• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 11:36

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Лечение на Ихтиофтириус с Нистатин-500мг.

Започната от mill, 27.10.2005 15:48

« назад - напред »

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Tony_JB

Нямам идея как понасят Златните температурата прочети в нета.
При всички положения няма да могат като другите висока да държат,което значи че по скоро трябва да разчиташ на лекарства не на температурата.


Изпратено от моят Lenovo P2a42 с помощта на Tapatalk

700л Дискуси,Рамирези,Конго Тетра,Родостомуси,Червен Неон, L-183;201;213
70л Молинезия Велифера,Плати,Червен Хелер,Червен Неон

Caxapa

Златните са корави рибета. Повиши температурата според указанията за лечение но  после след курса на лечение трябва да да снижавате температурата постепенно  до нормалната в която ги отглеждате. Не снижавайте градусите рязко защото това ще доведе до нов стрес и пак ще се разболеят.

Mu3epHuk

Здравейте! В събота вечерта се загледах в рибките и по две от неончетата и единствения ми останал родостомус (вече починал) забелязах кошмарните бели точки от тази коварна болест, лош спомен от преди пет и половина години, когато дори успешно излекувана, умори близо половината от рибките ми. Още същата вечер повиших температурата до 31 градуса и се разрових във форума, за да си опресня знанията за лечение на болестта и да прочета дали има нещо ново изписано в темата, което би ми помогнало. Сигурен съм, че поне дни преди това, рибките бяха чисти от тези точки, затова и не исках да рискувам. Взех мерки, за да имам предимство в началния етап на болестта. В неделя ходих до аптека и купих Нистатин 500. Извадих сипоракса от вътрешния филтър, както и гъбата. Разтворих 3 таблетки Нистатин (за 60 литров аквариум) с аквариумна вода в купичка и получената мътна смес разпределих по всички краища на аквариума, както и в средата. Оставих така за около 2 минути, за да обхване помътняването целия обем на аквариума и след това пуснах филтъра да раздвижва горния слой на водата посредством флейтата и да насища водата с кислород. В понеделник (вчера) смених около 20 % от водата с престояла и след това отново сложих същата доза таблетки. Температурата спадна първоначално до около 26 градуса, но за следващата подмяна на вода предварително ще загрея водата в тубите, за да е минимална разликата при смяна. Вечерта се бях учудил каква е бистра водата. Дадох няколко таблетки с храна за анциструсите и имаха апетит. Родостомусът обикновено плуваше заедно с неонките или край тях, но в случая се отдалечаваше и странеше от тях. Имаше точки по тялото и опашния плавник. Допуснах, че заболяването може да му идва в повече. Забелязах точки и по боцията си, макар не толкова изразени. Сутринта пускам осветлението и гледам водата мътна. Едно от неончетата раздуто и безцветно. Извадих го и огледах за още жерви. Извадих второ неонче. Потърсих още и ми се губеше родостомуса. След това го намерих обезцветен край растенията. Боцията диша интензивно с хриле на дъното. Ако изключа точките по тялото и трепетите на хрилете й, изглежда добре. Някои от анциструсите също дишат по този начин. Гледайки останалите ми живи неони, някои от тях имат точки, но най-вече по опашните плавници. Струват ми се спокойни към момента. Почти съм сигурен, че неончетата, които са станали жертва са били тези с по-натрапчивите и по-голям на брой точки. При родостомуса също не бяха малко. Зорът ми е да не тръгне болестта с пълна сила и да се разпространи до мащаби, в които ще е трудно да се противодейства. Знам, че при температура от 30-32 градуса, свободно плуващите паразити умират преди да се прилепят към нова рибка. Четох, че за повечето риби времето, през което трае лечението (между 7 и 10 дни) не е голям проблем да издържат такава температура. Представям си как се сговнясват показателите на водата. Към момента не виждам какво друго мога да направя, освен да осигуря достатъчно кислород предвид повишената температура и да ги наглеждам, като бързо вадя от водата евентуалните нови жертви така до края на лечението. Видовете ми рибки - боция клоун, анциструси, неонки, червена тетра, син трихогастер. Ако се размина само с 3 жертви, ще е чудо. Едно от неончетата е като напудрено със пудра захар и ми се вижда безцветно в сравнение с другите, но за момента е жизнено и си плува. Очаквам и то да не оцелее. За боцията ще ми е жал, ако се спомине, защото я имам 5 години и ми е сантиментална. По анциструсите по-трудно забелязвам от тези точки, но ги има в минимални количества.

