• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 18:35

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

[Проблем] Рибките пожълтяват и слабеят

Започната от desi1, 28.01.2015 00:10

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

desi1

Аквариумът е стартиран на: 18 ноември 2014г.

Обем на аквариума, литри: 42л

Височина на аквариума: 36см

pH на водата: мисля, че е в норма, утре ще направя тест

Температура на водата: 26 градуса

Колко често сменяте водата: веднъж седмично

Какво количество вода доливате при смяна: 10л

С каква температура е водата при смяна: същата

Кога последно сменихте водата: 23 януари

Аераторна помпа (без гъба):

Аераторна помпа (с гъба): 300 l/h

Вътрешен филтър л/ч:

Външен филтър л/ч:

CO2 система:

Филтрите работят непрекъснато: Да

Изключвам ги за ххх часа: не (само докато сменям водата)

Промени в аквариума и оборудването презпоследните 20 дни: Опитах се да наместя 2 растения и се счупиха, съответно изхвърлих счупената част, а останалата оставих в аквариума. На другия ден едното растение плуваше на повърхността.
Една рибка е бременна и вчера я сложих в родилка.

Използвани препарати, лекарства през последните 20 дни: {medicine}

Полово зрели риби (видове, брой): 1 женска гупа и 4 мъжки, 2 мъжки розово данио и 1 женска, 2 сомчета и 2 охлювчета

Млади риби (видове, брой): Една женска гупа. Преди около седмица една рибка роди, но реших, че имам прекалено много и не я отделих, оставяйки ги на естествения подбор. Но никоя не оцеля.

Нови риби през последните 20 дни(видове, брой): 3 гупи - 1 женска и 2 мъжки

Видове храна, с която храните рибите си: DAJANA COLOUR

Колко често храните рибите си: веднъж дневно (6 пъти в седмицата)

За колко време рибите изяждат храната: веднага

Колко % от дъното е засадено с растения: 10%

Колко % са бързорастящи:

Колко % са плуващи:

Дебелина на дъното:

Размер на камъчетата: около 0,5см

С колко и какви лампи осветявате аквариума: 24 мини лампички, аквариумът си вървеше с тях, мисля, че около 10 волта

Колко часа светят лампите: 10ч дневно, понякога и повече (нямам таймер все още)

Подробно описание на проблема: Вчера забелязах, че една рибка (младата) е пожълтяла, а също и много кльощава. Не ми беше правило впечатление до сега, защото я взех доста малка и слабичка (даже я обърках за мъжка). Коремчето и не беше изпъкнало като на другите женски, а сега е направо вдлъбнато, много е слаба. Главата и е 3 пъти по-широка от тялото. Помислих си, че не яде достатъчно, защото е малка и  не може да се дореди. Но днес се загледах, че и по още една гупа има жълтичко. Панирах се да не ги заразява и я отделих и я нахраних. (Затова не можах да и направя хубави снимки, нямаше добра светлина). Храни се нормално, жизнена е.
А сега почвам да забелязвам и по другите някакви петна. Едната гупа също жълтее и слабее (и все едно гние), а на даниото перките, които бяха кристално прозрачни преди, сега са зеленикави (като плесен) - снимала съм, но не се вижда хубаво, защото са много бързи.
Притеснявам се да не е заразно и се чудя дали да върна малката в аквариума, защото отделена ще умре.
За растенията: имам 3 нови, имат черни петна отдолу (не знам дали това е важно, но го снимах), а отгоре са израсли нормално. 2 се счупиха вчера. А останалите ми растения са добре, има 2 стари с по-жълти листа и на дупки. Но новите им листа са свежи. На корена си прикрепих едно растение, на което също забелязвам някои почернели части (много малко).
Изпражненията на рибките са светли (розови или оранжави), но това може да е от храната.
При смяната на водата: наливам водата в туби и после преди да почна да я сипвам в аквариума, отделям малко и я затоплям. Използвам една загряваща кана, която е малко стара и може да има някъде малко ръжда вътре. Това може ли да е проблемът?
Последно смених водата на 23ти, но преди това не я бях сменяла от около 2 седмици, защото едната рибка роди и ме беше страх да не засмуча бебетата. Те много се криеха, но в крайна сметка оцеляха около 5 дни.
Извинявам се за излишната информация, но нямам много опит и не знам от какво точно може да е и не искам да изпускам нищо. Знам, че снимките не са добри, но на живо наистина се забелязва разликата. Надявам се да съм го описала достатъчно добре. Четох много за болестите и за всяка се замислям, но не мога да намеря някоя, която пасва напълно.

