• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
26.04.2024 21:57

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Каква е тази болест ?

Започната от stef4o1193, 06.11.2008 20:47

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

stef4o1193

Значи от около 3-4 дни рибите ми умират.Рибите са си весели ,но  изведнъж оклюмват, започва да им побелява цялата кожа и умират  . Това става в рамките на 24 часа.За сега са ми умряли 3 коридоруса , 3 даниота.Някаква идея с какво се лекува ???  :-(

SkyNer

от колко дена е аквариума
Прохождащия

stef4o1193


WaTeR_bOy


Stupid_boy

06.11.2008 22:35 #4 Last Edit: 06.11.2008 22:51 by Stupid_boy
срещал съм симптомите, но не ме питай къде и как се казва конкретната болест. със сигурност съм ги срещал някъде из този форум. по съвсем бегли спомени, параметрите на водата май нямаха значение. първо прегледай ръководствата на сера ( не само в техния раздел ) относно разпознаване на болести, после прегледай подробно и раздел 'болести'. сигурен съм че ще я намериш. нарочно не искам да дам 'акъл' какъв е причинителя, за да не объркам някой.

запомнил съм, че ги има, защото преди много години съм губил цели аквариуми с тези симптоми, без да знам какво да направя. дано не ми се налага отново да ги търся.

--------
понеже тази вечер споменах на няколко пъти една фирма, за да не стане грешка и да бъда обвинен за рекламно лице, ще добавя: харесвам брошурите им, ползвам ги за уточняване на потенциален проблем, но не харесвам продуктите им за решаване на проблема. дори като цяло съм против тяхното ползване. лично мнение....

raiko

06.11.2008 23:51 #5 Last Edit: 08.11.2008 19:46 by raiko
Наи- вероятно е някакъв паразит(костия,гиродактилус). Можеш ли да дадеш снимка?

stef4o1193

Хора помагаите.Жертвите от днеска са 6 ,ако така върви след 5-6 дни вече няма да съм акварист.Нямам тестове за да ви кажа параметрите.Просто побеляват и умират.Кажете някакво лекарство и ако може бързо , че се измряха.  :'(  :'(  :'(

botan

Бактерията Колумнарис? *mda*

Лора

Нитратно, амонячно и т.н. натравяне. Подобри си условията в аквариума. Не прехранвай. Започни с по чести смени на водата и сифонирай дъното.
Не казваш, какъв е аквариума, колко риби има в него и какви. Само коридорасите ли са жертви?
В началото на една връзка ти се струва, че всички мъже са смотани, само твоят - не! По късно разбираш, че всички мъже са смотани, но колкото твоя - никой!

Живко

Шанса да е отравяне е инимален, но...

Стефчо айде побързай да попълниш формата, да не стреляме на сляпо.
Опиши подробно това побеляване и кога се появява. Кой органи обхваща първо, по кое време.
Има много болести с побеляване. Наскоро ми се случи да препоръчам лечение на бактерии, пък се оказа, че имаме ихтио, така че...
Никой не се е родил научен.

stef4o1193

Обем на аквариума:.135-140 литра

Височина:59-60см

Грунд
Дебелина на дъното:3-5 см.
Размер на камъчетата:0,5 - 1 см.

Осветление:3 по 18 W

Филтрация
Аераторна помпа (без гъба):...........
Аераторна помпа (с гъба):...........
Вътршен филтър л/ч:600 тя и аератор
Външен филтър л/ч:...........
Система за СО2: ...........

Филтрите работятнепрекъснато.

Дата на стартиране на аквариума:около 10 месеца.

Промени в аквариума и оборудването през последните 20 дни:
(смяна на голямо количество вода, спиране на тока, пускане на система за CO2 или нов филтър)
30-35 процента от водата(смяна) .

Използвани препарати, лекарства през последните 20 дни:НЕ

Вода
Сменям по 30процента  на всеки1-2  седмици.
При смяната: Водата е от чешмата направо. Водата е с температура 6-7градуса.
Температурата на водата в аквариума е 24,5градуса.

Храна
Видове храна:tetra pro colour , sera vipan.
Колко често храните рибките си:2-3  дневно
За колко време рибките изяждат порциите си:4-6мин.

Растения:
Колко % от дъното е засадено с растения:70-80
Колко % от дъното са бързо растящи:35-40
Колко плуващи:5-10

Риби:
Полово зрели(видове, брой):Скаларии 4( 2 по 2 чифтове), 4 анциструса ,25 неонови рибки, 5-6 хелера ,2 цихлозоми4 даниота.
Млади риби(видове, брой): 6 молинези
Нови риби през последните 20 дни(видове, брой):2 хелера (единия мъртав , основен заподозрян за болеста.)
: 07.11.2008г 22:10ч
Те просто умират още 3 за няма и 3-4 часа.Моляви помагаите. :'( :'( :'(

kapacitet

Не знам дали е бактерия, но като  за начало вземи 2-3, 10 литрови туби от минерална вода и ги напълни с чешмяна, като усилиш струята все едно се газира. Остави я да престои половин ден, да излезе хлорта и да стане със стайна температура. Сменяй 10/20 процента от водата всеки ден в продължение на седмица добавяйки и подобрители, които неутрализират тежки метали и всякакви други гадости. Спри да храниш рибите за няколко дена, а след това им давай един път на ден, толкова, че да бъде изядено за 2/3 мин. Сменяйки водата сифонирай дъното.
Какво е поведението на рибите, примерно час два преди да умрат.
Жертви ще има още със сигурност, просто нека бъдат по- малко. Ако продължаваш да им наливаш вода от чешмата, която е 6-7 градуса ще заприличат на пингвини.

