• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
20.04.2024 00:18

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

помощ!!!

Започната от РОСЕН, 13.10.2004 12:24

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

РОСЕН

Можели някои да ми каже какво се случи на моите рибки?За една нощ на Скалариите ми им изчезнаха горните и долните перки????За една нощ???На някои по - голяма част на други по- малка, а има една високоплавна дето няма нито една перка останала, засега е жива ама незнам докога. :( Ph-то ми е наред и gh-то също.Това което ми прави впечетление е че накреая имат бяло по перките където свършват.Дали е болест или са се били и яли?А иначе другите ми риби са си наред .Какво да ги правя сега?С какво да ги лекувам ?
:(  :(  :(  :(

discus

Цитат на: "РОСЕН"Можели някои да ми каже какво се случи на моите рибки?За една нощ на Скалариите ми им изчезнаха горните и долните перки????За една нощ???На някои по - голяма част на други по- малка, а има една високоплавна дето няма нито една перка останала, засега е жива ама незнам докога. :( Ph-то ми е наред и gh-то също.Това което ми прави впечетление е че накреая имат бяло по перките където свършват.Дали е болест или са се били и яли?А иначе другите ми риби са си наред .Какво да ги правя сега?С какво да ги лекувам ?
:(  :(  :(  :(

Какви други риби имаш в аквариума.Според мен не може да е болест ,просто не ми се вярва това да стане за едно нощ,мисля си че някой здраво е похапнал.

Anonymous

еми имам дискуси, черни ножове, анциструси и калихти.Ама не ми се вярва някои от тях да е виновника, освен да са се чепкали помеждуси, но пък живеят отдавна заедно и не се е случвало такова нещо.

РОСЕН

това бях аз

discus

Наистина не ми се вярва някоя от изброените риби да е направила тези поразии но не е пък и за изключване тази хипотеза. Най добре отдели в отделен аквариум засегнатите риби и ако искаш сложи някакъв слаб дезинфектант/метиленово синьо ,малахитово зелено/ и изчакай един два дни,така или иначе ако наистина е някаква болест която се е развила за една нощ вече е доста късно за адекватна реакция, но пък по този начин ще предодвратиш бъдещи усложнения.
По принцип е възможно дискусите да не са много дружелюбни спрямо скалариите по тази причина и поради това че двата вида могат да си предават болести които са безвредни за самите тях , не се препоръчва те да се гледат в общ аквариум.ако имаш възможност най добре щракни въпросните рибки и пусни снимките.
П.с. Щях да забравя да питам накъсани ли са перките всмисъл по лъчите и кои са засегнати само гръбната и аналната ли /имали някакви увреждания на опашната и гръдни перки/

РОСЕН

Перките не са накъсани по лъчите, а направоги няма.Предимно горните са накъсани, а на тази дето е най-зле нито горна има нито долна нито опашна?Много е зле. :cry:

Halford

значи... според мен това е болест. гниене на перки. Ти описа точните симптоми. АЗ си мислех че ако една е болна целия аквариум трябва да е болен, но не четох в справочника че засяга само рибите с слаба имунна система. Беее тва са бактерии. Като препорачително лекарстжо SERA BAKTOPUR начи скупо е но може и да го намепиш аз сам го срештал по 6 и 80. Дано да ти помогне.

РОСЕН

Ами не, оказа се че е било бои, снощи като им огасих светлината станах свидетел на яко гонене и хапане.Доминиращата направо ги побърка и сега съм ги разделил да видя какво ще стане.

Halford

хаха добре че не ме послуша... иначе щеше да ги лекуваш без да са болни... ама като прочетох и веднага си помислих че е болест ама.... явно не е . :wink:  :wink:

РОСЕН

Пак имам проблем този път със сините дискуси.От вчера са си свили перките и са потъмняли доста което е признак че нещо не е наред, обаче не мога да разбера какво.На другия вид им няма нищо.Сега съм ги извадил в друг аквариум, защото ме е страх да не заразят и другите.Иначе параметрите са ми в норма.Някои дали знае какво да правя сега ,да чакам ли, да търся някакви препарати ли?
Наскоро си купих растения и може да съм вкарал някаква зараза с тях.Незнам???     HELP ME!!!  Неизкам да ми мрът рибоците.Даите съвет какво да правя.