Снимки:

https://www.dropbox.com/s/agaqtl586wgdz21/page.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/cwjit60qg2ak6l3/page4.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/x86xlew1d7rtt2x/page2.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/y4m1hm4tyz1f31y/page1.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/ugrykf13m9oja1a/akwarium.jpg?dl=0

Infinity

Здравей, няма да е лошо да направиш тестове на водата и да дадеш резултати някакви. Може да пробваш с по-елементарните лакмусови ленти, че са по-лесни.
Не си писала има ли сложен субстрат и какъв, май нямаш и растения. Светенето не трябва да превишава 11 часа иначе ще се преуморяват рибките и ще слабеят, трябва им и сън все пак.

И тези 24 броя мини лампички? Какви са? Колко вата дават? Да не им идват силни? Аквариума не е от големите все пак! Бих ги смени с нормала луминесцентна лампа 1 брой поне 15 W .

desi1

Днес ходих в един зоомагазин да ми тестват водата и човекът каза, че всичко е в норма. Питах го за някакви цифри и ми каза: pH 7.5 и нитрити 0,3-0,4 , а сутринта смених водата - около 5л (после се сетих, че не трябваше да го правя  :-| ).
А иначе лампата си беше в комплекта и казаха, че е добра за аквариума. Мисля, че е около 10W. По скоро може да има проблем с това, че някой път седи по много време пусната. Имало е дни, в които стои по 12 часа и повечко.
Но мисля, че открих проблема. Бях ги оставила един ден да гладуват (а и принципно ги храня по малко - около 20 люспички) и след това ме нямаше няколко дни вкъщи. Приятелят ми ги е хранил и днес установих, че им е слагал по 10тина люспички за 10 рибки. Като се прибрах, видях едната, на другия ден и останалите  и така.. Сега им слагам повечко храна. Надявам се да е от това, скоро да се оправят и да си върнат красивите цветове :)

Tracker

Здравей desi1.
Малко вероятно е петната по рибките да са от недохранване за няколко дена.
Не зная, как си определила дозата но правилото е да се изяжда храната без остатък за 1..2 (min) веднъж дневно, като тази доза може да се разпредели и на два пъти или повече.
Камъчетата от грунда ми се виждат доста по едъри от 0,5 см. както си писъла, което води до по лесно замърсяване, и трудно сифониране на дъното.
Относно филтъра не разбрах какъв е "аераторна помпа с гъба, 300 л/ч " това дебита на помпичката за въздух ли е? Или по скоро имаш водна помпа с гъба на входа ( паурхед ), но като гледам смукателя филтъра най вероятно ти е окачен външен.
Като цяло май все още нямаш стабилен азотен цикъл, което се потвърждава и от наличието на нитрити, липсва баланс в аквариума.
Проблемите ще се решат с търпение и четене. Иначе продължаваш с редовните смени на вода, храни рибките нормално и ако можеш смени грунда.
Конкретно за жълтите петна може да са гъбички или бактериална инфекция, за това и как е най правилна смяната на грунда нека да кажат колегите с повече опит.


   
Hagen, Aquarien-Set "Marina Basic 54"
2x15 [w]: GLO, Sera plant color
Sera fil 120
Sera heater, 50 [w]

Ivan_S

Цитат на: desi1 - 28.01.2015 21:34
нитрити 0,3-0,4 , а сутринта смених водата - около 5л

Въпреки, че смяната е минимална спрямо обема на аквариума, щом продължава да има нитрити, значи азотният цикъл не е завършен или е нарушен. Предполагам, че преди смяна на вода нитритът достига горната граница на поносимост от рибите - 0.5. Като сменяш вода, просто сменяй по 15-18 л. Сега също можеш да направиш например 2 по-големи смени, например по 50% през 2 дни, за да нулираш нитрита. Що се отнася до петната, нищо не мога да кажа.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

