• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
29.03.2024 09:04

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

[Проблем] проблем с гупите ми

Започната от tontata, 27.12.2014 22:55

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

tontata

Аквариумът е стартиран на: 25.09.2014

Обем на аквариума, литри: 100 литра

Височина на аквариума: 46 см

pH на водата: добро е

Температура на водата: 24

Колко често сменяте водата: всяка неделя

Какво количество вода доливате при смяна: 30-40 литра

С каква температура е водата при смяна: 24-27

Кога последно сменихте водата: в неделя

Аераторна помпа (без гъба): не

Аераторна помпа (с гъба): Въздушна помпа RS-390

Вътрешен филтър л/ч: SunSun JP-044F

Външен филтър л/ч: не

CO2 система: не

Филтрите работят непрекъснато: Да

Изключвам ги за ххх часа:

Промени в аквариума и оборудването презпоследните 20 дни: не

Използвани препарати, лекарства през последните 20 дни: {medicine}

Полово зрели риби (видове, брой): 25

Млади риби (видове, брой): не

Нови риби през последните 20 дни(видове, брой): не

Видове храна, с която храните рибите си: Tetra Wafer mix и Tetra Min

Колко често храните рибите си: 1 на ден

За колко време рибите изяждат храната: 2-3 мин

Колко % от дъното е засадено с растения: много малко

Колко % са бързорастящи:

Колко % са плуващи:

Дебелина на дъното:

Размер на камъчетата: 5-7 мм

С колко и какви лампи осветявате аквариума: 90 см лед осветление 50/50

Колко часа светят лампите: 8-10 часа

Подробно описание на проблема: гупите ми ослабват лягат на дъното и умират :( това е втори пат за 2 месеца.

Снимки:










raiko

Не е правилно да храниш гупите веднъж дневно! Няколко хранения на ден са препоръчителни. Също така не е желателно да ги храниш единствено със суха храна. Използвай разнообразни храни, включително замразени и живи!

niki_o

Колега,рибките(25 броя ако са гупи) са доста за филтрацията ти...
Виж,проверих вътрешната ти помпа в нета и не е на ниво,още по-малко за аквариум с живородки.В помпата ти няма място за керамика,а въздушната помпа не помага изобщо.
Как и кога почистваш вътрешната помпа,че всичко води към натравяне с амоняк за мене(а съм го препатил и знам).Гупите отдавна не са безпроблемните рибки който бяха преди 20 години и сега са нежни,дори според мене непрепоръчителни за новаци.
Просто на първо време поразреди аквариума-подари поне половината и започни смени на водата поне 3 пъти седмино по 30 процента.Намери си втора вътрешна помпа или много по-добре окачваема или канистер(нещо в което да има място за керамика поне 100мл.) и започни да стабилизираш аквариума.Веднъж стабилен и с подходяща филтрация,да не забравяме и добавяне на бързорастящи растения,аквариума може вече да поеме повечко рибки...Но не прехвърляй максимата 1 сантим рибка на един литър вода-или за женска гупа 8см. ,а за мъжкар 5см..Така рибките ти ще са доволни,а ти щастлив с постигнатото :wink:

tontata

Извинявам се за неточноста.В аквариума има 7 молинези,4 хелера,5 обикновен неон,3 данио,2 обикновен анциструс,2 обикновен сом,2 гупи  *HELP*.Растителноста е малко но работя по въпроса.Преди месец ми умряха почти всички гупи и 2 молинезии тогава им сложих хапче но сега май пак се започна.За 4-5 дни 4 гупи си заминаха. :buff:

Публикациите са слети: 28.12.2014 11:08

Сега ги храних и едната гупа дето е слаба не иска да яде. :buff:

DPI

Райко , ти ме уби с това хранене няколкопъти дневно на гупи. Принципно съм виждала рибите ти на пазара и не се съмнявам в знанията ти да гледаш риби и да се бори с болестите им.

Моите риби обаче на принципа проба-грешка, установих, че един от основните ми проблеми е прехранване при хранене два пъти дневно.

Това състояние ми е до болка познато, наблюдавам го в един от аквариумите си поради внесена нова риба без да се изчака необходимата карантина  :duvar:. На гупата и хлътва корема, отказва да се храни, почват едни слузести бели изпражнения, евентуално се крие и след ден - два умира. Възможно е вместо да изтънее да се надуе като балон - първо мислим че е бременна, после се оказва воднянка (имам една такава).
Не подценявам горните съвети на по-компетентни от мен.
Принципно вътрешни паразити като болест го дават като запазена марка на друг вид риби, но мисля, че и гупите не са застраховани, отделно, че от разни "селекции" и "генни модификации" гупите не са това, което бяха. Та лично аз лекувам в момента със Сера Мед  Флагелол и Бактупур директ, плюс оскъдно хранене със Сера Флора (спирулина). Първи признак на оздравявавне е рибата да започне да се храни, втори, да спре да отделя слузести изпражнения, трети - едва забележимо корема пак да става тумбест. Това са мои наблюдения. Като спра с лекарството, продължавам само на спирулина.

raiko

Разбирасе, че не трябва да се прехранват гупите. Моята практика е показала, че е по-правилно гупите да се хранят няколко пъти на ден на малки порции. Те са енергични топлолюбиви рибки с бърза обмяна на веществата.

tontata

 *HELP*Да обобщим нещата.Мисля,че рибите ми не умират от глад , нямам никакви слузести бели изпражнения.Сега наблюдавам една молинезия и тя започна да се храни по малко и седи непрекаснато в единия ъгал на аквариума и започна да слабее.На другите опашките са разперени а на тази опашката и седи някакси свита или поне малко свита.Така е от няколко дни.Не знам какво да правя.   *HELP*
П.С ВЕСЕЛА НОВОГОДИШНА НОЩ  *DRINK*

tontata

 :whistle: За сега сме добре няма нови признаци

raiko

Премери какво е рН-то в аквариума ти!  В Благоевград водата е много мека и лесно се вкислява. Живородките не обичат кисела вода.

tontata

 *thanks Благодаря на всички.За сега сме добре

Similar topics (5)

3708

Публикации: 14
Прегледи: 7099

2581

Публикации: 14
Прегледи: 7393

12961

Започната от pupi


Публикации: 20
Прегледи: 12869

30640

Публикации: 0
Прегледи: 2199

28199

Публикации: 9
Прегледи: 5236