• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 11:12

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Молба за съвети !

Започната от GVcH_vt, 10.09.2010 18:57

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

GVcH_vt

Здравейте, извинявам се предварително ако темата не е в точния раздел.... От скоро съм се върнал към детското си ходи и прочетох много статии тук в този хубав форум. Та исках да попитам по компетентните акваристи дали от към заселване на аквариума ми не съм допуснал някоя грешка?

Значи аквариума ми е около 60 литра стартиран е на 27.07.10г.

          Оборудване: Грунд (преден план 4см, заден 7см.) средно едър от 2 до 6 мм.
                                Вътрешен филтър JBL CristalProfi i60
                                Помпа за въздух 275 л/ч - Sera air 275R plus
                                Нагревател Jeger 200 вата ( взел съм го по мощен, защото живея само с приятелката ми и когато сме на работа зимата в апартамента става около 15-20 градуса)
                                 Осветление 2х24 луминисцентни пури една Гро лукс, една Аква стар

          Растения: имам доста от - Ceratophyllum submersum (Потопен роголистник)
                           по малко от - Bacopa caroliniana, Laqenandra ovata, Тайвански мъх, един друк мъх който не го знам как се казва по ситен е и е светло зелен на цвят нещо като Пичията но незнам  :-) :-) :-) , имам и едно растение което прилича на Ехинодорус озирис но е с едни кафеникави точици по листата.
                           имам малко от едно като тревица (райграсче) не много високо окло 5-7 см.

          Риби: 10 бр. червени неони
                      6 бр. медни неони
                      6 бр. родостомуси
                      6 бр. расбора еспейс
                      2 бр. молинези
                      1 бр. Гастромизон
                      2 бр. Звезден анциструс
                      1 бр. Боция дарио
                      2 бр. Скариди (но не ги знам какъв вид са женската е ярко червена, а мъжката леко червенее)

            Грижи: Ежемесечно: Сифониране на грунда със смяна на водата около 35%
                         Ежеседмично: Смяна на водата около 25% и торене с течен тор
                         Ежедневно: любуване и съзерцание  :-)
Просто моля да ми дадете съвет дали за сега всичко съм направил както трябва и ако съм сгрешил да ми кажете къде?  *THUMBS UP*
Дали съм пренаселил аквариума с много риби или мога да сложа още мисля за малко (2-3) молинезии и малко (3-4) Расбора еспейс?  *dontknow*
За сега характеристиките на водата са добре поне според тестовете ( JBL EasyTest 5 in 1 )

Благодаря предварително за съдействието и съветите  :-)

Raven

Доста са рибите, а молинезиите идват прекалено едри.
Според мен не само че не трябва да добавяш нови молинезии, ами трябва да махнеш и тези които имаш в момента.
Харацинките и разборите са дребни риби и не цапат много, но молинезиите не се връзват с тях и ще те товарят излишно.

Торенето с течен тор сигурен ли си че е нужно?
При това количество риби може да ториш само ако имаш признаци на липси или растенията ти не вървят.
Надявам се че торът е само микроелементи. :-)
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

GVcH_vt

Да ти кажя чесно нямам призначи, че е необходими терене но така ми казаха в магазина че било хубаво при всяка смяна на вода да слагам и тор (тора е само миктоелементи ), но те в магазина ми казаха и че мога да си взема и още доста риби   :-) . Аз затова реших да питам тука. Значи мога да намаля торенето примерно веднъж в месеца. Благодаря за съвета  *THUMBS UP*

petarvalchev

АХХА е естествено, че ще ти кажат че можеш да вземеш. Според тях можеш да сложиш в аквариума си толкова риби, колкото имат да ти продадат. Не им вярвай за всяко нещо. Това за торенето също не е вярно. Ако растенията ти вървят добре, не е нужно да слагаш торове в аквариума.

GVcH_vt

От около една седмица имам чувството,че рибите ми са изнервени, на някои задната опашчица е накъсана, а днес направо се потресох като видях че единия ми червен неон е без едно око.... Някой може ли да ми каже поради каква пречина се дължи това? Благодаря предварително :)