• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 21:28

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Болно сомче може би

Започната от Нюрико, 08.10.2018 00:56

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Нюрико

08.10.2018 00:56 Last Edit: 08.10.2018 10:31 by Нюрико
Добър ден,
Имам малък 8л аквариум с мъжка бета охлювче и мако сомче. Не му знам вида но е най- обикновено плати.
Нямсм помпа но сменям водата частично през няколко дни и чистя аквАриума през две седмици.
Имам малко водорасло с големи листа и маримо.
Почвата са бело камъчета около 2 см и един голям равен камък.

Сомчето ми има проблем май още като го взех преди няма и месец но последно време се задълбочава.
Държи се сякаш е глътнсло балон.седи във вертикслнс позиция сякаш е в транс. Някои път като плува го виждам как се надига откъм опашката. Днес примерно се опиъваше да плува към дъното но все продължава нагоре.
Не се случва през цялото време но и не седя по цял ден пред аквариума.
С бетата ми всичко е ок и не го закача въобще. Не забелязвам и видими белеьи за болест или подуване.

Ето снимка на вида сом но моето е бебе около 4 см.
https://wolokom.ru/public/52901695d.jpg

Моля кажете ми дали може да се напави нещо? Или да обмисля да му спетя мъките


Днес го преместих в малък буркан вече почти през цялото време седи в хоризонтално положение. Забелязвам и някакво червено петно от лявата му страна малко след хрилете.

Нюрико

В момента съм го отделила не го прави това вертикално плуване. Знам че яде но мяй ми е много слАбо. По опашката почти нАма мазнини. Мисля да го оставя още там и да го храня със спец храна за сомчета пък ще видим.

IceJoe

По добре му спести мъките, и остави само бетата.
Пък колкото толкова.

И днес йощ Балканът, щом буря зафаща,
спомня тоз ден бурен, шуми и препраща
славата му дивна като някой ек
от урва на урва и от век на век!

MeTogu

Сомчета е коридорас палеатус. Може би има някакъв проблем. Това което описваш като поведение не е много нормално, но не и не срещано. Моя съвет е ако имаш приятел или познат с голям аквариум да го преместиш там.   Да му дадеш възможност да заживее в нормална среда и аерация. Макар да са коремно дишащи сомчетата обичат аерация и повече вода. 8 литра е добре за една Бета , но не и за сом.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

Нюрико

За съжаление нямам познати с рибки. Вече не се повдига но мо се струва слабо ще го задържа още малко отделено и ще видим.
Ако е ок ще го върна при бетата но ще видя дали няма се съгласят от магазина да го всемат или да потърсят някои които има рибки. Познават ме от годино така че може поне второто.

MeTogu

Ако стои в малкия буркан със сигурност ще умре. По- добре го върни при бетата.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

Similar topics (5)

7728

Започната от blueocean


Публикации: 9
Прегледи: 6882

3269

Публикации: 8
Прегледи: 4805

33826

Публикации: 4
Прегледи: 2928

22337

Започната от marinko7


Публикации: 1
Прегледи: 2422

16009

Публикации: 6
Прегледи: 3983