• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
20.04.2024 06:42

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Колумнарис columnaris ( Flexibacter ) Бяло по устата и перките.

Започната от Tinko, 20.07.2009 21:17

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Tinko

На 12-ти ми подариха 30 хелера аквариума е стартиран на 11-ти с престояла изворна вода от Витоша. Обема е 75л. 30 процента от водата е от другите ми аквариуми в които нямам проблеми вече дълги години...
Още с изсипването им в аквариума видях, че има чат пат побелели петна по устата и перките, въпреки това рибите бяха много доволни и полово активни.... На другия ден тези с побелялата уста бяха измрели 2бр. От тогава третирам с сера бактопур и никакъв резултат загубих още 4бр. Направих това което пише на описанието на продукта и то 2 пъти вече... Пробвах с матиленово синьо, бани с сол, бани с калиев перманганат и нищо. Поне калиевия перманганат им сваляше бялото по перките... В момента нямам риба с бяло по устата и отново започнах лечение с сера бактопур....
Единственната информация която намерих в нета е тази....

Няма да описвам какво имам защото нямам нищо в този аквариум, една аерираща помпа с филтър и рибите вътре... Просто се отказах да го стартирам за момента с този проблем....  *dontknow*

http://www.fishy.ru/cgi-bin/pub/diag?c=v&id=44

Ще се радвам на мнения от хора успели да се преборят с тази болест. Най сетне и на мен да ми дойде една таква... :)

iuli

Очевидно и моя проблем е точно тоя. Високата температура и пе-ха ускоряват болестта. Вече си помислих и аз точно това. При другите болести е обратното. За температурата. Такова чудо до сега не съм нито виждал нито чел. Как ме прецакаха мръсните гадове! А аз им се предоверих. Реших че са професионалисти. Ако ми пострадат дискусите - отивам и ги запалвам.
: 20.07.2009г 23:11ч
Всъщност аз пълно доверие им нямах и третирах рибата с калиев перманганат преди да я пусна в аквариума. Ефекта обаче от това очевидно е нулев. Мислех си - и да е болест е някоя от безобидните кожни болести. От друга страна все пак до сега само хелерите са възприемчиви. По-точно казано - мрат като мухи.От вчера третирам с малахитово зелено. Резултат - нулев. Днес изхвърлих още три. След като прочетох поста ти мисля да намаля пе-ха и температурата и да сложа екстрат от алое. Всеки хелер, който прояви минимални признаци на болест веднага ще бъде изхвърлян.Ако я махна за дълъг период от време ще третирам ежедневно с минимални дози кислородна вода. Ако имах у-ве лампа веднага бих я включил. Но нямам. За което много съжалявам.

Тони

отдавна не съм гледал сериозно хелери, но си спомням, че ако водата е мека  и кисела се разболяват лесно. Струва ми се кофти идея да се гледат във Витошка вода, особено ако рибките не са "софиянци"
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg293.imageshack.us%2Fimg293%2F4525%2Fdsc01245editedzg1.jpg&hash=2c575e6a505c8a44fc649f5cdac35d60b1303f00Тука ред нема, ама требва да се спазва!

Tinko

21.07.2009 00:57 #3 Last Edit: 21.07.2009 01:33 by Tinko
Водата е перфектна тествал съм я личо също така и в бан е тествана за отровни вещества... Ползвам я за питейна понеже тази по трабите е отврат, сутрин като си миеш лицето и ти се доповръща от миризмата.....

Аз смъквам температурата но за жалост не успявам.... Прекалено голяма жега е....  *NO*

Юли ти нали разбра, че бактерията седи на повърхността на водата, внимавай с тези дискуси свали водата на 20 градуса и третирай с сера бактопур аз слагам вече за трети път, но все пак за пръв път ще смъквам темпа....

ППС. Сега видях, че си писал и в друга тема за хелерите ти, явно и мойте са от същия човек.....  Ще има  *MODERATOR* май......

bigbeer

Цитат на: Tinko - 21.07.2009 00:57
Водата е перфектна тествал съм я личо също така и в бан е тествана за отровни вещества...