РОСЕН

А другото което ми направи впечетление е, че след като ги преместих в другия аквариум седът сгъчкани в единия  ъгъл на дъното, ако това има някакво значение разбирасе

discus

Цитат на: "РОСЕН"А другото което ми направи впечетление е, че след като ги преместих в другия аквариум седът сгъчкани в единия  ъгъл на дъното, ако това има някакво значение разбирасе

Това че стоят сгъчкани в ъгъла се дължи на стреса.Водата в новия аквариум със същите параметри ли е като в стария ако не е мисля че ти е ясно защо са силно стресирани.Ако можеш вдигни температурата до 32 и пусни силна аерация,като съответно подменяй по около 30% вода всеки ден. Това че са потъмнели не винаги означава признак на болест може да се дължи и на стрес.
Не казваш нишо за аквариума параметри на водата и други основни неща,дай по точно описание за да се опитам да ти дам някакъв съвет.

РОСЕН

Значи ситуацията е следната преди около седмица си взех нови 2 дискуса(змийска кожа) и нови растения обаче чак онзи ден имах време да ги засадя и малко ми се наложи да бъркам в аквариума.Та засадих ги  и около 1 ден нямаше никви проблеми.Да обаче вчера сините дискуси оклюмаха.И днес ги извадих в другия аквариум.
Значи в карантинния Пх-то е 7-7,2 а в другия аквариум е 7,5.Твърдоста е еднаква и в двата аквариума (7-8)темперетурата сега ще я повиша с 1-2 градуса.
Как мислиш какво да направя.

discus

Цитат на: "РОСЕН"Значи ситуацията е следната преди около седмица си взех нови 2 дискуса(змийска кожа) и нови растения обаче чак онзи ден имах време да ги засадя и малко ми се наложи да бъркам в аквариума.Та засадих ги  и около 1 ден нямаше никви проблеми.Да обаче вчера сините дискуси оклюмаха.И днес ги извадих в другия аквариум.
Значи в карантинния Пх-то е 7-7,2 а в другия аквариум е 7,5.Твърдоста е еднаква и в двата аквариума (7-8)темперетурата сега ще я повиша с 1-2 градуса.
Как мислиш какво да направя.

По принцип е по хубаво малко по ниско Пх но не мисля че вслучая то е проблем, забелязал ли си някоя от по старите ти риби да гони новодошлите а също не си казал дали рибките се хранят ,защото ако не се хранят тогава вече работата ще отиде на зле

РОСЕН

Еми от както махнах скаларийте не имало ексцесии в аквариума.Иначе сутринта се харнеха малко по малко от другите ама пак хапнаха.Сетих се още нещо преди да ги преместя седяха или на повърхноста или на дъното леко килнати на една страна, а това не са го правили досега.

Новите риби са в отлично здраве проблема е в старите.
А пък пх-то винаги ми е било такова и не съм имал проблем.

discus

Цитат на: "РОСЕН"Еми от както махнах скаларийте не имало ексцесии в аквариума.Иначе сутринта се харнеха малко по малко от другите ама пак хапнаха.Сетих се още нещо преди да ги преместя седяха или на повърхноста или на дъното леко килнати на една страна, а това не са го правили досега.

Новите риби са в отлично здраве проблема е в старите.
А пък пх-то винаги ми е било такова и не съм имал проблем.

Значи първо направи това което ти казах,вдигни температурата 32 ,аерирай водата и сменяй всеки ден около 30% вода.Не безпокой много рибките т.е. да няма резки движения около акваиума,ако няма подобрение до 1-2 дни ще трябват някои други мерки, междувременно можеш да пробваш рецептата на Боби /риба с чесън/ тъй като е твърде вероятно да имаш работа с вътрешни паразити.

