• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
25.04.2024 07:49

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Имам проблем с бета

Започната от deni7, 17.07.2011 12:12

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

deni7

Здравейте
Вчера вечерта си купих 2 бети мъжка и женска и 2 анциструса. Аквариума ни е 30 литра. Бях го напълнил през деня със преварена вода до половината, а останалото долях със чешмяна вода. Температурата в аквариума е 26 градуса. Пуснах рибките в аквариума, но след извесно време женската взе да плува рязко на горе и да си поема въздух и дишаше доста учестено. По късно вечерта вече стоеше на дъното на аквариума. Прочетох във интернет какво да правя и оставих вода да престои до сутринта и пуснах бетата вътре. Дадох и храна, но изяде само едно зрънце. Смених водата на целия аквариум и върнах рибата пак вътре, но няма подобрение. Стои на дъното, клюмнала на една страна и много рядко излиза на повърхноста да си поеме въздух. Перките и са опънати и трудно диша.



Ако някой може да помогне ще бъда много благодарен.
44л.: 2 анциструса, гупи
27л.: 2 анциструса, гупи

Иван Валентинов

Прочети темите за стартиране на аквариум и ще разбереш какви грешки си допуснал :-)

stilista

Цитат на: deni7 - 17.07.2011 12:12
Пуснах рибките в аквариума, но след извесно време женската взе да плува рязко на горе и да си поема въздух и дишаше доста учестено.
Директно ли пусна рибката в аквариума.
Прави се "преход"
1.Поставяш пликчето с рибата в аквариума за 5-10 мин за да се оеднакви температурата
2.Сипваш вода от аквариума в пликчето за да се адаптира рибата и към химичния състав
.............Пликчето с рибата не се изсипва в аквариума а само се вади рибата с кепче!
     Предполагам че тази грешка си направил!!!
Бетите си поемат въздух от атмосферата,това си е нормално.
Както е написал колегата нямаш и азотен цикъл което е проблем.
Бетите са корави риби,сменяй всеки ден по 20-30 процента вода за 2 седмици и мъжката ще оцелее ,другата е пътник съжалявам.
Продължавай и не се срамувай да питаш  *DRINK*
С дума можеш да нараниш. С речник – да убиеш.

deni7

Благодаря на stilista :)
сменям част от водата всеки ден. Женската се посъвзе. Вече е жизнена и плува активно. Храни се по-малко като им давам храна. Лошото е че мъжкия много я гони. Сега постоянно се крие или стои върху камъните. Чудя се дали да не го отделя за известно време. Мисля да продължа да сменям част от водата всеки ден за всеки случай.
44л.: 2 анциструса, гупи
27л.: 2 анциструса, гупи

stilista

Радвам се че и женската е оцеляла  *DRINK*
Не забравяй в близките 2 седмици да опресняваш с по 25-30 процента престояла (24часа) вода като това упражнение да е през ден.
Мъжкия ще продължава да тормози женската !!
Така че засади повече растения и корени да има къде да се крие  *THUMBS UP*
С дума можеш да нараниш. С речник – да убиеш.

Slavov

А помпичка за кислород (аератор) имаш ли, смисъл дай снимка на целия екран, да видим дали има някакви други проблеми за предотвъртяване...

stilista

Цитат на: Slavov - 18.07.2011 22:12
А помпичка за кислород (аератор) имаш ли,
За бети няма нужда да се слага аератор .
С дума можеш да нараниш. С речник – да убиеш.

Slavov

За анциструса имах в предвид , че като няма ще почне да се бие в тавана, така в началния ми стадии, сома ме подсещаше кога флейтата е паднала във водата...

deni7

има помичка с гъба. Купих и филтър на който се слага приставка за вкарване на въздух, но той пуска нещо черно от активните съставки и искам да го изчистя първо преди да го пусна в аквариума. Някакъв китайски е надявам се да върши работа.
Снимки малко по късно или утре ще пусна. Ще се радвам да кажете какви други грешки съм допуснал
44л.: 2 анциструса, гупи
27л.: 2 анциструса, гупи