Колко ти взеха за тестването в БАН, и какви са резултатите? Кажи ни де.. сподели с нас.  *DRINK*

Tinko

21.07.2009 11:04 #5 Last Edit: 21.07.2009 19:07 by Tinko
Дадох проба на познат каза, че pH е 6.2 но е леко ниска на карбонатна и обща твърдост... gH 4-5, kH 3-5. Няма съдържание на отровни метали kaкто и е ниска на минерализация.... Също каза, че витоша е регион, които под всичкото това струпано има дъждовна вода, която много добре се филтрира. Именно заради това някой от изворите през лятото пресъхват. Но трябва да се внимава защото има и извори с съдържание на сяра в витошкия регион... Каквото и да си говорим, със сигурност е по-добра от тази, която сипваме от тръбите.. Да мека е но мисля има достатъчно методи за вдигане на обща и карбонатна твърдост...  Лично аз съм от младост, тъй като имам роднини в бистрица ходя до там и си наливам по 100 литра седмично, хем за пиене хем за рибки :)

А сега да се оплача... замина ми още един хелер... Успях да докарам водата на 21-22°

Мишо

Цитат на: Tinko - 21.07.2009 11:04...  Лично аз съм от младост, тъй като имам роднини в бистрица ходя до там и си наливам по 100 литра седмично, хем за пиене хем за рибки :)
Tinko от къде в Бистрица наливаш вода?
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Flurebg.com%2FFor_Web%2FMy_Aquarium_%2F2_mini.jpg&hash=4d4666357bd28950b4b4e601672e141ce5110eb1  https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Flurebg.com%2FFor_Web%2FMy_Aquarium_%2F19_mini.jpg&hash=abf73e85d5384ca65321824882d3f97b0028b04f

buchkata

Пробвай с хлорнитромицин.Продава се в аптеките.Една скатула на 10 литра вода.Вдигаш температурата 2- 3 градуса и махаш филтъра.Аерирането продължава и даже се засилва.След 2 дни се слага половин доза още.Осветлението се гаси.

iuli

Цитат на: Тони - 21.07.2009 00:04
отдавна не съм гледал сериозно хелери, но си спомням, че ако водата е мека  и кисела се разболяват лесно. Струва ми се кофти идея да се гледат във Витошка вода, особено ако рибките не са "софиянци"


Мойта е с пе-ха над 7.5 умишлено я направих по-алкална зарад хелерите. Повиших и твърдостта, чрез добавка на магнезиев сулват и варовик на прах. Скоростта с която хелерите ми умират от момента в който ги донесох, поне за мен, наистина е впечатляваща. Такова чудо не съм виждал и като малък. Единствения ден в който не видях умрял хелер е днешния. Но вече ми останаха само петнадесетина. Освен това температурата я свлих на двадесет и седем градуса. Свалям постепенно и пе-ха. Зарад дискусите няма да я свлям повече от 26 градуса. Ще видим резултата.

discus

ЦитатЗарад дискусите няма да я свлям повече от 26 градуса. Ще видим резултата.

Ти сериозно ли си набутал хелери при дискуси.

Tinko

21.07.2009 14:36 #10 Last Edit: 21.07.2009 23:50 by Tinko
Цитат на: Мишо - 21.07.2009 11:27
Tinko от къде в Бистрица наливаш вода?

От чешмата в началото на пътеката за Алеко... Води се пътеката за "Бистришко Бранище"
: 21.07.2009г 14:02ч


Цитат на: buchkata - 21.07.2009 13:08
Пробвай с хлорнитромицин.Продава се в аптеките.Една скатула на 10 литра вода.Вдигаш температурата 2- 3 градуса и махаш филтъра.Аерирането продължава и даже се засилва.След 2 дни се слага половин доза още.Осветлението се гаси.

Човек ти прочете ли, че температурата трябва да се свали на 20-22°......  А това антибиотик ли е?

Цитат на: iuli - 21.07.2009 13:50
Мойта е с пе-ха над 7.5 умишлено я направих по-алкална зарад хелерите. Повиших и твърдостта, чрез добавка на магнезиев сулват и варовик на прах. Скоростта с която хелерите ми умират от момента в който ги донесох, поне за мен, наистина е впечатляваща. Такова чудо не съм виждал и като малък. Единствения ден в който не видях умрял хелер е днешния. Но вече ми останаха само петнадесетина. Освен това температурата я свлих на двадесет и седем градуса. Свалям постепенно и пе-ха. Зарад дискусите няма да я свлям повече от 26 градуса. Ще видим резултата.

Юли а ти свали pH-то....