Живко

stef4o1193
За да предположим какво е заболяването трябва да имаме симптоми. По симптомите трябва да раберем и дали има отравяне или не.
Като казваш, че рибите умират, все едно нищо не казваш. Спокойно мога да ти кажа, че е от старост.
Райко ти е казал. Вероятно е паразит, но като гледам описанието на аквариума има вероятност и да е масирана бактериална инфекция.
Успокой се и не се шашкай.
Прочети това. Цялото. Предполагам, че от прочита ще добиеш представа какво да гледаш в рибите и да ни го опишеш.
http://aquariumbg.com/forum/index.php/topic,6796.0.html
Никой не се е родил научен.

stef4o1193

Маи е това: Нитратно отравяне
Специфични признаци няма - може да се наблюдават признаци, характерни за общо отравяне:
Бледа окраска, безпокойство, загуба на апетит, постепенно изтощение, ускорено движение на хрилете, свити плавници, вялост.
Причини: Лоша грижа за рибките - особено прехранване или пренаселване на аквариума, съчетано с нерегулярна смяна на водата.
Лечение: Отстраняване на причините за повишеното съдържание на нитратите. (концентрация под 20 мг./л.)

evgeni enduro

08.11.2008 08:06 #14 Last Edit: 08.11.2008 08:15 by evgeni enduro
Цитат на: stef4o1193 - 06.11.2008 20:47
Значи от около 3-4 дни рибите ми умират.Рибите са си весели ,но  изведнъж оклюмват, започва да им побелява цялата кожа и умират  . Това става в рамките на 24 часа.За сега са ми умряли 3 коридоруса , 3 даниота.Някаква идея с какво се лекува ???  :-(

Колеги,аз не съм специалист в областта на акваристиката, но и на мен ми се е случвало два пъти досега,единият от които преди 3 дни.
Незнам обаче дали има разлика м/у аквариумните риби и тези от езерото,защото моите се заразиха именно в него.
Симптомите са следните: първо окраската им матира (т.е. върхо кожата им се появява много тънък филм), за около един ден това прераства в бяла гадна слуз,обхванала цялото тяло на рибата, плавникът и постепенно изгнива и за период от 2-3 дни рибката умира. Но както казва колегата Стефчо, рибата до последно се храни и не подсказва по нищо че ще мре.

Не искам да давам съвет,защото незнам колко ще е правилен,но ще споделя моя метод на лечение.

Още първия път като се разболяха стана голяма олелия,защото от 40-50 кои и златни оцеляха само 3. Тези три дадоха поколение и онзи ден видях,че и малките са побелели.
Изкарах ги в аквариум Леко повиших температурата на водата, сложих им мощна аерация, сол-една равна супена лъжица на 100 литра вода, и едно лекарство, на което все му забравям името /жълта прах, която се слага в пропорция един грам на 100литра/ Мога да питам за името и,ама човека отиде в чужбина за риби и се връща чак в сряда :(

През ден сменям по 1/3 от водата и съответно добавям нужното количество сол и антибиотик.
За разлика от предишния път сега няма жертви /все още/
Като,че ли им инчезна тази гадост от кожата

П.С. Ако не можете да разшифровате името на това лекарство,свиркайте. Ще се опитам по някакъв начин да се свържа с моя човек и да го попитам за името му и от къде може да се набави
А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

Живко

Нитратно отравяне, ама друг път.
Виждал съм аквариуми с огромни количества нитрати. Рибите измират постепенно, като бавно се задушават. Може да е в продължение на дни.

Вероятно има лоши условия в аквариумът ти. Те могат да доведат до невероятни обрати. Обръщане на азотният цикъл във вода рН над седем. Нитратите стават нитрити-амонии. Тогава, при високи стойностти може да има отравяне с бърз край. Ако пък е ниско рН в следствие на постоянните гнилостни процеси, може да е отравяне с желязо или друг метал.
В тези случаи чак пък побеляване на рибата не се наблюдава.

Следователно няма тежко отравяне. Ако бъркам, моля някой да ме поправи. Даже е задължително.

