• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
29.03.2024 02:00

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Работна тема: въпроси, коментари и проблеми в раздел болести

Започната от Георги, 21.02.2007 00:00

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Георги

Колеги пускам този въпросник, въпреки че вече има един. Ако прецените, че е по-добър може модераторът да го стикне и локне.

Разболели са ви се рибките и искате да получите консултация във форума. Тук е описано на какво трябва да обърнете внимание. Най-важната причина за заболяване на рибките е лошото качество на водата. Болестите се развиват при прекалено ниски или прекалено високи стойности на pH, при високо съдържание на нитрати, нитрити и амоняк във водата. За да се избере начин на лечение трябва да се знаят такива параметри на водата като: обща твърдост GH, карбонатна твърдост KH, окисляемост.

Ако имате възможност да определите стойностите поне на някой от тях, напишете ги. Освен това, за по-точно определяне на болестта, може да се съди ако дадете отговор на следните въпроси:

1. Как се измени поведението на рибките след настъпването на болестта? ("странно поведение" не говори нищо, но "стои на едно място, крие се, диша учестено" и т.н. говорят много повече)

2. Какви симптоми се наблюдават? (напр. налепи по тялото, свити плавници, нарушена е цялостта на плавниците, зачервени хриле и т.н.)

3. От колко време се наблюдават симптомите?

4. Болни са всички рибки или само някои?

5. Разболели са се риби само от един вид? Или и други видове?

6. Каква е възрастта на болните риби? (млади, стари)

7. Добавяли ли сте нови рибки в аквариума? Ако да, какви и кога? Откъде сте ги взели?

8. Нещо необичайно да се е случвало с аквариума скоро?
(смяна на голямо количество вода, спиране на тока, пускане на система за CO2)
Други проблеми с рибите или други заболявания, от които сте ги лекували?

9. Описание на аквариума и неговото съдържание:
възраст =
размер в литри =
дебит на филтъра и обема му  =
температура =
какви видове риби има =
растения (слабо залесен, гъсто залесен)?
как се осъществява филтрацията и аерацията?

10. Кога за последен път сменихте водата и почистихте филтъра?

11. Какви химически вещества и лекарства сте използвали напоследък?
Имало ли е ремонт, боядисване или обработване с инсектициди в стаята напоследък?

12. Остава ли храна по дъното или повърхността 4-5 минути след хранене?
Каква храна сте използвали през последния месец? Имало ли е смяна на храната?

На колкото повече въпроси имате отговор, толкова по-добре.

Живко

Цитат на: Георги - 21.02.2007 00:00

1. Какви симптоми се наблюдават? (напр. налепи по тялото, свити плавници, нарушена е цялостта на плавниците, зачервени хриле и т.н.). Как се измени поведението на рибките след настъпването на болестта? (стой на едно място, крие се, диша учестено)
От колко време се наблюдават симптомите?
Болни са всички рибки или само някои?
Разболели са се риби само от един вид или и други видове?

6.

7.

8. Нещо необичайно да се е случвало с аквариума скоро?
(смяна на голямо количество вода, спиране на тока, пускане на система за CO2)
Други проблеми с рибите или други заболявания, от които сте ги лекували?

9.

10.

11.

12.

На колкото повече въпроси имате отговор, толкова по-добре.

Точки 1-5 съм ги събрал в едно. Може да се добави във формата като препоръка за описание на проблемите.
Точки 6, 7, 9 , 10, 11, 12, се припокриват с готовата форма.
Точка 8 ми се вижда полезна за формата.
Не я добавям веднага, а изчаквам и за други предложения и коментари, защото при обсъждането на действащата вече форма се повдигна въпросът за дължината на въпросника. Прекалено дългата форма става досадна и човека с проблема почва избирателно да пропуска да попълни въпроси, които според него не са важни.
Айде.
Помагайте.
Никой не се е родил научен.

NO CARRIER

Може да се маркират с червено задължителните въпроси, както и да се сложи един ОГРОМЕН надпис, че ако наистина има проблем и някой иска да му обърне внимание, е добре да отговори на ВСИЧКИ въпроси.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

Георги

По-добре един дълъг въпросник отколкото 10 въпроса и отговора от вида с темата на bobynfs например :) -
-какво значи странно поведение?
ами стоят горе до повърхността.
-ами нещо по тялото има ли?
ами не виждам
-ами разгледай с лупа
ами аз пуснах цо2 система
-ами кога я пусна преди или след?
ами мисля че беше преди
и т.н. ;)
И смятам, че тук въпросите са по-добре формулирани  8-)
Ако ги мързи да го попълнят - нас как не ни мързи да отговаряме?:)

NO CARRIER

 *offtopic Много хора ги мързи да пишат. Да не говорим за четенето. Масово се съкращава мн за много, нз за не знам и няма значение. Да не говорим за адски тъпото съкращаване на думата аквариум с аква. Ти искаш да попълват въпросници.  *CRAZY*
Иначе и аз съм съгласен да има един въпросник с всички нужни въпроси. Но и препоръка да се отговаря с не знам, отколкото да се оставят празни.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

Георги

Горката търсачка и търсещия с нея  *NO*
Още нещо - какво значи "за колко време рибите изяждат порциите си?" - това състезание за надяждане ли или какво? Вярното е дали остава неизядена храна!

