• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
29.03.2024 07:23

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Питане за сравнително нов аквариум - на 2 месеца!

Започната от nunepa, 20.07.2010 10:35

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

nunepa

Здравейте! Сравнително отскоро имам аквариум, всъщност 2 месеца вече! Обема му е малко над 50л: Размери: 50 х 30 х 35 см, обем 52,5л; Оборудван е с помпа с дебит 350л/час, нагревател (в тези жеги не го използвам) и термометърче. Грунда е между 10 и 30мм. По-дебел е в задната част на аквариума. Има също и 4 малки растения. Другата декорация е от камъчета и разни миди, предварително преварени и почистени. В него гледам (по ред на пускането на рибките): 2 Данио - мъжки и женска (розова), 2 Молинезии - мъжки (черен) и женска (оранжева), 6 Неона (4 червени и 2 обикновени), 1 Сомче. Данио-тата са добавени след първата седмица от пускането на аквариума, Молинезиите на втората, а Неоните и Сомчето са от преди 2 дни. Молинезията ми роди още на 3-ия ден след като я пуснах - 3 здрави рибки. Второто раждане беше преди 2 седмици - оттам имам 2 малки рибки, които се развиват добре засега. 3-те големи вече са в общия аквариум, а 2-те малки още са в родилката, която е поставена в аквариума. Храната, която използвам е на Тетра, но не се сещам точно вида - едната е за подобряване на цвета!? Малките ги храня с прахообразна храна. Само за сома несъм купил още специална храна. Мисля за него да взема гранули на Тетра - Тетра Таби Мин. Така като ги смятам излизат 15 броя. Най-големия размер е около 40-50мм, не по-голям.

И най-накрая да стигнем до въпросите ми:
1. Иска ми се да взема 2 бети, но по това което чета във форума се двоумя дали да рискувам!? Могат ли Бети-те да съжителстват успешно с всичките видове риби в аквариума?
2. Удачно ли е броя на рибите да се увеличава в този размер на аквариума?
3. Още 1 сомче нужно ли е в такъв аквариум? Водата се сменя на всеки 7 дни, като се подменя 30-40% от общия обем.

Luton

Според мен Ти е миничък аквариума и рибите няма да се чустват добре!
Да оставим на страна че може и да предизвикаш, някое отравяне.
По принцип две бети в аквариум не е много хубаво, като имаш предвид че
името им, в англоговорящия свят,  е "Fighters fish" или риби бойци? :-)

Така мисля аз, поздрави!

nunepa

Цитат на: Luton - 20.07.2010 11:00
Според мен Ти е миничък аквариума и рибите няма да се чустват добре!
Да оставим на страна че може и да предизвикаш, някое отравяне.
По принцип две бети в аквариум не е много хубаво, като имаш предвид че
името им, в англоговорящия свят,  е "Fighters fish" или риби бойци? :-)

Така мисля аз, поздрави!

Какво имаш предвид под "отравяне"?! Щом казваш, че 2 бети са много, може да си пусна само една - "за цвят". Мисълта ми е дали всички видове риби, които са в аквариума в момента могат да съжителстват с Бета. Или по-точно - Бета-та ще ги търпи ли? Данио-то е с големи, воални перки и ме съмнява, че може да дразни "Fighter fish"-а! За 2-ро сомче какво ще кажеш? Все пак публикувам и снимки на аквариумчето, за повече яснота.
Приемам коментари и от други членове на форума!
Благодаря предварително!

Caxapa

Здрасти. . Премести си двете растения  които са в средата в двете страни. Тези с дългите листата на тяхно място. Наблегни на още растения, дебелината на грунда и някой по-едър камък или корен а може и двете. За нета не бих те съветвал да гледаш с тези рибки. Ако не се лъжа имашанубиас и криптокорина( толкова се вижда на телефона) и местата им са обратно. И на двата вид им трябва дебелината на грунда. Анубиаса няма да го пипаш за да ти върви. Вземи си кабомба и дъбче също.

nunepa

Цитат на: Caxapa - 20.07.2010 13:16
Здрасти. . Премести си двете растения  които са в средата в двете страни. Тези с дългите листата на тяхно място. Наблегни на още растения, дебелината на грунда и някой по-едър камък или корен а може и двете. За нета не бих те съветвал да гледаш с тези рибки. Ако не се лъжа имашанубиас и криптокорина( толкова се вижда на телефона) и местата им са обратно. И на двата вид им трябва дебелината на грунда. Анубиаса няма да го пипаш за да ти върви. Вземи си кабомба и дъбче също.

Анубиаса върви добре, но криптокорина е зле според мен. Не излизат нови листа, или ако има са много слаби. Корените растат, а листа няма. Ще им сменя местата, както ме съветваш. Много обаче ги размествам като чистя грунда. Изнервят ме всеки път при почистване. Значи от отговорите дотук съдя, че Бета няма да подейства добре на моя аквариум.  :-( Жалко, много ми се искаше, но ще се съглася с Вас. Има ли нещо, с което повече да разкрася аквариума, освен коренче и някой по-голям камък?!

Caxapa

Грунда ти е тЪнък според мен.  Не пипай около растенията грунда като почистваш. Изчакай и други да си кажат мнението за бетите дали може да се гледат с рибите ти. Повече съвети от мен довечера, че съм през телефона и е кофти връзката.

