• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
25.04.2024 19:23

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Проблем с гупи

Започната от zorko, 03.12.2013 14:30

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Caxapa

Събрах двете теми, че ако се почеша някъде  Калиевперманганат ще излезе. Много раздухте темите и де седнете и станете все за този препарат пишете. А спрете се малко и не го лансирайте като панацея на всички болести.

discusfen

Като умират рибите къде се появява болното място.При женските би трябвало да е в коремната област и средата на тялото а при мъжките зад хрилната перка или преди задната перка.

hood

Цитат на: discusfen - 19.01.2016 20:56
Като умират рибите къде се появява болното място.При женските би трябвало да е в коремната област и средата на тялото а при мъжките зад хрилната перка или преди задната перка.

Здрасти колега,
Принципно до сега по мъжките нямаше отличителни белези, освен че почваха да плуват малко по странно и след 1-2 дена умираха. Колкото до женските, и 3-те които умряха бякото петно им започваше от около гръбната перка, и дори не стигаше до корема.
Прикачам една снимка на последната разболяла се "тигрова" женска... риба почти няма ама още крета завалйичето

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs7.postimg.cc%2Fpzxmw24vv%2FDSC_1313.jpg&hash=b9cefde23e8fdfcf7d7ae5d5253bae86916c2cb9

raiko

В Аквапортал беше стартирана същата тема и там, както и тук ще повторя, че според мен това е колумнарис. В това отношение съм съгласен с juli. Явно лечението не е проведено както трябва и се получава някакво презаразяване (от маркуч, от филтър, от кеп...). Лекарствата с активно вещество нифурпиринол са ефективни (бактопур директ например). Използването на калиев перманганат от хора без опит е рисковано, защото могат да го предозират и да си уморят рибите. Ако все пак искате да го използвате дозата не трябва да е повече от 2 грама/ 1000 литра вода. Ако по грешка го предозирате, той може веднага да бъде неутрализиран с кислородна вода (3% хидроген пероксид).

DPI

Само за справка, ако искате да третирате с калиев перманганат. Това е продукт, готов за употреба: http://www.aquamania.bg/bg/item/2856-pro-disease-away-lekuva-i-predotvratyava-bolesti-/

punk_girl123

Все пак да довършим темата. Значи болестта не е колумнарис. Сменихме мястото, от което купуваме гупи. Пак измряха. Този път вместо да им побеляват перките, започнаха да им побеляват муцуните и очите. В крайна сметка така и не разбрахме какво е, понеже друга риба освен гупите не се зарази. Молинезиите /да чукна на дърво/ са си живи и здрави. Странното е, че няколко женски гупи родиха преди да хвърлят топа и дребните са си живи и здрави.
Накрая стигнахме до извода, че гупите са келяви и няма да гледаме повече, освен бебетата, ако оцелеят. Единствената гупа, което за сега е добре е едно самотно ендлерче.
Лично мнение, по магазините продават болни рибки, за да се мъчат хората да ги лекуват и да харчат пари за лекарства, щото иначе никой няма да им ги купи. Другото е, че има много инбрийдинг и поколенията стават все по калпави!

iuli

Цитат на: punk_girl123 - 05.02.2016 10:56
Все пак да довършим темата. Значи болестта не е колумнарис. Сменихме мястото, от което купуваме гупи. Пак измряха. Този път вместо да им побеляват перките, започнаха да им побеляват муцуните и очите. В крайна сметка така и не разбрахме какво е, понеже друга риба освен гупите не се зарази. Молинезиите /да чукна на дърво/ са си живи и здрави. Странното е, че няколко женски гупи родиха преди да хвърлят топа и дребните са си живи и здрави.
Накрая стигнахме до извода, че гупите са келяви и няма да гледаме повече, освен бебетата, ако оцелеят. Единствената гупа, което за сега е добре е едно самотно ендлерче.
Лично мнение, по магазините продават болни рибки, за да се мъчат хората да ги лекуват и да харчат пари за лекарства, щото иначе никой няма да им ги купи. Другото е, че има много инбрийдинг и поколенията стават все по калпави!

