• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 06:32

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Митове около правенето на бани при риби с външни паразити

Започната от kasaba, 28.07.2014 22:42

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

kasaba

Привет колеги,

имам една дилема, която много ме мъчи. На много места се споменава правенето на бани на риба (изваждането и от общият аквариум, пускането и в отделен малък съд с някакъв химикал в определено количество) примерно формалин и и накрая връщането на рибата обратно в общият аквариум. Та нещо ми е мъгляво поради простата причина, че в общият аквариум са останали яйца и паразити.

Случай 1 - внесли сме външни паразити/хрилни метили с нова риба и заразяваме старите риби. Водата ни е перфектна, нямаме нитрити, амоняк, нито стрес, нищо. Просто тези паразити нападат напълно здрави риби.
В тозо случай дори и да третираме с бани, паразитите и яйцата им във водата на общият аквариум са останали и рибите ще бъдат атакувани отново. Тоест баните не вършат работа, трябва да третираме целият аквариум.

Случай 2 - имаме влошено качество на водата(примерно амоняк), имунната система на рибите пада и ги почват паразити, които си ги има във чешмяната вода.
Нормализираме водата - примерно токсивек, добавяне на гъба с бактерии, влизаме в ритъм с регулярно сменяне на водата. Почваме с баните за премахване на паразитите, да речем те падат в отделният съд и няма яйца по рибите, НО отново има останали паразити в общият аквариум. От тук следва, за да не бъдат нападнати рибите отново с паразити, трябва имунната им система да не е слаба, но поради факта, че тези паразити са тормозили рибите ми се струва, че тя ще е слаба винаги и като пренесем рибите в общият аквариум  би трябвало да бъдат нападнати отново. Аджеба тогава как се излекуват рибите с тези бани или те са просто мит или мита е, свързан с имунната система.

Относно случай 1 извода е с бани няма да се постигне нищо - третирай общият аквариум
А какво е разковничето за Случай 2 тогава?

Всякакви коментари по тези два случая ще са от полза

raiko

Естествено, че ако лекуваш с бани не трябва да връщаш рибите в заразения аквариум. След банята рибите се пускат в нов аквариум, а заразеният се обезпаразитява със свръхдоза от някой химикал (например KMn O4). Това лечение се практикува най-вече в карантинни аквариуми.

kasaba

Цитат на: raiko - 28.07.2014 23:36
Естествено, че ако лекуваш с бани не трябва да връщаш рибите в заразения аквариум. След банята рибите се пускат в нов аквариум, а заразеният се обезпаразитява със свръхдоза от някой химикал (например KMn O4). Това лечение се практикува най-вече в карантинни аквариуми.
Напълно съм съгласен с теб, бях срещал някъде написаното, че се правят бани през няколко дена, като рибата се връща в общият аквариум след банята - точно това за мен е безмислено и подвеждащо.

raiko

Цитат на: kasaba - 28.07.2014 23:40
Напълно съм съгласен с теб, бях срещал някъде написаното, че се правят бани през няколко дена, като рибата се връща в общият аквариум след банята - точно това за мен е безмислено и подвеждащо.
При някои видове паразити е възможно и така да се процедира. Банята убива паразитите, които са се качили по рибите но след като се върнат в аквариума от излюпените яйца на паразитите те отново се опаразитяват. Като се знае колко дни е продължителноста на цикъла на конкретния паразит (от излюпването на яйцето до достигането на половата му зрялост) ,чрез серия от бани може да бъдат унищожени паразитите... Баните се правят на по-малък  интервал от цикъла на паразита (преди новоизлюпените паразити да започнат да се размножават).

kasaba

Цитат на: raiko - 28.07.2014 23:52
При някои видове паразити е възможно и така да се процедира. Банята убива паразитите, които са се качили по рибите но след като се върнат в аквариума от излюпените яйца на паразитите отново се опаразитяват. Като се знае колко дни е продължителноста на цикъла на конкретния паразит (от излюпването на яйцето до достигането на половата му зрялост) ,чрез серия от бани може да бъдат унищожени паразитите... Баните се правят на по-малък от интервал от цикъла на паразита (преди новоизлюпените паразити да започнат да се размножават).
Да, размишлявах над това но то важи само ако връщаш рибата всеки път в нов чист танк, а това означава да имаш няколко празни аквариума със завъртян цикъл, което в 99.9% от акваристите нямат и следователно не е решение. Ако процедираме с връщане в общият аквариум отново се въртим в цикъл и няма да се получи никакъв ефект.

raiko

Цитат на: kasaba - 28.07.2014 23:56
.... Ако процедираме с връщане в общият аквариум отново се въртим в цикъл и няма да се получи никакъв ефект.
Явно не си ме разбрал. Дори да връщаш рибите в общия аквариум, като следваш правилната процедура накрая ще бъдат унищожени всички паразити и няма да има полово зрели паразити, които да снесат нови яйца.

kasaba


Публикациите са слети: 29.07.2014г 00:12ч

Цитат на: raiko - 29.07.2014 00:00
Явно не си ме разбрал. Дори да връщаш рибите в общия аквариум, като следваш правилната процедура накрая ще бъдат унищожени всички паразити и няма да има полово зрели паразити, които да снесат нови яйца.
И този казус го размишлявах и ти си прав единствено, ако паразитите от аквата са атакували рибата и не са останали паразити във водата, след като я пренесеш в друг съд за баня. Тоест за да избием всичко трябва след като се излюпят всичките паразити да опаразитят рибата и чрез баня да опадат - тоест изхвърляме всичките паразити вкл. тези излюпени от яйцата чрез баните. Но честно казано ме съмнява да съществува такъв случай, където всички паразити да са по рибите. Все пак теоритически е възможно.