Slavov

Филтъра, всяка седмица като сменяш водата, хубаво го чисти, махай дори и ротора, и с клечки за уши, защото там си почива сплъстена храна, и се затлачва, въпреки се ватата си я измил (не от чешмяна, ами от аквариумната вода която седи в кофите и ще бъде изхвърлена, защото сменяш по 1/3 или 2/3 вода). Та дай една снимка на целия аквариум

deni7



купих днес растения. Сложил съм ги както са на корени обвити. Но ме притеснява обвивката е от олово да не им стане нещо на рибите. Кажете дали да ги разделя на повечко места или да ги оставя така. Отделих мъжкия в друг аквариум да може женската да свикне със средата. Мисля да постои така 203 дена и да го върна пак.
: 19.07.2011г 21:09ч
2-3 дена имах предвид :)
44л.: 2 анциструса, гупи
27л.: 2 анциструса, гупи

Rainbow sid

Никакви метали във водата!
Растенията се засаждат в грунд.Може и една пластмасова чашка да го засадиш.
http://rainbowzoo.alle.bg/            Зоомагазин "Рейнбоу"

deni7

добре сега ще ги разопаковам и ще ги хвана към разстенията
: 19.07.2011г 22:10ч
към камъчетата
нещо ми става тази вечер май
44л.: 2 анциструса, гупи
27л.: 2 анциструса, гупи

Асен Евгениев

Цитат на: deni7 - 19.07.2011 21:52
Но ме притеснява обвивката е от олово да не им стане нещо на рибите.
Бетите ще умрат от старост мноооооого преди да им стане нещо от оловото. :-)
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

wwladoo

Цитат на: deni7 - 19.07.2011 21:52


купих днес растения. Сложил съм ги както са на корени обвити. Но ме притеснява обвивката е от олово да не им стане нещо на рибите. Кажете дали да ги разделя на повечко места или да ги оставя така. Отделих мъжкия в друг аквариум да може женската да свикне със средата. Мисля да постои така 203 дена и да го върна пак.
: 19.07.2011г 21:09ч
2-3 дена имах предвид :)
Вземи си сложи свястен грунд--речен или кварцов с размери 3-4-5мм,с тези големи камъни и рапани,растенията няма да ти виреят,и тогава ги засади.Като ги засаждаш грунда не трябва да е плътно до листата им,а леко няколко мм да се подават коренчетата и лампата не я слагай отстрани на аквариума да свети а отгоре се слага!!!Ако ще ги садиш в пласмасова чашка,пробий и дъното на няколко места да могат да дишат коренчетата,иначе стават черни и загниват!!! :-)
: 20.07.2011г 13:01ч
А с бетите отначало се е получило така,защото са живели в други условия--т.е. параметри на водата--РН,твърдост, а и темпериране в случаите които се налага се прави преди пускане!!!Винаги като се вземат риби няма значение откъде,се прави плавен преход към параметрите на водата ,като на всеки половин час се слага по една трета от твоята вода в торбичката с рибите, и никога не се пускат директно във аквариума, а поне след  1час минимум,90 проц. се пренебрегва този факт и рибките получават стрес от рязката промяна и не умират веднага и не всички,но до 3-4 дни има някоя жертва, а в много случаи се получава и гниене на перки и опашка,от рязка смяна на параметри!!!! ;-) :-)За следващият път ще знаеш!!!
човек се учи цял живот--АКВАВИКТОРИЯ-БГ--ПРОДАЖБА НА АКВАРИУМНИ РИБКИ,СКАРИДИ,ОХЛЮВИ,РАЦИ И РАСТЕНИЯ

deni7

имам грунд но не съм го сложил още. Правя малко по голям аквариумм защото този не е мой. Като стане там ще го сложа грунда. Камъчетата да ги запазя ли или да ги махна изцяло?
44л.: 2 анциструса, гупи
27л.: 2 анциструса, гупи

paolo6481

Махни ги!Много са малки.Трябват ти по-големи но само 1-2,не повече.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi40.tinypic.com%2F34zdrna_th.jpg&hash=45c7615397b36a46302083086bcbaa2a9717f785

deni7



здравейте отново
женската бета почина. Вече рибите са в нов аквариум. Надявам се добре да сме го аранжирали този път. Някой може ли да каже дали тази бета е мъжка. От магазина, от който го купихме. казаха че има вероятност да е женска. И те можели да бъдат също толкова агресивни колкото мъжките.
Благодаря предварително
44л.: 2 анциструса, гупи
27л.: 2 анциструса, гупи