При всички случаи прехранването и лошата хигиена имат последици. Затормозеният азотен цикъл не може да обработи всичко и се появяват предпоставки за бум на различни бактерии. Такива причиняващи гниене на плавниците, туберкулозните, причиняващите червенка, фурункулоза, колумнарис и каквото се сетим. Де да знам какво има в аквариумът ти. Обикновено си имаме от всичко.
параметрите на водата и хигиената в аквариума трябва да се оправят спешно. Така ще се отстранят условията за развитие и заразяване със съответната бактериална инфекция. Това обаче няма да излекува рибите. ТРЯБВА ОПИСАНИЕ НА СИМПТОМИТЕ И ТОЧНА ДИАГНОЗА, АДЕКВАТНО ЛЕЧЕНИЕ.

Другият вариант е паразит. Костия, ихтиободо например. ТРЯБВА ОПИСАНИЕ НА СИМПТОМИТЕ И ТОЧНА ДИАГНОЗА, АДЕКВАТНО ЛЕЧЕНИЕ.

Ще трябва да опиша май що е описание на симптомите. То е същото като при човека.
Описва се ВСИЧКО що е промяна в поведението, цвета, формата и каквото се сетите.
Описва се ПОЧАСОВО всичко , което се появява и променя по рибата.
Описва се всякакви конвулсии, посока на плуване. Апетит, загуба на органи.
ВСИЧКО.

В така създалата ако не знам какво става бих извадил рибите от този аквариум. В друг съд първо бих ги третирал с формалин. Бих оставил 1-2 в отделен съд и опитал лечение с метиленово синьо. Ако рибите се повлияват, ще третирам с него или с трипафлавин общият аквариум. Ако не ще търся препарат за паразити. Мисля, че Сера опуснаха един който изглежда обещаващ. sera med Professional Protazo. Без ясна диагноза толкова.


: 08.11.2008г 09:09ч
Забравих.
Лечението, което описва evgeni enduro е стандарта процедура за лечение на Костия. Би повлияло и на бактериална инвазия стига да не е колумнарис. Препарата(жълта прах) най-вероятно е трипафлавин.
Въпросът е, че това лечение ще е пагубно за всички почти всички растения в аквариума и за азотният цикълил, ако има такъв.
Значи може да се приложи и в случая на Стефчо, но след сифониране, измиване и адекватна смяна на вода.
Никой не се е родил научен.

stef4o1193

Значи сутринта към 8ч. смених 30 литра от 140 литровия аквариум , защото преди два дни пак сменях  .Направих 2 теста към 12 часа( само тези имам) KH-4,5-5 , GH- 8.По часово описание на рибата докато умре : 1 час около аналната и гръбната перка се появяват  малки точки,но рибата е жизнена и яде.5-6 рибата е наполовина побеляла и започва да се заседява на едно мясно и не яде.9-10 час рибата е изцяло бяла и вече не се мести .На 11-12 час рибата пада на дъното и около половин един час лежи всеоще жива и после умира.

Лора

Стефчо, тези точици, които описваш...ами дали наистина не става въпрос за ихтио...
Я кажи рибата как побелява? Загуба на цвят или изглежда, като посипана със сол?
И ако можеш щракни една снимка.
В началото на една връзка ти се струва, че всички мъже са смотани, само твоят - не! По късно разбираш, че всички мъже са смотани, но колкото твоя - никой!

stef4o1193

Цялата побелява ,абе се едно с боя си я минал.Само че започва от малко покраи перките.

N.Nobs

А според мен това си е натравяне.Може да не е точно нитратно, има още нитрити и амоняк в аквариума  ;-)
При тази обща твърдост нищо чудно ПХ-то да е над 7.5 а тогава както всички знаем се получава токсични амоняк, а не по-безвредния амоний.

Възможно е също така да се получи и някакво натравяне с метали или нещо друго което тече от чешмата.Все пак до сега не съм чувал някоя болест която да протича толкова скоростно.

Но без допълнителни тестове всичко ще си остане в сферата на догадките.
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

Живко

Избирай лечение от написаните по-горе.
Костия е според мен.
факт. Първо имаме характерните симптоми. Точки по плавниците и след това започва побеляване на тялото. Чак след това симптоми наподобяващи отравяне.

Според мен лечение с трипафлавин или формалин.
Прочети за формалина. Токсичен е. Има доста във форума.
: 08.11.2008г 18:06ч
Просто за протокола да споделя.
Преди около 10 години, си докарах от Бургас 30 вариатуса. Много рядка разцветка за времето си. Пуснах ги в 140 л. аквариум, пуснат само преди 5 дни. На другият ден като почнаха да се тръшкат, за часове. Симптомите подобни на тези, които коментираме. Смени на водата не помогнаха. Не намерих бензицилин и мисля, че лекувах с бицилин. Помня, че останах доволен от ефекта.
Никой не се е родил научен.

Similar topics (5)

6792

Започната от chadelec


Публикации: 11
Прегледи: 5397

36498

Публикации: 2
Прегледи: 2829

6592

Започната от @lexandr@


Публикации: 6
Прегледи: 3627

6580

Започната от mejdupraznika


Публикации: 7
Прегледи: 7224