• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 12:46

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Моля за помощ - умиращи сомчета

Започната от des, 05.09.2006 07:11

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

des

Нуждая се от помощ и ще съм много благодарна на всеки, който изкаже мнение по въпроса.
Първо в аквариума имам гупи и сомчета - анциструси и коридораси. Преди около 3-4 седмици забелязах, че единия анциструс има едно бяло петно на опашката около 1.5 см голямо и стои неподвижно в единия край на аквариума.
Попрочетох малко за болестите в интернет и прецених (не зная дали е вярно), че става въпрос или за гниене на плавниците или за сапролегниоза. Отидох в близкия магазин за рибки и попитах за лекарство. Дадоха ми Sera Omnipur. В упътването му пишеше, че става и за двете. Започнах лечението, но за съжаление сомчето ми умря след 2 дни. Довърших все пак лечението, за да не би и някоя друга рибка да е била заразена. До сега никоя друга рибка не беше дала признаци, че е болна. Тази сутрин обаче открих още един анциструс мъртъв. Тялото му също беше обезцветено. Забравих да кажа, че докато слагах лекарството умряха 2-3 гупи.
Не зная какво да правя. Може би не съм определила болеста точно или не съм ги лекувала с правилното лекарство.
Моля за помощ!

P.S. Прилагам и линкове към снимки на тазсутрешната жертва, не са много добри, но се вижда бялата опашка на сомчето.

http://images10.snimka.bg/001167820.jpg
http://images10.snimka.bg/001167821.jpg

rookie_gyn

Сменяш водата и това е. Не винаги най- важното е да нахакаш лекарства и каквито и да е химии колкото и "полезни" и препоръчителни да са. Сомовете и анциструсите са корави души, рядко боледуват. Първото което според мен трябва да направиш като видиш нещо нетипично за аквариума е да опресниш водата. След това идват химикалите, лекарствата и накрая смяната на цялата вода.

des

Това вече съм го направила. Все пак благодаря.

Similar topics (5)

16243

Публикации: 2
Прегледи: 2856

3673

Започната от STATIC


Публикации: 8
Прегледи: 5483

32158

Публикации: 12
Прегледи: 6339

1996

Публикации: 8
Прегледи: 6412