• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 16:06

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Чешмяна вода в рифов аквариум. ДА или НЕ?

Започната от Асен Евгениев, 13.07.2011 21:38

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

изгубеният рай

"На колежката Велина бих искал да предам да не се опитва да злепоставя никого с умни изпитни въпроси, защото важните параметри за наблюодение в рифов аквариум не са само 6 както тя смята а доста повече и се установяват чрез прецизни тестове, каквито не видях в Изгубения Рай."

Температура
pH
Обща твърдост
Карбонатна твърдост
Електропроводимост

  амонякът, нитритите и нитратите и тн. са показатели за качеството на водата, а не нейни основни параметри.


А дали там откъдето идват тези риби(океана) не е замърсено и то със какви ли не помии,и дали не е най малкия им проблем чешмяната вода.
Ще е интересно колега да публикуваш и някоя статиика(изровена от гугъл)за показателите на океанската вода в наши дни
END!!!

Aquadream

Цитат на: изгубеният рай - 14.07.2011 13:48
Температура, pH, Обща твърдост,Карбонатна твърдост, Електропроводимост,амонякът, нитритите и нитратите и тн. са показатели за качеството на водата, а не нейни основни параметри.
А дали там откъдето идват тези риби(океана) не е замърсено и то със какви ли не помии,и дали не е най малкия им проблем чешмяната вода.
Ще е интересно колега да публикуваш и някоя статиика(изровена от гугъл)за показателите на океанската вода в наши дни
Разбирам колежке, че си чувала че някои параметри се проверяват. Обаче едно е да си чувала, друго е да ги проверяваш и измерваш точно. Доколкото помня ти предложих тест за Магнезий и Калций специално за морски аквариуми а ти каза, че не ти трябвал. Явно не знаеш (понеже пропусна да ги споменеш в поста си), че тези елементи се измерват и следят много отблизо в рифови аквариуми, защото са ключови за правилното подържане на соленоводни екосистеми. Да не говорим, че за онези няколко параметъра, които споменаваш никога не си направила и едно измерване, защото те стават с тестове а не с чешмяна вода. Амоняк, нитрити, нитрати, фосфати и Т.Н. са абсолютно важни параметри, които очевидно убягват от полезрението ти.
Факта, че световните океани се замърсяват постоянно не е извинение за небрежно отношение към рифовите обитатели. Моя съвет към теб е да изчакаш известно време да напиша повече относно параметрите на вода в рифов аквариум ((ИЗРОВЕНИ ОТ ГУГЪЛ)) а след края на моята работа в тази тема ако все още смяташ, че имаш какво да добавиш заповядай да го споделиш. Така може да си спестиш някой друг срам пред колегите а е възможно и да проумееш какво значи 28 години стаж в акваристиката.

N.Nobs

Цитат на: изгубеният рай - 14.07.2011 13:48
Температура
pH
Обща твърдост
Карбонатна твърдост
Електропроводимост

  амонякът, нитритите и нитратите и тн. са показатели за качеството на водата, а не нейни основни параметри.

http://reefkeeping.com/issues/2004-05/rhf/index.php

Цитат на: изгубеният рай - 14.07.2011 13:48
А дали там откъдето идват тези риби(океана) не е замърсено и то със какви ли не помии,и дали не е най малкия им проблем чешмяната вода.
Ще е интересно колега да публикуваш и някоя статиика(изровена от гугъл)за показателите на океанската вода в наши дни

http://reefkeeping.com/issues/2005-11/rhf/index.php


Та такива ми ти работи...
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

Nikiengi

Колеги, нямам соленоводен аквариум, но искам да имам и темата ми е много интересна, но ако внимателно четете какво пише там, най-вероятно разбирате колко сложно е поддържането му. Дайте да оставим колегата Aquadream да я довърши, за да не се накъсва информацията, пък после (който иска разбира се) да спори (спами по темата)! Благодаря за разбирането! :-)

изгубеният рай

Явно ти е трудно да ме разбереш,прочети си внимателно цитата и това което съм написала във връзка с него,не са ми трябвали тестовете ти защото съм имала.Не помня да съм се извинявала за каквото и да е просто написах факти.Още от сега нямам какво да добавя повече по темата...аз съм за чешмяна вода и я използвам"безкрупулно"
Единственното което проумявам в случая е че няма къде да си ги завреш тези 28години освен в този форум....и да ме извиняват колегите неискам да обидя никого за разлика от твоите обиди към повечето от тях да не казвам кам всички(естественно не тук)
Най мразим лицемерите :-!

П.с-и понеже си много вещ затова вчера незнаше какво да ми отговориш.Аиде със здраве.
END!!!

