• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 12:43

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Чешмяна вода в рифов аквариум. ДА или НЕ?

Започната от Асен Евгениев, 13.07.2011 21:38

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Асен Евгениев

Цитат на: Aquadream - 13.07.2011 20:19
Ako има интерес към започнатата статия с удоволствие ще продължа описанието на други проблеми
Давай нататък, полезно и интересно е. *THUMBS UP*
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

serdarov

Нищо не разбрах, но и на мен ми е много интересно.Давай нататък, може пък нещо да вдяна.Още повече че тази информация е събирана предполагам от много места, а тук е подставена на лек и разбираем език. *BRAVO*

tomatomov197

   Пичове , темата е интересна . Дайте да видим дали някой си развива рифа с чешмяна вода  :-)
С добра дума и пистолет се постига повече, отколкото само с добра дума.

Асен Евгениев

Ръгайте чушки в боба, Коко няма достъп до компютър. :-D

А сега да оставим колегата да продължи статията. *THUMBS UP*
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

Aquadream

Цитат на: stilista - 13.07.2011 23:36
И според мен осмозната вода е по правилния вариянт поради ред причини които си описал *THUMBS UP*

Досега съм описал само една от причините поради които не трябва да се ползва чешмяна вода в рифов аквариум - Хлорамин.
Другите причини съм само споменал в края на статията.

Coral Master

Темата е ценна! Нека някой да затрие всички излишни постове, включително и моя!

Aquadream, ами хайде продължавай, с теб сме!
80л с LPS корали и 2 риби-старт. 08-2009;
Дисплей 600 л с SPS и LPS корали и 14 риби-старт. 09-2009, 120 кг живи камъни;, съмп 150 л, скимер TurboFlotor 1000, нитратредуктор NR1000, автом. kalkwasser бъркачка, AT-Control; Калц.реактор AquaMedic KR1000, LED 35 бр. 10W засега, течение 20000 л/час

камен чочев

Ако мога само да добавя. Проблем при големите аквариуми е изпаряването. Дневно 3-4 литра. Ако не се работи с осмозна вода концентрациите на всички разтворени соли и минерали в чешмяната вода, както и на доста метали, в това число на тежките, които са силно токсични се увеличава и рано или късно достига критични нива. Подмяната на 10-20 % от водата месечно, не може да компенсира това натрупване, постигнато при изпарение от около 120 - 140 l месечно. Наистина от Искъро по чист нЕма, но TDS показва около 50 ppm. За Русе тези стойности със сигурност са по-високи. Иначе евала за темата

Raven

Моля върнете малко газта и спрете с този тон , особено пък с личните обиди!

Темата е интересна, нека не се налага да я заключваме.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

N.Nobs

Цитат на: Giorgio_Armano - 14.07.2011 08:45
MeTogu какво му са връзваш...

Интересно ми Ти какво прочете от Тази тема? И като го прочете, какво разбра до тук от нея? Защото ми се струва че не вникваш много, много в написаното.
Това което Аз разбрах е че stilista е привърженик на използването на осмозна вода във рифовия аквариум. Интересно ми след като си прочел за "разликата между чешмяна и осмозна вода,изворна и обикновенна морска" според теб кое е по-доброто?

#MeTogu

За пореден път ще ти обясня като на малко дете. Всяко "за" използването на осмозна вода е "против" използването на чешмяна такава. Нали схващаш разликата "да" - "не"? Ако искаш да се учиш нета е пълен с тонове информация. И ако поне малко вложиш мисъл ще разбереш че човека ти обяснява точно защо "трябва". А ако твоята теза не съвпада с изложената винаги можеш да му опонираш със аргументи и информация подкрепящи твоята теза.
Просто не ти отива да си саркастичен защото съм сигурен , че няма да познаеш сарказъма дори и да ти го сервират с пържени картофки.

#stilista

Спокойно, има кой да му прави забележки. Нали не очаквате да сме 24/24 във форума?
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

Rainbow sid

Много хора не влагат мисъл,когато пишат,и използват всевъзможни начини да се сдърпат с някой, който не им е симпатичен.Колегата е написал всичко като по учебник, за да бъде полезен а не да ви дава повод да се карате.
http://rainbowzoo.alle.bg/            Зоомагазин "Рейнбоу"

dok70

Предлагам да се помете помията под добрата статия!
Надявам се автора да не се засяга и да продължава в същия дух!
Въпреки че не съм "осолен", темата предлага доста полезна информация и я следя с интерес.
*DRINK*
Луд умора няма...
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi51.tinypic.com%2F15qq15l.jpg&hash=b07c9eabfccaf48f94e226948629f70537bc2352
300 оки миш-маш

miTko

Добре, а този продукт не може ли да свърши работа и да неутрализира туй-онуй?

http://www.tetra.de/tetra/go/7B6098FEA50B27F7B6F9094C7C6F5385/?seite=6&group_id=469925&group_2_id=20&lang_id=2

И ако продуктите от серията AquaSafe неутрализират и предпазват, как точно го правят и какво става с резултатните съединения(или може би някакви комплекси) това ми е интересно? Предполагам повечето сме ползвали AquaSafe продукти за сладководен аквариум. Аз лично отдавна ползвам, но никога не съм знаел точно какво се случва. Питам, защото виждам че започна да разчепкваш подробности.
Разни мои АКВАРИУМИ 

stilista

По скоро е компромисен вариант ако не се ползва осмоза.Премахва хлора и тежките метали но не и нитрати  ,а те трябва много по стриктно да се спазват за морския аквариум отколкото за сладководните.
С дума можеш да нараниш. С речник – да убиеш.

hanuman

Цитат на: miTko - 14.07.2011 11:31
Добре, а този продукт не може ли да свърши работа и да неутрализира туй-онуй?
Даже напротив, повишава TDS'а. Не мислете, че подобен тип продукти премахват нещо, просто се свързват с някои елементи, но не ги премахват. Всеки който смята да се занимава сериозно с рифоф аквариум трябва да знае, че трудно ще има успех с чешмяна вода. Просто системата за обратно осмоза е една от малките инвестиции на фона останалата техника и не и струва да се пести точно от там. Разбира се има и изключения от всяко правило. Ако например ще си отглеждате две клоунчета в 50-70л аквариумче съвсем спокойно може да минете и с чешмяна вода.

П.П
Изразявам лично мнение и не искам да ангажирам никого с него.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fsincemylastcigarette.com%2Fbanners%2F1249174800_20_1_EUR_2.5_dark.png&hash=f382f10dd23d239f373464115831c0fa44c93050

Aquadream

Колеги благодаря за интереса. Ще продължа статията при първа възможност.
Накратко няколко обяснения.
Продуктите предназначени за неутрализиране на вредни съставки във водата не са подходящи за морска акваристика поради ред причини, които не могат да се изчерпят с кратко описание.
Ще засегна темата по-нататък в статията.
Доколкото се отнася до неутрализиране на Хлор и Хлорни съединения трябва да се има предвид дали уточнения продукт е способен да неутрализира всички вредни съединения на Хлор или само някои от тях. Още е важно да се знае какви са изходните продукти от процеса на такава неутрализация.  Във всеки случай употребата на осмозна система ще елиминира нуждата от наблюдаване и/или измерване на Хлориди и повредите нанесени от тях. Да не говорим за стойността на химическите тестове необходими за това.