desi1

Първо - благодаря Ви за помощта.
Второ, Tracker - камъчетата са малки, даже намерих касовата бележка, пише 0,4см - просто някои снимки са много от близо. И да, филтърът е окачен външен. Водата минава през тази тръбичка, отгоре пада върху гъбичка и влиза в аквариума.
За  водата, мисля утре да сменя 15л.
А иначе един приятел дойде и ми направи някакъв тест на водата и първо се стресна и каза, че нищо не е както трябва, но после каза, че може теста да не е верен. https://www.dropbox.com/s/agaqtl586wgdz21/page.jpg?dl=0
Тази рибка, която отделих, мисля, че се пооправя и я върнах при другите. https://www.dropbox.com/s/tz1vjxe7k4jn2yn/desi.jpg?dl=0
Даниото и другата гупа продължават са си слаби и пожълтели. Имам чувството, че перките им гният   :-(  https://www.dropbox.com/s/jfuvaraxuuqurck/danio.jpg?dl=0  https://www.dropbox.com/s/ebm4ngta33hesfi/20150130_113150.jpg?dl=0
А сега имам нов проблем. Новата ми женска, която мислех, че е бременна, имаше едно петно на коремчето като издутина. Днес вече не ми прилича на раждане, а на болест... Станало е кърваво, покрито с бял мъх: https://www.dropbox.com/s/nvtpn568raztgje/maika.jpg?dl=0
Освен това постоянно седи и диша зачестено, а от време на време подскача ускорено и се блъска в стените. До сега го отделях на бременността, но това петно ми прилича на снимки на гъбички, които гледах във форума. Възможно ли е да съм я взела болна и тя да е заразила останалите?
Отново Ви благодаря и Ви моля да ме посъветвате какво да правя. Много ми е мило за всичките, но ако има вероятност да ги спася като изхвърля някоя...

Ivan_S

Ами ... ако правилно се ориентирам от лентичката и означенията по кутийката, нещата не са съвсем наред.
Нитрит - 0.5, което е горната граница на поносимост от рибите;
Нитрат - 50, което е на границата между поносимите и опасните нива;
рН - 6.4, което доста ниско ниво и е в опасната долна граница. Това означава, че водата е кисела.
Хлор - ОК

Моята интерпретация на тези показания са, че азотният цикъл е нарушен. Нивата на нитрит и нитрат се дължат на малките смени вода, които си правила. Притеснително е и ниското рН. Тази му стойност говори за слаба аерация и циркулация на водата, натрупване на много СО2, който се трансформира във въглеродна киселина. Според мен от там идва подкиселяването на водата (евентуално и нещо друго в аквариума) и падането на рН. Макар гупите да понасят такова ниско рН, според мен не е добра идея да се отглеждат на долната граница на поносимост.

Предложението ми предвид горното е да направиш няколко по-големи смени на вода. Вече писах по този въпрос в предния ми пост. Сфийската вода е с рН 6.8-7, което е нормално и оптимално за твоите риби. Със смените на вода би трябвало да се нормализира. За да не пада пак рН-то, пусни си едно камъче за въздух с аераторна помпа, за да ти раздвжва водната повърхност, прави си нормални смени на вода. Струва ми се, че този филтър, който ползваш, не върши много работа.

Тези тестови лентички наистина не са много точни. Ако искаш да си сигурна в показанията, отиди пак в този магазин, където ходи и да ти тестват нитрит, нитрат и рН с реактиви и да ти запишат показанията. Може да се окаже друга историята. Като не се знае точното състояние на водата, се дават неточни съвети. Тъй като проблемите, ако с водата, се установяват най-лесно - с тестове, за това се започва от там. Ако всичко е наред с нея, причините за проблемите се търсят вече на друго място - риби, храна, оборудване, подредба на аквариума и т.н.

Предлагам ти при първа възможност да смениш 50% от водата, ако показанията на лентичките са сравнително точни. Успех.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

kasaba

Не сменяй наведнъж 50% ще стресираш рибите. Направи 2 смени по 25%-30% два дена подред.

desi1

Смених 15л. След 2 дни ще сменя още. Не знам вече, много се отчаях. Едното ми сомче е изчезнало. Тази с израстъка я махнах.. Сега гледам друга е с подут корем и се движи странно (прекалено активно) . Определено става по-зле: жълтеят, някои слабеят, други се подуват, има 1-2 нормални. Но засега други жертви няма (сомчето вече беше много голямо, не съм забелязала да боледува).

Публикациите са слети: 30.01.2015 15:54

Добре, значи и утре ще сменя още.

Ivan_S

Цитат на: kasaba - 30.01.2015 15:50
Не сменяй наведнъж 50% ще стресираш рибите. Направи 2 смени по 25%-30% два дена подред.