Моя съвет е да отделиш хелерите в аквариум без нищо на 22°. Така като няма грунд pH-то е по ниско... Тая гадина не вирее в ниско pH...  *SORRY*

ППС. Купих сера бактопур Директ.... Ако и това не помогне се отказвам тотално от техните продукти... Една стара акваристка ми каза да ида и да купя антибактериални хапчета против гъбички, имало ги в всяка аптека, слагам 1 2 таблетки направо във водата и от това щяло да мине 100%.... Може да е това за което сподели buchkata, но температурата в никакав случай не трябва да се вдига! Бактерийте и Гъбичките само това чакат... Все пак в упътването на бактопур директа  пише, че лекува колумнарис и ще изчакам!  :coffee:

dok70

Следя темата с интерес от самото начало.
Така и не стана ясно как се стига до тази диагноза.
А след като е бактерия със сигурност, къде е антибиотика?
А с антибактериалните хапчета против гъбички ме разби тотално...
До тук бях! :buff:
ПП А и моля те недей да пишеш статия по темата!
Застрашаваш живота на колегите!
Луд умора няма...
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi51.tinypic.com%2F15qq15l.jpg&hash=b07c9eabfccaf48f94e226948629f70537bc2352
300 оки миш-маш

Живко

Шантава работа.
И аз викам да спрете да врачувате и да хакате антибиотика.
Другият вариант е сол и трипафлавин.
На времето и аз така изтръсках 30-40 хелера в току що налят 100 л. аквариум. Уж бяха здрави, а после ги дрогирах с бензицилин ;-)

Това с прекрасната витошка вода за хелери е голям виц.

С такова драстично намаляване на температурата ще се изтощят и без това болните риби.


Подчертавам само, че съвети и препоръки се дават за изпитани методи за лечение. dok70 е прав. Твърденията на бабката от кварталният магазин поне да бяха сериозни. Име на препарата, дозировка. Какво е това 1-2 антибактериални хапчета и готово.  *CRAZY*
Никой не се е родил научен.

Tinko

Ами тя прекрасната вода не ми е само за хелери и я сипвам от години и незнам що е болест и проблеми с pH.
Относно смъкването на температурата, така като гледам нищо им няма... При тази бактерия според мен температурата е основния ключ към всичко....
22°-23° е в момента и им е перфектно.

Живко

22-23градуса не е като 20, както препоръчваш.
Прясна вода като казвам имам в предвид, че не трябва да се пускат наведнъж 30 риби в гол, току що стартиран аквариум.

И пак казвам. Пускаш тема, питаш, получаваш отговори. Преценяваш кое ще ти свърши работа и кое не.
В случая след като според теб имаш ключовете за решението на проблема, да затрия, заключа темата или какво?
Никой не се е родил научен.

Tinko

Ами не съм ги излекувал това, че имам напредък незначи, че ще се оправят... Ако с заключването на темата ще се реши проблема го направи, но няма да се реши... Пуснах я за да пише човек, който е патил от тази гадост, а то какво стана на експеримент го обърнахме. Явно това е начина ще чакаме резултат....

BOJO

Тинко , погледни това :

За съжаление нямам време да го преведа .

http://www.cichlid-forum.com/articles/columnaris_disease.php

Tinko

Леле колко подробна информация...  *privet* *privet* *privet*
Благодаря ти човек! Аз не съм много добре с английския и също няма да мога да я преведа, но поне ще разбера г/д за какво става на въпрос в още подробности... Ако има спец по езика нека да я преведе... Такава статия липсва изобщо по нашите сайтове...

iuli

Цитат на: discus - 21.07.2009 13:53
Ти сериозно ли си набутал хелери при дискуси.

Защо, какъв е проблема? Гледал съм дискуси, макар и за кратко при пе-ха 8. При 7.5 нямат никакви проблеми. А предполагам, че и хелерите не би трябвало да имат проблеми при пе-ха 7. До тука съжителстват перфектно. Проблемът е във въпросната болест.
: 22.07.2009г 19:07ч
Цитат на: dok70 - 21.07.2009 23:39
Следя темата с интерес от самото начало.
Така и не стана ясно как се стига до тази диагноза.

Еми стигна се. Щом мернах картинката и описанието на симптомите и веднага си познах моята болест. Друга такава между основните болести в популярната литература няма! В къщи имам и една ветеринарна книга - "Болести по рибите". Изобщо няма нищо подобно. Аз затова я и подцених тая болест с тия симптоми и пуснах рибата директно в аквариума. А когато видях руския сайт на Тинко със картинката отпадна всякакво съмнение.
: 22.07.2009г 19:07ч
Цитат на: Tinko - 22.07.2009 18:18
Леле колко подробна информация...  *privet* *privet* *privet*
Благодаря ти човек! Аз не съм много добре с английския и също няма да мога да я преведа, но поне ще разбера г/д за какво става на въпрос в още подробности... Ако има спец по езика нека да я преведе... Такава статия липсва изобщо по нашите сайтове...

Да сайта е точно навреме. Но и аз не съм много добре по англииски и ще си търся преводач.

