• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
26.04.2024 21:14

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Стартиране на малък аквариум.

Започната от Viden S.S, 08.03.2013 13:00

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Viden S.S

Привет,
нов съм във форума, изчел съм доста теми за начинаещи акваристи в този форум, но не открих някои неща, които ме интересуват. Затова ги задавам в тази тема:
1. Интересувам се за това дали да рискувам в началото с повечко рибки, (в случая ще сложа максимум десетина неончета) защото въпреки, че съм изчел доста теми още не съм сигурен дали няма да избия животинките. Затова, в началото мисля да пусна около 5 рибки.
2. Понеже планувам аквариумчето да оставя на селото ми, което е близо до града и се прибирам всеки ден, проблем ли ще е да го пълня с геранчова вода? Правени са тестове на водата и няма наличие на вредни микроорганизми.
3. Задължително ли е да слагам водни растения, защото все пак трябва да взимам и някакви почви, а аквариума не е голям - 30~40 л.
4. Ако не сложа растения във водата, пак ли трябва да спазвам същия режим (2-3 седмици) за подготовка на водата за обитателите си (като се съобразявам с това, че не се ползва градска вода) ?
5. Аквариума, който ще стартирам не е ползван около 10 години. Измил съм го два пъти отвътре и отвън. Вътре е имало субстрат от някакви разноцветни камъчета, затова мисля да ползвам него (измит е 3 пъти с много гореща вода - докато вече водата не е мътна). За декорация е ползвана и черупка от рапан, в която е седяла пемза за разрпъскването на кислорода във водата.
Така, че в крайна сметка мисля да позлвам нещата с които съм взел аквариума.
Когато стартирам аквариума, ще пиша допълнително за развитието му и състоянието на рибките.  :-)
Благодаря предварително и се извинявам ако не съм забелязал тема в която да е отговорено на такива въпроси.

Карган

Преди да започнеш почети още малко.
http://aquariumbg.com/forum/index.php?action=articles&n=98
http://aquariumbg.com/forum/index.php?action=articles&n=4
http://aquariumbg.com/forum/index.php?action=articles&n=106

http://aquariumbg.com/fish.php?fish=628

по т.2 - какви са останалите параметри на водата?
по т.4 - да
пот.5 - не  ги ползвай
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs6.postimg.org%2F3tsi79bo1%2FDSC0159_350x70.jpg&hash=8e1dae1e0e99dbfd93a27b858abc4b03af9ee6fc
Аквариумът е затворена, функционираща общност на живи същества, а не само просто събиране на растения и животни.

Viden S.S

Благодаря за бързия отговор!
Статийката за неончето съм я пропуснал. Доколкото разбирам, неончето се нуждае от доста растителност и май не е толкова капризна рибка. Ще закупя нов субстрат и още този уикенд пускам аквариума да работи. Ще взема рибките да речем след седмица и нещо, защото все пак... разберете ме.. нямам търпение!!!  *JOKINGLY*
А пропуснах да попитам - ако ползвам добавките за вода, с които се забързва развитието на бактериите във водата, ще мога ли да пусна рибките след седмица примерно ?

П.С: Също така за сифонирането забравих да попитам!! Откъде да намеря тая принадлежност, дали ще я има в зоо-магазина ?

tova_onova

Цитат на: Viden S.S - 08.03.2013 13:47
П.С: Също така за сифонирането забравих да попитам!! Откъде да намеря тая принадлежност, дали ще я има в зоо-магазина ?
Взимаш една бутилка от минерална вода или пък тези зелените от газирана вода (че е по твърда пласмата)от 250мл . Отрязваш дъното, пробиваш капачката с желания размер и вкарваш избрания маркуч. Не е задължително да уплътняваш капачката и  така си работи безотказно.

Viden S.S

Имам още един въпрос, който е малко глупав, но...
Родителите ми твърдят, че само с помпичката за въздух може да се направи циркулация и на водата чрез разклонение с тръбички. Обаче аз мисля, че без водна помпа работата няма да стане... Бихте ли ми казали дали е нужна и водна помпа освен аераторче.

колешански

Абе може и с тая помпичка,но желателно е да си вземеш някой външен или вътрешен филтър.А и май много не си чел :-) Успех.

ПМП

Бактериалните активатори за които питаш ще са ти полезни.Аз съм се убедил в ефективноста на Сера Нитривек.Все пак заселвай бавно-ако пуснеш в началото 5 неона,добавяй само по 1-2 седмично след това.Купи си едно вътрешно филтърче с дебит 200-300л.ч.,не са скъпи и са много по-полезни от аераторната помпа.И аз ползвам кладенчова вода и нямам проблеми.Успех!

