• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 12:30

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Гупите ми умират

Започната от guppy, 19.11.2008 13:29

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

guppy

Здравейте! Имам един голям проблем и се надявам да можете да ми помогнете.

Преди месец и половина си взех рибки - 2 бети (мъжко и женско), 3 бебета златни, 2 гупи (мъжко и женско) и 3 сомчета.

Седмица преди да ги взема си бях напълнила аквариума (35 литра). На дъното бях сложила добре почистен и изварен пясък, няколко морски миди и охлювчета, една изкуствена морска звезда и камъчета, които купих от магазин за риби. Сложих и няколко водорасли (повечето, от които живи и 2 изкуствени). Бях купила и някакъв син разтвор за пречистване на водата, който се слагаше по 1 капка на 10 литра вода. Имам нагревател с терморегулатор и вътрешна помпичка.
Всичко вървеше страхотно...хранех рибите с чернодробна храна с витамини...нещо смесено. Сменям 1/3 от водата всяка седмица, чистя филтъра редовно и чистя водораслите от умрели листа.

И така месец след като ги взех гледам умрели гупите ми. Женската беше бременна. Забравих да кажа, че женската ми бета още при взимането беше нещо наранена и не в ред. Само на повърхността седеше и плуваше на криво. Мисля, че й беше счупен гръбнака. Тя умря няколко дни преди гупите.

Всички други риби са добре и си взех нова бета и 2 гупи тази събота. Женската гупа беше много бременна, но реших още няколко дни да я държа в аквариума и после да я отделя. И какво се случи...вчера вечерта ги намерих на дъното и двете гупи. Едва плуваха. Веднага ги отделих в друг съд. Мъжката се оправи след 1 час, но женската умря. Беше страшно бременна и реших да я разрежа като се надявах бебетата да са живи. Изкочиха доста, но всички умрели. 

Мъжкото го дадох на моя приятел, защото се опасявам, че ако го върна в аквариума и то ще умре. Другите риби иначе си живеят добре. Вчера им дадох и малко тубифекс.

Кажете ми каква може да е причината гупите ми да умират.  *SORRY* *SORRY* *SORRY*

Отдолу съм попълнила анкетата, ако може да е полезна. Мерси!



Обем на аквариума: 35 литра

Височина:45см

Грунд
Дебелина на дъното: 3-4см
Размер на камъчетата:отдолу пясък, отгоре камъчета като лешници и по-големи

Осветление:25 W

Филтрация
Аераторна помпа (без гъба):...........
Аераторна помпа (с гъба):вътрешна
Вътршен филтър л/ч:незнам
Външен филтър л/ч:...........
Система за СО2: незнам

Филтрите работят(непрекъснато) или (изключвам ги за .... часа). през 1-2 дни ги изключвам за някой час

Дата на стартиране на аквариума:5 октомври

Промени в аквариума и оборудването през последните 20 дни:
(смяна на голямо количество вода, спиране на тока, пускане на система за CO2 или нов филтър)
не

Използвани препарати, лекарства през последните 20 дни: син разтвор за избистряне на водата и дезинфекция

Вода
Сменям по 15-20 литра (1/3) на всеки 7дни.
При смяната: Водата е престояла. Водата е с температура 23 градуса.
Температурата на водата в аквариума е 25 градуса.

Храна
Видове храна:чернодробна смесена с витамини и рядко тубифекс
Колко често храните рибките си: веднъж на ден
За колко време рибките изяждат порциите си: 4-5 мин макс

Растения:
Колко % от дъното е засадено с растения:.30-40%
Колко % от дъното са бързо растящи:.........
Колко плуващи:2

Риби:
Полово зрели(видове, брой): 1 мъжка и 1 женска бета
Млади риби(видове, брой):3 златни рибки и 3 сомчета
Нови риби през последните 20 дни(видове, брой): 4 (1 златна, 2 гупи,които умряха и женската бета)

Tulipa

Здрасти!От какво са умрели рибките ти.....Има много предположения....
Само няколко неща да кажа:това,което наричаш водорасло,се казва водно растение.
Комбинацията от рибките е лоша.Не случайно бетата се казва и сиамска бойна риба.Помисли дали гупите ти не са станали нейна жертва.
Аквариума ти е малък за златните.Имат нужда от повече пространство.
Още един съвет-колкото и да ти харесва дадена рибка в магазина,не я взимай,при положение,че не е в отлично състояние.Това може да коства,освен нейната загуба,и загубата на останалите ти рибки.
Аз бих махнала изкуствените растения,но тук вече си е въпрос на вкус и разбирания.
Избягвай да слагаш каквито и да е препарати във водата,освен ако не е абсолютно наложително.
Опита ти за спасяване на поколението гупи ме потресе.... *JOKINGLY*
Във форума има много за четене,и то все полезни неща.

