• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
26.04.2024 09:35

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

[Проблем] Хлътнал корем при Неони, Калихити и гупи

Започната от skorpizzz, 20.11.2014 12:33

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

skorpizzz

Аквариумът е стартиран на: маи месец 2014

Обем на аквариума, литри: 150 литра

Височина на аквариума: към 60 см

pH на водата: не съм я мерил

Температура на водата: 22-25

Колко често сменяте водата: веднъж седмично

Какво количество вода доливате при смяна: 20 до 30 литра

С каква температура е водата при смяна: стаина температура към 20 градуса

Кога последно сменихте водата: преди 3 дни

Аераторна помпа (без гъба): не

Аераторна помпа (с гъба): не

Вътрешен филтър л/ч: да aleas ipf 1008 литра в час

Външен филтър л/ч: не

CO2 система: не

Филтрите работят непрекъснато: Не

Изключвам ги за ххх часа: нощта 8 часа приблизително

Промени в аквариума и оборудването презпоследните 20 дни: рестарт на аквариума сменен е грунда и е добавен  керамичен камък във филтъра

Използвани препарати, лекарства през последните 20 дни: {medicine}

Полово зрели риби (видове, брой): гупи 2 мъжки и 5 женски , розово данио 2 мужки и 1 женска , черени молинезйи 1 мъжка и 1 женска ,Зелен барбус

Млади риби (видове, брой): скаларйи 1 мъжка 1 женска , калихити 2 , коридороси 2

Нови риби през последните 20 дни(видове, брой): 2 женски гупи

Видове храна, с която храните рибите си: витаминозна луспи ,дафня , чернодробна , житаминозна гранули

Колко често храните рибите си: 2 дневно

За колко време рибите изяждат храната: 1-3 минути

Колко % от дъното е засадено с растения: 30%

Колко % са бързорастящи: 30%

Колко % са плуващи: 0%

Дебелина на дъното: 2-3 см

Размер на камъчетата: от 0,5 до 3 см

С колко и какви лампи осветявате аквариума: 5 лампи по 25 вата някакъв вид луминисцентни

Колко часа светят лампите: 14 -15 часа

Подробно описание на проблема: Здравейте неоните гупите и калихитие им  се хлътнаха коремите което ми прилича на неонова болест но не съм много сигурен четях доста тук във форума но никъде във описанието на болестта не го пише това напротив даже точно обратното за издуване на корема се споменава. Рибите държанието им е променливо веднаж се държат нормално и в следващия момент са изморени и на дъното. Преди месец някъде умряха 2 мъжки гупи  1 женска и 1 женски зелен барбус . От там тръгнаха и проблемите след това не ми е направило впечатление да са болни нов акварист съм и нямам уреди за измерване на водата за да ви кажа какво е неиното състояние . Зная че някои видове са несъвместими като цяло но ако това е неонова болест и няма лек поне искам да спася останалите рибки и ви моля за вашето компетентно мнение по този въпрос какво да правя след като няма лек а в България много трудно се намира Фуразолидон понеже е забранен при нас . Лекувам със backtopur direct защото скаларията и гние хрилото а женската молинезия и единия калихит имат бели петна по кожата .Втория проблем е не мога да различа по растенията това черна брада ли е или просто не им достига нещо за да цъфтят и да не потъмняват не ги торя и светлината не зная дали  не им прави проблем понеже свети доста дълго време като цяло дали не е от там проблема .Растенията са мирофилиум пинатиум и ротала ротундифолия поне за такива ги купих от човека . Благодаря предварително на всеки отзовал се да ми помогне !!!