Nikiengi

Женска Бетичка е! :-)

deni7

благодаря:)
лошо дадоха ни го за мъжки. Интересното е че гони другите риби и си пери хрилете. Доста е агресивна. Имаме още една бета. Но трябва да я снимам да видим дали тя е мъжка.
44л.: 2 анциструса, гупи
27л.: 2 анциструса, гупи

nikka

А относно аранжировката:
Извади всички раковини,всичко било в солена вода вдига много твърдостта на водата.Незнам на бетите как им понася.Нека някой по запознат да каже.
Също посипи още грунд,за да можеш да засадиш дъното.За добро развитие на растенията ти трябват 3-4см откъм лицето на аквариума и 6 см в задната му част.Ако не ти се купува,спокойно можеш да си събереш същия размер камъчета,от дъното на някоя река.Тъкмо ще си харесаш и големи камънаци за украшение,около тях като наредиш цветя става много красиво.Само ги измий добре и гледай,да не са варовикови.Познава се като се капне оцет,ако шупти нестават. Успех  ;-)
Нямам умение,но имам търпение! :)

deni7

благодаря:)
в най-скоро време ще засипя още грунд.
ще махна и раковините още сега
: 06.08.2011г 18:06ч


тази бета също е женска нали? Не мога да направя по хубава снимка. С другата доста се ежат една на друга. За сега са разделени, но мисля да ги пусна в един аквариум. Цяла седмица търсихме женска бета,защото мислехме че наща е мъжка, а е трябвало да си вземем мъжка.
44л.: 2 анциструса, гупи
27л.: 2 анциструса, гупи

paolo6481

А според мен не бързай още да ги събираш заедно!Поне от поведението им както го описваш съдя че са мъжки и 2-те но още растат.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi40.tinypic.com%2F34zdrna_th.jpg&hash=45c7615397b36a46302083086bcbaa2a9717f785

deni7

ми като кобра преди нападение стават. Отвярат си хрилете и се спускат една към друга. Сега синята е в един плик и е в аквариума при другата бета. Какво ще ме посъветваш: да я пробвам да я пусна вътре или да я върна във другия аквариум
44л.: 2 анциструса, гупи
27л.: 2 анциструса, гупи

Nikiengi

И двете са женски! Те също се бият по някога!  :-)

paolo6481

Дори и така да е,не е ли по-добре да стоят разделени?После може и да свикнат и да не се бият.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi40.tinypic.com%2F34zdrna_th.jpg&hash=45c7615397b36a46302083086bcbaa2a9717f785

deni7

значи трябва да си търсим мъсжки
сега червеникавата гони синята и другите две бети. До преди малко се беше поукротила. Преди така гонеше и мъжката гупа, но след 2-3 дена я остави намира. Явно иска да доминира в аквариума
Ако вземем мъжки не ми се мисли какво ще стане
: 06.08.2011г 23:11ч
ще ги оставя 2-3 дена да видим дали ще продължат с битките. Дано да свиканат една с друга.
44л.: 2 анциструса, гупи
27л.: 2 анциструса, гупи

fwstar

Здравейте,
и аз имам проблем с моята Betta crown, гледам я в 7 литрова колба, сменям част от водата всяка седмица. Забелязах, че по върха на опашката има като бял мъх и опашката и постепенно изчезва, няма промяна в поведението на рибката храни се все така добре, но явно трябва да спра разпространението на това гниене (ако е такова).

deni7

ако може да направиш снимка. Аз със сигурност не мога да ти помогна, но другите разбират доста
огледни и това:
http://www.sera.de/fileadmin/guidebooks_pdf/bg/11103_Gesunde_Aquarienfische_BG.pdf
44л.: 2 анциструса, гупи
27л.: 2 анциструса, гупи

fwstar

16.08.2011 18:41 #29 Last Edit: 18.08.2011 07:15 by fwstar
ето една снимка, то почти нищо не се вижда ако успея да направя по-хубава ще кача и нея!!

deni7

и една от мойте риби също се разболя. Част от долната перка и падна и по върховете където падна има бяло. Взех sera baktopur и се надявам да помогне. Предполагам че е нещо бактериално, а и на самия препарат пише че е точно при опадане на перките. Сега рибата е в отделен аквариум.
44л.: 2 анциструса, гупи
27л.: 2 анциструса, гупи

Similar topics (5)

20367

Публикации: 9
Прегледи: 4412

51543

Публикации: 1
Прегледи: 1875

14208

Публикации: 10
Прегледи: 5594

59532

Публикации: 1
Прегледи: 2427

8218

Започната от ivo007


Публикации: 5
Прегледи: 3483