• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
19.04.2024 23:21

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Какъв е инкубационния период/ карантина?

Започната от galiva, 14.09.2012 10:15

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

galiva

Здравейте, Първо се извинявам, но съм начинаеща и вероятно нищо в аквариума ми не е както трябва.

Обем на аквариума:40л

Височина:30см

Грунд
Дебелина на дъното:тук там едри камъни
Размер на камъчетата:2-3см

Осветление:слънчева светлина

Филтрация
Аераторна помпа (без гъба):...........
Аераторна помпа (с гъба):да
Вътршен филтър л/ч:...........
Външен филтър л/ч:...........
Система за СО2: ...........

Филтрите работят(непрекъснато) или (изключвам ги за .... часа).

Дата на стартиране на аквариума:януари 2012

Промени в аквариума и оборудването през последните 20 дни:
(смяна на голямо количество вода, спиране на тока, пускане на система за CO2 или нов филтър)
.НЕ

Използвани препарати, лекарства през последните 20 дни:CMF tropikal

Вода
Сменям по 1/3 (процента) на всеки 7дни.
При смяната: Водата е (престояла). Водата е с темперирана.
Температурата на водата в аквариума е 29 градуса(заради лечението, по принцип над 25

Храна
Видове храна: 2 вида люспи на тропикал
Колко често храните рибките си: 2 пъти на ден
За колко време рибките изяждат порциите си:около 2 мин

Растения:
Колко % от дъното е засадено с растения: почти няма
Колко % са бързо растящи: 1
Колко плуващи: 1 топчица мъх

Риби:
Полово зрели(видове, брой): 3 молинезии, 3 гупи (вече умряха)
Млади риби(видове, брой): 11
Нови риби през последните 20 дни(видове, брой): 1 молинезия и 1 гупа

Проблемът е следния: 5-6 дни след купуването на последните 2 риби новата гупа умря. Помислих че са се били в аквариума, понеже опашката и страничните й плавници бяха почти изядени. След още 3-4 дни забелязах че старата ми двойка гупи вече не си обръщат внимание, а само се шляят из аквариума. Отидох в магазина от който пазаря да се консултирам. Оказа се че лекуват техните гупи за някакви гъбички(безуспешно). Нямаха лекарство което да ми предложат. Взех ЦМФ (не можех да седя и само да гледам. Още при първото накапване краищата на плавниците и въобще на тялото побеляха. И започнаха да ръсят нещо като прах при движение. След време плавниците се накъсват/изронват и накрая цялата рибка се покрива като с мъх. Третирам целия аквариум, понеже късно разбрах че имам проблем. Гупите умряха, молинезиите изглеждат незасегнати. Бебетата са в родилка в аквариума, но по тях не виждам признаци на разболяване.
Въпросите са ми следните:
1. Каква е болестта? Прилича ми малко на оидиум
2. С какво да лекувам, като вече не виждам да има болни?
3. Да рискувам ли да пусна бебетата в аквариума? (вече са достатъчно големи)
4. Иска ми се да го рестартирам, но какво ми гарантира че рибите не са заразни(а сърце не ми дава да ги изхвърля живи)?
Много объркано стана, за което се извинявам. Приемам всякакви мнения и препоръки.

grigor nakov


galiva

Всъщност те гупите умряха няма какво да снимам  :-[. Изглеждаха като мъхести колонии, цвета на рибката го има, но не е блестяща а матова, после се появяват тези мъхчета и на тяхно място плавника се разпада и когато умре вече цялата е обхваната. Симптомите са като на Oodinium или костидоза, но не съвсем.