Новозакупените рибки трябва да седят отделно,в т.нар карантинен аквариум няколко дни,даже седмица,за да се види дали не са болни .Така ще избегнеш евентуално заразяване на останалите обитатели в аквариума.
Чудя се,този син разтвор....да не са ти продали "Биоихт"?Как се казва препарата?

Живко

http://aquariumbg.com/forum/viewtopic.php?t=155
Най-важно е да прочетеш това.


Следващите ми думи ще са ти по-ясни след прочита.
Това синьото е лекарство и като всички лекарства се слага само при нужда. В случая убиваш всички полезни/нитрифициращи бактерии с него. При пускането на аквариум водата винаги е леко мътна и постепенно, с завъртането на азотният цикъл се избистря.
Рибките идват малко повече за твоят аквариум, особено при положение, че ги храниш с чернодробна.
В аквариум не се слагат варовикови материали, като миди, корали, ръпани и др. Променят параметрите на водатата драстично. В раздел литература има и статии за КН, GН и pH. Предполагам, че когато си пуснала новите риби те са били в шок от рязката промяна и отровен амоняк във водата.

Малко по-качествена храна.
Малко по-малко риби. Може повече но по-малки, без златни.
Никакво синьо.
Никакви варовикови предмети и грунд.

Общо взето това е рецептата.
Никой не се е родил научен.

guppy

благодаря ви много! махнах мидите и морските охлювчета. не съм забелязала да се бият рибите ми. дори бих казала, че бетите се държат най-спокойно. златните рибки са малко луди и само се блъскат една в друга, но не закачат другите. искаше ми се да имам и двойка гупи, но засега май няма да стане.  :buff:

миа

Дали тубифексът не е бил почистен както трябва?
Дали не са се нахапали?
Дали не им е много малко мястото?
Дали чернодробната не се разлага твърде бързо?
Какви са тези "витаминозни"?

Разкарай чернодробната и витаминозната.Сера випан,малка разфасовка не е чак толкова скъпа-1.50Другите въпроси са реторични.

guppy

Цитат на: миа - 19.11.2008 16:28
Дали тубифексът не е бил почистен както трябва?
Дали не са се нахапали?
Дали не им е много малко мястото?
Дали чернодробната не се разлага твърде бързо?
Какви са тези "витаминозни"?

Разкарай чернодробната и витаминозната.Сера випан,малка разфасовка не е чак толкова скъпа-1.50Другите въпроси са реторични.

с тубифекс не ги бях хранила първите ми гупи. иначе другите риби ядоха много и са добре.
Не видях да са нахапани. Незнам за мястото дали е малко. Всички риби са доста малко все още и си плуват свободно.
Витаминозните ми ги дадоха от магазина. Мисля, че казаха, че има и стрити яйца...  *dontknow*

nidkolio

Цитат на: guppy - 19.11.2008 16:51
с тубифекс не ги бях хранила първите ми гупи. иначе другите риби ядоха много и са добре.
Не видях да са нахапани. Незнам за мястото дали е малко. Всички риби са доста малко все още и си плуват свободно.
Витаминозните ми ги дадоха от магазина. Мисля, че казаха, че има и стрити яйца...  *dontknow*

стрити яйца...
още един възможен проблем според мен
https://www.youtube.com/user/ZoomagazinPetPaw Полезни клипчета