РОСЕН

Значи до тук направих всичко.Вдигнах темперетурата(32),аерирам, и съм покрил аквариума с кърпи за да не се стресират от околните движения.
Иначе днеска положението е същото седят на дъното в единия ъгъл на групичка и немърдат.Като ги храних сутринта само един яде другите не мърдат.Днеска ще пробвам рецептата с чесана на Boby_.

Boby_

Цитат на: "РОСЕН"Значи до тук направих всичко.Вдигнах темперетурата(32),аерирам, и съм покрил аквариума с кърпи за да не се стресират от околните движения.
Иначе днеска положението е същото седят на дъното в единия ъгъл на групичка и немърдат.Като ги храних сутринта само един яде другите не мърдат.Днеска ще пробвам рецептата с чесана на Boby_.
Само да направя една уговорка - не очаквай твърде много.
Пробвай "чесновата" рецепта, но имай предвид, че споменах, че помага срещу някои паразити не защото съм сигурен в това, а защото е по-безопасен и безвреден вариант от лекарствата. Опитен акварист (Ники с цихлидите) е лекувал с нея трофеуси с вътрешни паразити с успех, но не знам какви точно са били паразитите, а това може да е разликата, която да направи рецептата безполезна в твоя случай.

РОСЕН

А междудругото чудих се ако сипа някъв слаб препарат от сорта на метиленово синьо дали ще помогне?

77

метиленово синьо няма да помогне :cry: чесана и тои няма да свърши работа по простата причина че рибите са престанали да ядат обичаината си храна нада ли ще приемат някаква нова :? направо върви купувай хекса екс на тетра,ама се подготви финансово скъпичко е ама е най доброто :D
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs29.postimg.org%2Faeehc6buv%2FDSC_1686_copy.jpg&hash=9bc922c588fba1c702ad9ed785674aa0520d3910

discus

Цитат на: "77"метиленово синьо няма да помогне :cry: чесана и тои няма да свърши работа по простата причина че рибите са престанали да ядат обичаината си храна нада ли ще приемат някаква нова :? направо върви купувай хекса екс на тетра,ама се подготви финансово скъпичко е ама е най доброто :D

77 извинявай ама това не е ли лекарство за Хексамита, аз мисля че рибките имат вътрешни паразити а ако съм прав то по добре направо с дронцит или в директно във водата което е по малко ефективно или пък в храната.

77

може би си прав :oops: ти още гледаш дискуси, а аз ги подарих леко болнави(още са живи)това означава че разбираш повече от мен :D да хекса екса е най вече(въпреки че пише че лекува и други болести)за хексамита
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs29.postimg.org%2Faeehc6buv%2FDSC_1686_copy.jpg&hash=9bc922c588fba1c702ad9ed785674aa0520d3910

discus

Цитат на: "77"може би си прав :oops: ти още гледаш дискуси, а аз ги подарих леко болнави(още са живи)това означава че разбираш повече от мен :D да хекса екса е най вече(въпреки че пише че лекува и други болести)за хексамита

Незнам дали съм прав ,но то не пречи да се направи и комбинация от леченията ,аз не съм ползвал Хекса екс и не знам какво точно пише на опаковката, но попринцип третирането за вътрешни паразити е добре да се прави периодично,а съм сигурен че човека не го е правил откакто си е купил рибките защото и аз преди не го правех,ама попрочетох това онова и сега го правя.

РОСЕН

Прави сте досега не съм ги лекувал или третирал с нищо тези рибки.
Последно какво да правя, аз сега приготвям рецептата с чесана да ходя ли да купувам някакви препарати или да изчакам още един ден.

discus

Цитат на: "РОСЕН"Прави сте досега не съм ги лекувал или третирал с нищо тези рибки.
Последно какво да правя, аз сега приготвям рецептата с чесана да ходя ли да купувам някакви препарати или да изчакам още един ден.