Живко

Цитат на: Георги - 21.02.2007 18:49
Горката търсачка и търсещия с нея  *NO*
Още нещо - какво значи "за колко време рибите изяждат порциите си?" - това състезание за надяждане ли или какво? Вярното е дали остава неизядена храна!

Не е това вярното Гошо.

Ако и днес няма мнения по темата. Добавям 1-ва и 8-ма точка към сегашната форма, която смятам за добра. :-)
Никой не се е родил научен.

Георги

Ок. Щом не е, значи не е :) Остава да разгадая сложната формула, в която от една страна е вида храна, големина на рибите, броя им, броя на храненетата и порциона им, а от другата отговора дали се прехранват :) Добре, че имам висше по математика.

Boby_

Това с въпросниците много хубаво.
Ама аз като потенциален отговарящ се плаша от тоя не по-малко от някой, който трябва да го попълни. :-) Къде ще ме карате да чета толкова? Не е ли достатъчно да се кажат няколко думи за симптоми, аквариум, филтрация, брой и видове риби и растения и диета? Това като цяло стига за определяне на диагноза, а дори да не стига, винаги може да се зададат насочващи въпроси. Малко в повече ми идва целия тоя разпит горе. :-)

NO CARRIER

Въпросникът не е задължителен. Лошото е, че като изпляскат "рибките ми са болни, кво да прааа" и после темата се напълва с излишни въпроси, препоръки да чете и да попълва въпросника. :(
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

Живко

Цитат на: Георги - 22.02.2007 13:59
Ок. Щом не е, значи не е :) Остава да разгадая сложната формула, в която от една страна е вида храна, големина на рибите, броя им, броя на храненетата и порциона им, а от другата отговора дали се прехранват :) Добре, че имам висше по математика.

Може би зараси вишето по математика си склонен да залиташ към сложни формули.
Всеизвестно е, че рибите се хранят оптимално за 5 мин. По-дълго хранене води до прехранване, а по късото до гладуване. От значение е и видът храна.
Това е всичко което ни интересува, за да добием представа за здравословното състояние на обитателите в аквариума.
Не виждам кое е сложното.
Имам чувството, че според теб формата трябва да е супер подробна екселска таблица. Която накрая да диагностира и предписва лечение сама.

Твоите въпроси са по изчерпателни, но за съжаление те изискват и супер прецизни и изчерпателни отговори, които ще затормозят потребителите. Повечето хора не се интересуват от акваристика, от този форум или от каквото и да е алтернативно, модно и чудато схващане и разбиране на нашето хоби.
Те имат рибки и искат да им се радват. Искат да коментират проблемите с тях. Да питат и да получават отговори.
Попълването на таблици е за маниаци. Сиреч, не е за 90% от хората дори и за този форум.
Това мнение съм го споделял много пъти в теми за правопис, спам и какво ли не.
Това разбира се не значи, че не може да си направим един дебат по въпроса.

Тази тема ще я оставя работна.
Тук винаги ще може да се коментират проблеми по организацията на раздел болести.
Никой не се е родил научен.

Живко

Цитат на: Георги - 25.02.2007 15:27
Какво лошо има в това, че се опитвам да разбера за другите симптоми? В оня виц става дума за хора и въобще не виждам връзката. Много хора препоръчват тоалетната като уникално лекарство. Как се връзва с вица? Като не си сигурен в диагнозата хвърли рибата.
Няма повече да пиша тук щом не съм имал такива риби и такива болести като хората дето търсят съвет. И без т'ва ми изтекоха очите да чета за всякакви болести. Моля не си мислете че е лично, просто хоби.

