AQUARIUM, ONLY BAD THINGS HAPPEN QUICKLY

Similar topics (5)

47121

Публикации: 35
Прегледи: 13942

41619

Публикации: 7
Прегледи: 3508

38207

Публикации: 12
Прегледи: 7268

21415

Публикации: 11
Прегледи: 18596

40537

Публикации: 13
Прегледи: 7254