Значи този симптом с побеляването на муцуните е вече гаранция, че е точно колумнарис. А предположението, че магазините продават болни рибки, е много бъгаво. Поради простата причина, че преди да продадат болните рибки, тези магазини, трябва да си имат заразата в аквариумите. А да си имат заразата в аквариумите, означава да им измират рибките още преди да са ги продали. Нещо повече, хората ще имат възможност да виждат че в аквариумите им има опасна зараза и повече няма да стъпят в тия магазини.

Това че само гупите боледуват от колумнарис не е поради това че само гупите са келяви. Просто колумнарисът напада най-вече живородките, и по-малко някои други. При мене хелерите мряха като мухи буквално. Само няколко коридорас - може би три. От шест дискуса никой не пострада - ама хич. А и при тях има инбридинг, бъди сигурна. Едно голямо стадо тернеции - нито една жертва. Имах и друга риба, но не си спомням вече. Та това е.

Заразата си е при тебе и каквото и да купиш, бива поразено. Трябваше да направиш, каквото ти казах.

Публикациите са слети: 05.02.2016 11:54

В момента имам двадесет и пет гупи фул ред албино, май се водят. Или може да са блонди албино. Нямам абсолютно никакви проблеми. Въпреки че същевременно вкарах и някакви криминални плати, дето първоначално умираха и измряха половината. Не знам каква им беше болестта - много е вероятно да беше туберкулоза. Обаче, овладях заразата само с неколкократни подавания на минимални количества калиев перманганат и желязно изхвърляне на всяка риба, която само почне да се държи криминално.
От гупите обаче не умря нито една. Само платите. И повече няма да си купя и копче от сергията, на Подуене, дето ми ги продаде тия плати на едро.

punk_girl123

Значи умират големите гупи една по една в интервал от няколко дни, обаче новородените си живеят и са вече на месец??? Тоя колумнарис само големите ми избива! И то си има претенции, защото след последния пост в аквариума не е проведено никакво лечение. Аз може би се бъркам, ама и молинезиите също са живородки, пък тях не ги мори! И за капак има едно еднлерче, което си живее и е ок. Него също не го мори!
А освен това ми мори и хелените.

niki_o

Колега,5 страници,а ти не си направи труда да прочетеш още първия пост.В него колегата ти казва проблема,а ти продължаваш....
Условията в аквариума са ти лоши и няма да отцелее риба(Гупа) гледана в добри условия преди това.Малките ще отцелеят защото са родени в тези условия и се адаптират бързо-едно поколение сига.
Сега пак ще започнеш -Ама защо само Гупите?Ами защото тези Гупи нямат нищо общо с тези преди 20 години защото и хобито няма нищо общо.Инбридинг,добри условия на живот,стабилни параметри и добра филтрация са видели рибките преди да ги купиш-след това 20 литра наблъскани с други по-големи от тях гарантирано филтрацията ти неструва а с тези химии дето ги наблъска вътре Азотен цикъл нямаш дори и да си имал някога.
Сега вземи и си вкарай аквариума в ред преди да си загубил и много по издръжливите Мулинезии,Плати ,Хелери и каквото имаш там.

punk_girl123

Цитат на: niki_o - 05.02.2016 15:53
Колега,5 страници,а ти не си направи труда да прочетеш още първия пост.В него колегата ти казва проблема,а ти продължаваш....
Условията в аквариума са ти лоши и няма да отцелее риба(Гупа) гледана в добри условия преди това.Малките ще отцелеят защото са родени в тези условия и се адаптират бързо-едно поколение сига.
Сега пак ще започнеш -Ама защо само Гупите?Ами защото тези Гупи нямат нищо общо с тези преди 20 години защото и хобито няма нищо общо.Инбридинг,добри условия на живот,стабилни параметри и добра филтрация са видели рибките преди да ги купиш-след това 20 литра наблъскани с други по-големи от тях гарантирано филтрацията ти неструва а с тези химии дето ги наблъска вътре Азотен цикъл нямаш дори и да си имал някога.
Сега вземи и си вкарай аквариума в ред преди да си загубил и много по издръжливите Мулинезии,Плати ,Хелери и каквото имаш там.
А се "Ванга" ми кажи от къде разбра, че филтрацията не струва и че в 20 литра сме ги "наблъскали" с други големи риби? Или пък какви се условията и къде са гледани преди ние да ги купим?

