• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
19.04.2024 08:30

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

дискус със точки

Започната от ozz, 10.01.2015 00:23

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

ozz

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs3.postimg.cc%2Fmgdvk3zrn%2FIMG_20150109_213615.jpg&hash=e83ca8c6c9385c04b2c09f966b909ecd545f4bf9

Здравейте. Мисля че това са гъбички или не? Как да се третират тези бели точици на дискуса за да се махнат ? Приемам всякакви съвети. Мерси!

Ratsata

Аз имах същият проблем и със всекидневна смяна на водата около 30 процента за месец се оправи дискуса успех

nikolaytoshev

Да си забелязал такива точки и по други рибки в аквариума ти?
Да си добавил скоро нови рибки?
Рибката има ли апетит?
Страни ли от другите рибки в аквариума?
Дай пълно описание на аквариума ти, чрез бланката.

ozz

Здравейте, ще попълня формата , но сега отговарям бързо. Дискуса е купен преди 6 седмици. Сложен е в общ аквариум с още 5 дискуса. Акавариума е 150 л. Точките забелязах преди 12 дни. Температурата беше преди 6 седмици като го взимах 27 градуса, като го видях че не яде вдигнах на 33 градуса превантивно така изкараха 4 седмици, сега съм я свалил на 30 градуса да починат малко. Точките избледняват и стават по-малки след седмица, засега не съм забелязал да изчезват напълно. Появяват се и нови точки но  само по него. Имаше период допреди 3 седмици не им подменях водата и не беше ок водата в аквариума - беше жълтеникава, вече всяка седмица сменям по 30 л. Но водата пак е леко жълтеникава. Ползвам външен филтър от вата , има активен въглен и зеолит. Ваквариума има и корен които можеби пуска. Другите дискуси са ОК и се спускат на храната. Този дискус от самото начало беше плашлив и ядеше плахо и по-малко от другите риби.Яде само и единствено тубифекс и замразена артемия.  И сега е така на едно хранене изяжда по 6 тубифекса или 6 майки артемия не повече, затва ги храня по два пъти на ден.Другите дискуси са способни да изядат по 20 червия а са по малки. Дискуса е около 11-12 см. голям. Отказва всякакви кайми,  които другите дискуси ядат с удоволствие. Другите риби го избутват като ги храня въпреки че е по-голям. След ядене често ги гони да ги кълве, предполагам от яд:). Налага се да го храня в страни от другите риби и му пускам отделно червеи. Акавариума с дискусите не съм третирал с никакви лекарства.
В аквариума в началото иамаше и един папагал, стресираше дискусите, накрая  го отделих преди около 4 седмици в отделен съд. Там обаче папагала хвана ихтио преди около 2 седмици, сложих му в отделния съд тетра медика контралак и се оправи и сега е ОК и здрав. Незнам дали това има някаква връзка. Дискуса по принцип не хваща ихтио.


Публикациите са слети: 13.01.2015г 13:01ч

Аквариумът е стартиран на: 9.11.2014

Обем на аквариума, литри: 150

Височина на аквариума: 44

pH на водата:

Температура на водата: 30

Колко често сменяте водата: 20% през 7 дни

Какво количество вода доливате при смяна: 30л

С каква температура е водата при смяна: 22 на новата вода, иначе пада на 28 общата вода

Кога последно сменихте водата:  12.01.2015

Аераторна помпа (без гъба): 300 л/ч

Аераторна помпа (с гъба):

Вътрешен филтър л/ч:

Външен филтър л/ч: да

CO2 система: пакетчета активен въглен и зеолит в чорапче. сменям ги веднъж месечно

Филтрите работят непрекъснато: Да

Изключвам ги за ххх часа: Не

Промени в аквариума и оборудването презпоследните 20 дни: не

Използвани препарати, лекарства през последните 20 дни: {medicine}

Полово зрели риби (видове, брой): 2 дискуса по 10 см. , един 12 см,

Млади риби (видове, брой): 3 малки дискуса

Нови риби през последните 20 дни(видове, брой):не

Видове храна, с която храните рибите си: кайма на варна дискус, артемия и херономус замразени (по веднъж седмично всяка), жив тубифекс, кайма сърце

Колко често храните рибите си: 2 пъти на ден

За колко време рибите изяждат храната: 1 мин 30 сек

Колко % от дъното е засадено с растения: 30 % изкуствени

Колко % са бързорастящи:

Колко % са плуващи:

Дебелина на дъното: 1 см

Размер на камъчетата: 3-5 мм, боядисани са в синьо, въпреки многото промивки мисля че пуска цвят.