grigor nakov

Пробвай с Бактопур директ -течната форма и вдигни температурата с 2-3 градуса

galiva

Не че някой го интересува, но да се отчета: Сложих бактопур, едната молинезия, умря, на другата й давам още няколко дни(днес започна да й се цепи опашката), третата и сома за сега изглеждат добре, бебетата също( но те са в родилка). Ако умрат всичките - ще рестартирам. Вече не знам дали не ги натрових с лекарства, горките рибета  :-(

easternalien

Не ми изглежда добре положението, особено ако не виждаш подобрение след няколко дни от използването на лекарството. Иначе, след третиране, се слага активен въглен във филтъра, който филтрира използваната химия.Бих ти препоръчал да си спестиш повече главоболия и да направиш рестарт!
Не видях какъв филтър използваш? За 40 литра, можеш да си вземеш един вътрешен 200лтр/час, ще ти е достатъчен. Сложи поне 3 см. грунд 3-5 мм. Ако имаш познат с действащ аквариум, помоли го за поне 20-на литра вода от аквариума + престояла 24 часа. Отдели здравите рибки. Засади повече бързорастящи растения. Сложи си лампа с една енергоспестяваща крушка или пура 18 вата. Ако си от София, мога да ти дам вода от "стар" аквариум, както и бързорастящи растения (валиснерия), също и гупи и всичко е подарък :)
Пиши на ЛС, ако имаш желание :)
Успех!

Mirobg

 Аз също не разбрах. Филтър имаш ли? Но 200 литра/ч. едва ли ще ти свърши работа,въпреки ,че на теория ще превърти водата 5 пъти. Живородките са такива цапачи ,че им е нужна качествена нитрификация.
Обзалагам се,че нямаш работещ азотен цикъл.
Едно пиленце закъсняло да излети на юг есента. Станало студено и както летяло, тупнало на земята със заледени крилца. Добре обаче минала крава и се изакала отгоре му. От топлото кравешко ако пилето се стоплило, крилцата му се размразили и то весело подало глава над лайното и зачуруликало. Чуло го ед

galiva

Много ти благодаря! Всъщност не съм от София иначе много мило от твоя страна. Жал ми е за гадинките и затова ще ги изчакам да си отидат и ще рестартирам. Само растенията ще изхвърля и Всичко отначало, те бебетата ще изкарат в малък аквариум докато този сработи (поне така мисля). Яд ме е че не разбрах какво им има.
Ами да нямам филтър. Ще сложа. Просто не знам как изкараха 8 месеца без филтър и ако не бях имала глупостта да пусна нова риба, сигурно и още щяха да изкарат. А относно цикъла не съм се интересувала, рибетата бяха веселки, растенията вървяха и не ми миришеше водата, докато не започнах да лекувам и затъмнявам. Всеки ден имаше ново листенце, две риби бяха бременни, за мен това беше достатъчно.

Mirobg

 Напротив. Ти просто си ги отровила. Нищо не е било заразено.
Едно пиленце закъсняло да излети на юг есента. Станало студено и както летяло, тупнало на земята със заледени крилца. Добре обаче минала крава и се изакала отгоре му. От топлото кравешко ако пилето се стоплило, крилцата му се размразили и то весело подало глава над лайното и зачуруликало. Чуло го ед

galiva

А дали аз съм отровила и в зоомагазина рибите? Сигурно съм отишла със шишенце цианкалий  ]:->

Mirobg

Просто не се осигурила предпоставки да се завърти цикъла  http://aquariumbg.com/forum/index.php?action=articles&n=4
: 17.09.2012г 22:10ч
Нямаш филтър,следователно няма филтърмедия,няма къде да се заселят аеробните бактерии.
Няма как да преработят амоняка в нитрит,а нитрита в нитрат. Което ще рече "амонячно отравяне".
: 17.09.2012г 22:10ч
Смяната на тези 10 литра не ти върши никаква работа. Амоняка се натрупва ,натрупва и ......
Едно пиленце закъсняло да излети на юг есента. Станало студено и както летяло, тупнало на земята със заледени крилца. Добре обаче минала крава и се изакала отгоре му. От топлото кравешко ако пилето се стоплило, крилцата му се размразили и то весело подало глава над лайното и зачуруликало. Чуло го ед

dok70

Цикъла си е цикъл, но в случая има привнесена зараза, гаранция!
Препоръчителния карантинен период е 40 дни, не че някой го спазва.
;-)
Луд умора няма...
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi51.tinypic.com%2F15qq15l.jpg&hash=b07c9eabfccaf48f94e226948629f70537bc2352
300 оки миш-маш

