• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
19.04.2024 14:48

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Колумнарис columnaris ( Flexibacter ) Бяло по устата и перките.

Започната от Tinko, 20.07.2009 21:17

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Tinko

На 12-ти ми подариха 30 хелера аквариума е стартиран на 11-ти с престояла изворна вода от Витоша. Обема е 75л. 30 процента от водата е от другите ми аквариуми в които нямам проблеми вече дълги години...
Още с изсипването им в аквариума видях, че има чат пат побелели петна по устата и перките, въпреки това рибите бяха много доволни и полово активни.... На другия ден тези с побелялата уста бяха измрели 2бр. От тогава третирам с сера бактопур и никакъв резултат загубих още 4бр. Направих това което пише на описанието на продукта и то 2 пъти вече... Пробвах с матиленово синьо, бани с сол, бани с калиев перманганат и нищо. Поне калиевия перманганат им сваляше бялото по перките... В момента нямам риба с бяло по устата и отново започнах лечение с сера бактопур....
Единственната информация която намерих в нета е тази....

Няма да описвам какво имам защото нямам нищо в този аквариум, една аерираща помпа с филтър и рибите вътре... Просто се отказах да го стартирам за момента с този проблем....  *dontknow*

http://www.fishy.ru/cgi-bin/pub/diag?c=v&id=44

Ще се радвам на мнения от хора успели да се преборят с тази болест. Най сетне и на мен да ми дойде една таква... :)

iuli

Очевидно и моя проблем е точно тоя. Високата температура и пе-ха ускоряват болестта. Вече си помислих и аз точно това. При другите болести е обратното. За температурата. Такова чудо до сега не съм нито виждал нито чел. Как ме прецакаха мръсните гадове! А аз им се предоверих. Реших че са професионалисти. Ако ми пострадат дискусите - отивам и ги запалвам.
: 20.07.2009г 23:11ч
Всъщност аз пълно доверие им нямах и третирах рибата с калиев перманганат преди да я пусна в аквариума. Ефекта обаче от това очевидно е нулев. Мислех си - и да е болест е някоя от безобидните кожни болести. От друга страна все пак до сега само хелерите са възприемчиви. По-точно казано - мрат като мухи.От вчера третирам с малахитово зелено. Резултат - нулев. Днес изхвърлих още три. След като прочетох поста ти мисля да намаля пе-ха и температурата и да сложа екстрат от алое. Всеки хелер, който прояви минимални признаци на болест веднага ще бъде изхвърлян.Ако я махна за дълъг период от време ще третирам ежедневно с минимални дози кислородна вода. Ако имах у-ве лампа веднага бих я включил. Но нямам. За което много съжалявам.

Тони

отдавна не съм гледал сериозно хелери, но си спомням, че ако водата е мека  и кисела се разболяват лесно. Струва ми се кофти идея да се гледат във Витошка вода, особено ако рибките не са "софиянци"
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg293.imageshack.us%2Fimg293%2F4525%2Fdsc01245editedzg1.jpg&hash=2c575e6a505c8a44fc649f5cdac35d60b1303f00Тука ред нема, ама требва да се спазва!

Tinko

21.07.2009 00:57 #3 Last Edit: 21.07.2009 01:33 by Tinko
Водата е перфектна тествал съм я личо също така и в бан е тествана за отровни вещества... Ползвам я за питейна понеже тази по трабите е отврат, сутрин като си миеш лицето и ти се доповръща от миризмата.....

Аз смъквам температурата но за жалост не успявам.... Прекалено голяма жега е....  *NO*

Юли ти нали разбра, че бактерията седи на повърхността на водата, внимавай с тези дискуси свали водата на 20 градуса и третирай с сера бактопур аз слагам вече за трети път, но все пак за пръв път ще смъквам темпа....