Преди малко повече от седмица купих от 2 различни магазина неонки и тетри, а от втория валиснерия, като от този втория магазин мисля, че може да е дошла заразата. Два дни след покупка на рибките направих седмичното чистене, но не вярвам нещо да ги е стресирало. От чистенето до забелязването на първите точки минаха 3-4 дни. Когато преди 5 и половина години ми се прояви тази болест за първи път, бях направил годишно почистване с пълна промивка на дъното, но бях запазил и повече от половината си вода от работещия и безупречен в здравно отношение аквариум, както и филтъра ми работеше в голям леген. В него ден взех няколко растения от същия магазин (с валиснерията) и два хелера. След около 2 дни видях, че женския хелер хапеше другите рибки и им дърпа плавниците. Още ден или два след това, вече част от рибките имаха точки и това ми беше първото сблъскване с Ихтио. Отначало тръгнах да лекувам с продуктите на Сера, но до четвъртия ден от лечението, нещата отиваха от зле на по-зле и приложих лечението с Нистатин с повивашаване на температурата. Положението през първите дни беше отчайващо с видими едри кисти по камъчета, растенията, по корпуса филтъра, по рибките и също имах жертви, но в един момент рибките започнаха да се изчистват и да стават по-жизнени въпреки гадната вода. След още дни, кистите по камъните взеха бързо да изчезват, докато в един момент вече не се забелязваха. Тази болест ми уби 2 калихта, стъклени сомчета, анциструси, коридорасче, данио, неонки.

Smelly fish

Ихтиото може да не е от магазина където си пазарувал. Случва се рибите да се стресират от транспорта до вас или от другите условия в аквариума ти. Аз съм имал два случая за последните две години и все с новозакупени рибки. Винаги ги гледам за болести преди да купя, но болестта се появява все на 2-3 ден след покупката.
А нистатина лекува и при 28 градуса, лично пробвано от мен. Повишението на температурата не е за да се убие паразита, а за да се ускори метаболизма му и да слезе от рибите за да се размножава. Тогава нистатина го убива във водата. А умрелите ти риби да не са се гътнали именно заради високата температура-32 градуса?!

Mu3epHuk

Сега намалих показанието на нагреателя, за да облекча рибоците. Сутринта със свито сърце ще включа осветлението в очакване на нови жертви.

Публикациите са слети: 21.11.2018 23:37

Сутринта нямах жертви. Температурата се поддържа в диапазона 28-29 градуса. Тази вечер около 19 часа нахраних рибките, но повечето нямаха интерес към храната. Боцията ме притесни повече, защото и сега продължаваше да не се чувства добре. Около час и нещо по-късно, сякаш нещо я е стреснало, взе да се стрелка като торпедо в краищата на аквариума, блъскайки се в стъкла, риби, растителност и се укроти на дъното. Преди година мой трихогастер така го хванаха лудите и по същия начин направи няколко дължини, блъскайки се в стъклата и няма 5 минути по-късно умря. Боцията полежа около половин час в странично положение, видимо жива, но береше душа. Минути по-късно отново я погледнах и вече нямаше жизнени показатели. Извадих я. Беше ми любимата рибка и я гледах 5,5 години. Сифонирах дъното, смених 20 % от водата и отново сложих Нистатин.

Smelly fish

Това с пощуряването на рибката не ми се е случвало и не знам от какво може да е. Да не се е натровила нещо? Все пак аз като съм слагал Нистатин пълнежите на филтрите не съм махал. Ако някой знае да каже. При мен симптомите са били намаляване на апетита и обилно отъркване в камъни и растения. Само при второто заразяване имах 1 жертва САЕ иначе и двата пъти рибките на 5ия ден си бяха свежи и без точки. Лечението съм го правил по 7-8 дена. А да, всички охлюви в аквариума измират и ако са много може да скапят водата.
Имаш ли още жертви?

Mu3epHuk

Здравей. Днес няма нови жертви. Направи ми впечатление, че по-големият брой неончета плува в пасаж в горния слой на водата. Синият им цвят се е обезличил и дават вид все едно пият вода от повърхността. По плавниците на някои от тях се забелязват бели точки. По телата им не успявам да видя освен около 3-4 точки за всички неонки. Останалата част от неонките си плува в средните слоеве както преди. По другите рибки - анциструси и един суматрански трихогастер не успявам да забележа точки. Имам 4 дребни рибки червена тетра, но по тях няма ихтио. От филтъра съм извадил сипоракса и гъбата. Без гъба сега по някои растения и по дъното има органика. Като мине някоя рибка край дъното, успява да вдигне мътилка. Изобщо гнусна работа. Преди заболяването и с филтър не е било такова чудо, а водата беше почти стъкло. Бях постигнал приличен баланс, сменяйки 1/3 вода седмично, рибките си бяха жизнени, а като изключа по едно умряло неонче през 4-5 месеца, последната ми по-едра умряла рибка беше самоубилият се трихогастер преди година, когато се блъскаше в стъклата.


