• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
18.04.2024 18:31

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

помогнете ми да разреша загадката!!!

Започната от sivoo4ko, 16.03.2009 11:47

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

sivoo4ko

Ситуацията е такава:
преди време си взех няколко "стартови" рибки(4 молонезии-2мъжки,1 женска и едно бебе/ 2 гупи-мъжка и женска) и ги сложих в аквариум от 15л. но след около седмица забелязах, че единия мъжкар беше обърнал коремчето, а др имаше вид, че не след дълго ще го последва. Стоеше само на дъното и то някак под ъгъл(т.е. на една страна). Така и стана-след няколко часа и той умря. Оставиха женската сама. На нея нищо и нямаше. Плуваше си енергично, държеше се естествено, но на др. сутрин я намерих умряла, а женската гупа стоеше до трупа и сякаш я побутваше да се раздвижи.
Аз разбира се веднага я изхвърлих и започнах да наблюдавам гупите, защото се опасявах, че и те може да умрат.
След няколко дни гупата роди, но открих само едно живо и едно мъртво. През следващите дни на едното око и се появиха някакви налепи. Нещо като бели зрънца. После и по тялото й на  още 2-3 места се появиха, но единични бройки. Аз я отделих в др. аквариум, а в основния сложих още 2 сомчета и 4 гупи. Сега след няколко дни карантина вече не забелязвам да са и останали, но главата й ми се струва някак по-прозрачна и някак червеникава. Дали е безопасно да я върна при другите?!? Колкото до др.-и те ме тревожат. Сомчетата са си ок, но нормално ли е поведението на гупите. През деня до към 17ч. са по активни. Т.е. плуват и до по-долните слоеве, за разлика от останалото време, което прекарват само на повърхността. А пък вечерта започват да се завират по камъните колкото могат по-навътре и "сякаш умират". Та какво става с моите рибки. Нормално ли е това им държание. Ако ли не, къде е причината за него?!?
Ползвам 25w нагревател. Лампа луминисцентна 8w(която е вкл. не повече от 10-11 часа). Помпичката не спира да работи. Имам едно растение, което тепърва се развива. Грунда ми се състои от средно големи камъчета. Имам няколко миди и рапанчета.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.postimage.org%2FPq1MyuEr.jpg&hash=2847118c2230b7b00208f581de2a999455c367f9


Извинявам се, но направих малки корекции в текста. Просто беше нечетливо и объркващо.

Живко

Явно има проблем, но за повече яснота я попълни ТОВА, за да е по ясна картинката.
Никой не се е родил научен.

sivoo4ko

Обем на аквариума:17,5л.

Височина:28см.
Грунд
Дебелина на дъното:2-2,5см.
Размер на камъчетата:0,3-1см

Осветление:1х8w(луминисцентна)

Филтрация
Аераторна помпа (без гъба):не
Аераторна помпа (с гъба):да
Вътршен филтър л/ч:незнам
Външен филтър л/ч:не
Система за СО2: не

Филтрите работят непрекъснато

Дата на стартиране на аквариума:не съм сигурен,някаде преди 2-3седмици

Промени в аквариума и оборудването през последните 20 дни:
след като умряха молинезиите и гупата се разболя,измих целия аквариум и всичко в него,премахнах по големите рапани,които имаха по ръбести краища и отстраних повечето листа на растенията(тъй като ми се струваха не както трябва-бяха на дупки и рибките ги ядяха,а и водата миришеше на водорасли,но и сега мирише(защо е така?!)

Използвани препарати, лекарства през последните 20 дни:ако е тук мястото да го спомена(сложих съвсем малко морска сол)

Вода
Сменям около 20 процента на всеки 7 дни.
При смяната: Водата досега беше от чешмата направо,но вече съм сложил в шише да престои. Водата е с температура близка до тази в аквариума.
Температурата на водата в аквариума е 22-25градуса.

Храна
Видове храна:чернодробна,витаминозна(преди като гледах пак така ги хранех и нямах проблеми)
Колко често храните рибките си:веднъж на ден,6 дни в седмицата
За колко време рибките изяждат порциите си:незнам точно

Растения:
Колко % от дъното е засадено с растения:0,5-1%
Колко % от дъното са бързо растящи:0,5-1%
Колко плуващи:0

Риби:
Полово зрели(видове, брой):2мъжки гупи и 2сомчета(незнам какъв пол) и 4женски гупи(като 1 е под карантина в др.аквариум)
Млади риби(видове, брой):1 молинеза,1гупа(бебе)
Нови риби през последните 20 дни(видове, брой):те всичките(дори и умрелите) са ми от този период

Живко

Не може с две думи да се опише какъв е проблема при теб. Да кажем само, че всичко е объркано. За да отговоря конкретно трябва да препиша половината статии от секциите.
Най- лесно за теб ще е да погледнеш изчакащото меню в горният ляв ъгъл на екрана ти.
От там ще намериш "Често задавани въпроси". Прочети всички статии там и ще се намери отговора на мистериозният проблем. Не че останалите не са за четене, но...

Никой не се е родил научен.

Similar topics (5)

44712

Публикации: 10
Прегледи: 4141

5749

Започната от Yana_666


Публикации: 2
Прегледи: 2730

32240

Публикации: 16
Прегледи: 7509

30913

Публикации: 2
Прегледи: 5342

22731

Публикации: 12
Прегледи: 6009