Bolta

Здравей !
Според мен може да пробваш да си вземеш и бета . Докато не я вземеш , няма как да разбереш дали тя ще тормози някоя рибка ... че са бойни - бойни са , но агресията им най-вече е към собствения им вид и към по-бавни риби с големи и воални плавници .
Не ми се вярва бетата да може да стигне даниото , че да го тормози .... то е доста по-бързо от нея .
А тези миди ....няма да ги коментирам , ако ти харесват си ги дръж .  ;-)

nunepa

Цитат на: bolta - 20.07.2010 13:36
Здравей !
Според мен може да пробваш да си вземеш и бета . Докато не я вземеш , няма как да разбереш дали тя ще тормози някоя рибка ... че са бойни - бойни са , но агресията им най-вече е към собствения им вид и към по-бавни риби с големи и воални плавници .
Не ми се вярва бетата да може да стигне даниото , че да го тормози .... то е доста по-бързо от нея .
А тези миди ....няма да ги коментирам , ако ти харесват си ги дръж .  ;-)

Първоначално си мислех и аз така, вземам Бета и рискувам, но като чета какво пишат хората взех да се замислям дали си заслужава риска. Ще изчакам още някое и друго мнение и ще реша тогава. Аз незнам бетата колко е бърза, но данио-то определено е бързо и се стрелка яко във водата.
Мидите и аз не ги коментирам - те са решение на дамската половина от обитателите на апартамента  :karamse:. !!!
Нещо, което да съм пропуснал за отглеждането на рибите - като вид храна, нещо за поддържане и подобряване показателите на водата?! За декорациите разбрах, че не са достатъчни!

hajigeo

криптокорините искат дебел и подхранен грунт.
избягвай да ги буташ когато чистиш аквариума. можеш да им сложиш таблетки на сера, глинени топчета на jbl или гранули на тетра в корените за подхранване.
анубиаса е много заровен, риозома трябва да е извън грунда. въпреки че не ти е много дебел грунда, опасноста да загние, съществува.
броят на рибите е малко повече за този литраж, но пък повечето са още малки и аз лично смятам че няма да имаш проблем ако сложиш 1 или 2 бети при тези риби. само не слагай две мъжки че тогава боят е неизбежен.  

за какво искаш да слагаш подобрители във водата?
ако нямаш проблеми, по-добре избягвай добавянето всякакви химии.


https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi886.photobucket.com%2Falbums%2Fac62%2Fhajigeo%2F126%2520v3%2Fth_IMG_6306_zpsbaf55437.jpg&hash=f361c366e6ca1e3c30495da571aba6db07d1dfc3    https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi886.photobucket.com%2Falbums%2Fac62%2Fhajigeo%2F80l%2520v2%2Fth_IMG_6374_zpsdeb9baf0.jpg&hash=1247b409f070f7d717891939d0ecb1ce5224a3d9

nunepa

Цитат на: hajigeo - 20.07.2010 15:47
криптокорините искат дебел и подхранен грунт.
избягвай да ги буташ когато чистиш аквариума. можеш да им сложиш таблетки на сера, глинени топчета на jbl или гранули на тетра в корените за подхранване.
анубиаса е много заровен, риозома трябва да е извън грунда. въпреки че не ти е много дебел грунда, опасноста да загние, съществува.
броят на рибите е малко повече за този литраж, но пък повечето са още малки и аз лично смятам че няма да имаш проблем ако сложиш 1 или 2 бети при тези риби. само не слагай две мъжки че тогава боят е неизбежен.  

за какво искаш да слагаш подобрители във водата?
ако нямаш проблеми, по-добре избягвай добавянето всякакви химии.

За грунда съм съгласен и още днес като се прибера ще добавя още една опаковка от 1 кг., че така и така я имам в излишък. Избягвам да бутам корените, обаче не винаги успявам. Риозома на анубиаса го оставям отвън, но изглежда рибите разбутват грунда и заравят риозомите. Слагам течна тор на "Сера" за растенията, при всяка смяна на вода.
Засега (надявам се и занапред) нямам проблеми с водата. Бистра си е и не се замърсява много, затова няма и да добавям някакви химии. На всеки 2-3 дни измивам гъбата на аератора. Въобразявам си, че има смисъл за пречистването на водата  8-).
Казваш, че броя на рибите е на ръба за този литраж. Понеже имам малки (които все някога ще порастнат) си мисля, че поне 1 бета ще намери място в аквариума. Само като поотраснат малките ще се налага да ги подарявам на някой, защото ще им отеснее. Другия вариант е да купувам по-голям аквариум.  :-D




hajigeo

Цитат на: nunepa - 20.07.2010 16:16

Слагам течна тор на "Сера" за растенията, при всяка смяна на вода.
Засега (надявам се и занапред) нямам проблеми с водата. Бистра си е и не се замърсява много, затова няма и да добавям някакви химии. На всеки 2-3 дни измивам гъбата на аератора. Въобразявам си, че има смисъл за пречистването на водата  Яко.


криптокорините се хранят основно през корените, затова течната тор няма много голям ефект
по добре захрани малко дъното ако искаш да ти се развиват добре.


не промивай често гъбата. част от полезните бактерии живеят в нея. по принцип се измива само ако забележиш спадане на дебита и задължително с аквариумна вода.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi886.photobucket.com%2Falbums%2Fac62%2Fhajigeo%2F126%2520v3%2Fth_IMG_6306_zpsbaf55437.jpg&hash=f361c366e6ca1e3c30495da571aba6db07d1dfc3    https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi886.photobucket.com%2Falbums%2Fac62%2Fhajigeo%2F80l%2520v2%2Fth_IMG_6374_zpsdeb9baf0.jpg&hash=1247b409f070f7d717891939d0ecb1ce5224a3d9

nunepa

Цитат на: hajigeo - 20.07.2010 16:35
криптокорините се хранят основно през корените, затова течната тор няма много голям ефект
по добре захрани малко дъното ако искаш да ти се развиват добре.


не промивай често гъбата. част от полезните бактерии живеят в нея. по принцип се измива само ако забележиш спадане на дебита и задължително с аквариумна вода.

Благодаря за съветите, ще се възползвам.

nunepa