• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 20:53

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Проблем с

Започната от aquabg, 14.04.2004 13:39

« назад - напред »

0 Потребители и 36 Гости преглежда(т) тази тема.

aquabg

Писах в дира но никой не ми отговаря, а проблема ми наистина е сериозен. Значи гледам стъклени сомове 10бр. От едно известно време взеха да умират един по един през една две седмици по абсолютно един и същи начин. Не мога да си обясня къде е проблема и как да го реша. Ще съм благодарен ако някой помогне

Boby_

Цитат на: "aquabg"Писах в дира но никой не ми отговаря, а проблема ми наистина е сериозен. Значи гледам стъклени сомове 10бр. От едно известно време взеха да умират един по един през една две седмици по абсолютно един и същи начин. Не мога да си обясня къде е проблема и как да го реша. Ще съм благодарен ако някой помогне

Ами как да ти отговори някой, като нищо не си казал - симптоми ( променено поведение, някакви петна или точки по рибките, подуване или хлътване на коремчетата, висящи дълго изпражнения и др.),  някакви промени във водата (пяна, промяна на цвета, помътняване и т. н.) и изобщо в какво ги гледаш, каква филтрация ползваш, с кого съжитестват, с какво ги храниш и тъй нататък каквото още се сетиш. Не съм гледал стъклени сомове, ама те рибите си мрат по няколко основни причини - болест, липса на кислород, стрес, нараняване, отравяне, неподходящи параметри на водата (pH, обща твърдост, температура, електропроводимост). Кажи нещо повече, за да започнем полека да ги отхвърляме.

aquabg

200л съд, филтрация през външен филтър с керамика и вата, керамиката е активирана преди 3 седмици. Вътрешен филтър с керамика и дунапрен. Аерация с моторна глава е инжектор и отделно двойно компресорче с 90см полвреизатор. Температура 26 С и не е променяна от 2 месеца преди това беше 23 С. рН беше паднало доста в един момент преди около 3 седмици = 5  След това се стабилизира на около 6.8 и е така от 3 седмици. Съдържание на NO2 приблизително 0, GH в рамките 8-10. Освен стъклените има 4 Кулита, Калихтови сомове, Сребърни акули, Пангаси, Клариаси, Анцитруси. Преди няколко седмици рибити бяха болни от ИХ лекувах ги с два препарата около 15 дни. След това водата я филтирах с активен въглен и направих частична смяна. Храния ги с херомонус когато има, и предимно с чернодробна суха и една на цветни люспи.
Стъклените бяха 5 в началото два от миналата година и три по-нови. Преди около 3 седмици почнаха да измират, един по един но след като ги бях излекувал от ИХ. По един всяка седмица. Значи органите им /които са около главата главно/ стават червени, дишат учестено като си отварят устата, и се забелязва кръв около хрилете. След това побеляват и накрая умират, като това нещо става в рамките на два дни.

Longanlon

за болестта(или от каквото там умират) не съм компетентен, но храната им по-добре я смени с някоя маркова, щото сегашната.... хирономуса добре, ама другото... по-добре го хвърли.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ffeeds.feedburner.com%2FLonganlon.2.gif&hash=89a29c11af8a650ec7ddb49df6bd62ce3a6f8f5b

aquabg

Да и аз стигнах до същия извод, утре ще взема каквото има живо от пазара, а иначе пробвах с филе от хек вчера и ми се струва че го харесаха, ще видим дали ще има някакви проблеми. Ако може да ми препоръчате хубава суха храна ще е добре

Longanlon

естествената храна като жива и филе е разбира се най-добра, но марковите храни, които се намират у нас са също подходящи - Sera, Tetra.

Моят съвет, когато купуваш такава е да гледаш етикетите в частта им със съдържанието и да гледаш дали то отговаря на нуждите на рибите ти. Аз имам неони, но ги храня със Сера за цихлиди - просто няма специална храна за тях.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ffeeds.feedburner.com%2FLonganlon.2.gif&hash=89a29c11af8a650ec7ddb49df6bd62ce3a6f8f5b

Boby_

Цитат на: "aquabg"Да и аз стигнах до същия извод, утре ще взема каквото има живо от пазара, а иначе пробвах с филе от хек вчера и ми се струва че го харесаха, ще видим дали ще има някакви проблеми. Ако може да ми препоръчате хубава суха храна ще е добре

Не взимай "каквото има живо", ами си потърси замръзен циклопс или жива артемия - другото е твърде опасно начело с тубифекса.  :lol:

Longanlon

ако си много запален можеш да си гледаш сам чиста дафния, а лятото - и хирономус.

а Боби е прав - тубифекс от София НЕ КУПУВАЙ!!!
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ffeeds.feedburner.com%2FLonganlon.2.gif&hash=89a29c11af8a650ec7ddb49df6bd62ce3a6f8f5b

harry

A slu4aino da znaete kak e tubifeksa v^v Varna..??

ToHuK

az niamam stukleni somove .. obache veche 2-ra ribka mi umira taka ... za 5 dni  ... stavat po-tumni, perkite im stavat cherveni (moze bi e kruv) i dishat uchesteno ... liagat po dunoto ... usloviata sa im dobri .. no ...

hrania gi sus suha hrana  ...

Boby_

Цитат на: "ToHuK"az niamam stukleni somove .. obache veche 2-ra ribka mi umira taka ... za 5 dni  ... stavat po-tumni, perkite im stavat cherveni (moze bi e kruv) i dishat uchesteno ... liagat po dunoto ... usloviata sa im dobri .. no ...

hrania gi sus suha hrana  ...

Какви точно са условията? Казваш добри, обаче това е много относително. Дай подробности - всичко, което се сетиш за брой, видове и размери рибки, парамтери на водата, филтрация, осветление, храна (суха храна е и сушената дафния, която трябва да се избягва на всяка цена, и някоя добре балансирана маркова храна, която може да се дава дългосрочно без вредни последствия за рибките), обем на аквариума и т. н.
Хрилете им стават ли кафеникави? Кръвта им? Ако потъмняват, може да се касае за нитритно отравяне. А при нитратно пък хрилете на рибките избледняват постепенно, а рибките отслабват и се изтощават, като накрая умират. Дай повече подробносит за симптомите, моля те.

aquabg

Точно по същия начин ми умряха стъклените сомове, но понеже са прозрачни се вижда промяна и в цвета на органите им - стават червеникави

Boby_

Цитат на: "aquabg"Точно по същия начин ми умряха стъклените сомове, но понеже са прозрачни се вижда промяна и в цвета на органите им - стават червеникави

Яркочервени или кафеникави?

aquabg

По скоро кафеникави, а около хрилете се наблюдава кръв

Boby_

Цитат на: "aquabg"По скоро кафеникави, а около хрилете се наблюдава кръв

Намирисва ми на нитритно отравяне - нещо не е наред в азотния ти цикъл.

Similar topics (5)

56719

Публикации: 0
Прегледи: 1586

16009

Публикации: 6
Прегледи: 3983

52353

Публикации: 4
Прегледи: 2508

10279

Започната от pepi


Публикации: 11
Прегледи: 7042

40571

Публикации: 0
Прегледи: 1851