Публикациите са слети: 29.07.2014г 00:12ч

Райко ти знаеш ли за паразит, който напада риби и яйцата му или самият паразит успяват да живеят и без вода - лично аз не можах да намеря информация за такъв случай, но може и да съществува.

raiko

По принцип яйцата на паразитите са много по-устойчиви на третиране с химии, отколкото самите паразити. Те са капсулирани и могат да оцелеят известно време и без вода. Затова лечението е съсредоточено върху избиването на излюпените паразити. Мога да дам за пример хрилните паразити - дактилогириус.

kasaba

Цитат на: raiko - 29.07.2014 00:09
По принцип яйцата на паразитите са много по-устойчиви на третиране с химии, отколкото самите паразити. Те са капсулирани и могат да оцелеят известно време и без вода. Затова лечението е съсредоточено върху избиването на излюпените паразити. Мога да дам за пример хрилните паразити - дактилогириус.
А имаш ли информация относно кое е най-дългото време за излюпване на паразит(който напада риба) от яйце, тоест познаваш ли случай на паразит, който се излюпва след 1 месец.

Задавам този странен въпрос, понеже имам на 90% някакви паразити, които не са внесени с риби, а вече 4 месеца ги мъча рибите с различни лекарства. Не знам как им функционира черният дроб вече.

raiko

За какъв точно паразит става дума? Определил ли си вида му?

kasaba

Цитат на: raiko - 29.07.2014 00:18
За какъв точно паразит става дума? Определил ли си вида му?
Не съм, не можахме.

Историята е следната натворих нови риби цихлиди, които са купени от Ники Николов и съм на 99% сиг, че нямаха болести, понеже ги взех на място, бяха ужасно жизнени, а и той си е отгледал рибите, които взех. От простотия пуснах рибите в новостартиран аквариум, който обаче не се беше стартирал напълно и имаше останал амоняк. (Беше ми свършил тестера, а бяха минали повече от 2 месеца от стартирането на аквариуима и не вярвах да имам нитрит или амоняк, но за друг път ще знам, за тези подводни камъни при стартиране с амоняк от аптека и дозата, която ползвах). Та за 10 часа натрових рибите с амоняк. След това стабилизирах всичко с toxivec, и гъба от работещ аквариум. След това направих тест от РИОСВ за амоняк и нитрит всичко беше в норми. Нитрати нямам, пожене сменям вода. Аквата е 100л - вътре има останали 2 цихлиди по 10см - нимбохромис венустус и фосорохромис.  Симптомите на болестта е търкане в пясъка - рибите не стоят на повърхността. Третирах с протазол 2 седмици. На трети 4-ти ден от протазола гледахме риба на микроскоп - мисля че на 150 увеличение и видяхме умрели камшичести, но не можахме да ги идентифицираме. Отворихме една риба и я гледахме за вътрешни паразити, но не видяхме нищо. След 14 дена с протазол, третирах с флажил и с медикамент за външни бактерии и понеже видяхме умрелите паразити си мислех, че протазола е свършил работата. И си викам оттървах се - да ама не. След известно време търкането  пак почна - и си мисля, че има и някакви други паразити, които не могат да се видят с такова увеличение. Пробвах лечение с Нематол - не помогна. След известно време ме лепна бактериална гниене на плавниците - оправих я с бактопур, реших да го комбинирам  и с бактопур директ. Оправих гниенето - търкане още има. След това викам дай ще пробвам с Омнипур - след като го сложих рибите направо живнаха. 14 дена с омнипура лечение и след това пак същото търкане. Направи ми впечатление, че след като сменя вода (60%) търкането се засилва. Взех да си мисля, че има нещо във водата метали ала бала, направих един курс 14 дена само с aquasafe - след това търкането пак го има.
В аквата няма нищо друго освен кварцов пясък има яко аерация. И вече не знам какво да предприема - има възможност и да е някаква бактерия не знам вече. Може да пробвам и с УВ или Йонизатор - ама малко не съм добре с парите за такива действия в момента. Аз съм от Русе и  водата е твърда и PH=8 (тест от РИОСВ), което е перфектно за тези риби.

raiko

Доста химии са им се събрали на тези рибки. Най-добре ще е да ги оставиш известно време без да им слагаш никакви лекарства. Ако се хранят нормално организмите им ще укрепнат и ще се оправят нещата. Няма смисъл да им се дават лекарства, без да знаем какъв точно е проблема.

kasaba

Цитат на: raiko - 29.07.2014 15:28
Доста химии са им се събрали на тези рибки. Най-добре ще е да ги оставиш известно време без да им слагаш никакви лекарства. Ако се хранят нормално организмите им ще укрепнат и ще се оправят нещата. Няма смисъл да им се дават лекарства, без да знаем какъв точно е проблема.
И аз мисля по същият начин като теб и ги бях оставил в един период без химии, обаче ме почна бактериална тогава. В края на краищата за момента съм ги оставил на произвола само на витамини и хранене пък ще видим.

Similar topics (5)

40844

Публикации: 1
Прегледи: 3005

3600

Започната от Живко


Публикации: 0
Прегледи: 3810

6335

Публикации: 9
Прегледи: 5103

1967

Публикации: 17
Прегледи: 7810