NO CARRIER

Универсална рецепта: спираш храненето за 2-3 дни. Сменяш веднага 1/3 от водата с прясна, темперирана. След два дни сменяш още 1/4. Ако имаш възможност, сифонирай дъното. Иди в магазина и питай дали има храна на DajanaPet, Sera, Tetra, JBL. Вземаш от която и да е. Когато храниш, се старай да не прекаляваш, защото ако остане неизядена, започва да гние и допълнително влошава нещата.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

iek

Здравей, guppy !
В допълнение на съветите бих допълнил и следното:
-филтрите не се спират за дълго време, тъй като нитрифициращите бактерии  умират бързо, установено е, че при спиране само за 20 мин. умират повече от половината!
-филтърът не се чисти до блясък, а само леко се преплаква във вода, източена от аквариума.
-засега спри да купуваш нови риби ( разбирам , че е трудно да се удържиш, но...) и  изчакай да се стабилизира аквариума и да сведеш смъртността до нула поне за 1 месец.

guppy

засега проблема беше само с гупите и женската бета, която умря, но тя си беше инвалид и очаквах, че ще умре. за щастие другите риби са доста жизнени. ще направя каквото казвате, и ако няма проблеми до месец може да си взема пак някоя гупа

magutta

Проблемът не е, че рибите ти умират - това е следствието!!!

Смени водата постепенно, смени храната с маркова и дори според това, което съм чела във форума - смени рибите (избери си само един от трите вида които имаш и евентуално и някой друг, с който е съвместим... и не пренаселвай)...
... и си купи вътрешен филтър.

опитът е полезен само ако се учим от грешките си  *THUMBS UP*

guppy

о неееееееееееее...тъкмо се прибрах и намерих мъжката си бета умряла...опашката и е нахапана, а коремчето направо пробито. плаче ми се...женската е добре, но мисля, че златните ми рибки, които много настървено ядат от тубифекса, са решили, че и мъжката ми бета е храна....ужас!  :kreshtja: какво да правя?!
между другото синия разтвор се казва "Антисепт Универсал"  :buff:

миа

20.11.2008 19:43 #12 Last Edit: 20.11.2008 19:49 by миа
Явно златните са разбрали,че малко риби могат да им навият.

Оставете само тях в аквариума-другите риби всичките ще ги изпонахапат.

Чета,че има 3 златни и 3 сомчета.Сомчетата какви видове са?Аквариума е малък само за златните,пък  и сомчетата...

iek

Цитат на: guppy - 20.11.2008 19:33
какво да правя?!
между другото синия разтвор се казва "Антисепт Универсал"  :buff:
Вече са ти казали какво да правиш с рибите, а този р-ор е пълна измама, някакво гаражно произведение, най-вероятно метиленово синьо, с претенциите  да предпазва от всякакви инфекции и да обеззаразява всичко  :-D.

guppy

сомчетата са анциструси. никога не съм мислила, че златните рибки може да се бият с някоя друга рибка. обикновенно е било обратното. преди имах и никога не е ставало така  :buff:

миа

Цитат на: iek - 20.11.2008 19:46
Вече са ти казали какво да правиш с рибите, а този р-ор е пълна измама, някакво гаражно произведение, най-вероятно метиленово синьо, с претенциите  да предпазва от всякакви инфекции и да обеззаразява всичко  :-D.
А още по-вероятно синя боя в тубичка.

3 анциструса и 3 златни са много,както казах.Те явно златните не са се били осъзнали или нещо друго ги и повалило.

Или в зоомагазините отбирате само кротките добрички златни рибки O:-)?

Хубавото е,че сомчета не закачат.Пожалиха ли някои други рибки?

guppy

женската бета е още жива, но тя е малка и се крие...ще я отделя  :'(

Анатол

Всичко беше наред до вчера,женската бета беше готова за така наречения танц за хвърляне на хайвера,мъжкия на няколко пъти я престилка но нищо и тази сутрин го намирам пребит, от вокалите му нищо нее останало,каква може да е причината?


hip9

Причината може да е женската, при мен е имало такъв случай. Някои женски бети са по агресивни, също и ако са по едри от мъжките може да ги бият. Отдели ги и поддържай много добра хигиена в аквариума за да се въстановят плавниците и да не гният.

Similar topics (5)

12902

Публикации: 1
Прегледи: 2847

42149

Публикации: 1
Прегледи: 1822

36748

Публикации: 7
Прегледи: 4016

7227

Публикации: 3
Прегледи: 2729

4966

Публикации: 15
Прегледи: 7474