????????????????????
Изтрих мнението на Ботан и коментара на Коко за него? Ботан говореше за ихтио. Такова заболяване няма в темата.
Никой не се е родил научен.

bobynfs

Цитат на: Георги - 21.02.2007 10:50
По-добре един дълъг въпросник отколкото 10 въпроса и отговора от вида с темата на bobynfs например :) -
-какво значи странно поведение?
ами стоят горе до повърхността.
-ами нещо по тялото има ли?
ами не виждам
-ами разгледай с лупа
ами аз пуснах цо2 система
-ами кога я пусна преди или след?
ами мисля че беше преди
и т.н. ;)
И смятам, че тук въпросите са по-добре формулирани  8-)
Ако ги мързи да го попълнят - нас как не ни мързи да отговаряме?:)

    Във въпросния проблем които имах написах това което се забелязва от пръв поглед прочетох всички болести и проблеми с рибите който имате във форума но никъде не открих нищо общо със моя проблем. и написах това което се забелязва като обяснение за проблема ми. Вярно е, че е по добре да е един дълъг въпрос от колкото 10 малко но трябва да знаеш какво точно да пишеш там. Това ми е първия сериозен проблем със риби където ми умряха близо 30 риби или да кажем така 50-60 лв. заминаха в кенефа докато вие пишете предположения от какво може да е, аз споделих с един приятел и точно за 10 мин докато ме разпитваше кое, как е, що е ми каза пусни си помпичка за кислород и всичко ще се оправи и след пускането на помпата за 1 ден наистина всичко се оправи. Еи Георги само като видиш под даден потребител - да кажем мен bobynfs Аматьор мисля че трябва да ти е ясно, че въпросния потребител не е на ти с нещата и просто трябва да му пратиш линка с проблемите, поведенията и другите неща за му е ясно какво трябва да пише а не да си измисляш разни мои редчета и да ме правиш на ИДИОТ  smiley_ablg или може би ти е писнало вече и четеш през редовете щото това което съм написал http://www.aquariumbg.com/forum/index.php?topic=6378.0 няма нищо общо със това което ти си написал.

-какво значи странно поведение?
ами стоят горе до повърхността.
-ами нещо по тялото има ли?
ами не виждам
-ами разгледай с лупа
ами аз пуснах цо2 система
-ами кога я пусна преди или след?
ами мисля че беше преди
и т.н. ;)

всичките ми проблеми съм ги описал както се виждат или ти сигурно си искал да и направя и аутопсия и да ти пратя ДНК анализ и тестове за спин СПИН и ВАСЕРМАН и да  сканирам рибата за рак на мехура.....
Тези редове са заровени някъде. Знаеш защо.

1. Как се измени поведението на рибките след настъпването на болестта? ("странно поведение" не говори нищо, но "стои на едно място, крие се, диша учестено" и т.н. говорят много повече)

с първия въпрос не е формулиран правилно защото не всяка смяна на поведението на рибката означава болест  :-| както се случи при мен

п.с. използвайте търсачката!  *use_search* тя помага и ако някои е написал нещо за вас  *ROFL* *CRAZY* :-P
2013 New Styling....................................................
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimageshack.us%2Fa%2Fimg59%2F1349%2Fsfbz.jpg&hash=b1a274cbf7d918f52ce4bde7ba05994c3cf6f493
Видео на моя АКВАРИУМ *fish
200л.100x50x40, филтър Sera Fil 900, СО2 с мая,
осв.2x2 бр.90см Sylvania Aquastar & Grolux.

Dimitar

http://www.bgvet.org/animals/pets/decfish/dis/test.php

Струва ми се полезно... Ако искате - сложето го на по-видно място...
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg92.imageshack.us%2Fimg92%2F9615%2Faqaru20060809183411nn1.th.jpg&hash=b70347d06619c6977ec4f558c7cd8e0b32b58d46

Живко

За eventer.
Всички мнения, които препоръчват лечение, без да е установена болестта и без да сме запознати с условията в аквариума, са изключително опасни.
В много от случаите в крайна сметка се постига обратният ефект. Смърт на голяма част от обитателите в аквариума.
Голяма част от собствениците на аквариуми, които тепърва прохождат в дебрите на акваристиката, са склонни да вярват безусловно на отговорите на техните молби. Не са наясно, че без поставена диагноза е по-добре да не се рискува с неадекватно лечение, та дори това да означава загуба на болната риба.
Това е и ролята на модераторите и всички съвестни членове на този форум, да фиксират подвеждащите мнения и когато се наложи да коригират.
Не виждам на теб какъв ти е проблема.
Както виждаш твоите мнения не съм трил, защото макар и малко се докосваш до проблема-казваш, че си имал подобен проблем. Аз лично не виждам никакво ихтио на снимките и от тази гледна точка препоръките ти за лечение с метиленово синьо са излишни, но не прекалено опасни.
Защо ти пиша тези обяснения?
Просто е.
За да ги видят останалите членове на форума. Дано повече хора разберат, че ползването на препарати става с точно определена цел и подходяща дозировка.
Никой не се е родил научен.