• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
29.03.2024 14:55

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Подутина в средната част трихогастер

Започната от ARTU73, 27.08.2018 19:36

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

ARTU73

Аквариум Hailea 30 е 35х22х30 см, дават го 30 литра, обем на стъклената част 25 литра. Температура 25 градуса - с фабричен нагревател и термореле. Осветление - фабрично енергоспестяваща крушка 4000К, 580 лумена. Стартиран на 18.01.2018 с Dajana Start Plus и Aquili Bacterium E - последното по инструкция на първи и седми ден.
Грундът е речни камъчета, изварени. Имам два корена - предполагам азалия - закупени от зоомагазин. Имам и по 5 см по дължина пуричка от Индийско бадемово дърво - купени онлайн. Отрязах ги на 4-5 см, тъй като оригинално бяха около 14 см. Поставена вчера. Декорацията Римска стена си е от началото на аквариума.
Растения:
- Хигрофила полисперма - 1 корен
- Микрозорум - 1 корен
- Анубиас бартери - 1 корен
- Ехинодорус Везувий - 2 корена
+ две-три на които забравих имената и малко водна леща отгоре
Животинки:
- скаридки Ред Чери - 1 брой
- жълти скариди - 1 брой
- анциструс - 2 броя (от преди седмица)
- обикновен неон - 5 броя
- златен трихогастер - 1 бр.
- розово данио - 2 бр.
- галаксита - 2 бр
- може да има един или два охлюва, които рядко виждам.
Вътрешният филтър е Hailea BT-200, оригиналната медия с активен въглен съм я заменил с SeaChem Matrix, гъбата си е оставена оригиналната.

Аквариумът е стартиран на 18.01.2018 год., като към водата съм добавил Dajana Start Plus и Aquili Bacterium E - на първи и седми ден, съгласно инструкцията.

Купих таймер за осветлението и го пускам на 8 часа - от 10 до 18 часа.

ПРОБЛЕМЪТ: На 12.08. отидохме на почивка, като използвах дънни таблетки уикенд на Тропикал. Когато се върнахме забелязах, че трихогастерът ми е с подутина в средната част на тялото - като балон. По-ясно откроена вдясно, но и ясно различима вляво. Стана по-плашлив, сякаш не мърда с хриле, а често излиза на повърхността да поема въздух, който понякога изпуска на дъното. Не успях да снимам добре, но и на тази снимка се вижда ясно подутината. Изключено да е преял. Някакви съвети или идеи?

Публикациите са слети: 29.08.2018 10:26

Ето и една по-ясна снимка. Наистина ли никой не се е сблъсквал с подобен проблем?

tetra

Показаният Трихогастер е женски, и се готви да хвърля хайвер. Корема е издут от съзряващият хайвер. Намерим един мъжки(гръбната му перка е заострена за разлика от женските която е заоблена) повиши температурата и постави плаващи растения.

ARTU73

Привет! Нямам намерение да развъждам трихогастери в 30 л аквариум. Нали няма проблем да си остане така?

IceJoe

Няма да има проблем за теб, за рибката има огромен проблем.
Затвори се в тоалетната и поживей няколко дни там, па белким разбереш как се чувства тая рибка в 20 литра вода.
Тетра, това не съм сигурен, че е женски трихогастер, на моите перките не изглеждат по този начин.
Когато трихогастер е пълен с хайвер не е така издут първо, и второ в тоя литраж няма как да доживее до полова зрелост.
По скоро има друг проблем,
Арту, следвашият път като си купуваш рибки, моля ти се , съобрази ги с реалното количество вода което имаш.
Живеем за хобито, и се учим цял живот.
http://aquariumbg.com/fish.php?fish=756
И днес йощ Балканът, щом буря зафаща,
спомня тоз ден бурен, шуми и препраща
славата му дивна като някой ек
от урва на урва и от век на век!

ARTU73

Трихогастерът е женски. Купен от децата преди 5 години, от които 4,5 живя в пластмасово аквариумче под един литър. И оцеля. После решихме да купим по-голям, но място за повече от 30 литра нямам. Толкова по въпроса за къф чеп съм купил Триша кат си знам аквата! Повече от половин година след стартиране нямам особени проблеми освен обичайнитр дребни. И пъпките по трите неона, закупени от един определен магазин в СЗ. И сега след отпуската - изненада с подутина. Рибата си е жизнена, плува, храни се, няма настръхнали люспи или петна. И понеже в описанието за болести не срещнах подобна, питам по-знаещите.

ARTU73

Рибката все още си е жизнена и енергична, храни се, отделя си нормално, плува си нормално. Подутината сякаш започна да намаля, но все още е ясно видима.

tetra

Лабиринтовите риби към който спадат и Трихогастерите, не са зависими от количеството на разтвореният кислород във водата, защото поемат кислород от въздуха, и могат да преживяват и във по малки аквариуми. Специално за въпросният вид няма да хвърли хайвер в толкова малък аквариум. развъждал съм ги с успех в 50 литрови. много са плодовити. След разплакване на стадото аквариума е запълнен без свободно местенце. Стадото расте неравномерно и всеки ден се отделят по големите. В противен случай те се самоизяждат и остават няколко броя. Така, че не ми е трудно да определя пола и от пръв поглед.

Similar topics (5)

1179

Публикации: 20
Прегледи: 12182

24772

Публикации: 8
Прегледи: 3510

43660

Публикации: 0
Прегледи: 2216

3470

Публикации: 6
Прегледи: 4544

53395

Публикации: 4
Прегледи: 3055