• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 11:51

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

[Проблем] Златната ми рибка е болна !

Започната от valdo222, 21.10.2015 22:06

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

valdo222

Аквариумът е стартиран на: Преди година

Обем на аквариума, литри: 50л

Височина на аквариума: 40см

pH на водата: *

Температура на водата: 22C

Колко често сменяте водата: 10л на седмица

Какво количество вода доливате при смяна: 10л

С каква температура е водата при смяна: Стайна

Кога последно сменихте водата: 1 ден

Аераторна помпа (без гъба): няма

Аераторна помпа (с гъба): има

Вътрешен филтър л/ч: 1000л/ч

Външен филтър л/ч:

CO2 система: няма

Филтрите работят непрекъснато: Да

Изключвам ги за ххх часа:

Промени в аквариума и оборудването презпоследните 20 дни: Изключвам въздуха нощем!

Използвани препарати, лекарства през последните 20 дни: {medicine}

Полово зрели риби (видове, брой): 1 брой Златна рибка - мъжки

Млади риби (видове, брой): 3 бр

Нови риби през последните 20 дни(видове, брой): 3 броя Златни рибки

Видове храна, с която храните рибите си: Храна за дискуси

Колко често храните рибите си: 1 път сутрин

За колко време рибите изяждат храната: 2 мин

Колко % от дъното е засадено с растения: 10%

Колко % са бързорастящи:

Колко % са плуващи:

Дебелина на дъното:

Размер на камъчетата: 2-4 мм

С колко и какви лампи осветявате аквариума: Обикновена луменисцентна

Колко часа светят лампите: 9

Подробно описание на проблема: Рибката стои на дъното продължително време, след което започва да се движи много странно, бързи и резки движения през аквариума. Понякога се удря/трие в дъното в зоната на хрилете. Преди 1 месец имахме още една златна рибка, която се държеше по същия начин и след седмица почина. След странното поведение при нея последва подуване(корем и очи), спря да плува  и спря да се храни.

Снимки:










Amev

Коя рибка е болна ? Старата или някоя от 3-те нови ? Приложи и ако можеш снимка на рибката. От тези признаци с търкането и хаотичното плуване съдя за Кадифена болест.

valdo222

http://imageshack.com/a/img907/6558/0VSqx5.jpg
Преди да купя малките рибки имах 2 , едната умря сега ми се струва че и другата има симптоми!

fam

Ако  им даваш само суха храна е възможно да страдат от констипация..и  тогава храненто с грах помага за да  се облекчи коремчето...
Обаче  ако има как провери водата с някакъв тест.. не разбрах - сифонираш ли дъното когато  сменяш водата?

Caxapa

В описанието казваш, че храниш с храна за Дисуси.  Тази храна не е подходяща за Златни рибки.

valdo222

Когато забележа че има натрупвания ги сифонирам. Храната ми я препоръчаха от 2 магазина и казаха, че оцветявала рибките повече и им правила шапките по големи което си е вярно. Ще послушам съветите ви , но как се дава грах - от консерва или пресен , варен или суров , солен или натюр, кълцан или мачкан.
Днес сутринта забелязах по опашката която по принцип е бяла леко зачервяване като мрежа. На мен ми прилича на вени или кръвоносни съдове, може и преди да ги е имал но сега да им обръщам внимание но все пак!
От време на време ги храня с мита, белена и стъргана краставица.

fam

Цитат на: valdo222 - 22.10.2015 09:32
Когато забележа че има натрупвания ги сифонирам. Храната ми я препоръчаха от 2 магазина и казаха, че оцветявала рибките повече и им правила шапките по големи което си е вярно. Ще послушам съветите ви , но как се дава грах - от консерва или пресен , варен или суров , солен или натюр, кълцан или мачкан.
Днес сутринта забелязах по опашката която по принцип е бяла леко зачервяване като мрежа. На мен ми прилича на вени или кръвоносни съдове, може и преди да ги е имал но сега да им обръщам внимание но все пак!
От време на време ги храня с мита, белена и стъргана краставица.

Сифонирай редовно в рамките на 2- 3 седмици и сменяй 25-30% поне 2 пъти седмично.
Тва червеното  по описание ми прилича на кръвоносните им съдчета...за да ти направят впечатление ..поне са станали по- ярки...Иска чиста вода...
Граха-  аз имам замразен..в една чашка с  топла- до много топла вода (но не да е вряла) поставям зрънцата за няклко  минутки (за да се размразят) махам люспата и  ги накълцвам на ситничко.. Мите златни ги обожават и ги излапват на вързо, а това им облекчава коремчетата. Храни ги само с грах за седмица. И  в комбинация с хубаво сифониране и регулярна смяна- би следвало да имаш видимо подбрение съвсем скоро.