С колко и какви лампи осветявате аквариума: две пури луминисцентни

Колко часа светят лампите: 6-7 часа

kasaba

Не, това не е гъбично. Направи една актуална снимка. Аз съм виждал такива бели образувания, които са Gyrodactilus, но той много рядко се проявява така. Лекува се с Тремазол Сера. Рибата търка ли се? Мисля си и за лимфоцистоза, но тя не изглежда точно така. Колегата каза, че при него образованията изчезнали отсамо себе си, което е присъщо за лимфоцистозата. Не съм спец на дискусите, но знам, че Ихтиото не подбира видовете, засяга всичките. Но доста редки ми се струват тези образования за ихтио, а и вече са минали 15 дена + това, че температурата на аквата ти е висока трябваше целият да е нашарен. Не вярвам това да е ихтио.

Този аквариум е ужасно малък за Дискуси, ще имаш смъртни случаи след време, ако не вземеш по-голям съд.

ozz

Здрасти, ще направя актуална снимка довечера. Мога да кажа че някои от тези точки намаляват и избледняват но се появяват нови за ден. Не е ихтио минаха три седмици и другите риби са Ок. От вчера сложих профилактично в целия аквариум метиленово синьо и трипафлавин по една  капка на 10 л. Рибата въобще не се търка, малко е плашлива и злояда яде само червеи и артемия(яде всеки ден, но само по 6 червия по двапъти на ден, другите дискуси се нахвърлят на всякаква храна). Ще помисля за втори аквариум и да преместя там един два дискуса.

kasaba

Цитат на: ozz - 17.01.2015 13:39
Здрасти, ще направя актуална снимка довечера. Мога да кажа че някои от тези точки намаляват и избледняват но се появяват нови за ден. Не е ихтио минаха три седмици и другите риби са Ок. От вчера сложих профилактично в целия аквариум метиленово синьо и трипафлавин по една  капка на 10 л. Рибата въобще не се търка, малко е плашлива и злояда яде само червеи и артемия(яде всеки ден, но само по 6 червия по двапъти на ден, другите дискуси се нахвърлят на всякаква храна). Ще помисля за втори аквариум и да преместя там един два дискуса.
Това е добре, че не се търка. Видимо изпитва ли някакъв дискомфорт, да стои на дъното, да ходи да си поема въздух постоянно от повърхността.

ozz

Няма такова поведение за което казваш. Плашлив е а е най-големия в аквариума. Сега го гледах 24 часа след началото на лечението с трипафлавин и метиленово точките си седят, но рибата е спокойна.

Публикациите са слети: 17.01.2015г 14:02ч


https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs12.postimg.cc%2Fdzfyyp8ul%2FIMG_20150117_143117.jpg&hash=3a95d6626db59c6dbe473609dd30e97e96676877

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs30.postimg.cc%2F57pag5sld%2FIMG_20150117_143108.jpg&hash=d30a023503d00b5320b2f5f247c1293c6abcd2a5

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs7.postimg.cc%2Fpvm5p6qaz%2FIMG_20150117_143058.jpg&hash=cb5981fc50163f3cc89f32bf98db7025409f7994

Снимките не са много качествени, рибата мърда , но се вижда че точките от дясно на старата снимка намляват и почти изчезват

Ratsata

Колега пробва ли със всекидневни смени на водата.

ozz

Не съм.трудоемко е. Но се замислям да го направя поне през ден.

Ratsata

През ден няма да има ефект поне 10-15 днивсеки ден и щевидиш резултата гарантирам.

kasaba

Според това, което казваш рибата няма никакви признаци за паразити.  Добре дай да направим така - гледаш да поддържаш качеството на водата добро и даваш на рибите fishtamin и да се надяваме, че точките ще изчезнат. Междувременно наблюдавай за търкане и за други аномалии по кожата на рибата.

ozz

Ок, така ще направя ще сменям всеки ден водата за две седмици, и ще добавям фиштамин. Мисля да оставя водата до понеделник да завърша профилактичното третиране с метиленово и трипафлавин което започнах прди 24 часа и започвам. Колко да е престояла водата имам стара вода на 10 дни но ми казаха че не е добре, най добре да е на 3 дни. Водата е бургаска - 7 пх.

kasaba

Цитат на: ozz - 17.01.2015 15:23
Ок, така ще направя ще сменям всеки ден водата за две седмици, и ще добавям фиштамин. Мисля да оставя водата до понеделник да завърша профилактичното третиране с метиленово и трипафлавин което започнах прди 24 часа и започвам. Колко да е престояла водата имам стара вода на 10 дни но ми казаха че не е добре, най добре да е на 3 дни. Водата е бургаска - 7 пх.
Колега какво стана с рибата?

Преди 2 дена видях една златна с на външен вид същите бели точки като твоите в един магазин. Магазинера сложи за проба бактопур директ и омнипур и за 2 дена точките изчезнаха. През това време му казах, да не свети в аквариума с лампа.

Similar topics (5)

7026

Публикации: 21
Прегледи: 10032

22670

Публикации: 1
Прегледи: 4803

12923

Започната от smat


Публикации: 4
Прегледи: 4662

41727

Публикации: 2
Прегледи: 2664

58068

Публикации: 6
Прегледи: 2867