• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 22:42

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Нов аквариум за златни - приемам съвети да стане като хората

Започната от skostova, 13.03.2010 17:52

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

skostova

Здравейте, след кончината на любимата ни рибка и докато чакам новият си аквариум, искам да помоля за съвет за това как да минимизирам щетите този път и да не морим рибите, така че да ги имаме дълго и здрави.

Новият аквариум ще бъде 150 л, от които се пълнени с вода 120.
Купила съм на Тетра Safe start едно малко флаконче, което мисля, че е за 60 мл. Ще оставим вода да отлежи 24 часа преди това.
Грундът съм казала изрично да е едър, защото ще е за златни риби. Ще има една критохорина, камъче за въздух, едно изкуствено растение.

До следващата събота се надявам искрено останалите златни риби в настоящия аквариум да не са болни и да устискат. Една малка златна оранда хапеше двете по-едри и съм я отделила, но идеята е да я сложа в общия аквариум.

В него планираното количество са: 2 големи оранжеви златни към 7-8 см, 3 средни (3-4 см), 2 съвсем дребни (1-2 см). Така и така обаче са ми много, имам голямо желание да го направим съвсем фън шуй и да сложа 9 рибки, тоест още 2. Чудя се дали количеството ще понесе, особено ако едната е дубликат на Дебелчо, дай Боже да намерим такъв.

Да слагам ли сомове (един анцитрус особено жестоко хапеше Дебелчо, рпреди да умре. Доколкото знам,  те чистят. Охлюви? Сега съм озадачена и от това, че има препарати май за абсолютно всчико, а аз за пръв път чувам за лентички и тн...

Ще се радвам да получа практически съвети! Поздрав!

iek

В перспектива ще се окаже пренаселен. Едрия грунд създава допълнителни проблеми, поради това, че се натрупват изпражненията на рибите под него, моите златни са с грунд с едрина 2-3мм. Ако сложиш и анциструси, се натоварва още системата. Вземи и един подходящ филтър, например EHEIM 2228, идва в комплект с пълнежите. Доколкото разбирам плановете са веднага да пуснеш рибите в новостартирания аквариум, в такъв случай трябва да се сменява по 30% вода през ден за първите 10-на дни, след това може да се разреди, бактериите ще помогнат със сигурност, стига да не са по-стари от 6 месеца, а ако са и съхранявани на студено, още по-добре, последното и да го видя няма да го повярвам. Набави си първоначално и максимално количество лесни растения.

skostova

Благодаря за отговора. Помпата за съжаление не знам каква марка е - продаваше се заедно с аквариума. Поръчахме двойно дъно и стъклени саксийки за растенията по съвет на баща ми, който е стар акварист и тотално посрамих с моите опити да отгледам много риби на малко място.
Мисля си, че като поотраснат, мога да му ги давам на него принципно, не знам. А анцитрусите много ли пречат? аз мислех, че помагат. Макар че ми казаха, че като има златни, те ядат всичко, включително сомчетата.
: 13.03.2010г 20:08ч
Така... аквариума по спешност пристига утре. Ще сложа вода да престоява и след стартирането ще налея Тетра сейф старт. Грунда ще го измия с чешмяна вода преди да го пусна. Нещо друго?

Rider

Нали знаеш,че трябва да изчакаш най-малко седмица преди да пуснеш рибите ?

iek

По-горе съм написал какво трябва да прави в конкретната ситуация. Разбира се, че е най-добре да се изчака с пускането на рибите и то не 1 седмица, а поне 3, тъй като на 20-ия ден обикновено се появява пик на амоняка. Кое е по-добре - да мъчи рибите в 20 литра вода, в която рибите умират (съдя по-другата тема) или с малко повече усилия да се опита да спаси останалото. Естествено, че за бъдещи риби трябва да изчака, надявам се skostova да е прочела статиите от изкачащото в ляво меню, докато чака новия аквариум.
Двойното дъно е излишно, прави се в случаи, когато се използва тънко, несъобразено с размерите на аквариума стъкло. Саксийките от стъкло ще пречат на нормалната циркулация около корените на растенията. Златна рибка трудно ще изяде анциструс, освен ако не е по-голяма от тази:


skostova

Цитат на: Rider - 14.03.2010 16:48
Нали знаеш,че трябва да изчакаш най-малко седмица преди да пуснеш рибите ?