Снимки:

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=893963467282519&set=a.893963397282526.1073741827.100000066225463&type=3&theater https://www.facebook.com/photo.php?fbid=893963463949186&set=a.893963397282526.1073741827.100000066225463&type=3&theater https://www.facebook.com/photo.php?fbid=893963487282517&set=a.893963397282526.1073741827.100000066225463&type=3&theater https://www.facebook.com/photo.php?fbid=893963540615845&set=a.893963397282526.1073741827.100000066225463&type=3&theater https://www.facebook.com/photo.php?fbid=893963517282514&set=a.893963397282526.1073741827.100000066225463&type=3&theater  








Ivan_S

Олеле, почти нищо не видях да е като хората  :-(. То няма и какво да се коментира, звучи отчайващо. Според мен трябва да изчетеш всички теми за старт на аквариум. Ето какво според мен не е наред:

- От беглия поглед на снимките виждам, че нямаш грунд, а камъни - идеални условия за трупане на органика и образуване на амоняк.

- 20-30 л. смяна на вода на 150 л. аквариум на практика е 0 ефект. Сменя се по 30% от водата (поне 40 л. в твоя случай), а не по 30 л.

- Такова колебание на температурата на водата е нездравословно. Температурата трябва да е постоянна с колебание от около 1 градус.

- Аквариумът ти според мен е преосветен и в комбинация с големите камъни по дъното, които задържат органика, са идеална предпоставка за алги, брада и други подобни ...

- Почти съм сигурен (предвид грунда), че имаш остатъци от чернодробната храна, които ти скапват водата

- Бактопур директ-а да знаеш, че ти е избил нитрифициращите бактерии. Ако до момента си имал някакъв крехък азотен цикъл, сега по мое мнение гаранция нямаш такъв. Мисля, че рибите ти са с някаква степен на амонячно отравяне + другите проблеми по кожата им (прочети за ихтио, може да е такова, не можах да видя нищо от снимките).

Ако искаш да си запазиш рибите, час по-скоро обърни внимание на темите в менюто в ляво и за начало направи масирана смяна на вода (70-80%) и продължи през ден с по 40-50% така поне 1 седмица. Не е зле да си вземеш някакви тестове (поне за нитрит), защото така не знаеш какво е състоянието на водата и препоръките са на посоки.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

Caxapa

Дори и тези съвети които даваш колега пак няма да има ефект предвид, че питащия спира помпата за 8 часа вечерта. :duvar:

tetra

Единствената грешка която си направил е да рестартираш аквариума си, който чак след година създава естествената си устойчива еко система, след заселването на всички бактерии поддържам това равновесие. Всеки ще ти дава различни съвети но ако, сега започваш най добре е да правиш това което си правил преди рестартирането на аквариума и остави всичко на природата тя ще си свърши много по добре работата от тебе. Не се шашвай ако някой от белите камъчета започнат да зеленясват, водораслите са твой помощници ликвидирайки опасните химични съединения пречещи на обитателите ти.Не е възможно да направиш аквариума си стерилен, рибите не им харесват тези неща. Поне в близните 3-4 месеца не поставяй нови риби, а тези в аквариума храни един път на 2-3 дни. След 3-4 месеца можеш да започнеш постепенното да допопълваш аквариума. Иначе аквариума ти е дост голям , пък имаш и водни растения и както се вижда добре се развиват дай му малко час и повече не го рестартирай в близките 2 -3 и повече години, всяко рестартиране е връщане на аквариума в началното му състояние на нестабилна еко система и неблагоприятни условия за водните обитатели и растения.
Определяне на точната диагноза в домашни условия е неточна, а лекуването не ефективно. Много по лесно е създаването на благоприятни условия за да избегнем заболяването. По правило рибите без корем страдат от различни неизлечими заболявания и лекуването им е неуспешно. Повечето такива купуваме от магазините. Те обикновен  не плават нормално но само се поклащат, наляво и надясно.