Tinko

Ами пише да се третират с калиев перманганат... Това направих аз първите дни но не бях понижил температурата.... Сега с бактопур директ и ниската температура ще видя след 2 дни дали ще има промени. За сега бялото по рибите си се развива стабилно... Мисля това да им е краят.... Закона на джунглата, който оцелее оцелее...  А ти извади ли хелерите?

nikiK

Абе незнам,ама що ли ми се струва,че Tinko и iuli  е едно и също лице!Знам ли,като сиамски близнаци са в писането. :-D
450 лит.  Ю.Америка- Геофагуси, Скаларии Манакапуру, Цихлиди джуджета
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs23.postimg.org%2Fbouk58j9z%2FDSC07050.jpg&hash=8c3a842af0d72cdf9aac794b1cd930ff0f55922a
260 лт.  Африка ез. Малави

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs22.postimg.org%2Fdkblqd7a5%2FDSC07053.jpg&hash=990372686b1835fb091e9de8fc0bec78d164e9f4

Tinko

Аман вече...  *spam *offtopic
Братле звънни на момчето да ти даде нещо по чисто!!!

iuli

Цитат на: Tinko - 22.07.2009 19:28
Ами пише да се третират с калиев перманганат... Това направих аз първите дни но не бях понижил температурата.... Сега с бактопур директ и ниската температура ще видя след 2 дни дали ще има промени. За сега бялото по рибите си се развива стабилно... Мисля това да им е краят.... Закона на джунглата, който оцелее оцелее...  А ти извади ли хелерите?

В руския сайт пише, че дори една капка от заразен водоем е достатъчна да зарази цял аквариум. Така че заразата при мен вече е стабилна. Няма смисъл да вадя хелерите. Дори мисля да ги ползвам за барометър, дали мерките които взимам ще дадат резултат.
: 22.07.2009г 21:09ч
Цитат на: nikiK - 22.07.2009 19:40
Абе незнам,ама що ли ми се струва,че Tinko и iuli  е едно и също лице!Знам ли,като сиамски близнаци са в писането. :-D

Диагноза: луд.

Ще ти обърна внимание, че това, че и аз не знам добре англииски и съм пипнал същата болест съвсем не значи, че аз и Тинко сме едно и също лице. Ето например аз съм от Берковица. Т.е. не съм от София. Това са две съвсем различни местонахождения. Схващаш ли? Ако имаш някои приятел по компютрите, накарай го да провери от къде постваме двамата с Тинко!

Живко

Темата, въпреки постоянното заяждане все още седи.
Айде стегнете се и престанете.

Който има да казва нещо за болестта да казва.
Току виж сме научили нещо ново.

Предупреждавам всички, че ще редактирам почти всички мнения със заяждане, за да остане за в бъдеще чиста темата.

P.S. Моля не ми отваряйте повече работа. В отпуск съм все пак. *ROFL*
Никой не се е родил научен.

discus

ЦитатЦитат на: discus в Вчера в 13:53
Ти сериозно ли си набутал хелери при дискуси.

Защо, какъв е проблема? Гледал съм дискуси, макар и за кратко при пе-ха 8. При 7.5 нямат никакви проблеми. А предполагам, че и хелерите не би трябвало да имат проблеми при пе-ха 7. До тука съжителстват перфектно. Проблемът е във въпросната болест.
: 22.07.2009г 19:07ч

Вземи да почетеш малко, и тогава задавай такива въпроси. Двата вида риби изискват коренно различни параметри. Проблемът ще се задълбочи и в други области, моля те само не пускай тема че имаш проблем с еди какво си.

Tinko

Цитат на: iuli - 22.07.2009 21:46
В руския сайт пише, че дори една капка от заразен водоем е достатъчна да зарази цял аквариум. Така че заразата при мен вече е стабилна. Няма смисъл да вадя хелерите. Дори мисля да ги ползвам за барометър, дали мерките които взимам ще дадат резултат.
: 22.07.2009г 21:09ч

Значи това го видях... Също така пише да се мият ръце, кепчета, сифони и тнт. за да се предотврати зараза в друг аквариум, шанса е много голям...
Другото нещо което не прочетох никъде... Бактерията седи на повърхността на водата и рибата я поема през устата.... Ок, но бактерята коя рибя удря... перфектно здравата или слабоимунната или риба с наранена лигавица..??
Това нещо не го прочетох и се нервирах и пуснах хелер от друг ми аквариум в перфектно състояние.... На другия ден беше вече без шип, а в момента бялото подминава перката и е 3-4 мм навътре към тялото.... Между другото това е хелера, който ми е най-зле.... И въпреки експеримента ми още не съм убеден, че бактерията удря всички видове, а не лабилните.... Също така има такива дето изобщо нямат симптомий и са си ок.  *dontknow*
На никой не му пожелавам това чудо в аквариумите...!!!  :duvar:

discus

Тинко ще почна да ти трия излишните постове, като последният например.


bigbeer

Цитат на: discus - 22.07.2009 23:50
Тинко ще почна да ти трия излишните постове, като последният например.

