• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
26.04.2024 20:37

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

[Проблем] Измиране на новозакупени рибки

Започната от em89, 26.01.2015 10:41

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

kasaba

Колега я сподели какъв е тоя грунд, да не си вкарал някакви химии с него. Колкото до чесането може да е от много неща, в добавка на Иван_С бактерии, стрес, разлика в хим. състав на предишната и твоята водата, нитрат.

em89

Ivan_S все пак вече написах, че сифонирам и сменям водата, просто написах какво ми е казал продавача. След като сифонирах вчера не се усети лоша миризма, нямаше и много мръсотия. Обикновено като сифонирам минавам само горния слой, не чак до долу, но вчера сифонирах по-обилно около 60% от площа, днес мисля да сифонирам и останалата площ. Като цяло не излизат много балончета днес. За водата нали написах стойностите, единствено не ми казаха нитратите. Аз лично не мога да преценя това колко е добре и колко е зле. До колкото видях 0.5 за нитрити е допустимо, но не е желателно. При мен бяха между 0.2-0.4 - по-скоро 0.2.

Транспортирането не мисля, че е било травмиращо, още повече, че и времето беше топло. Неонките например ги транспортирах при минусови температури, докато вляза в колата. Относно подобрителите за вода бях написала в първия пост, но не е излязло. Слагам aqua sana и nitridac на prodac. Бях спряла да слагам nitridac след първия курс, както е написано на опаковката, но след като се появи инфузорията започнах още един курс. Също съм сложила и таблетки plant root на dajana при засаждането на растенията. Аквариума с тетрите бяха отвън и аз мислех, че ще ми ги извадят от там, но изведнъж дойде момчето с вече извадени риби.. :) Друг път ще държа да си ги избирам. Грунда е морски пясък - добре промит с гореща вода и след това киснат.
Сбогом и благодаря за рибата.

Ivan_S

Цитат на: em89 - 27.01.2015 11:44
Ivan_S все пак вече написах, че сифонирам и сменям водата, просто написах какво ми е казал продавача. След като сифонирах вчера не се усети лоша миризма, нямаше и много мръсотия. Обикновено като сифонирам минавам само горния слой, не чак до долу, но вчера сифонирах по-обилно около 60% от площа, днес мисля да сифонирам и останалата площ. Като цяло не излизат много балончета днес. За водата нали написах стойностите, единствено не ми казаха нитратите. Аз лично не мога да преценя това колко е добре и колко е зле. До колкото видях 0.5 за нитрити е допустимо, но не е желателно. При мен бяха между 0.2-0.4 - по-скоро 0.2.

Добре, може нещо да съм недогледал в цялото писане. Както и да е, щом си сифонираш, добре. Видях стойностите и съм ги коментирал. Просто останах с впечатление, че показанията са мерени от теб, а в магазина е мерено друго, което не разбрах какво е показало. Остава версията за проблеми със самите риби. Аз за друго не се сещам *dontknow*. Не ми се искаше да хвърлям вина върху продавача, че продава болни риби, ама ако никой не разгадае мистерията, натам отиват нещата.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

em89

Ами надявам се други жертви да няма... Благодаря за съветите все пак. Та мисля да продължа с ежедневни смени на водата 15%, сифонирах вчера и днес, след седмица евентуално пак? Спирам и да храня няколко дена. И за да не отварям друга тема ще питам направо тук - какво да я правя тази инфузория? :) Сега като сменях водата и бях спряла филъра беше като цигарен дим. С честите смени дали ще се махне?

Евентуално преди да сменям водата, да изключа филъра преди това и да оставя лампите включени. Така инфузорията ще остане отгоре и да изгреба с някаква кофичка. Не знам дали ще помогне...
Сбогом и благодаря за рибата.

tomatomov197

   Това за болните риби от магазина ...  Нов аквариум , нитрити , явни признаци на отровени от тях риби ... какво повече .  Колежке  em89  избери си един човек и слушай него , иначе се объркваш :)  Сменяй си по-често вода , не слагай нови риби и имай търпение .
С добра дума и пистолет се постига повече, отколкото само с добра дума.

Ivan_S

Цитат на: em89 - 27.01.2015 13:04
Ами надявам се други жертви да няма... Благодаря за съветите все пак. Та мисля да продължа с ежедневни смени на водата 15%, сифонирах вчера и днес, след седмица евентуално пак? Спирам и да храня няколко дена. И за да не отварям друга тема ще питам направо тук - какво да я правя тази инфузория? :) Сега като сменях водата и бях спряла филъра беше като цигарен дим. С честите смени дали ще се махне?

Евентуално преди да сменям водата, да изключа филъра преди това и да оставя лампите включени. Така инфузорията ще остане отгоре и да изгреба с някаква кофичка. Не знам дали ще помогне...

В момента нямам време за много писане, но специално за инфузорията има доста писано. Потърси темите и виж как колегите са си решавали проблема. На първо време във филтъра може да сложиш памук или вата и да го сменяш всеки ден. Храната на минимум, дори спираш изцяло. UV лампа също помага понякога.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

yasenst

Малко по-нагоре е споменато, че грунда е морски пясък. Това не може ли да е причина?

