• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
26.04.2024 13:29

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Проблем с женска бета :(

Започната от Catherine, 15.06.2007 13:19

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Catherine

Здравейте! Нова съм в гледането на рибки, гледам от около месец и досега нямах проблеми. Но тази сутрин забелязах, че опашката и перките на женската ми бета са напълно оръфани, тя не благоволи да се храни, а само стои неподвижно на повърхността. Движи се само ако друга рибка се приближи. Не мога да си обясня защо е така. Досега не са проявявали агресия, а тя е женска, няма дълги перки, с които да дразни другите. В аквариума има и една мъжка бета, молинезия, гупа и барбус. Всичките са мъжки. Само тази бета ми е женска и не мога да разбера защо я нападнаха. Храня ги по веднъж на ден. Не са агресивни по принцип. В началото барбусът изяде опашката на гупата, но после тя пак си порасна и оттогава не я напада повече и се държи добре с другите. Питах в зоомагазина, а там ми казаха, че е болна (от какво??? *SORRY*) и те затова са я нападнали. Но вчера си беше съвсем жизнена. Аз ли бъркам нещо, какво става с горката ми рибка?  *SORRY*Сега я държа отделена от другите, защото много я тормозят, понеже е слаба. Имам чувството, че искат да я убият. Има ли шанс да се оправи или наистина е обречена?

zambo

най-добре пусни снимка , така само по описание едва ли някой ще помогне пълноценно . добре си я отделил в друг съд . не й променяй режима - храни я както досега, ако е възможно поддържай същата температура . сложи трипафлавин 1капка на 1л. вода - за дезинфекция  . аз това съм правил , и имах успех .
Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

Catherine

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.imagehosting.com%2Fout.php%2Fi781089_Titania.JPG&hash=8b31390c8636562b45c326057fa61e33ef549578

Сложих я в чаша, за да се вижда по-добре на снимката. Тук си личат най-добре пораженията. Още не мога да разбера дали е толкова трудно подвижна и едвам пази равновесие защото е болна, или просто защото няма с какво да се движи бързо и да пази равновесие - перките й са изядени :-(

Ant0n86

 =-O горката рибка  :-( Мисля, че за разкъсаните плавници ще помогне лечението със сера бактопур, но нека се изкаже и някой по-компетентен

kamos

Ако мъжката бета е готова за оплождане на хайвера а женската не е готова да хвърли хайвер, обикновено се стига до подобни изпълнения от страна на мъжката бета. Ако аквариума ти позволява вземи още две женски бети. Така агресията му ще се разпредели равномерно.
Аквариумистика - увлечение, которое полностью можно охарактеризовать как обучение на собственных ошибках. Даже если матёрый аквариумист будет предостерегать от возможных ошибок и нежелательных действий, мало кому удаётся их полностью избежать...

Catherine

Благодаря ви. А мислите ли, че ще оцелее? В зоомагазина ми казаха да я отпиша, че най-вероятно щом се е стигнало дотам, ще умре. Мога ли да се надявам, че ще оцелее?  :-(

kamos

В общия аквариум заедно с мъжката бета при липса на достатъчно укрития - едва ли.
Относно раните тука във форума има хора с повече опит от мен, нека някой от тях да каже.
Аквариумистика - увлечение, которое полностью можно охарактеризовать как обучение на собственных ошибках. Даже если матёрый аквариумист будет предостерегать от возможных ошибок и нежелательных действий, мало кому удаётся их полностью избежать...

Gad_Man

Ще оцелее само я отдели самичка някъде с по високо t на водата да не се появят някакви гъбички по раните.Ако нямаш свободен аквариум можеш и в буркан да я отделиш  :-) 

stef

Цитат на: Catherine - 15.06.2007 18:36
Благодаря ви. А мислите ли, че ще оцелее? В зоомагазина ми казаха да я отпиша, че най-вероятно щом се е стигнало дотам, ще умре. Мога ли да се надявам, че ще оцелее?  :-(
Дори може и помпичка да няма в съда в който я сложиш,  и като се оправи и я върнеш при мъжкия сложи повече плаващи растения

