• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
18.04.2024 04:39

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

[Проблем] подута гупа

Започната от elina, 29.12.2018 18:38

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

elina

Аквариумът е стартиран на: 25.12.2017

Обем на аквариума, литри: 60

Височина на аквариума: 40

pH на водата:

Температура на водата: 25

Колко често сменяте водата: на 2 месеца

Какво количество вода доливате при смяна: цялата вода се сменя

С каква температура е водата при смяна: 25

Кога последно сменихте водата: 20.12.2018

Аераторна помпа (без гъба):

Аераторна помпа (с гъба): помпа с гъба

Вътрешен филтър л/ч:

Външен филтър л/ч:

CO2 система:

Филтрите работят непрекъснато: Да

Изключвам ги за ххх часа:

Промени в аквариума и оборудването презпоследните 20 дни: Тока спира много чести, сменяна е цялата вода преди 10 дни.

Използвани препарати, лекарства през последните 20 дни: {medicine}

Полово зрели риби (видове, брой): Женски гупи 2бр, мъжки - 3бр, хелер, данио 2бр, скаларии 2бр

Млади риби (видове, брой): Няма млади риби

Нови риби през последните 20 дни(видове, брой): Гупи 2 мъжки, 1 женска, хелер женски ( умря )

Видове храна, с която храните рибите си: Храна на люспи

Колко често храните рибите си: всеки ден

За колко време рибите изяждат храната: 2 мин.

Колко % от дъното е засадено с растения: 20%

Колко % са бързорастящи:

Колко % са плуващи: 0

Дебелина на дъното: 2см

Размер на камъчетата: 0,5мм - 1см

С колко и какви лампи осветявате аквариума: една луминисцентна

Колко часа светят лампите: през целия ден

Подробно описание на проблема: Здравейте, имам аквариум с гупи, данио, скаларии, хелери... От около 2 месеца забелязвам, че женската ми гупа е с адски подут корем( не е раждала от поне половин година), също така и едното данио. Аквариумът е 60 литров, много бързо зеленясва, въпреки че не е на пряка слънчева светлина. Имате ли идея от какво се подуват така рибките и с какво мога да ги лекувам?

Снимки:

https://drive.google.com/file/d/1VIZgjhVECYulXneC84yGZj2myY80uqRb/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/1pWLuMub6LdpdrAUxJ671v0sNvoElK6DQ/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/1ZRWBvkBNHD-eXT3KaNv8MGZ0_wF9_85H/view?usp=sharing,




Lightning_boy

От описанието виждам доста забележки. От снимките също.
1-во: освен описаните риби има и други.
2-ро: сменя се водата цялата ... не е добре това, изобщо.
3-то: прекалено редки смени на водата.
4-то: грунда според мен е малко като количество и голям като размер за аквариума.
5-то: относно бързото зеленясване, многото светлина допълнено с голям светлоден, за мен това е виновника за селенясването.
Добре е да се намали осветлението. Намалете и храненето, извадете болните риби. Ако имате тестове за амоняк и амоний, нитрити и нитрати - ползвайте ги.
Всеки ден сменяйте по около 30-40% от водата с прясна в продължение на една седмица.
Погледнете из сайта за таблицата за съвместимост за рибите и вижте дали могат да съжителстват в един аквариум.
Добре е кажете каква е лампата като цветна температура и светлинен поток.
Рапани, миди, охлюви и т.н. от морските обитатели нямат място в сладководен аквариум по ред причини.
Филтъра ми се струва, че е над водата? Дайте модел, характеристики за него. С какво е пълен?
Растенията, ако са изкуствени ги махнете, сложете живи китки. Има защо.
Аз така бих направил, дано се включи още някой да даде съвет.
Поздрави.  *privet*
Вади си вода от новия кладенец, но не плюй в стария.

wire

Ще повторя колегата, но:
Смените на водата са неприемливи - прочетете за азотен цикъл.
Рибите са несъвместими - прочетете им профилите и техните изисквания, особено за скалариите.
Растенията какви са, здрави ли са, растат ли?
Храна на люспи, светене през целия ден и луминисцентна лампа са много общи понятия. Храна - марка, вид, име. Лампа - ватове, тип(т4, т5, т8, нещо друго), цветна температура(може да е само номер като 865, 840 и т. н.). Цял ден колко часа са?
Гупата изглежда бременна, това че не виждате кога се раждат малките, не означава, че не са били изядени. Отстрани има изскачащо меню с ЧЗВ, прочетете статиите там. Зеленясването = водорасли.
Ограничените размери на човешкия мозък не пречат на безкрайната човешка глупост!  *CRAZY*

elina

Благодаря за отделеното внимание 
- Тъй като проблемът с умиращите риби се появи скоро, затова си мисля, че може би сме вкарали някаква зараза в аквариума. Рибите в аквариума са: хелер, скалария, тернеция, трихогастер, данио – казаха ни, че тези видове могат да живеят заедно ( явно не е така)
- Приемам забележката за смяната на водата, ще я сменям по- често и не цялата.
- Лампата в аквариума е : Лампа AQUAEL – LEDDY TUBE 8W SUNNY 220-240v 50/60Hz - тя свети 9-10 часа в денонощието, вечер се гаси. Аквариумът е в непосредствена близост до прозорец.
- Помпа – вилтърът не  енад водата, вижда се само частта, която изпомпва водата ( така си го дават и в упътването на самата помпа).
- Температурата на водата е 25 градуса - нагревателят няма опция за промяна на t.
- Растенията са естествени.
- Гупата, за която се притеснявам е в този вид от поне два месеца, четох че бремеността при тях не е толкова дълга. Под хрилете й се виждат леко разрошени люспи. Днес забелязах , че още една мъжка гупа е умряла, а една от останалите мъжки е с поразръфана опашка с побелели краища.
Не съм забелязала рибите да се бият, но явно нещо в средата не им понася. Ще купя тестовете, за които казахте, ще намаля храненето и ще сменям водата да видим дали няма да се подобри положението.

Lightning_boy

Гниенете на опашките и перките + това с люспите е според мен от лошите условия във водата. Аквариума не е добре да е на пряка слънчева светлина, понеже се появяват водорасли много бързо.
Вади си вода от новия кладенец, но не плюй в стария.

ARTU73

Данио и гупи не е добра идея. Даниотата отхапват опашките на мъжките. При мен даниотата са с подобни кореми, но го отдавам на доминирането при изяждането на храната от повърхността, в сравнение с моите гупа, неони и галаксита. Имам само женска гупа, тъй като мъжките все остават без опашки.

Георги

elina, на практика вие сте рестартирали аквариума на всеки два месеца. Това е главната грешка, която сте допуснали.
Няма смисъл да лекувате в това положение.
На полезните бактерии, които преработват отпадъците от рибите (т.н. азотен цикъл), им трябват 3-4 седмици да се развият в достатъчно количество.
В момента, ще трябва вие да вършите тяхната работа, с всекидневни смени на 20-30% от водата с престояла 12-24 ч. или дехлорирана с препарат.
За женската гупа - не съм имал такъв случай, доколкото знам не е болест, която да се "лекува". Единият ми женски барбус е в същото положение, като вашето данио, от може би година и нещо. Нищо не може да се направи, така си живее, докато му дойде времето. Мъжките не го закачат, а се заиграват с къде по-слабичките мацки.

Similar topics (5)

37607

Публикации: 20
Прегледи: 9461

10314

Публикации: 3
Прегледи: 3322

34949

Публикации: 3
Прегледи: 3052

58244

Публикации: 2
Прегледи: 1729

3442

Публикации: 7
Прегледи: 5669