Ако още не си направил сместа риба и чесъм можеш спокойна да си купиш и въпросния дронцит и да го добавиш към сместа така ако чесъна не успее да помогне достатъчно дронцита ще помогне/дронцита е това дето го дават на кучета и котки за вътрешни паразити/.Големия въпрос е да накараш рибите да го ядът което не знам как да стане.Аз съм имал риби които не са искали да ядат около месец и  се сещаш какъв беше края така не ги оставяй да гладуват твърде дълго /не поече от 2-3 дена / след това им дай нещо което преди са го яли,не трябва да гладуват защото при положение че са болни не могат да се борят и с глада.Въпросния Хекса екс предполагам че е нещо антибиотично със същия успех може да се ползва и някакъв антибиотик ,ето ти един линк за използвани препарати и дозировката им  http://members.tripod.com/discus_unlimited/article/medicine.html

п.с. какви са изпражненията на рибките трябва да са тъмни и плътни.

РОСЕН

Там е работата че нямат никакви изпражнения откакто съм ги преместил.Сега ще ходя да си купя и дронцит(ама как да го дозирам с рибата и чесъна)И това Хека екс до го купувам ли или няма смисъл.Ще се разтърся и за някви други неща и ще пиша по-късно.

discus

Цитат на: "РОСЕН"Там е работата че нямат никакви изпражнения откакто съм ги преместил.Сега ще ходя да си купя и дронцит(ама как да го дозирам с рибата и чесъна)И това Хека екс до го купувам ли или няма смисъл.Ще се разтърся и за някви други неща и ще пиша по-късно.

Дронцита половин хапче във сместа, а за Хекса екс ако искаш вземи си и проведи един курс на лечение предполагам че е с широкоспектърно действие.

77

ако не ги накараш да ядат до 2-3 дена според мен спасението ти е в хекса екса :cry: не съм 100% сигурен но така щях да направя аз :? сложи ги в малък съд че да минеш по тънко,и температурата 32-33 градуса+силна аерация и 30% смяна на вода :D хайде успех,ама такива са си дискусите :cry: мен ме отказаха :oops:
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs29.postimg.org%2Faeehc6buv%2FDSC_1686_copy.jpg&hash=9bc922c588fba1c702ad9ed785674aa0520d3910

РОСЕН

А имате ли представа от препарата aqua FURAN.Казаха ми че е подобре да си взема него отколкото Хекса Екс защото деиствал и на вътрешми бактерий.

РОСЕН

Уф слава богу почнаха да се поуправят рибоците ми.Явно това лекарство върши работа.Вече хапват по малко и се надявам от тук нататък всичко да е О.К.

discus

Цитат на: "РОСЕН"А имате ли представа от препарата aqua FURAN.Казаха ми че е подобре да си взема него отколкото Хекса Екс защото деиствал и на вътрешми бактерий.

Нямам представа какъв е този препарат защото слава богу за сега не съм ползвал никакви препарати аз практикувам варианта с по чести смени на водата.

РОСЕН

Важното е , че вече са по-добре :D Мерси за помоща discus :D

РОСЕН

Вече изглеждат наистина много по-добре мисля че ги излекувах :D Утре ще ги връщам в общия аквариум, освен да изравня темпретурата в двата аквариума трябвали да правя нещо друго преди да ги преместя?

discus

Цитат на: "РОСЕН"Вече изглеждат наистина много по-добре мисля че ги излекувах :D Утре ще ги връщам в общия аквариум, освен да изравня темпретурата в двата аквариума трябвали да правя нещо друго преди да ги преместя?

Температурата я изравнявай поне два дни ако разликата е голяма( ако в карантинния е 32 а в общия 28-29),след като изравниш температурата рибите ги премести по следния начин слагаш ги в една кофа в която предварително си сипал вода до половината от карантинния аквариум след което допълваш кофата посредством маркуче за въздух така рибите ще понесат без много стрес разликата на Пх ако има такава,междувременно е хубаво в кофата да си имаш и нещо за греене на водата за да не изстива.След като се напълни кофата ги вадиш от нея и ги пускаш в аквариума като е хубаво това да стане когато лампите на аквариума са изгасени(най добре вечер) така ще отпадне още един източник на стрес а и рибите ще се адаптират към самия аквариум през ноща.Отново не трябва да има резки движения около аквариума.Нормално е два три дена след това рибките да се крият и да не налитат много на храна но не се притеснявай.Еми това е май ако има нещо друго питай.