Aquadream

Цитат на: изгубеният рай - 14.07.2011 16:30
Явно ти е трудно да ме разбереш,прочети си внимателно цитата и това което съм написала във връзка с него,не са ми трябвали тестовете ти защото съм имала.Не помня да съм се извинявала за каквото и да е просто написах факти.Още от сега нямам какво да добавя повече по темата...аз съм за чешмяна вода и я използвам"безкрупулно"
Единственното което проумявам в случая е че няма къде да си ги завреш тези 28години освен в този форум....и да ме извиняват колегите неискам да обидя никого за разлика от твоите обиди към повечето от тях да не казвам кам всички(естественно не тук)
Най мразим лицемерите :-!
П.с-и понеже си много вещ затова вчера незнаше какво да ми отговориш.Аиде със здраве.
Велина ти май като няма какво умно да кажеш обръщаш всичко на селска свада. Не ти отговорих вчера, защото на въпрос за параметри на рифов аквариум не може да се отговори словом с две думи. Твърде сложен обект на разговор е това.
Обаче ти като нямаш идея какво говориш мислиш, че ще впечатлиш аудиенцията със споменаването на 5-6 параметъра, без дори да имаш идея какви са им стойностите и как се измерват, или как се подържат. Разбирам, че 28 години са нищо за твоя "чешмян гений". Ако не искаш нищо ново да научиш, добре но поне покажи елементарни маниери на уважение тука (ако знаеш как) и спри да излагаш невежеството си в публичност.
: 14.07.2011г 18:06ч
Цитат на: изгубеният рай - 14.07.2011 16:30
Единственното което проумявам в случая е че няма къде да си ги завреш тези 28години освен в този форум....
"Колежке" забравих да те попитам какво точно имаш предвид с това изказване. Ако този форум е толкова нищожен за теб, че човек като мен да си "завира" дългогодишния опит тука, ти какво точно търсиш на такова място?
Не е ли по-добре да "завреш" тука някое знание или полезен съвет, отколкото да "завираш" груби изказвания?
: 14.07.2011г 18:06ч
Цитат на: N.Nobs - 14.07.2011 16:20
http://reefkeeping.com/issues/2004-05/rhf/index.php
http://reefkeeping.com/issues/2005-11/rhf/index.php
Та такива ми ти работи...
Колега тия статий са много добри и написани на академично ниво. Като гледам описаните параметри там няма какво да се добави твърде.
Като се измерят параметрите на Русенската чешмяна вода (аз съм от Русе) и се съпоставят с посочените в таблиците ще стане абсолютно ясно за какво говоря тука.
Мисля тази вечер да се заема с тази задача. Имам професионални тестове за; Амоняк, Нитрити, Нитрати, Фосфати, Силикати, Генерална Твърдост, Карбонатна Твърдост, Калий, Желязо, Мед, Кислород и Въглероден Двуокис. Всички тестове са от тука; http://www.mn-net.com/StartpageWaterAnalysisTesting/VISOCOLOR/tabid/4650/Default.aspx  и са предназначени за лабораторни измервания на качеството на питейна и морска вода.

N.Nobs

На мен лично ще ми е много интересно какви резултати ще даде русенската вода. Най-вече метали и TDS  :popcorn:
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

камен чочев

Много моля и Методи и "колежката" от Русе внимателно да прочетат заглавието на темата. Тук става въпрос за РИФОВ аквариум, каквито вашите с "чешмяна" вода не са.
Reefkeeping е "светая светих" за морските акваристи от цял свят, включително и от България. Основно черпя информация от там. В случая единствено не съм съгласен с твърдението, че не е необходимо измерване на ОРП. Според мен за натоварени аквариуми е задължително, но това е друга тема.

MeTogu

Аз чета внимателно колега.Само ми е много интерестно колко рифови са "рифовите" аквариуми в БГ.
И гледайте да не се почесвате с мене,кой за каквото му скимне.Имал съм аквариум за който и Coral master не можеше да повярва като му видя снимката.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

terahz

Може водата в Русе да минава през RO/DI преди да стигне до чешмата... И все пак http://kakvovruse.com/?p=4507

камен чочев

Цитат на: MeTogu - 14.07.2011 22:08
Аз чета внимателно колега.Само ми е много интерестно колко рифови са "рифовите" аквариуми в БГ.
И гледайте да не се почесвате с мене,кой за каквото му скимне.Имал съм аквариум за който и Coral master не можеше да повярва като му видя снимката.
Изобщо нямам намерение да се заяждам или да се почесвам с тебе. Просто моля да не разводнявате темата. Ако може да споделите някакво обосновано мнение - моля, в противен случай има си тема "лафче". Извинявам се за отклонението. А за аквариума, който си имал - може да споделиш.

Aquadream

Параметри на Русенската питейна вода.