ППС. Сега видях, че си писал и в друга тема за хелерите ти, явно и мойте са от същия човек.....  Ще има  *MODERATOR* май......

bigbeer

Цитат на: Tinko - 21.07.2009 00:57
Водата е перфектна тествал съм я личо също така и в бан е тествана за отровни вещества...

Колко ти взеха за тестването в БАН, и какви са резултатите? Кажи ни де.. сподели с нас.  *DRINK*

Tinko

21.07.2009 11:04 #5 Last Edit: 21.07.2009 19:07 by Tinko
Дадох проба на познат каза, че pH е 6.2 но е леко ниска на карбонатна и обща твърдост... gH 4-5, kH 3-5. Няма съдържание на отровни метали kaкто и е ниска на минерализация.... Също каза, че витоша е регион, които под всичкото това струпано има дъждовна вода, която много добре се филтрира. Именно заради това някой от изворите през лятото пресъхват. Но трябва да се внимава защото има и извори с съдържание на сяра в витошкия регион... Каквото и да си говорим, със сигурност е по-добра от тази, която сипваме от тръбите.. Да мека е но мисля има достатъчно методи за вдигане на обща и карбонатна твърдост...  Лично аз съм от младост, тъй като имам роднини в бистрица ходя до там и си наливам по 100 литра седмично, хем за пиене хем за рибки :)

А сега да се оплача... замина ми още един хелер... Успях да докарам водата на 21-22°

Мишо

Цитат на: Tinko - 21.07.2009 11:04...  Лично аз съм от младост, тъй като имам роднини в бистрица ходя до там и си наливам по 100 литра седмично, хем за пиене хем за рибки :)
Tinko от къде в Бистрица наливаш вода?
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Flurebg.com%2FFor_Web%2FMy_Aquarium_%2F2_mini.jpg&hash=4d4666357bd28950b4b4e601672e141ce5110eb1  https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Flurebg.com%2FFor_Web%2FMy_Aquarium_%2F19_mini.jpg&hash=abf73e85d5384ca65321824882d3f97b0028b04f

buchkata

Пробвай с хлорнитромицин.Продава се в аптеките.Една скатула на 10 литра вода.Вдигаш температурата 2- 3 градуса и махаш филтъра.Аерирането продължава и даже се засилва.След 2 дни се слага половин доза още.Осветлението се гаси.

iuli

Цитат на: Тони - 21.07.2009 00:04
отдавна не съм гледал сериозно хелери, но си спомням, че ако водата е мека  и кисела се разболяват лесно. Струва ми се кофти идея да се гледат във Витошка вода, особено ако рибките не са "софиянци"


Мойта е с пе-ха над 7.5 умишлено я направих по-алкална зарад хелерите. Повиших и твърдостта, чрез добавка на магнезиев сулват и варовик на прах. Скоростта с която хелерите ми умират от момента в който ги донесох, поне за мен, наистина е впечатляваща. Такова чудо не съм виждал и като малък. Единствения ден в който не видях умрял хелер е днешния. Но вече ми останаха само петнадесетина. Освен това температурата я свлих на двадесет и седем градуса. Свалям постепенно и пе-ха. Зарад дискусите няма да я свлям повече от 26 градуса. Ще видим резултата.

discus

ЦитатЗарад дискусите няма да я свлям повече от 26 градуса. Ще видим резултата.

Ти сериозно ли си набутал хелери при дискуси.

Tinko

21.07.2009 14:36 #10 Last Edit: 21.07.2009 23:50 by Tinko
Цитат на: Мишо - 21.07.2009 11:27
Tinko от къде в Бистрица наливаш вода?

От чешмата в началото на пътеката за Алеко... Води се пътеката за "Бистришко Бранище"
: 21.07.2009г 14:02ч


Цитат на: buchkata - 21.07.2009 13:08
Пробвай с хлорнитромицин.Продава се в аптеките.Една скатула на 10 литра вода.Вдигаш температурата 2- 3 градуса и махаш филтъра.Аерирането продължава и даже се засилва.След 2 дни се слага половин доза още.Осветлението се гаси.