niki_o

Ванга умря,а аз не съм видял,че Сахара е събрал двете теми :whistle:

iuli

реплика към  punk_girl123:

Живеем в демократични времена, когато всеки има право на лично мнение. И много пъти може и да познае. Някои даже спечелиха от тотото. Но властта е у тебе - ти решаваш.

Публикациите са слети: 05.02.2016 17:53

Предлагам ти да направиш експеримент. Сипи вода от чешмата в буркан от 800 милилитра и я дръж един два дена да престои, на топло място, където температурата не пада под 20 градуса и не се вдига над 30. Желателно е мястото да е светло. Пряка слънчева светлина може да влиза не повече от два часа на ден. Сложи в тоя буркан сода половин кафена лъжичка и морска сол - пак толкова.
След това си купи две гупи, от тия, дето мислиш че може би не са като едновремешните, понеже са инбрдинг, или не знам какви си. Много е важно само да не са заразени с опасна болест. За целта разгледай рибата в магазина от където ги купуваш. Избери екземпляри, които са от аквариум с млади риби, защото иначе може да са много стари. Сложи ги в буркана, като ги адаптираш постепенно към водата в него в продължение на един час. След това покрии буркана с мрежичка, за да влиза въздух и да не изскочат.

След това не сменяй водата, а само доливай два месеца. Никаква техника няма да ползваш - нито аератор, нито други неща. Сложи само един термометър. Храни ги по един два пъти на ден, колкото могат да изядат за не повече от три минути. Понякога забравяй да ги нахраниш. И да видим, дали ще живеят.

П.П. Само в никакъв случай не им вкарвай от заразата, дето ти е в аквариума, че е смътоносна!

punk_girl123

И така, за да не хваща прах темата да се разпиша. Реших да си направя експеримента предложен от колегата. Сложих вода и всичко както е описал, та тръгнах да върша най-важното, да купя рибки. Обиколих всички магазини, за които се сетих, и резултата беше, че в нито един нямаше аквариум без болна рибка, че на места плаваха и умрели. И така приключих експеримента и за себе си открих отговор, защо ми мрат гупите.
И в крайна сметка сега от може би поне три седмици единствената умряла рибка ми е една бебе молинезия и 3 бебета гупи, които се зеклещиха във филтъра. Даже в аквариума си живурка и една молинезия с дефект, която не може да плува и седи по дъното, а е вече на над 2 седмици.
В крайна сметка, ако някой се чуди защо му измират гупите, може да повтори моя опит и да види...
Сега изчакваме да видим, колко от мъниците ще оцелеят и ще правим втори по-голям аквариум с рибки само лично производство!Или от доверен човек, но не и магазин.

baygry

Ужас,сигурно съм голям късметлия щом закупените от магазините в Пловдив над 50 рибока ми са живи здрави.Ама повече няма да си купувам, щом всички продават болни рибки.
Не гледам живородки и не мога да помогна,но колегата с буркана е абсолютно прав.В офис съм виждал с очите си 10-12 гупи в 3 литрова сфера ,без нагревател,без аератор ,без нищо,и си живеят без проблем.Мога да ви дам адреса да се убедите сами.Намира се в магазин за продажба на компютарна техника на касата.
Така че най-вероятно проблема е някъде в аквариума ви.

Similar topics (5)

40844

Публикации: 1
Прегледи: 3005

59532

Публикации: 1
Прегледи: 2428

3763

Публикации: 10
Прегледи: 8749

51095

Публикации: 1
Прегледи: 1904

16475

Започната от m_milena


Публикации: 2
Прегледи: 2115