Catherine

Благодаря на всички за съветите! За жалост рибката умря преди час. Измъчи се доста, сигурно трябваше да я умъртвя веднага, но се надявах да се оправи.  :'(

Catherine

Ужас, сега пък мъжката бета я погнаха.  По същия начин й ядат оипашката, но видях на време и я изолирах. Тя обаче си е добре, само опашката й е пооръфана. Този път видях виновника - барбусът, неговата кожа....  >:o Това животно няма да се спре, докато не умори всичко живо в аквариума. Не знам какво да прая - нямаше такива проблеми в началото. Сега се надявам бетата да оцелее, но не мога вечно да я държа отделно от другите. Не знам какво да правя с тоя канибал.  :'(

Величка

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg269.imageshack.us%2Fimg269%2F8268%2Fimgp1852.th.jpg&hash=fe460082435e79382889040f7b4e2481500118f3
Минало !
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimageshack.us%2Fthumbnmail.png&hash=7d2ae358a94dc243f2b785dd7daa2682926adb5c
Настояще!!!

Peter_a

С времето слабия става силен, а силният свободен!

zmeq

Petar_a,
някой да те банне, а?

Catherine

Да не пускам нова тема, отново ще пиша тук. Молинезията ми също умря (подозирам, че е от преяждане, защото винаги се нахвърляше на храната първа и избутваше другите). Просто една сутрин я намерих умряла на дъното, без да е боледувала. Температурата на водата е 24 градуса, сменяма 30% веднъж в седмицата с вече престояла няколко дни вода, храня ги по веднъж на ден с по-малко от една щипка, след като вече са само три. Имат си помпичка. Не знам и аз дали аз бъркам или просто е въпрос на шанс. Сега аквариумът ми стои малко празен и мисля да си взема още рибки. Но не знам с тези тримата, които са като орел, рак и щука (барбус, бета и гупа :-[), какви риби е най-добре да взема. Да взема ли нова женска на бетата? Въобще не знам какво да правя. Ще питам в зоомагазина де, но... като чета тук май тези три вида не са много подходящи за съжителство, а на мен ми ги продадоха като подходящи. Просто искам и тук да се консултирам за всеки случай, ако някой може да помогне с ценен съвет. :)

Desmoria

Не съм ти видяла темата в началото, иначе веднага щях да ти кажа кой е виновника. Проблема идва от там, че докъто са малки барбусите са що годе миролюбиви, стига да не са група. Друг метод е численото превъзходство на противника. Аз имам три бая големи барбуса: албинос, тетразон и тигров, и около 5-6 бети, 2 от които са мъжки. Едната бета съм си я намерила с 300та зора воална и бяла и ако някой и пипне плавниците директно заминава в тоалетната, но до сега не съм имала проблеми. Обаче съм ставала свидетел, какво прави барбус с плавниците на някои воални рибки. Мъка. И да ти кажа нямаш голям избор, ако барбусът ти е мъжки му намери женска или обратното за да си има занимавка, в противен случай всичко живо де що има дълги плавници заминава. Хайде и за напред да внимаваш, барбуса е най-досадната риба и мнооооого обича дълги опашки и плавници. Ако си от София мога да ти дам една хубава женска бета или женски барбус, че са ми два(ако твоя е мъжки) :)
В този форум има много опитни акваристи, които на драго сърце биха помогнали и дали съвет... Съветът е безплатен, а какво ще направите с него, е това което му придава стойност.

Catherine

Благодаря ти за отговора. Аз си бия главата вече, че го взех тоя барбус. По-страшното е, че в магазина не бяха сигурни дали е мъжки или женски. Доколкото помня казаха, че май е мъжки. И аз обмнислях стратегията да му взема още един барбус, за да се занимава, но като не му знам пола да не объркам нещата още повече с още някой мъжкар. Бетата е с доста изпапана опашка, но вече започна и тя да му отвръща. Има си нещо като пещера под един камък и когато е там става много смела и не му дава да припари. :-D Но все пак факт е, че опашката и е доста оръфана. Та ако може да ми кажете по какво да го позная тоя барбус мъжки ли е, ще съм ви много благодарна.  ;-) За да знам какво да предприемам.

