• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 22:31

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Болно сомче-джудже

Започната от gonzoo87, 14.10.2010 18:15

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

gonzoo87


: 14.10.2010г 18:06ч
Здравейте.Преди няколко дни забелязах че на сомчето муцунката му като че ли направо я няма.Какава е тази болес?Иначе все си е подвижно.С какво се лекува и въобще мога ли да го спася :(

Caxapa

Снимките са с  много лошо качество но ако не е заразна болеста и да се разпростре като екзема по цялото му тяло си мисля, че ще умре от глад. То няма  уста а рана. На твое място бих пробвал да го храня с жив тубифекс за да може да го засмуква. Идеята ми дойде от периода на ученическите ми изяви като акварист. Тогава като си хранех рибите с тубифекс и сомчетата като засмукваха от порцията им излизаше чак през хрилете. Така яко и лакомо засмукваха от тубифекса.

gonzoo87

Да,съжалявам за лошото качество на снимките.Мъчи се горкото.А дали е възможно да заразна болеста.Трябва ли да го отделя?
: 14.10.2010г 18:06ч
Възможно ли е и други рибки да се заразят?

MeTogu

Изглежда ми на самонаранено.За предпочитане е да го отделиш,макар да не вярвам да е заразно.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

Bolta

Аз не съм запознат много с болестите , но имах анциструс , който имаше подобна рана на устата . Самото място започна да побелява т.е. се покри с някакво мъхесто , бяло вещество - приличаше ми на нещо гъбично . Явно не можеше да се храни и умря , но беше в общият аквариум и на другите риби нищо не им стана . Та мисълта ми е , че ако е същото , може би не е заразно .
Ето една снимка за сравнение , доколкото може да се види де :

gonzoo87

30.11.2010 18:17 #5 Last Edit: 30.11.2010 18:38 by Caxapa
Вече минаха няколко седмици от както го сполетя тази съдба горкото. За съжаление не оцеля. Още по- лошо, и на другото ми сомче зпочва да се появява същата рана на същото място. Възможно ли е да се наранява от камъните? Уж нямам остри ръбове. С истински речен пясък съм. С големина 3-5 мм.... :(

MeTogu

Раната на устата е причинена от срязване.Имаш някъде място където се нараняват.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

gonzoo87

30.11.2010 18:30 #7 Last Edit: 30.11.2010 18:39 by Caxapa
Но с течение на времето раната се увеличава...:(

MeTogu

Ами то като няма лекарствени препарати как да зарастен.А може и да продължава да се самонаранява.Огледай внимателно всички места на който може да се нарани.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

emityy

И аз съм пуснала тема и се оказа, че е абсолютно същото сомче и същата болест. Кажете щом според вас е нараняване то с какви препарати да го лекувам. Имам един 7 литра аквариум там ли да го сложа, ще получи ли стрес в малкото пространство. Има още малко живот в него, помогнете за да се реагира възможно най-бързо. :-( :-( :-(

Илко Димитров

Какви риби има освен сомчето, защото такава рана според мен е рана от физическо нараняване(бой), а друг е въпроса че при такова нараняване рибата става слаба и податлива към болести. Ималсъм такъв случай с обикновен неон , на който горната устна беше отхапана от друг неон ( знам че звучи странно) и раната също се покри с нещо бяло в рамките на две седмици, като в същото време другите неони бяха здрави. Болния неон се хранеше но побелялата рана остана 2 месеца без да заздравее и въпросния неон пое към тоалетната. Все пак сомчетата имат навика да се оправят и от по лошо ако се хранят добре , така че може би ще се оправи.

emityy

Цитат на: Илко Димитров - 14.07.2012 21:49
Какви риби има освен сомчето, защото такава рана според мен е рана от физическо нараняване(бой), а друг е въпроса че при такова нараняване рибата става слаба и податлива към болести. Ималсъм такъв случай с обикновен неон , на който горната устна беше отхапана от друг неон ( знам че звучи странно) и раната също се покри с нещо бяло в рамките на две седмици, като в същото време другите неони бяха здрави. Болния неон се хранеше но побелялата рана остана 2 месеца без да заздравее и въпросния неон пое към тоалетната. Все пак сомчетата имат навика да се оправят и от по лошо ако се хранят добре , така че може би ще се оправи.

В аквариума ми е голяма каша, но всички се разбират идеално. Към точно това сомче преди известно време беше се озлобила една молинезия, но тя е друга тема сложих я в друг аквариум и тя умря.. Проблема е, че не помня дали преди нападанията сомчето беше така. И става ли да му правя солени бани или да го сложа в малък аквариум с повече сол в него и пак питам за препарати, които да му помогнат с раната ?

Илко Димитров

Не че не съм го правил това със солените бани но никога не е било при риба с открита рана, а при риба болна от ихтио. Така повечето от паразитите опадват и лечението е доста по лесно. Баните не всяка риба може да ги идържи, защото например на молинезиите им действа добре но рамирезите умират до един час (личен опит). При открита рана си нямам идея какво ще стане и не бих опитал.

emityy

Аз бях пробвала с макропода ми той беше много зле имаше дупки по главата и като мъх по хрилете и главата. Явно съм го купила болен и не оцеля. Та мисълта ми е, че като му правих баните и се чувстваше много по добре. Те представляваха 2-3 мин. в соления разтвор 10-15 в нормалната вода и така 4 пъти по 1 път на ден.

Heartwork

Ако си начинаещ го хвърли в тоалетната хем то си спестява мъките хем ти  *privet*
Не ми казвай какво да правя... За да не ти кажа къде да идеш...!

Similar topics (5)

2001

Започната от Fellex


Публикации: 5
Прегледи: 5855

59057

Публикации: 5
Прегледи: 3433

22337

Започната от marinko7


Публикации: 1
Прегледи: 2422

3908

Започната от maria_m


Публикации: 5
Прегледи: 4453

33826

Публикации: 4
Прегледи: 2928