Ivan_S

Цитат на: Caxapa - 20.11.2014 15:07
Дори и тези съвети които даваш колега пак няма да има ефект предвид, че питащия спира помпата за 8 часа вечерта. :duvar:

Мда, добавям и спирането на филтъра :(
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

skorpizzz

Благодаря за помоща нагреватела е с термо реле настроен е на 25 градуса и си ги подържа просто термометара е малко гаден и не виждам като хората на него за това дадох 22 -25 градуса . рестарта е направен понеже бях със ситен пясък и зная че има вероятност корените на растенията да не се развият добре и да изгният моята идея е да купя грунд и да го сложа над каманите за да не се налага да правя рестарт отново но като цяло не зная сега да ги махна ли тея риби от аквариума за да не заразят другите а сега ще прочета за ихтиото мерси отново !!!  :-)

Публикациите са слети: 20.11.2014г 22:10ч

ако е ихтио бактапура не е ли точно за него на мулинезата белите петна и на калихита са изчезнали. няма ли някакъв препарат с които да въстановя азотния цикъл мисля че бях мяркал някакъв препарат за това . Тези зелени водорасли ми се появяват във аквариума по стъклата но ги премахвам при пречистване със гъба да продължавам ли да ги махам или да не ги закачам !!!

Публикациите са слети: 21.11.2014 09:04

Прочетох за ихтио-то молинезата имаше някакви такива беше посипана сякаш със пясък но успоредно с него излезнаха и белите петна точиците исчезнаха а сега исчезнха и белите петна трябва ли да ги третирам с др препарат за всеки случаи или да ги наблюдавам да не се разболеят отново!!!

Ivan_S

Щом третирането дава резултат, не мисля че има нужда да третираш и с други препарати. Колкото по-малко лекарства, толкова по-добре. Принципно ихтио се повлиява добре от Нистатин ама и с Бактопур става. Само припомням, че Бактопур-а унищожава азотния цикъл и освен това е хубаво докато го ползваш да сменяш по 50% вода на всеки 2 дни, а и след периода на третиране да зацикляш наново както си е по реда ;).
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

skorpizzz

Добре благодаря те за 4  дни като гледам няма и следа от петна смених водата с 50% вчера и сега сядам да видя кои препарат ми помагаше за полезните микроби да ги повъзтановя и ако взема препарат против алги и тор сега ще направя ли проблем на азотния цикъл ?

Публикациите са слети: 21.11.2014 19:08

Този препарат ще ми подобри ли азотния цикъл sera bio nitrivec  за да успея по бързо да го стабилизирам ?

Ivan_S

Да, ако искаш ползвай Нитривек, ще ти помогне да завъртиш цикъла. Тъй като имаш доста риби, а нямаш азотен цикъл, дръж изкъсо параметрите на водата и в началото сменяй по-често вода (примерно през ден-два по 20%). Някой тест за нитрит (лентичка или реактив) ще те държи в течение какво се случва с водата :popcorn:.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

skorpizzz

МНОГО БЛАГОДАРЯ за всичко и за оказаното търпение форума е супер !!!  *DRINK* *BRAVO*

Caxapa

Цитат на: skorpizzz - 23.11.2014 10:36
МНОГО БЛАГОДАРЯ за всичко и за оказаното търпение форума е супер !!!  *DRINK* *BRAVO*
Всичко това е ОК но моля да спазваш някаква елементарна пунктуация, че начина по който пишеш е трудно разбираем и човек едва следи мисълта ти и това което искаш да изкажеш с постовете си.

skorpizzz

Извинявам се !!!  :-[ Трябва да си инсталнирам една фонетика . Рибите са добре, излекуваха се. Сега трябва само да сменя грунда и да поставя една флейта и отново всичко ще е наред  :-D :-D

tetra

След като нещата се нормализират моля те не прави нищо. В грунда се заселват по голямата част от елементарните организми поддържащи стабилна еко система. Аквариума не е носна кърпа да го переш през ден.

TUISTERa

Той се изрази грешно... По-горе пише че иска да сложи грунд върху камъните...
Callichthys callichthys(01.11.2014),Trichogaster trichopterus(01.12.2014),Ptrophyllum scalare x2 (01.12.2014),Gyrinocheilus aymonieri(29.05.2015),Trichogaster trichopterus(01.03.2016)

Similar topics (5)