• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
25.04.2024 04:32

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Стартиране и поддръжка на 43л. аквариум

Започната от sisibest, 17.01.2011 13:47

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

sisibest

Здравейте. Започвам тази тема като продължение на предишната си, защото вече не съм в съответният раздел :)

Та. Кратко инфо. Имам аквариум 43л. За сега има Калихт и Анциструс. Две изкуствени растения, филтър с флейта, нагревател и малко декорации  (ситни камъчета за дъно, едно дърво и две стомнички).

В момента са минали 8 дена от стартирането на аквариума и за сега всичко е добре. Водата ми изглежда леко мътна, но уж било нормално...

Флейтата ми е малко под водата, като образува лека вълничка на повърхността... няма видими балончета от вълничката.

Слагам храна веднъж на ден и то по малко.
Температурата на водата е 25,5 градуса постоянно.
Аквариума не е близо до прозорец и не е изложен директно на слънчева светлина.
Нямам допълнително осветление.
Под аквариума има обикновена подложка от типа, които са за храна, но е от по-дебелите. Годе долу е колкото цялото дъно... -5мм.
Все още не съм сменяла никаква част от водата, чакам да се оправи микробиологията... за да си взема и рибки :)

А, да, вчера (значи веднъж седмично) сложих една капачка bio nitrivec (като стартирах сложих две капачки... в упътването пише по капачка на 25л, така, че за 43л сложих почти две, както и една капачка aquatan).

За сега сомчетата се държат нормално... обикалят, хранят се, едното малко повече се крие из растенията, но пък не много дълго.

Има ли нещо, което да пропускам за сега с поддържането и/или някакви съвети?

Mu3epHuk

 Здравей, Сиси. Не споменаваш дали си предвидила осветление за аквариума или  друго решение. Би било добре ако имаш такова, да сложиш няколко живи растения. Подмняната на част от водата за малки аквариуми е още по-належаща. Както си чела - един път седмично. Микроорганизмите ще се завъдят и в чиста вода, не е задължително да отлежава седмица и кусур в аквариума. Не съм видял снимки на аквариума ти, но предполагам добре си го оформила. Ако си чела други статии и мнения, значи няма да има къде да сгрешиш. Същественото в случая е всяка седмица да подменяш част от водата с престояла. По принцип подобни препарати се ползват за завъждане на микроорганизмите при стартиране на нов аквариум, но с времето можеш и без тях в случай, че не ти е останал разтвор в тубичките. Обемът на аквариума не е голям, а и ако добавиш още рибки, които все пак зацапват и сметнем липсата на живи растения, значи не е желателно да пропускаш подмяна на вода или увеличаваш дните за подмяна, тъй като ще се натрупат вредни за рибките вещества. Преди години се е случвало да занемарявам грижите за аквариума и ... това не води до нищо добро.

sisibest

Благодаря за съветите :)
За сега не бях предвидила осветление. Имах малка идея за неонки и предполагах, че ако взема такива ще им се наложи и осветление, но все още не съм решила. Мисля, че ще е някоя гупа като за начало, за да свикна с отглеждането, а после и с малко по-притенциозни рибки.
А относно живите растения... те спомагат за почистването на флората ?

Асен Евгениев

Цитат на: sisibest - 22.01.2011 13:39
Имах малка идея за неонки и предполагах, че ако взема такива ще им се наложи и осветление
За рибите не е належащо осветление, ще трябва за растенията, ако засадиш. Пък и да се любуваш на
рибоците.
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!