Вече знам, но мислех, че тетра сейф старт решава този проблем...
: 14.03.2010г 20:08ч
Цитат на: iek - 14.03.2010 17:22
По-горе съм написал какво трябва да прави в конкретната ситуация. Разбира се, че е най-добре да се изчака с пускането на рибите и то не 1 седмица, а поне 3, тъй като на 20-ия ден обикновено се появява пик на амоняка. Кое е по-добре - да мъчи рибите в 20 литра вода, в която рибите умират (съдя по-другата тема) или с малко повече усилия да се опита да спаси останалото. Естествено, че за бъдещи риби трябва да изчака, надявам се skostova да е прочела статиите от изкачащото в ляво меню, докато чака новия аквариум.
Двойното дъно е излишно, прави се в случаи, когато се използва тънко, несъобразено с размерите на аквариума стъкло. Саксийките от стъкло ще пречат на нормалната циркулация около корените на растенията. Златна рибка трудно ще изяде анциструс, освен ако не е по-голяма от тази:



Много благодаря за отговора... ох, ще видя до утре как ще се развият нещата, ще стартираме аквариума утре и може би няма да ги премествам, защото освен всичко друго ме е страх... а хелерите може би ще подаря на една позната, която има зоомагазин. Ох, ужасно съжалявам, че не стартирахме всичко като хората :(

skostova

Не смея да се похваля, но като че ли получи този път - рибите се чувстват ок, полека-лека им сложихме камъни, растенията май се хванаха, а имаме и нов Дебелчо с благодарности към Румен от съботния  *DRINK* Та да видим, сега ще видя пак за този пик на амоняка, защото аквариума е вече на 2 седмици. Много благодаря за съветите на всички!

tuxchyyy

Цитат на: skostova - 27.03.2010 15:08
Не смея да се похваля, но като че ли получи този път - рибите се чувстват ок, полека-лека им сложихме камъни, растенията май се хванаха, а имаме и нов Дебелчо с благодарности към Румен от съботния  *DRINK* Та да видим, сега ще видя пак за този пик на амоняка, защото аквариума е вече на 2 седмици. Много благодаря за съветите на всички!

Ще пуснеш ли снимка да го видим  :-)

mitacheee

Не виждам добре растенията,но можеш да сложиш криптокорини и анубиаси защото не ги папкат.При мен е така

alabama

Дано автора на темата няма нищо против, че я използвам за питане, но и на мен ми предстои създаване на нов аквариум за златни-по груби изчисления ще бъде около 100-120 литра. Какъв филтър ще ми препоръчате-моля за конкретен линк :-[ Иска ми си да пробвам да има мъх, но ако го ядат най-вероятно няма да има никакви растения. Сега имам изкуствени, но не ми харесват особено. Фона искам да е черен. Много ми харесва белия грунд,  но със златни...
Идеята е да бъде възможно най-изчистен от към декорация. Рибите ще бъдат най-много 5 малки. Приемам всякакви идеи  *DRINK*

vasso

За пръв път чувам, пък и не съм виждал, мъх и златни. Не знам дали ще го ядат, но подозирам, че ДА. Изчисленията са важни- всеки литър е от значение по принцип. Според мен 5 риби е пределът за 120 литра- може и малък да е, но ще стане. Какво значи 5 малки? Нали ще растат? Относно грунда- по-голямата част от "белите грундове" е с дребна фракция. Не е подходяща. Има и коралов пясък(натрошени корали), които се продават и съм виждал доста такива аквариуми със златни, но според мен НЕ е добра идеята. Трябва добре да си избереш грунда- нито твърде ситен, нито прекалено едър( между камъчетата се задържа много мръсотия).
За филтър не мога да ти дам конкретен линк, но е препоръчително да имаш канистър. И с вътрешен би трябвало да стане, но трябва да е с по-голям дебит. Изборът е голям, както на марки, така и на дебит. Поогледай и не бързай с покупките! *DRINK*

alabama

За мъха прочетох в друга тема, че го препоръчват за златни и затова се насочих към него-дайте други идеи ако не става. За грунда казах, че искам бял, но със златни няма да го бъде.-ще използвам сегашния грунд, който се оказа сполучлив. Броя на рибите казах 5, защото ако трябва да сме честни  в зоо магазините не ги гледат много добре и не всички оцеляват-когато купихме първите 3, едната умря след няколко дни, при положение, че бяха от 1 аквариум и ги гледахме при еднакви условия вкъщи. За филтъра попитах, защото в различните магазини ми препоръчват различни.

vasso

Не е нужно някой магазинер да ти препоръча. Знаеш добрите марки и си избираш. Това за златните в магазините ми се струва голяма глупост, но както и да е.

skostova

http://silvitak.snimka.bg/animals/ribka.482128.18115365

http://silvitak.snimka.bg/animals/ribka.482128.18115377

Ето го, тук обаче съм снимала повече голямата приятелка на рибите, отколкото аквариума. Иначе засега май имам проблем с помпата - тази, която си върви с аквариума, като че ли е слабичка, водата много мътнее, има нужда и от още светлина май. И грунда, уж е едър, но големите риби го лапат и го плюят и трябва да насипя отгоре по-едър, че така рискувам да убием още някоя... не знам дали ще помогне, много ровят прасенцата... И още едно растение мисля да сложим, в събота ще взема едно от съботния, само дето не знам дали няма да е проблем да го засадя при стартиран аквариум...

оказа се много сложно, макар и адски зарибяващо и носещо много емоции хоби  :-)

alabama

Какви са растенията, които има в аквариума и съответно, ядат ли ги? Аз искам да попитам каква е разликата между копринени и пластмасови растения от гледна точка на това, кои стоят по-естествено?