galiva

Док, Благодаря! Точно това е което ме интересуваше. Да знам ако например не ми умере през следващите 40 дни риба, значи вече няма зараза. Нали правилно съм разбрала? Ако е гъбично (щом не се влияе от пактопур и ЦМФ), растенията преносители ли са?
Mirobg, ако ти си напълно убеден, че съм си отровила рибите и няма зараза, ти ги подарявам: черна бременна молинезия и жълта (вероятно не бременна), едно лепящо сомче и в добавка топка косми (не го знам как се казва това растение) и едно спираловидно бързо растящо а аз само ще ти се наслаждавам :popcorn:
В добавка: не знам къде съм гледала до сега, но тук http://i150.photobucket.com/albums/s105/elissa_kv/Ribi/Image37.jpg видях два симптома: 5-6 часа преди да умрат плуват в течението, а после застават на дъното и до час обръщат корема. Явно е трябвало да комбинирам лекарства.

Mirobg

 Благодаря за предложението но няма къде да ги сложа. Върянтите са при скаридите или при дискусите. И в двата не бих рискувал. Благодаря. Поне за себе си съм на 100% сигурен в твърдението си. Каквато и да е бактериална инфекция не може да ги бутне за 5-6 часа
Поздрави и успех
Едно пиленце закъсняло да излети на юг есента. Станало студено и както летяло, тупнало на земята със заледени крилца. Добре обаче минала крава и се изакала отгоре му. От топлото кравешко ако пилето се стоплило, крилцата му се размразили и то весело подало глава над лайното и зачуруликало. Чуло го ед

dok70

Цитат на: Mirobg - 18.09.2012 19:32
... Каквато и да е бактериална инфекция не може да ги бутне за 5-6 часа...
Може да поспорим върху това твърдение! Тя инфекцията не е от тия 5-6 часа, това е времето от изявата на симптомите.
Пък и стопанина кога ги е забелязал ...  ;-)
Луд умора няма...
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi51.tinypic.com%2F15qq15l.jpg&hash=b07c9eabfccaf48f94e226948629f70537bc2352
300 оки миш-маш

wwladoo

Цитат на: dok70 - 25.09.2012 12:57
Може да поспорим върху това твърдение! Тя инфекцията не е от тия 5-6 часа, това е времето от изявата на симптомите.
Пък и стопанина кога ги е забелязал ...  ;-)
И аз съм на същото мнение.Слушайте доктора момчета,той е старо куче и знае какво пише и защо го пише. *DRINK*
човек се учи цял живот--АКВАВИКТОРИЯ-БГ--ПРОДАЖБА НА АКВАРИУМНИ РИБКИ,СКАРИДИ,ОХЛЮВИ,РАЦИ И РАСТЕНИЯ

dok70

Ей Владо, умре ми циганката... *DRINK*
galiva, посочената от линка статийка е меко казано смешна рекламна брошурка, но ти дерзай, не се отказвай!
Сортирайте си информацията колеги, не приемайте всичко писано в нета за чиста монета!
И на рима го докарах а ...  :-D
Луд умора няма...
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi51.tinypic.com%2F15qq15l.jpg&hash=b07c9eabfccaf48f94e226948629f70537bc2352
300 оки миш-маш

galiva

Така...не издържах да се отчета: нямам друг смъртен случай, само едната женска продължава да й се цепи опашката и си зараства пак, няма бели мъхчета. Не разбрах какво им беше на рибите. Относно тези 5-6 часа може би не се изказах правилно:те са последните симптоми, преди тях първо се появяват налепите, после плавниците се начупват/изгризват, после налепите започват да обхващат тялото, към 5-6-ти ден рибата става незаинтересована от околните - реагира само на храна и то вяло и накрая(преди да умре) плува в течението и после ляга на дъното. Тоест, както при първата, която умря, не бях видяла тези налепи, мъхчета или както искате ги наречете, просто сутринта ги нахраних - стори ми се че опашката й е малка, но нали е нова,реших че си внушавам и като се върнах тя лежеше на дъното без плавници и след 1 час умря. При другите ясно различавах всички симптоми.
Успех на всички!

Similar topics (2)

22821

Публикации: 2
Прегледи: 2517