• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 20:00

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Съвет за обитатели на нов 126л аквариум

Започната от BPEMETO, 13.01.2007 13:54

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

BPEMETO

Здравейте  :)

   Искам да поздравя всички за прекрасния форум ! :) Много се радвам, че тук има доста хора, които имат сериозни знания и опит в акваристиката и водят форума на професионално ниво. Искам да им изкажа благодарност за всички преводи и авторски статии, за тяхната актуалност и изчерпателност.
   Обръщам се към вас за съвет.Събрал съм една скромна сума и много искам да я вложа в голям и хубав аквариум :)  На някой може да не му се стори толкова голям, но не е и малък според мен =) Имам известен опит в акваристиката – у  нас винаги е имало рибки в по-малки съдове, сега точно имам само една двойка хелери ( 14л )
Аквариума, за който говоря смятам да е с размери 80х35х45 8мм ( 126 л )  с външен филтър.Сега няма да се спирам за филтъра, защото има отделен раздел за тези работи. Ще съм много благодарен, ако ми дадете съвет за обитателите на бъдещия ми аквариум. Ето какви варианти обмислям:

Вариант 1: Става ли аквариума за цихлиди и за кои видове ? Колко е максималния брой на такива рибки в 126 литра ? Този вариант е само за цихлиди. :)

Разгледах един сайт и много ми харесаха тези видове:
Ауратус/Melanochromis auratus
Рамирези/Microgeophagus ramirezi
Ломбарди/Pseudotropheus lombardoi
Цихлозома мееки/Thorichthys meeki
Карпинте/Cichlasoma carpinte
Ахли/Haplochromis ahli

Дискусите трудни ли са за отглеждане и колко може да се гледат без да им е тясно в 126 литра ? Не знам дали височината от 45см е подходяща.

Вариант 2: Не знам дали е възможен и за това искам по попитам дали може да се гледат Рамирези/Microgeophagus ramirezi ( от форума разбрах, че не ядат растенията и са красиви )  заедно с други риби в сборен аквариум и какви ? Аграсивни ли са към другите  видове ?

Вариант 3: Сборен аквариум с други риби.Тук вече не съм сигурен за съвместиността на видовете, които искам да отглеждам, а това са: неончета, риба нож, трихогастери, данио, сребърна акула, лабео, стъклен сом, молинезия,сомчета,скаларии,  скаридки ... :)  Ще се радвам  да ми кажете  кои от тях могат да живеят заедно или да ми дадете примерни комбинации от подобни рибки за 126 литра аквариум.

Отностно растителността – смятам да има разнообразна растителност ( ако не е за цихлиди )  Този тип растетелност ми харесва: http://www.einrichtungsbeispiele.de/details.php?lid=0&uid=3345&link=image&art=haupt&id=3247

Раздел "Отговори на често задавани въпроси" съм го прочел обстойно и питането ми е насочено конкретно за рибките. Там също пише, че "поставянето на аквариума в стая с южен изглед и без климатик или поне щори не е много добра идея", а моя хол, където смятам да бъде аквариума, е точно такъв... дали плътните пердета са достатъчни ? Друго място в апартамента за голям аквариум засега няма.
Имате ли представа, приблизително колко ще тежи "съоръжението", ако грунда е кварцов пясък ?

Благодаря ви за отделеното внимание  :D
155л  Африкански цихлиди +
->Аквариуми<-
->Жаби<-

mejdupraznika


discus

Цитат на: "mejdupraznika"

Владимир Йонев :arrow:

Ако те интересува още нещо около тях питаи ще чета от книжката и ще ти казвам  :lol:

НЕ ЧЕТИ ОТ ТАЗИ КНИГА НИЩО.
А пък още по-малко, давай съвети от там. Съжалявам ако те засягам но вземи да прочетеш ти преди да даваш съвети и то от по достоверни източници.

mejdupraznika

Цитат на: "discus"
Цитат на: "mejdupraznika"