Viden S.S

Реших да залепя наново  стъклата,защото аквариума е от старите видове и е лепен с маджун, но го харесвам, защото има хромникелова рамка. :-) Дори ще сменя 2 от тях, защото при отлепянето се пукнаха... Онзи ден купих приспособлението за сифониране. В понеделник отивам да взема водна помпичка и добавките за вода.
Поздрави

Caxapa

Подред на въпросите. Както е казал колега, става само с гъба и камъче за въздух/едно време такива ни бяха филтрите/ но си е добре да си набавиш някоя вътрешна помпичка която е по-добър вариант от гъбата с камъче. Стъклата които ще презалепяш ще трябва добре да почистиш рамката и като полагаш стъклата да са плътни и добре изрязани от стъклар. Лепят се на принципа като плочкитев ъглите на банята за да няма как да подлизва водата. НО за толкова труд, ще ти излезе доста по рентабилно да си вземеш готово  аквариумче, само от стъкло.

Viden S.S

Вчера цял ден съм си играл да чистя рамката, както и стъклата. Имаме складирани стари прозорци от които ще изрежа стъкла с по-големи размери. Ще го залепя след залепянето на малкия и големия ще го пазя за по-късно като свикна общо с тънкостите на акваристиката.
Много благодаря за помощта!  *THUMBS UP*
Когато оправя малкия аквариум ще кача снимки да дадете мнение дали е станало както трябва.  :-)
: 09.03.2013г 20:08ч
Здравейте отново,
залепих наново стъклата, всичко стана точно както исках. Наредих грунда и направих акваскейпинга доста необикновен... абе направо странен  *bg* Имам обаче отново въпрос  *thanks
Проблем ли ще е да си проектирам една платка и да направя светодиодно осветление ? Цветовата температура и цвета на светене ще се контролират от платката.  :-)

Caxapa

Въпроси задаваш а правиш това което си си наумил. Въпреки това пак даваме насоки. Като си сглобяваш осветлението се поразрови колко  и какво осветление ти е нужно за аквариума.След това подбери необходимите светодиоди  и прочие.  Ако можеш да си проектираш така осветлението, че след време ако минеш на повече литри да ползваш компонентите. Освен това  един силиконов аквариум, без рамки и прочие е в пъти по-естетически и красив от тези с рамките.

Viden S.S

Аз ви разбирам, но този аквариум ми е подарен от близък приятел.  Така или иначе съм се борил с него, не мога да го развалям вече.. Живот и здраве като взема следващия ще бъде чист.
А за дизайна и размерите на платката - ще ги мъдря. 
Поздрави

Caxapa

Толкова сантименталност не е необходима но това е аквариум с който почваш хобито.  Важно е мерака да не те напуска.  *THUMBS UP*

Viden S.S

Днес минах през зоо-магазина и човека ми каза направо да взема 10 рибки, а именно:
- Девет броя неони, три вида и по три бройки от всеки вид.
- Един калихт.
Бих искал да ви попитам дали е нормално калихта да е неспокоен и да обикаля като луд аквариума, а в същото време неончетата да си обикалят спокойно ? Като гледам неончетата се чувстват добре, играят си като минават през балончетата от аераторчето.
Нахраних ги с малка щипка храна на Tropical - SUPERVIT мини гранули. Държа температура на водата 24 градуса.
За осветление най-накрая реших да бъде от RGB светодиодна лента и направих платка за промяна на цветовете. В момента съм ги пуснал на бяла светлина.
Ще пиша ако имам някакви проблеми или нужда от съвет!  :-)
Благодаря!

Caxapa

Избързал си с рибите. Новостартиран аквариум, минимум 2 седмици се развива без риби и едва тогава добавяме една-две  като по-късно добавяме постепено и другите. Така се нарушава равновесието  и последват натравяне на обитателите.

Viden S.S

Малко снимки на обитателите. Телескопа е много див и цяла вечер се гъзурча за да го хвана на фокус. Иначе като цяло рибките са добре.





Viden S.S

Привет,
взех един черен телескоп от София, който се оказа канибал. Отхапа опашката на калихта ми?! Не можах да повярвам, когато осъзнах, че няколко часа след нападението над сомчето, целия липсваше... вероятно са го изяли  =-O Нужно ли е да ги храня с някаква жива храна... доколкото знам трябва да им давам от време на време червейчета, но незнам от къде да си набавя такива.  *UNKNOWN* Мога ли по някакъв начин да отглеждам такива?
Притеснявам се да не нападне и неонките ми, защото са наедряли и им се радвам много и черния ако изяде още някои...  :-[

П.С: Близо до нас има язовир и тубифекс дали ще има там и ако има дали е полезен, защото все пак в блато е живял..

Поздрави

Георги


Асен Евгениев

Цитат на: Viden S.S - 12.05.2013 22:17
Отхапа опашката на калихта ми?!
Ти това видя ли го?
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

Viden S.S

В същност не съм сигурен дали му е направил точно тогава нещо, но видях как сомчето се изстреля нагоре, единия телескоп го клъвна и сомчето се изплаши и се върна на дъното, но не се приближих да погледна дали му е направил нещо. Звучи много странно и аз не мога да си представя как може да му отхапе опашката, но е факт, че на следващия ден калихта седеше леко на една страна на дъното зад растението и после изчезна целия...
Имам неприятното чувство, че в момента ми се подигравате..  :-)