Моите риби ще да са най-стресираните на Земята :). На големия аквариум всяка седмица сменям по 50%, а на бебешкия понякога и 60%. Голям стрес ще изпитат рибите като им се махнат нитрата, нитрита и им се оправи рН-то. Аз спирам да давам акъл *privet*.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

Tracker

Здравей desi1.
Добре си направила със смяната на водата. Аз бих те посъветвал да махнеш всички изкуствени декорации от аквариума, може те да ти тровят водата. Направи още тестове дори и на водата, с която сменяш.Добави във филтъра активен въглен, ако не си ползвала прочети за него във форума (не се ползва една доза повече от три седмици ), смени и храната тази може да е била навлажнявана и ... Добави тиня ако можеш от стар балансиран аквариум. Трябвало е да направите втори тест след, като първият е бил съмнителен.
Hagen, Aquarien-Set "Marina Basic 54"
2x15 [w]: GLO, Sera plant color
Sera fil 120
Sera heater, 50 [w]

kasaba

Цитат на: Ivan_S - 30.01.2015 16:48
Моите риби ще да са най-стресираните на Земята :). На големия аквариум всяка седмица сменям по 50%, а на бебешкия понякога и 60%. Голям стрес ще изпитат рибите като им се махнат нитрата, нитрита и им се оправи рН-то. Аз спирам да давам акъл *privet*.
Като искаш да даваш акъл мисли за конкретният проблем, а не разсъждавай как при твоето сменяне вода не си имал проблеми, защото при друг при конкретни параметри ще има. Ти имаш ли PH 6.4, че ако е прецакан теста може и да е 6.2. И после да сложиш вода с 7Ph 50%? Мой приятел магазинер акварист и той не ми вярваше, ама му заминаха 20 трофеуса от рязка смяна на пх-то и сега ми вярва.

Boqnov90

Сменяй вода 50% на два дни така или иначе нямаш завъртян азотен цикъл. Сложи задължително аератор с гъба за да обогатиш водата с кислород. Започвай да светиш по 6-8 часа не повече защото след време ще пуснеш тема " Помощ имам водорасли". Във окачваемия филтър сложи над гъбата керамика за био филтрация.
Успех

kasaba

Ти предполагаш, че е 6.4, но може и да не 6.4, а да е 6.2. Заради това предложих, да се раздели тази голяма смяна на няколко по-малки. Опитвам се да докажа и обясня, а вие не може да разберете, защото не осъзнавате какво точно е пх-то. Разбира се, че няма да се качи 1 единица - ако искаш и формула ще ти пратя да можеш да го пресмяташ. Акцента ми е върху това, че написаното в нета, което сте чели е неточно. Разликата 0.3 единици от 6.4 и 6.7 е много по-голяма от 0.3 единици когато преминаваш от пх с 7.5 към 7.8. Не могат да бъдат сравнявани и обобщавани под общ знаменател. Тоест не може да обобщаваме като казваме, че 1 единица разлика пх е опасно. Това върху, което наблягам, когато някой има пх близко до 6 да не прави масирани смени особенно, ако има като нашата в Русе с пх=8, защото се получава случаят на моят приятел.

kasaba

Цитат на: Ivan_S - 31.01.2015 21:02
Ох, що ли го водим още този спор. Уж прогреситя е логаритмична, пък говориш, че стъпката на покачване при по-ниско рН е по-опасна. Или аз верно съм тъп или ти съвсем се обърка в сметките *CRAZY*. Карай, ние четем неточни неща в Интернет, ти си прав, ние грешим. Модераторите да изтрият всички постове, с изключение на твоите, и да се приключва.
Спирам да обяснявам, щом никой не желае да разбере. Това да обясняваш математика на хора, които нямат никаква мат. основа си е направо наказило. Жалко е, че говорим за акваристика, а никой не разбира какво представлява пх-то. Извинявам се ако съм обидил някой, не е било с някаква цел. Модераторите, могат да затрият направо цялата тема, защото нито предложенията преди моите постове бяха смислени, нито имаше резултат от това, че се опитах да обясня за пх-то.
*DRINK* *DRINK* *DRINK* *DRINK*

Similar topics (5)

10409

Публикации: 7
Прегледи: 6238

31039

Публикации: 36
Прегледи: 15245

56884

Публикации: 5
Прегледи: 2924

3763

Публикации: 10
Прегледи: 8710

21861

Публикации: 9
Прегледи: 4795