Боби, изчакай Тинко да започне да разказва за терапията със гореща вода и сол..  тогава го трии :)

пс. Някой модератор ми е затрил едно мнение за рибената чорба.. - забелязал съм, да ви кажа.  *DRINK*

BOJO

Не си прав за тритото, тук си е но в другата тема "близнак"  :

"Цитат на: NO CARRIER в 22.07.2009г 00:12ч
Вие искате ли да се разберете с лични съобщения, на скайп или по друг начин, за да не получите заслужена почивка?!


Коко, требе да питаш Тинко как се прави рибена чорба..   Този човек извади нова рецепта, направо онемях!  "


за чорбата си прав   *DRINK*

Tinko

Евала пичове рибите са ми ок! Няма да кажа тайните рецепти и подправките... Пише достатъчно в статията! Аре бийте ключа и без това тука няма едно читаво мнение, направо даже трийте темата!

Caxapa

Колега! Дано не ме среща тази болест по аквите ми но това ,че се нервиш  на някой който със "присмех" е писал по темата е просто чуство за малоценност. Вдигни си главата и се радвай на собствените си успехи а не на злобата което очакваш да се лее от съфорумци които искат да научат тайното ти лечение. А колкото до заключването на темата ти можеш сам да е заключиш. Огледай се под карето където пишеш постингите и ще видиш  "заключи темата" кликаш там и си ОК.

Tinko

Цитат на: Caxapa - 24.07.2009 09:09
Колега! Дано не ме среща тази болест по аквите ми но това ,че се нервиш  на някой който със "присмех" е писал по темата е просто чуство за малоценност. Вдигни си главата и се радвай на собствените си успехи а не на злобата което очакваш да се лее от съфорумци които искат да научат тайното ти лечение. А колкото до заключването на темата ти можеш сам да е заключиш. Огледай се под карето където пишеш постингите и ще видиш  "заключи темата" кликаш там и си ОК.
Това с ключа не го знаех, благодаря ти! Аз се издразних на друго, че когато определени хора правят спам не се забелязва... Истината на лечението е в студената вода и малко по-ниско pH това е най-важното! Ако някой има време и разбира езика много ще съм му благодарен ако преведе статията...

NO CARRIER

Потребителите могат да си заключват темите само в пазара.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

iuli

Значи, изглежда това нещо се лекува с калиев перманганат. Започнах да слагам по малко ежедневно или по два пъти или през ден-два - да порозовее водата слабо. Изненадах се, че освен другото всички риби живнаха и започнаха да се хранят по-добре. Растенията май също им е по-добре, но засега не мога да съм сигурен окончателно. До сега съм слагал калиев перманганат но в еднократна голяма доза, както е според някакви книги. Резултата е бил смъртоносен в известна степен за рибите, но най-вече за растенията. Друго, което съм правил с к.п. е да слагам в много минимални дози с цел добавяне на манган за растенията. Сега изглежда нацелих и дозата и химията. Имам един приятел, който гледаше много хубави растения, и общо взето режимът му беше да сменя всичката вода и да промива грунта през три месеца. След което слага във водата калиев перманганат. И това е. Растенията му бяха перфектни. Той самият отдаваше значение на това, че добавя и витамин це на ампули. Но аз съм слагал от тоя витамин многократно без резултат.

Tinko

При мен всичко живо умря след продуктите на сера.... Отделих само здравите риби и ги държах 30 минути в средно силен концентрат на KMnO4. Пуснах ги в аквариум стартиран преди 2 месеца и сега всичко е ок. Относно сера няма да коментирам просто спирам да им пазарувам шарлатанските продукти.... Лечението на болестта се крие в по-ниска температура, KMnO4 в дозировка както пише в статията. Също така е добре да се дава силна храна и биостимуланти. 
Кажи какво стана с дискуските? Пострадаха ли?  *dontknow*

iuli

Nа дискусите им няма абсолютно нищо. Два коридораса умряха със симптоми на въпросната болест. Но останалите осем оцеляха. При мен температурата не е падала под 26 градуса.

Similar topics (5)

49413

Публикации: 0
Прегледи: 1406

43138

Публикации: 4
Прегледи: 2969

15615

Публикации: 2
Прегледи: 3111

3564

Публикации: 5
Прегледи: 3326

59966

Публикации: 25
Прегледи: 4089