• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
20.04.2024 02:09

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Бели точки

Започната от milenski, 17.01.2005 12:52

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Boby_

Цитат на: "milenski"еми днеска е третия ден в който ще слагам контраихтиото в аквариума рибките се поизчистиха само за 2 дни само дето мъжкия хелер има още ама се надявам че утре ще са ОК:)

Слагай, слагай още. При температура 25-26 градуса жизненият цикъл на паразита е между седмица и десет дни, а при 30 градуса - 4-5 дни. Затова ако не си повишил температурата, трябва да слагаш по-дълго. Това, че рибите са се изчистили, не е никаква гаранция, че си се отървал.

Живко

да ви се похваля с какви проблеми се сдобих.
накупувах разни риби от сто различни места.на въория ден две живородки се оказаха с некроза,жал ми е за рибите ама излетяха през терасата.направих лека дезинфекция с метиленово синю.други заразени риби няма.
след три дни се появи ихтиофтириоза.реших да ползвам costapur(заради многото хвалби на препарата). купих от един магазин(сносен).в указанието дозата е 22 капки на литър,продавача каза да слагам повече.колко...??.сложих по30 капки на литър,след 24ч. резултат нулев.обадих се на приятел,който има в Плевен зоомагазин.каза да слагам двойно от препоръчаните дози.иди сега разбери колко се е разградил от светлината,и колко да добавя.притеснява ме,че в cstapura има формалдехит,и ме е страх да не стане предозирване,че както разбрахме от темата(лечение с формалин) става страшно.
някой знае ли точната дозировка на това лекарство,че ще се ядосам и ще ги подкарам рибите както си знам.
не съм вярвал,че едно елементарно заболяване ще ми създаде тези ядове.
Никой не се е родил научен.

SERA

Цитат на: "Живко"да ви се похваля с какви проблеми се сдобих.
накупувах разни риби от сто различни места.на въория ден две живородки се оказаха с некроза,жал ми е за рибите ама излетяха през терасата.направих лека дезинфекция с метиленово синю.други заразени риби няма.
след три дни се появи ихтиофтириоза.реших да ползвам costapur(заради многото хвалби на препарата). купих от един магазин(сносен).в указанието дозата е 22 капки на литър,продавача каза да слагам повече.колко...??.сложих по30 капки на литър,след 24ч. резултат нулев.обадих се на приятел,който има в Плевен зоомагазин.каза да слагам двойно от препоръчаните дози.иди сега разбери колко се е разградил от светлината,и колко да добавя.притеснява ме,че в cstapura има формалдехит,и ме е страх да не стане предозирване,че както разбрахме от темата(лечение с формалин) става страшно.
някой знае ли точната дозировка на това лекарство,че ще се ядосам и ще ги подкарам рибите както си знам.
не съм вярвал,че едно елементарно заболяване ще ми създаде тези ядове.

Не знам дали съм разбрал правилно, но дозировката е 22 капки на 40 л вода, не на 1 л вода.прилага се три дни поред,така че ефекта не се наблюдава веднага.Трябва добре да се разклати преди употреба.
Необходимо е и да се отстрани активен въглен (ако го има), и UV лампата също.
При по-сериозни случаи обработката се повтаря от 5-тия до седмия ден.
Повишаването на температурата и аерацията действат добре.

Надявам се че съм помогнал.

Живко

Цитат на: "SERA"
Цитат на: "Живко"
някой знае ли точната дозировка

дозировката е 22 капки на 40 л вода, не на 1 л вода.прилага се три дни поред,

това в магазина ми го спестиха.
искрени благодарности за бързия отговор
Никой не се е родил научен.

Мишо

Цитат на: "Живко"
Цитат на: "SERA"
Цитат на: "Живко"
някой знае ли точната дозировка

дозировката е 22 капки на 40 л вода, не на 1 л вода.прилага се три дни поред,

това в магазина ми го спестиха.
искрени благодарности за бързия отговор
Скоро си взех харациди внос от колумбия и на петия ден "цъфнаха"с ихтио.Лошото е ,че тоя първак е много жилав вече на стандартните архаични методи на лечение(сол,трипафлавин и т.н.) Взех си аз костапур - по половин доза(става дума за дребни харациди)около 15 капки на 50 литра вана,T 28 гр,пет дена всяка вечер.Още на втория ден рибетата живнаха и взеха да се хранят,като точките намаляха,а на третия вече бяха се изчистили.На петия смених половината вода и още една доза костапур.После свалих T of 24 гр. и пуснах две "контролни"рибки от друг чист аквариум - вече няколко дена няма нищо обезпокоително,но ще изчакам поне месец като при смяната на водата доливам и от аквариума където ще живеят после.Пуснах се в подробности защото с неадекватно лечение този ектопаразит става още по-устойчив и прави много бели на колегите.
Доволен съм от ефекта на този препарат.
И при нови риби(от no name място или човек) -  винаги един месец карантина и контролна рибка.
П.С. Костапура е р-р с някакво съотношение между  калиев йодит и малахитово зелено.Формалин в него няма и затова не скапва растенията и охлювите.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Flurebg.com%2FFor_Web%2FMy_Aquarium_%2F2_mini.jpg&hash=4d4666357bd28950b4b4e601672e141ce5110eb1  https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Flurebg.com%2FFor_Web%2FMy_Aquarium_%2F19_mini.jpg&hash=abf73e85d5384ca65321824882d3f97b0028b04f

Живко

Мишо за формалина не знам,написал съм това което съм прочел.може да е грешка при превода.за карантините съм съгласен и по принцип винаги така действах(имам достатъчно аквариуми).проблема е че бях се отказал от рибоците,ама този форум пак ме запали,тоест нямам абсолютно никакви условия и за това всички рибки купих на куп и ги сложих директно в общия аквариум.купих ги на куп,защото винаги с новите риби идват някакви болести,особено зимата ихтиото се появява(заради рязката промяна на температурата при транспорта).по добре добре да ги лекувам веднъж,а не после с всяка нова риба лечение на всичките.
и пак казвам,това се налага,защото нямам възможност да държа под карантина всички нови риби.може би щеше да е по- добре да стегна базичката,но... нали я знаеш крастата.
сега мисля да стегна един 200л. за цихлиди,но там съм много зле.кой знае какви болести има.първо ще взема да почета,пък и се надявам тук колегите да помагат.
Никой не се е родил научен.

Сашо

Костапурът е добро лекарство и когатo се спазват инструкциите лекува рибките. Не уврежда обикновените растения, поне при мен не се е случвало. Хубаво е да се слага вечер и да се загасят лампите, за да се запази действието му по-дълго.
Една препоръка - когато ползвате такива продукти не разчитайте прекалено на българския превод на инструкциите. Опитайте се да разчетете тези на английски, немски или в краен случай руски и да ги сравните с българския превод.

Similar topics (5)

15598

Публикации: 34
Прегледи: 24199

58259

Публикации: 10
Прегледи: 2840

12919

Започната от gantchobooze


Публикации: 3
Прегледи: 5533

7286

Започната от pccv


Публикации: 2
Прегледи: 3527

349

Започната от NikolaV


Публикации: 6
Прегледи: 5031