РОСЕН

Мерси,така и ще направя.

han_solo

Здравейте,имам проблем с единият си дискус от няколко дена забелязах че чувствително е отслабнал ,започва да прилича на "чироз",а иначе не е загубил апетит.


https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi190.photobucket.com%2Falbums%2Fz310%2Fcpx24%2Fbanner.gif&hash=7b4aae677a94577d3f8c30ee43eba0b90603fcf1

discus

Цитат на: "han_solo"Здравейте,имам проблем с единият си дискус от няколко дена забелязах че чувствително е отслабнал ,започва да прилича на "чироз",а иначе не е загубил апетит.

дай параметри на аквариума, параметри на водата ,други рибки ,храна и други от сорта

han_solo

вода-30градуса.,рН-7,5 ,dH-14,150литров аквариум.Съжителстват със скаларии,трихогастери, колизи,лабео,данио.Храня ги с храни на PRODAC- chironomus ,discus, един път седмично им давам жив тубифекс,като  в месеца им давам по 1-3 пъти суха дафния и чернодробна храна.Преди 5 месеца имах същият проблем с една колиза която спря да се храни и след време умря.


https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi190.photobucket.com%2Falbums%2Fz310%2Fcpx24%2Fbanner.gif&hash=7b4aae677a94577d3f8c30ee43eba0b90603fcf1

Raven

дано не съм прав но на мен така ми умряха всичките дискуси,спира да яде , много отслабва и челната кост изпъква като нож.
после ми казаха че дискус спре ли да яде - умира.
моите измряха от лоши и явно неподходящи условия ,дано при теб се оправят нещата.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

discus

Цитат на: "han_solo"вода-30градуса.,рН-7,5 ,dH-14,150литров аквариум.Съжителстват със скаларии,трихогастери, колизи,лабео,данио.Храня ги с храни на PRODAC- chironomus ,discus, един път седмично им давам жив тубифекс,като  в месеца им давам по 1-3 пъти суха дафния и чернодробна храна.Преди 5 месеца имах същият проблем с една колиза която спря да се храни и след време умря.

Първо Ph е височко ,второ твърдоста е прекалено висока за дискуси,трето незнам колко броя са дискусите ама 150 литра е мъничко, четвърто дискуси и скаларии не се преоръчва да се гледат заедно поради това че често си предават взаимно болести които за самия вид не са фатални но за отсрещния са, пето варианта жив тубифекс е твърде не приемлив за дискуси,както идафнията и чернодробната.Сега по въпроса ако изпражненията на рибката не са черни а бели твърде вероятно е да са болни от хексамита,другия вариант е да има вътрешни паразити, но тогава изпражненията са му нормални и рибката се храни. виж първо дали съм прав с това, ако си сигурен че рибката се храни виж я да не плюе храната след като я лапне.нищо не си казал за смените на водата кога и по колко сменяш.

han_solo

Изпражненията на рибката са бели и тази вечер забелязах че не се храни,а за водата сменям по 1/3 седмично.Какво да предприема.Предварително ти благодаря.


https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi190.photobucket.com%2Falbums%2Fz310%2Fcpx24%2Fbanner.gif&hash=7b4aae677a94577d3f8c30ee43eba0b90603fcf1

discus

Цитат на: "han_solo"Изпражненията на рибката са бели и тази вечер забелязах че не се храни,а за водата сменям по 1/3 седмично.Какво да предприема.Предварително ти благодаря.

Hexamita ти е проблема ако можеш намери си хекса екс ако не Metronidazole. ето ти линк да прочетеш някой го беше пускал из форума http://www.fishyfarmacy.com/articles/hexamita.html

Similar topics (5)

40358

Публикации: 4
Прегледи: 3172

10851

Публикации: 3
Прегледи: 2544

7540

Публикации: 7
Прегледи: 5656

32760

Публикации: 0
Прегледи: 2025

54351

Публикации: 5
Прегледи: 3196