Владимир Йонев :arrow:

Ако те интересува още нещо около тях питаи ще чета от книжката и ще ти казвам  :lol:

НЕ ЧЕТИ ОТ ТАЗИ КНИГА НИЩО.
А пък още по-малко, давай съвети от там. Съжалявам ако те засягам но вземи да прочетеш ти преди да даваш съвети и то от по достоверни източници.
добре посочи някаде от където да чета.

doncamillo

Цитат на: "BPEMETO"
Вариант 1: Става ли аквариума за цихлиди и за кои видове ? Колко е максималния брой на такива рибки в 126 литра ? Този вариант е само за цихлиди. :)

Разгледах един сайт и много ми харесаха тези видове:
Ауратус/Melanochromis auratus
Рамирези/Microgeophagus ramirezi
Ломбарди/Pseudotropheus lombardoi
Цихлозома мееки/Thorichthys meeki
Карпинте/Cichlasoma carpinte
Ахли/Haplochromis ahli


:D

Така не става,гледай да са от еднакъв биотоп.Ауратуса и ломбардито са много агресивни и трябва да бъдат 1 към 2,3 примерно.За рамирезито ще ти трябва по-мека вода.Меекито с тях е по- лесно и няма да ти закача растенията.Ако си избереш Малавийци,знай че биват М'буна и Утака
420л Малави М'буна F1
400л Малави Утака
190л Танганайка

BPEMETO

За дискуси един познат от Сливен ми каза, че в 126л няма да им е много конфортно, защото се чувствали добре на група, а не 2-3. И тоза вариант съм по-склонен да отпадне.  :)

ЦитатТака не става,гледай да са от еднакъв биотоп.Ауратуса и ломбардито са много агресивни и трябва да бъдат 1 към 2,3 примерно.За рамирезито ще ти трябва по-мека вода.Меекито с тях е по- лесно и няма да ти закача растенията.Ако си избереш Малавийци,знай че биват М'буна и Утака

За цихлидите не съм се изразил ясно. Харесал съм си тези видове, но не искам да ги отглеждам всичките заедно, ако така е прозвучало  :)   От тези изброените , кои и колко бихте ми препоръчали за 126л ?

Отностно третия вариант - с други рибки - какви примерни "общества" могат да се образуват  и да си живеят мирно ? Искам да има примерно риба-нож, но четох, че са агресивни ... ? Искам да има група неончета  :D
155л  Африкански цихлиди +
->Аквариуми<-
->Жаби<-

BPEMETO

Риба-нож може ли да живее заедно с неони, скаларии или гупи ?  :roll:
155л  Африкански цихлиди +
->Аквариуми<-
->Жаби<-

ico

при мен си живее добре ножа с дребни рибки  :D  1-2 ползва за храна на вечер ако забравя да го храня
Кръщаваш го, а то във водата пикае...

jark

Сега ще ти предложа няколко варянта добри според мен  :D

1) Тези които са ми в подписа общо да са 10-12 бройки  :D  или други от Малави (ако искаш ще ти дам още предложения, като комбинации с тях)
2) 6 скаларии + 4 рамирези + 5-6 анциструса + 4-5 коридораса (скалариите ще си плуват високо, а рамирезите ниско - така няма да си пречат)
3) Към 30-40 неона + 6-7 анциструса + 5-6 коридораса и много растения

Има много комбинации, просто трябва да избереш 1 рибка която ти харесва най и по нея да избираш другите.

На въпросът ти дали рамирезите са агресивни - не, те са най-мирните цихлиди, но както всички стават много (е... силно казано, но..) агресивни през размножителният период.

Успех!

rookie_gyn

Jark наистина е подбрал супер рибките, и във видово и в количествено съотношение. Има разнообразие има и съвместимост. Даже може сомчетата /Коридорасите/ да са повече като бройка. И 10 да пусне няма да му натоварят аквариума.