Относно краставицата-  супер е че им даваш, но  настъргана..и цапа и  ... видях от един аквариум идеята и сега така  им приготвям партита на моите  едно средно голямо парче от краставица , обелено и  нацепено  на филийки.... ох как д аобясня... ще се опитам да снимам и ще ти покажа..забжда се с една вилица да г държи на дънто. Така и  сомчетата се включват активно в  пиршеството...

Публикациите са слети: 22.10.2015 15:30

Ето така нарязана, не до края и тгре където те ще хапват  по- дълбоко кората.. всъщнст те най- бичат мката част в средата.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs6.postimg.cc%2F7114tej1t%2FIMG_1249.jpg&hash=03554aae12379d1d6a9d41d9093e4566db544645
И ето ги  3 сек след потапянето на краставицата веднага са там хиените
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs6.postimg.cc%2Fa95m6g5bl%2FIMG_1250.jpg&hash=003e426e7013af083a11ede3790cd55754e309e1

ПП: Не е за пренебрегване написаното от Сахара.. храната е за дискуси... поне я редувай с подходяща за златни, ако не искаш да я махнеш от менюто им изцяло.. :-[

valdo222

Благодаря много за хубавите съвети Fan :-). Заел съм се да сменям водата всеки ден по 10 литра и да сифонирам яко. Спирам храната за дискуси и минавам златните прасенца за зеленчуци за 1 седмица. Купих им и метиленово синьо да им дам профилактично. Надявам се "Аспарух" да се подобри . :-)

fam

Цитат на: valdo222 - 22.10.2015 18:24
Благодаря много за хубавите съвети Fan :-). Заел съм се да сменям водата всеки ден по 10 литра и да сифонирам яко. Спирам храната за дискуси и минавам златните прасенца за зеленчуци за 1 седмица. Купих им и метиленово синьо да им дам профилактично. Надявам се "Аспарух" да се подобри . :-)
:-[  аз не бих  бързала с това метиленво синьо... все пак това не е "тоника на живота"..то си е химия, а химията стресира рибките и може всъщност много да влоши нещата.. Имаш го под ръка- добре... можеш да го започнеш всеки ден...направи процедурите.. и наблюдавай.. ако за 2- 3 дни нещата не се успокоят, подобрят или задържат тогава давай препарати...поне това е моя подход... ако е в противоречие с добрто здраве на рибите, надявам се някой по- знаещ да ме поправи.

Amev

Пробвах номера с краставицата на моите златни и грам не и обръщат внимание , минават и заминават покрай нея и не опитват... Или рибите са нещо сбъркани или краставицата ;)
Иначе в другия аквариум охлювите я напънаха :)

Lightning_boy

Понеже, четох отгоре, отгоре ми се стори, че никой не спомена проблемът с обема на въпросният съд *mislia* *dontknow*
Вади си вода от новия кладенец, но не плюй в стария.

valdo222

3-те са още малки и им стига 50 литра, но Аспарух е 17 см с опашката и ми се струва, че му е тясно. Работя по въпроса за по-голям 100-150 литра. Мисля, че до 1-2 месеца ще съм го купил.

fam

Цитат на: valdo222 - 23.10.2015 20:53
3-те са още малки и им стига 50 литра, но Аспарух е 17 см с опашката и ми се струва, че му е тясно. Работя по въпроса за по-голям 100-150 литра. Мисля, че до 1-2 месеца ще съм го купил.
ЗДрасти, ти пробва ли да им дадеш грах и краставичка?? И как са днес? :-[

valdo222

Ами те са на краставица от както забелязах проблема. Сега и грах им давам, но мисля, рибока е стресиран, има всички признаци. Изстрелва се бързо към дъното и си търка хрилете, видимо е неспокоен и страни от другите рибки. Явно като съм ги купил му е отеснял аквариума.
Надявам се да е стрес и скоро да реша проблема.
ПП:Ще ви се похваля когато спре да откача :)

Lightning_boy

Цитат на: valdo222 - 23.10.2015 20:53
3-те са още малки и им стига 50 литра, но Аспарух е 17 см с опашката и ми се струва, че му е тясно. Работя по въпроса за по-голям 100-150 литра. Мисля, че до 1-2 месеца ще съм го купил.

Не само на Хан Аспарух му е тясно. Но щом работиш по въпроса това е добре.  *privet*
Вади си вода от новия кладенец, но не плюй в стария.

Similar topics (5)

53261

Публикации: 34
Прегледи: 11216

3946

Публикации: 7
Прегледи: 5149

15573

Започната от AGENTO


Публикации: 9
Прегледи: 5940

48183

Публикации: 9
Прегледи: 4545

4

Започната от aquabg


Публикации: 46
Прегледи: 24411