Когато в събота вечерта видях 2-3 неончета с точки ихтио, видях че такива има и по боцията най-вече по плавниците и не много по тялото. Още тогава повиших температурата, а в неделя към 18 часа сложих от таблетките нистатин. Значи от неделя вечерта броя започване на лечението. В понеделник видях, че на боцията не й е комфортно и диша учестено. Вечерта видях, че отива и в по-горните слоеве, но не стоеше дълго. На няколко пъти се отърка в грунда, колкото да забележа, че го прави. Вчера във вторник продължаваше да диша така, но и се движеше все пак. Вечерта се криеше преобладаващо в любимата си глинена фигурка тип тунелче, но за разлика от преди, сега стоеше леко настрани. По някое време чух силно пльокане и боцията се стрелкаше, правейки няколко дължини на аквариума и вдигайки допълнителна мътилка. Кротна се на дъното край стъклото и минути по-късно видях че е безжизнена.

Smelly fish

Здрасти, до колкото знам дишането на повърхостта е признак на отравяне. Даже тука във форума го пишеше в някоя от статиите. Моите риби в началото докато се балансира аквариума не са стояли на повърхността, а полягваха по дъното. Така, а как лекуваш с Нистатина? По една таблетка на 25 лита ли? Една доза първи ден, втори ден смяна на 20% и добавяш още една доза и после на шестия ден пак смяна на 20% вода с трета доза Нистатин? Аз я ползвах тази рецепта. А тестове имаш ли да си видиш нитритите и амоняка? От нистатина е нормално водата да е мътна.
Общо взето това е моя опит и двата пъти успешно, като до петия ден все са си имали точки, а на шестия са изчезвали и последните като с магическа пръчка. После съм го оставял нистатина още няколко дена може и повече от седми, осми ден да е било. Като при последващите смени на вода не съм го чистил лекарството, а съм чакал само да се изчисти с смените на вода през следващите 2-3 седмици. И както казах при температура 28 градуса (само по време на лечението).

maks25

Здравейте, в четвъртък си купих 4 нови рибки 2 молинези една женска гупа брилянт и една женска синя московска. В магазина всички изглеждаха добре след като ги пуснах в аквариума се хранеха и се държаха нормално. Днес вечерта забелязах, че по синята московска са полепнали бели точици забелязах по 1 2 точици и по още няколко гупи а в четвъртък нито една не е имала, рибите се хранят и плуват нормално при останалите видове риби няма за сега. Дали е ихтиоза или е нещо друго?
https://i.postimg.cc/bJRdXv0W/46507875-1181262868697002-3387461219119005696-n.jpg

https://i.postimg.cc/c1X6XrL8/46513085-314375979289959-96073384709849088-n.jpg

https://i.postimg.cc/X7Pq6mFj/46786436-539636859843855-61487434709336064-n.jpg

Smelly fish

Здравей, да на ихтио прилича, въпреки, че снимките не са много ясни. Еми напиши в Гугъл "Лечение на ихтио с Нистатин" ако си решил с него и започни веднага лечение. В един друг форум е описано лечението много добре по дни какво е правил човека. А иначе и аз така, болестта все ми се е появявала на другия ден или на третия ден. Като нямам карантинен аквариум.

maks25

Не успях да я снимам много добре понеже много мърдаше четох в една статия където човека е обяснил как се лекува и според него най добре е да се използва малахитово зелено в общия аквариум. А щом е започнало от гупи дали е ихитото е тропическо.

niki_o

Спрете се с тоя Нистатин и убииството на риби от махането на керамиката...помислете!Маха се активния въглен,не керамиката!И има доста по-безпроблемни лечения.
https://fischkrankheiten24.de/esha-exit-gegen-ichthyo-samtkrankheit Ето саит с това дето ще ви помогне без да убие полезните бактерии и да навреди на Азотния цикъл. Леченията отпреди 10-20 години помагат ,но има и нови по-безпроблемни :whistle:
П.П. И ако трябва да уточня то точно Боция Клоун е най-податлива на тая болест след смяна на обстановката...тя и на мене ми я докара преди години.

