• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
29.03.2024 00:51

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Стартиране на нов аквариум 50л.

Започната от deffense, 30.12.2013 16:26

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

deffense

Здравейте,
днес реших най-накрая да си купя аквариум след дълго време размишляване не съм имал доста време аквариум (5год) *SORRY*. Тогава като гледах рибки бяха само гупи и неонки и съм пълна 0 в акваристиката. Та искам да ми кажете какви рибета да сложа в аквариума, вече е стартиран с една "подправка" на tetra. Сложил съм 4 гупи (1м и 3ж), 2 скаларии не знам какви са, 2 сомчета, 1 бета и една на която и забравих името трихо... нещо си. Какви други бихте ми препоръчали да сложа. А и водата е леко мътна нормално ли е ?

botan

Стига толкоз, вече си го претоварил и без това. Рибата ти е трихогастер.

deffense

Да, благодаря току що пуснах и вътрешния филтър че нещо не го бях наместил добре. Остана само да го аранжирам!Само едно въпросче бетата и скалариите ще тормозят ли другите рибки още са малки всички и се надявам да свикнат едни с други. Какво ще кажете за рапани може ли да се пуснат в аквариума като аранжировка също така камъчета и такива неща трябва ли някаква обработка преди това

Карган

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs6.postimg.org%2F3tsi79bo1%2FDSC0159_350x70.jpg&hash=8e1dae1e0e99dbfd93a27b858abc4b03af9ee6fc
Аквариумът е затворена, функционираща общност на живи същества, а не само просто събиране на растения и животни.

botan

Може и да проимат, ако си гледа само гупи.

sbarzakov

 Здравейте, Не съм много сигурен дали е уместно да се намесвам в темата на deffense с подобен въпрос, но видях в темата му съдържа почти същите дилеми с които се е сблъсквам и аз. Та, на въпроса. Аквариума ми е 50л., от 3 седмици е със засадени растения и съдейки по това как се развиват, изглежда че процесите са започнали да протичат нормално. Естествено, дойде момента да помисля и рибки. Доста време четох, киселинност и твърдост на водата, едни рибки обичали такава, други онакава вода...доста се объркаха първоначалните ми плановете за молиенезии и/или хелери. Сега вече и аз незнам какъв вид рибки да си купя, които хем да имат оптимална среда за живот, хем и да са достатъчно красиви и атрактивни. Моля, помагайте със съвети за рибки и софийската вода! Благодаря предварително.

П.П. Ако маястото на проблема ми е е тук, моля да бъда извинен. Не исках да "задръствам" форума с еднотипни теми.

sVGNsali

Цитат на: sbarzakov - 07.01.2014 14:42
Здравейте, Не съм много сигурен дали е уместно да се намесвам в темата на deffense с подобен въпрос, но видях в темата му съдържа почти същите дилеми с които се е сблъсквам и аз. Та, на въпроса. Аквариума ми е 50л., от 3 седмици е със засадени растения и съдейки по това как се развиват, изглежда че процесите са започнали да протичат нормално. Естествено, дойде момента да помисля и рибки. Доста време четох, киселинност и твърдост на водата, едни рибки обичали такава, други онакава вода...доста се объркаха първоначалните ми плановете за молиенезии и/или хелери. Сега вече и аз незнам какъв вид рибки да си купя, които хем да имат оптимална среда за живот, хем и да са достатъчно красиви и атрактивни. Моля, помагайте със съвети за рибки и софийската вода! Благодаря предварително.

П.П. Ако маястото на проблема ми е е тук, моля да бъда извинен. Не исках да "задръствам" форума с еднотипни теми.

Колега, защо не си направиш няколко теста? Ph, CO2, NO3, NO4.. така, ще е по лесно да избираш рибки които да могат да живеят при твоите параметри, или пък обратното ще можеш да решиш как да се опиташ да хванеш определение стойности за конкретни рибки.
Извън това, мисля си, че при  твоя случай, няма да имаш никакви проблеми с рибките които си цитирал. Само да не направиш супа  :-D
Успех!
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

sbarzakov

 Да, честно казано ми се прокраданаха идеи за такива тестове. Може би това е най-доброто решение. Четох някъде из форума, че софийската вода е с твърдост около 3-4 gH  и киселинност, около 7 pH. Точно това ме отчая много. Комбинацията от рибки, които си бях харесал, отиде на вътъра - молиенезия и плата. Смятате ли, че при такава вода, биха се чувствали добре? Спомням си навремето(преди 15-16 год.), гледах хелери и гупи, без да знам за твърдост, киселинност и какво ли още не, създадох такъв биотоп, че накрая се чудех как да се отърва от десетки ненужни рибки. Относно "супата", понеже не съм наясно с терминологията, я изтълкувах като пренаселване...нали? Представям си аквариума ми с по 2 двойки риби от вид и нито една повече. А ако се размножат, естественият подбор ще покаже коя ще оцелее.

Ivan_S

За 50-литров аквариум аз бих се насочил към семейство Харацини и по-специално към групата на тетрите - много видове, много цветове, различни размери, не цапат много. Те са хайверни риби и се размножават малко по-трудно от живородките. Казвам това, ако не искаш да се занимаваш пак с "ненужни" рибки.

Това да събираш различни видове по двойки от всеки, според мен не е най-правилното решение. Рибите все пак не са папагали или гълъби, т.е. моногамията при тях по-скоро е рядкост. Така че харесай си 1-2 вида дребни тетрички и си пусни 15-ина рибки в аквариума (+/- някоя бройка в зависимост от големината на тези, които предпочиташ). Разгледай Hasemania nana (Медна тетра), Celestichthys margaritatus (Микроразбора Галакси), както и различните видове неони, кардиналите и т.н.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)