• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
29.03.2024 00:07

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Червени хриле

Започната от Sofie, 22.08.2007 13:13

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Sofie

Здравейте. Днес си купих няколко тернеции и чак като се прибрах забелязах, че от едната страна на една от рибите хрилете са направо "излезнали". Червени са и диша трудно. Отделих я веднага. От какво може да е и има ли лечение? Мерси предварително.

Живко

Никой не се е родил научен.

Sofie

Четох го тва, ама не намирамищо за моя проблем

Живко

За съжаление и ние няма как да ти помогнем.
Може да са всички възможни паразити по хрилете.
Може да са купища бактерии или натравяне.
Разумно е да отделиш рибата и да я третираш с метиленово синьо за да блокираш евентуално отравяне.
Всичко друго си е живо врачуване.
Никой не се е родил научен.

theater

Живко, метиленовото синьо какво блокира на отравянето? Забавя усвояването на определени вещества ли?
Аз съм имал случаи при предозиране с метиленово синьо рибата да започне да се държи като натровена - движи се нагоре-надолу нервно, червени хриле, стои над аератора.Всъщност бях дозирал по схемата, която дават на немарковите шишенца, но явно веществото е било по-концентрирано (това е риска от ползването на немаркови препарати).
140л - харацини
http://starividri.org

Живко

Аз не ползвам готовите багрила.
Купувам на кристали от един ветеринар. Лечебният концентрат си го приготвям сам.
Това готовото, което продават е пълен майтап.

При натравяне рибата е силно уязвима. Може да се разболее от каквото си иска. Метиленовото я предпазва от стандартните вредители в аквариума.
Може би израза е "блокиране последствията от отравяне".
Метиленовото имаше и други полезни свойства, но какви... Забравил съм :-)
Никой не се е родил научен.

rookie_gyn

Не е заболяване. Просто са им прегорели хрилете когато са били малки рибки- ниско ниво на РН, неподходящо сортиране на рибките, липса на минерали. Не е заразно. Не води до смъртност. Просто така ще си живеят рибките и ще доживеят до дълбока старост. Често срещан проблем при тернецията.

Живко

Нямам поглед върху тернециите. Имал съм други риби с увредени хриле, но не са имали затруднено дишане.
Така увредени тернеции така ли си живеят? Дишайки трудно.
Никой не се е родил научен.

hunterbul

Здравейте, днес и аз се натъкнах на същия проблем. Надявам се и аз да не е заболяване и да може Тернецията ми да живее добре. rookie_gyn дано да си прав. А иначе аз не забелязвам Тернецията да диша трудно плува си съвсем нормално.  :-)
http://img403.imageshack.us/img403/1742/img0196tt5.jpg
http://img111.imageshack.us/img111/1701/img0197ad2.jpg

Similar topics (5)

21822

Започната от ogi


Публикации: 3
Прегледи: 3440

3311

Публикации: 20
Прегледи: 11487

13069

Публикации: 6
Прегледи: 6528

30640

Публикации: 0
Прегледи: 2199