pechoto

....ако си от София,може да приютя твоя барбус при моите 20 разбойника....е там да се прави на мъж тогава.. *MODERATOR*

islander

26.06.2007 15:20 #18 Last Edit: 26.06.2007 15:27 by islander
Зависи ти кои видове предпочиташ, но щом се развиват така нещата, съветвам те да замениш барбуса за нещо друго което ти харесва. Можеш да си вземеш повече гупи в началото, докато им изучиш някои тънкости и после да се ориентираш към някои други по-претенциозни видове рибки.
За да те съветват съфорумците, трябва да знаят основните условия, с които разполагаш. Такива като големина на аквариума, филтрация на водата, осветление, озеленяване, наличие на "укрития" и т.н.

Най-добре дай снимка на барбуса, но малко по-добра от тази на бетата, за да не стане грешка при разпознаването на пола.

Desmoria

Правилно те съветват "колегите" акваристи, че е по-добре да замениш или подариш барбуса. Веднъж научен на хапане, няма спирка. Бетите са готини рибки вземи си от тях. Аз имам бебета бети в момента и много им се радвам. Ако искаш дай барбуса на pechoto пък аз ще ти дам хубава женска бета готова за размножаване.
В този форум има много опитни акваристи, които на драго сърце биха помогнали и дали съвет... Съветът е безплатен, а какво ще направите с него, е това което му придава стойност.

Catherine

28.06.2007 18:32 #20 Last Edit: 28.06.2007 21:35 by Catherine
Много ви благодаря за предложенията, но за жалост не съм от София :'( Исках да снимам барбуса, приготвих го, нагласих го в тесен съд, за да мога да го фокусирам да не шава много, а в последния момент се оказа, че камерата ми се е развалила и отказва да снима.  *NO* Затова не можах да ви покажа барбуса, но в крайна сметка се оказа мъжки.
Отидох в зоомагазина и говорих с продавачката. Барбусът си е чист мъжкар, има зелени люспи по гърба и черна точка на горната перка. Взех една женска бета и една барбуска, за да усмиря военното положение. Вече няколко часа ги наблюдавам и ми се струва добре. Барбусът преследва бетите, но в крайна сметка винаги се натъква на барбуската и зарязва всичко, за да се гони с нея. Така че агресията му е в доста по-малки размери и още не съм го видяла да напада яростно. Барбуската пък е много миролюбива и с никого не се занимава. Дано нещата продължат все така и да няма повече жертви на барбуса. А пък ако се заплодят ще му мисля. Настръхвам като си помисля за цяло стадо барбуси.  :-D

Edit: След още няколко часа забелязвам странна промяна у барбуса - точката при опашката му, която винаги е била ярко черна, сега е избледняла до неузнаваемост. Какво ще рече това? Да няма нещо общо с женската? Не мога да си го обясня. Точката си я има, но е много светла и почти не личи. Говорим за период от 2-3 часа, през който е станала промяната =-O Някой да се сеща за причина?

pechoto

...така е в живота приятелю.....като се появи някоя женска,веднага се променят мъжете егати.. >:o

Desmoria

Хаха, а сега де. Ами знае ли човек, може нещата ти да тръгнат в съвсем друга посока при това положение с рибоците :). За сега не мисля, че ще имаш проблеми, но си изчакай малко да мине време, пък тогава кажи какво е положението. Хайде успех и да няма повече жертви.
В този форум има много опитни акваристи, които на драго сърце биха помогнали и дали съвет... Съветът е безплатен, а какво ще направите с него, е това което му придава стойност.

Catherine

Нещата продължават да са съмнително розови.  ;-) Дано така си останат. Няма изядени, няма оръфани... Старите рани (изяден перки и опашки) вече зарастват, никой не ги яде наново... Това е засега :) Стискайте палци да съм решила големия проблем. Барбусът никога не се е държал толкова добре. Направо съм във възторг.  *BRAVO* @}->-- Изведнъж стана риба за чудо и приказ. Пълни ми душата като започне да се гони с жена си... Много са сладки  :-[