Smelly fish

Ники, не всички разбираме немски. Второ, този Exit има ли го в България? Трето, по- горе съм писал, че за две лечения съм загубил само една рибка (от около 18 броя в аквариума). Нистатина го има във всяка аптека за 6-7 лв. А да по- горе също съм писал, че филтри при лечението не съм бутал, нито след приключване на лечението съм чистил с активен въглен. Оставял съм нистатина да се махне със смените на вода. Аз специално съм доволен от него за разлика от марковите лекарства, които съм давал по други поводи на моите риби.
Макс, ти си решаваш с какво да лекуваш, но не губи време. А това с тропическата версия на паразита не ми се вярва щом не са имали точки преди закупуването. В същност не мога да съм сигурен, но понеже и при мен така беше, паразита се появи със закъснение предполагам, че рибите са се стресирали и оттам са се разболяли.

Mu3epHuk

Седмица след начало на лечението, рибките изглеждат изчистени от точките и видимо по-жизнени. Вчера сутринта намерих умрял анциструс на 3 години и още една умряла възрастна неонка. За цялата седмица имам умрели: боция клоун, родостомус, 4 неонки, анциструс. Във Варна купих Нистатин 500 с 20 таблетки за 4,65 лв, което е напълно достъпно и е два пъти по-евтино от продуктите в зоомагазините. Като ефикасност едва ли е по-лошо от тях.

При лечението ползвах една таблетка за 20 литра вода и вместо да си играя да чупя четвъртинки и осминки за 60 литров аквариум, слагах по 3 таблетки за всяка доза. Размивах таблетките предварително в повърхностния слой, за да обхване мътилката от лекарството целия обем равномерно. Когато мътилката от нистатина достигнеше до дъното, тогава пусках филтъра с извадените пълнежи.

Преди пет и половина години успешно излекувах рибките си с нистатин, но имах повече жертви заради закъснялото лечение преди всичко. Тогава загубих и около 4 дни да лекувам с маркови продукти. Няма да коментирам тяхната ефикасност щом има не малко акваристи, които са постигнали успешни резултати именно с тях, както и други акваристи, които са крайно недоволни. Около година след успешното лечение пак забелязах първи симптоми с поява на същите тези точки. Вече знаех какво да правя и след две дози точките ги нямаше и рибките продължаваха да живеят здрави и щастливи без жертви. Тогава имах и тази боция клоун, но не се разболя.

Без да изпадам в досадни обяснения, част от които съм споменал в предните коментари, ще кажа за моята дозировка и защо съм я направил. В първия ден от лечението сложих 3 таблетки за 60 литров аквариум, реално с около 57 литра вода. Сложих три, защото предишното ми успешно лечение, което беше в по-напреднала фаза бе проведено също с три таблетки на доза. Ако опитен акварист знае, че това е твърде погрешно, нека да каже. Исках паразитите да нямат и минимален шанс да се захванат за нова рибка. Помня каква чумна епидемия беше преди и не исках да рискувам. На втория ден подмених малко над 20 % вода и сложих нова доза. На следващия ден имах вече първи 2 жертви. На четвъртия ден ми умря боцията, ако не греша в хронологията. Сифонирах и добавих още 3 таблетки. Нямах нови жерви до седмия ден, когато ми умряха 2 неончета, но съм почти сигурен, че те в началото на лечението имаха повече от тези точки в сравнение с другите неонки. На осмия ден водата беше много мътна и имаше кофти дъх на нечистен аквариум. Огледах какво се случва и намерих току-що умрял анциструс и една от едрите ми неонки, за която нямам съмнение, че тя беше също с много точки в началото на заболяването. Бях споменал предните дни, че част от неонките ми са в горния слой на водата и изглеждат безцветни и че част от тях имат точки. Тази неонка беше с точки тогава по тялото и плавниците. Извадих умрелите рибки, сифонирах и смених част от водата, като добавих още една доза Нистатин. След още някой ден ще видя как са нещата и ще реша дал да продължа с още една доза, за да няма оцелели паразити или да почистя и да върна сипоракса с гъбата и да поставя бактерии. Ихтиото не е шега. Ако му изтървете края, става наистина страшно. Преди години се виждаха съвсем ясно кистите на паразита по растения, стъкла, камъни, риби. Същински кошмар. Така че по-добре малко лекарство с повече и по-продължително лечение, отколкото да не достигне.


Smelly fish

Браво, поне си се отървал от болестта, но много жертви според мен. Дано не съм досаден, но ако пак ти се наложи някога да лекуваш с Нистатин две неща си промени- не махай филтрите и пълнежите и не вдигай температурата над 30 градуса. Както ти писах и при 28-29 градуса Нистатина ще си свърши работата (лично мнение). И разбира се повечко аерация.

Similar topics (5)