Човек ти прочете ли, че температурата трябва да се свали на 20-22°......  А това антибиотик ли е?

Цитат на: iuli - 21.07.2009 13:50
Мойта е с пе-ха над 7.5 умишлено я направих по-алкална зарад хелерите. Повиших и твърдостта, чрез добавка на магнезиев сулват и варовик на прах. Скоростта с която хелерите ми умират от момента в който ги донесох, поне за мен, наистина е впечатляваща. Такова чудо не съм виждал и като малък. Единствения ден в който не видях умрял хелер е днешния. Но вече ми останаха само петнадесетина. Освен това температурата я свлих на двадесет и седем градуса. Свалям постепенно и пе-ха. Зарад дискусите няма да я свлям повече от 26 градуса. Ще видим резултата.

Юли а ти свали pH-то....

Моя съвет е да отделиш хелерите в аквариум без нищо на 22°. Така като няма грунд pH-то е по ниско... Тая гадина не вирее в ниско pH...  *SORRY*

ППС. Купих сера бактопур Директ.... Ако и това не помогне се отказвам тотално от техните продукти... Една стара акваристка ми каза да ида и да купя антибактериални хапчета против гъбички, имало ги в всяка аптека, слагам 1 2 таблетки направо във водата и от това щяло да мине 100%.... Може да е това за което сподели buchkata, но температурата в никакав случай не трябва да се вдига! Бактерийте и Гъбичките само това чакат... Все пак в упътването на бактопур директа  пише, че лекува колумнарис и ще изчакам!  :coffee:

dok70

Следя темата с интерес от самото начало.
Така и не стана ясно как се стига до тази диагноза.
А след като е бактерия със сигурност, къде е антибиотика?
А с антибактериалните хапчета против гъбички ме разби тотално...
До тук бях! :buff:
ПП А и моля те недей да пишеш статия по темата!
Застрашаваш живота на колегите!
Луд умора няма...
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi51.tinypic.com%2F15qq15l.jpg&hash=b07c9eabfccaf48f94e226948629f70537bc2352
300 оки миш-маш

Живко

Шантава работа.
И аз викам да спрете да врачувате и да хакате антибиотика.
Другият вариант е сол и трипафлавин.
На времето и аз така изтръсках 30-40 хелера в току що налят 100 л. аквариум. Уж бяха здрави, а после ги дрогирах с бензицилин ;-)

Това с прекрасната витошка вода за хелери е голям виц.

С такова драстично намаляване на температурата ще се изтощят и без това болните риби.


Подчертавам само, че съвети и препоръки се дават за изпитани методи за лечение. dok70 е прав. Твърденията на бабката от кварталният магазин поне да бяха сериозни. Име на препарата, дозировка. Какво е това 1-2 антибактериални хапчета и готово.  *CRAZY*
Никой не се е родил научен.

Tinko

Ами тя прекрасната вода не ми е само за хелери и я сипвам от години и незнам що е болест и проблеми с pH.
Относно смъкването на температурата, така като гледам нищо им няма... При тази бактерия според мен температурата е основния ключ към всичко....
22°-23° е в момента и им е перфектно.

Живко

22-23градуса не е като 20, както препоръчваш.
Прясна вода като казвам имам в предвид, че не трябва да се пускат наведнъж 30 риби в гол, току що стартиран аквариум.

И пак казвам. Пускаш тема, питаш, получаваш отговори. Преценяваш кое ще ти свърши работа и кое не.
В случая след като според теб имаш ключовете за решението на проблема, да затрия, заключа темата или какво?
Никой не се е родил научен.

Similar topics (5)

10022

Публикации: 9
Прегледи: 5946

4975

Започната от assya


Публикации: 0
Прегледи: 3226

8872

Публикации: 10
Прегледи: 5476

2830

Публикации: 2
Прегледи: 4218

57950

Публикации: 0
Прегледи: 1408