• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 14:43

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

ПИОКТАНИН вместо Метиленово синьо ?

Започната от def, 05.01.2007 17:30

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

def

Здравейте, в един зоомагазин ми продадоха Пиоктанин-1% /Solutio pyoctanine /  като заместител на метиленово синьо.
Интересува ме наистина ли е заместител и върши ли същата работа при дезинфекция и профилактика на аквариума и рибките ,вреден ли е за рибките?
Благодаря предварително!!!

sho

Solutio -доколкото си спомням беше разтвор ама второто ..... я пак провери правописа че и гуглето запъна
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fsho-services2.hit.bg%2F81145289603.png&hash=b42dc24e05e44d4204fa084b00e78775791436e1

def

На шишенцето пише : ПИОКТАНИН 1% /SOLUTIO PYOCTANINI 1%/ -което ще рече разтвор на пиоктанин.
Състава е : пиоктанин 1% ,глицерин,спирт и дестилирана вода 99%
Снощи капнах няколко капки в аквариума -120 литра , на цвят е малко по-тъмен от метилово синьото ,отива към тъмновиолетовото , днес гледам че рибките са на лице :-).
Проблема след дълго четене на статии и форума се оказа , че рибките са ми умирали от амонячно отравяне /признаците са абсолютно същите/ .Не мога да си го обясня след като нищо не е барано в аквариума освен добавянето на една 60см. пура OSRAM FLUORA .
Днес ще сменя 1/3 от водата на аквариума, дано да се нормализират параметрите на водата.
Лек ден на всички!!!

Ernest

А преди колко време пусна аквариума и колко след това сложи рибките вътре?
100л. - Жива твар ;) :Barbus nigrofasciatus, Trichogaster, Ancistrus Albinos, Corydoras Julli, SAE, Acanthophtalmus kuhli kuhli; Растения - Echinodorus Ozelot, Vesicularia, Cabomba pulcherrima, Hygrophila polisperma, Microsorum, Hottonia и др.

def

Аквариума и рибките са ми от 4 години и до сега такъв проблем не съм имал, освен че растенията не расяха много.

hyp

Цитат на: "def"Аквариума и рибките са ми от 4 години и до сега такъв проблем не съм имал, освен че растенията не расяха много.
хмммм явно голямо гниене е паднало... или филтъра е не просто зацапан, а циментиран от мърсотия... сменяй често и по малко вода, до като се освестят... Дано си познал за амоняка, а не те подвежда... Бтв смърди ли водата като отвориш капака?

def

:D Филтъра го чистя редовно,AQUAEL 250L/h,водата не смърди и е бистра.Съмнява ме и храната - бях купил една на пакечета /насипна/ и от там май започнаха проблемите :-(. Сега всичко е ОК , но ще поизчакаям известно време преди да зи купя още някоя и друга рибка.
Просто ме интересуваше дали може да се използва ПИОКТАНИН 1% за дезинфекция.

Similar topics (4)

7590

Публикации: 6
Прегледи: 7334

14943

Започната от SkyNer


Публикации: 5
Прегледи: 10180

3812

Публикации: 2
Прегледи: 5978

14176

Публикации: 1
Прегледи: 3700