• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 13:50

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

малко помощ

Започната от Nozes, 19.06.2006 19:27

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

van40

Цитат на: "nikola"ако сам си прави нещата, ще му излезе по-евтино.

аз за моя 200 л досега съм дал:
аквариум - 60 лв
Сера филтър 900л/ч - 90 лв
Сера нагревател 250 W - 30 лв
Сера сиропакс - 30 лв
осветление самоделен капак с 4 пури -  20 лв (материалите за капака са ми без пари)
риби - 100 лв (6 дискуса + 20 неона + сомове)

Всичко това прави 330 лв + още най-много 20 лв за разни други джажи или 350 лв, така че зависи кой как търси и кой какво може :))))[/quote

Гледаш дискуси на 200 литра с Serafil 900.Сигурно сменяш водата през ден. Цените дето си ги написал отгоре далеч вече не са същите.

Bunz

Алоо, пак се отнесохте с лампи, пури и прочие. Растениевъди такива!  tooth
Човека пита за дискуси, а доколкото знам те не фотосинтезират.
Както каза Discus не е нито толкова трудно, нито чак толкова скъпо, нито е нужно да се сменя водата през ден. Пък и не е задълж да е серафил, има и по-евтини варианти, които с нищо не отстъпват по качество.

rookie_gyn

Ето това е сериозно изказване, нито трудно, нито скъпо - просто трябва да имаш желание. Аз първите си дискуси /4 бр. + 4 бр. скаларии/ ги гледах в 180 л вода, с филтър от гъба, без нагревател / помещението се отопляваше с парно, но никога водата не е ставала повече от 26 градуса/. И осемте рибки ги гледах от 1999 год. до 2004 год., и естествено само лятото се размножаваха, и скалариите и дискусите. Но ако сега почна пак да ги гледам, ще подходя по друг начин, но никога няма да държа температурата им повече от 28 градуса.

itilien

Абе лампите може да са по 5 лева едната, ама сложи 2 електронни баласта за по 10 лева и само те ще ти струват 20 :).

Ето как го изчислявам аз при 200 литра аквариум: осветление - 40 лева да кажем, при положение че се ползват 2 обикновени пури и алуминиеви отражатели.
Капак (предполагаме че човека няма случайно останали/намерени материали) - 20 лева

Филтър примерно 6 пъти да завърта обема (6х200 = 1200 л/час) - 180 лв (Атман 1200л/час) или 240 лева (Флувал 304)

Пълнежи - 30 лева

Таймер за лампите - 15 лева

Нагревател - 30 лева

Ако се поръчва аквариума - 200 х 0,8 = 160 лв.

Ако сам си го прави - мързи ме да смятам, но стъклото е около 40-45 лева на квадрат за 8мм, сложи и силикон 7-8 лв.

За декорация - да кажем 1 лв за литър чакъл, някой друг лев за камънак, ама айде да пропуснем камъните.

Като се сложат и рибите - абе пак излиза поне 500 лв.

И все пак говоря за нормален аквариум, който като го погледнеш да ти става приятно, да е красив, а не за скалъпено от немай къде корито с риби. Все пак те дискусите и в аквариума в кварталния магазин живеят - 3 бройки в 50-сетина литра без филтър в кафеникава вода, ама това ли е целта ?

rookie_gyn

Акваристиката е скъпо хоби. Тя екзотика.

itilien

А за спестяване от всичките тия неща ми се вижда само 1 нещо подходящо - спестяване откъм филтър. Ако се направи съмп, той би излязъл поне двойно по-евтино, при по-добра филтрация.

Bunz

Аз отглеждам четири дискуса в 140 л., поддържам между 28-30 градуса, храня ги с различни храни - дискус гранулат на сера, чат-пат сера випан, но най много с храната на Орлин, нея най-много я обичат. Сменям около 1/3 от водата на 7-8 дни. Хвърлят хайвер всеки месец, понякога и два пъти в месеца, но не съм правил сериозни опити да ги размножавам. Още не съм дорасъл.

Nozes

Страшни сте  8)  Радвам се че има такива хора дето разбират от тези работи.
Имам аквариум,нагревател,и лампи+капак.
 Искам да ме кажете км кои модел филтър да се насоча.И би ми паснал за този аквариум и този вид рибки.Цена и марка?
А и за рибките с кои вид от Дискусите да започна и колко да  са на брои-Кои по лесно се гледат и са по евтини

Благодаря ви  8)

zariio

Цитат на: "nikola"ако сам си прави нещата, ще му излезе по-евтино.

аз за моя 200 л досега съм дал:
аквариум - 60 лв
Сера филтър 900л/ч - 90 лв
Сера нагревател 250 W - 30 лв
Сера сиропакс - 30 лв
осветление самоделен капак с 4 пури -  20 лв (материалите за капака са ми без пари)
риби - 100 лв (6 дискуса + 20 неона + сомове)

Всичко това прави 330 лв + още най-много 20 лв за разни други джажи или 350 лв, така че зависи кой как търси и кой какво може :))))
Ха ами че те материалите за капака са си ебати и цифрата бе :wink: За 4 пури само електронното запалване ще ти излезе над 30лв.ами фасунги.Колкото и нещо да си направиш сам пак не излиза евтино в крайна сметка.Аз за моя само материалите за капака ми излязоха над 100лв.Абе трябваше да продам всичко без стойката за 500лв като ми ги даваха ама на изтървах момента пак rofl
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

NikolaV

Подкрепям zariio.
И за моя материалите ми излезнаха около 100 лв. До DIY капак прибегнах, не за де ми е по-евтино, а заради липса на всякаква готова алтернатива.

Bunz

Пак с лампи се отнесохте.. :dont

Nozes, не разбрах колко литра ти е аквариума.

nikola

Ха ами че те материалите за капака са си ебати и цифрата бе  За 4 пур само електронното запалване ще ти излезе над 30лв.ами фасунги.Колкото и нещо да си направиш сам пак не излиза евтино в крайна сметка.Аз за моя само материалите за капака ми излязоха над 100лв.


еми замисли се ако ламината за капака ти е без пари и си купиш всичо останало на дистрибуторски цени колко ще ти излезе, на мен ми излезе 20 лв, така че ........

itilien

Баси дистрибуторските цени, при вас дистрибуторите да не дават безплатно :))) Тия електронни баласти на каква цена си ги взел, а също и лампите, че да ти излезе всичко 20 лева ? Това да се напъна като гладен на сране, пак няма да изкарам по-малко от 45 лв само за лампи, баласти и фасунги (обикновени)

nikola

щом така казваш :)

всеки сам си търси и сам си решава какво да прави

ако ти кажа че ми е излезнало без пари пак няма да ми повярваш, така че няма смисъл да се спори, който ми вярва добре, който не ми пак добре

NO CARRIER

Електронен баласт Вито за 18Вт лампа в Пловдив се намира под 5лв.
Обикновени гнезда за луминесцентни лампи са под 50ст./бр. Ако се ползват обикновени лампи, повечето са под 1.50лв. за най-дървените [cool/day/warm] light / 18Вт. За 36Вт май само цената на дросела е Х 1,5 -2.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.