Ivan_S

Кой знае. Ако е хубаво промит, най-добре и изпечен, не би трябвало да е проблем. Най-много да качи малко КН и от там рН-то. Такъв пясък не би трябвало да задържа органика, защото е много ситен, ама пък растенията няма да вървят добре.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

kasaba

Цитат на: yasenst - 27.01.2015 14:37
Малко по-нагоре е споменато, че грунда е морски пясък. Това не може ли да е причина?
Ами  може да е вкарано нещо с него, ама аджеба защо само тетрите мрат, а неоните им няма нищо да речем. Колежке тея балончета дето ти излизат от грунда да не са защото слагаш някакви химии в него, или да си сменила много вода изведнъж и тея балончета да са въздух. Смешно е да говорим за загниване при такъв нов аквариум. А това със сифонирането ти е такава голяма грешка, но ти си решаваш. Наистина са ми много съмнителни тея, щом имат тетри изложени на видни аквариуми, а ти дават от аквариуми, които не виждаш. Направо си мисля, че правят някакви номера. Я вземи пробвай да си намериш такива риби от друг магазин да видим какво ще стане. Дали те ще дават фира :). И това с вкарването на риби в аквариум без карантина е такава лотария.
Колежке ти ако досега сифонираш всяка седмица и си переш гъбата всяка седмица има доста да почакаш докато ти се завърти стабилен цикъл. Ще си пишем редовно тук. Елементарни неща са това.

em89

Пясъка не е много ситен, има доста едри камъчета. Друга химия освен това, което написах не съм слагала, а балончетата почнаха да излизат преди да сменя водата вчера. Гъбата на филтъра я изплаквам леко в кофата от старата аквариумна вода, а при сифонирането не размествам целия грунд до дъно.
След двете смени на вода, едната лимонова тетра продължава да стои в единия край на аквариума. Все още не е почерняла и плува, но не знам до кога ще е това...
Сбогом и благодаря за рибата.

kasaba

Цитат на: em89 - 27.01.2015 15:44
Пясъка не е много ситен, има доста едри камъчета. Друга химия освен това, което написах не съм слагала, а балончетата почнаха да излизат преди да сменя водата вчера. Гъбата на филтъра я изплаквам леко в кофата от старата аквариумна вода, а при сифонирането не размествам целия грунд до дъно.
След двете смени на вода, едната лимонова тетра продължава да стои в единия край на аквариума. Все още не е почерняла и плува, но не знам до кога ще е това...
А другите риби как се държат, плуват ли нормално. Изобщо не го вярвам, че имаш ти някакъв проблем, от който неоните не са ти умрели при положение, че са ти много по-отдавна във водата, а тетрите ти умряха за 1 ден щото били натровени с нитрити или метани ала бала. Изобщо не звучи логично това. Много ме съмнява, че ти ги дават такива прецакани тези риби.
Отговори на тези 2 въпроса:
1. В момента другите ти риби плуват ли нормално?
2. От както си донесла тетрите имали ли са нормално поведение или постоянно, стоят по ъглите свити или на дъното?

em89

Другите риби си плуват нормално, нищо странно не виждам в поведението им освен, че се почесват, не знам дали нитритите ги дразнят или инфузорията. А другите тетри от както съм ги взела стоят само на едно място, единствено 1-2 от тях плуват от време на време с неоните. Ето снимки:
https://imageshack.com/i/hjbwN1F9j
https://imageshack.com/i/idummC5pj
Сбогом и благодаря за рибата.

kasaba

Цитат на: em89 - 27.01.2015 16:00
Другите риби си плуват нормално, нищо странно не виждам в поведението им освен, че се почесват, не знам дали нитритите ги дразнят или инфузорията. А другите тетри от както съм ги взела стоят само на едно място, единствено 1-2 от тях плуват от време на време с неоните. Ето снимки:
https://imageshack.com/i/hjbwN1F9j
https://imageshack.com/i/idummC5pj
Така си и мислех. Най-вероятно тези риби ти ги дават прецакани. Пробвай да направиш това, което ти казах, да си намериш същите тетри и да пуснеш 1-2 да речем. Ако не можеш да намериш от друг магазин здрави, върни се и погледни в същият магазин дали тези които са на показ си плуват нормално, ако да - можеш да пробваш да си вземеш 1-2 от тях. Ако след като си вземеш тези нови тетри и те се държат нормално, значи тетрите, които са ти ги дали са били прецакани.
Относно търкането на стартите риби най-вероятно е от нитрита, който си имала имаш. Гледам сменяш редовно вода, за нитрати не можем да говорим в момента.
Ако ще пробваш номера с новите риби тетри искам добре да ги климатизираш преди да ги пуснеш.
1. Пускаш плика с рибите в твоята вода. Държиш го 45мин да речем там. След това вземаш малко вода от аквариума ти 25% от това в пликчето и наливаш в плика с вода. След 20мин правим същото и така общо 4 пъти. Накрая изливаш цялата вода внимателно от плика. И после да пишеш какво е положението.

em89

Така или иначе ми харесват тези рибки и мисля да взема, но по-натам. Първо да стабилизирам аквариума и да се махне инфузорията. Ще си направя и карантинен аквариум, за да не стават фалове.
Сбогом и благодаря за рибата.

discusfen

Балончетата от грунда от къде излизат.Защото може да са от таблетките,които имат дълготрайно освобождаващо действие.Колко таблетки си сложила.Нормалната доза е една на 25 литра вода.Относно лимонената тетра какво и харесваш.Тя напада растенията.Помисли за бързо растящи растения в аквариума.

Similar topics (5)