Нитрати  - 12мг/Л    -  60 пъти по-висока концентрация от препоръчваната за рифов аквариум.
Нитрити  -  0.0375мг/Л  
Амоняк    -  0
Фосфати -  0.12мг/Л -  4 пъти над допустимата клонцентрация за рифов аквариум. 24 пъти над типичната концентрация в океаните.
Силикати -  >6мг/Л   - концентрация извън скалата на измерителния тест. Над 3 пъти по-висока концентрация от препоръчаната за рифов аквариум.
Желязо    -  0
Карбонатна твърдост - 13 dKH - Над препоръчаната стойност за Карбонатна твърдост в рифов аквариум 7 - 11 dKH.
Генерална твърдост   -  13.8 dGH
ESD  -  400 uS/cm  -  Приблизително 8 пъти по-висока стойност от общоприетата за соленост на рифов аквариум от 50 uS/см. Това измерване разбира се не означава, че се отнася за соленост на питейната вода, но като не се знае какви са солите, които предизвикват такава електрическа проводимист няма начин да се предвиди изходния резултат след прибавяне на морските соли.
Като се има предвид, че основен елемент на Генералната Твърдост в Русенската питейна вода е Магнезиев Сулфат шансовете са, че ESD от 50 uS/cm няма да се получи при употреба на питейна вода в рифов аквариум и тази стойност е почти сигурно, че ще е по-висока.

От измерените стойности за карбонатна и генерална твърдост става ясно, че Русенската питейна вода е с по-висока алкалност от приемливата за рифов аквариум а концентрацията на Калциеви и Магнезиеви йони е толкова висока, че е невъзможно да се определи точното количество на морски соли за да се получи правилната концентрация на Калций и Магнезий, които са критични в химическия баланс на рифова аквариумна система.
Силикатите разбира се ще са неминуем източник на проблеми с диатомни водорасли.
Високите нива на Фосфати води до декалцификация на коралите и евентуално до тяхната смърт. Също и поява на нежелани количества водорасли.

До колежката от Изгубения Рай.
Като каза, че - цитирам "брутално" използваш чешмяна вода в соленоводните си аквариуми това е буквално онтошението ти към рифовите обитатели - БРУТАЛНО.
Ако гореспоменатите измервания не са достатъчно убедителни за теб за да спреш рекламата на чешмяни "рифови" аквариуми, в такъв случай бъдещи дискусий с теб ще са безсмислени.
Имаш ли още желание да ме "злепоставяш" с неудобни изпитни въпроси?

изгубеният рай

Калций-420-450 без да добавям нищо
магнезий-1200-1400 и тн.
Това не е цитат защото не съм използвала тази дума...

Колкото до злепоставянето...още се чудя как знаещ като теб ще каже че  кристалите които донесе в маг. стават за сладководен аквариум,или как ще сложиш ЦИТИРАМ'брутално' риби в аквариум натъпкан с химия .И как толкова "прецизен"и даващ толкова пари за хобито си си купува ph мерър (китайски) щото е евтин...ако беше любител да те разбера ама нали си професионалист *dontknow*.Имам и друго какво да напиша но ще ти го оставя за десерт(каквото повикало това се обадило)
Незнам какво си очаквал но аз не съм мишка и няма да бъда,и да се повторя НЕ ПОНАСЯМ ЛИЦЕМЕРИЕТО.
И ако повечето от тук пишещите споделяха опит а не гугъл бихме били много по полезни.А ти колега какъв опит имаш в тази сфера,та чак не се сещаш какво се измерва...
Ровейки из форума виждам че доста колеги използват чешмяна вода и не само за соленоводни,при това направо от чешмата...че и магазини...

"Колега" камен чочев не те знам какво четеш но ако продължаваш с такива темпове да пълниш "рифовия" си аквариум ще се сблъскаш със цияно от които можеш да се избавиш единственно с рестарт(отдавна не си го пускал да му се порадваме)

И ако някой иска да заповяда във фейсбук "изгубеният рай"да погледа малко рифов брутализъм с чешмяна вода ]:->
END!!!

tonino

Цитат на: Aquadream - 15.07.2011 00:43
ESD  -  400 uS/cm  -  Приблизително 8 пъти по-висока електрическа проводимост от общоприетата за рифов аквариум от 50 uS/см.

Тук май има някаква грешка :-)

MeTogu

Цитат на: камен чочев - 15.07.2011 00:06
Изобщо нямам намерение да се заяждам или да се почесвам с тебе. Просто моля да не разводнявате темата. Ако може да споделите някакво обосновано мнение - моля, в противен случай има си тема "лафче". Извинявам се за отклонението. А за аквариума, който си имал - може да споделиш.
Виж сега колега,тъкмо съм решил да прочета нещо и да науча някой неща за водата,който си признавам до сега не са ми били извесни (не че не съм искал да ги науча,а не съм имал достатъчно време да намеря и прочета) и ти се появяваш и не ми даваш право да се включвам в дискусията и да изкажа мнение,защото според теб (разводнявам темата).Мисля че нямаш право да ми казваш все още къде и какво да пиша.Отиди си тегли една чешмяна вода и за последно спри да ме цитираш и да споменаваш името ми.
И ти казах,че съм имал и съм виждал няколко доста по-добре изглеждащи от твоя аквеариум със чешмяна вода аквариуми.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!