• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 19:13

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Бета рибка и сомчета в малък аквариум

Започната от sisibest, 06.01.2011 19:02

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

sisibest

Здравейте.
Аз като начинаеща искам да си взема една мъжка бета. Аквариумчето ми е малко и няма кой знае колко място в него. Едно изкуствено растение и малко камъчета на дъното. Искам да си взема и две сомчета, мъжко и женско.

Има ли определен вид сомче, което не става много голямо и ще може да съжителства с бетата?

Хелера-91

Инфото за аквариума е прекалено малко, а и мисля че от изкуствени растения няма смисъл. Сложи грунд, засади растения, изчакай седмица две и токгава сложи бетата и може 2-3-4 коридораса(защото за пазажна риба) зависи от аквариума!
50литра, филтър 700л/ч
осветление 2х15в
растения:
валиснерия,бакопа,сагитария,ехинудорус,криптокорина.

sisibest

Аквариумчето е наистина много малко. 14л. Просто няма място за повече от 2-3 рибки пък камо ли за повече декорации...
Исках да започна с нещо малко и като се осъвършенствам да си взема по-голям аквариум, но май се пресилих с малкото :(

Та за това искам само две сомчета към бетата, за да не се претрупва аквариумчето.

MeTogu

Коридорасите са подходящи за малко аквариумче с бета.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

sisibest

А кое по-добре ако искам да си взема две от Коридорасите?  Мъжки, женски или мога и мъжко и женско ...

reaskol

Ти не мой ги различиш от мъжки/женски, взимаш 2 и това е ;d

sisibest

Хахахахха, да, това ми казаха и в магазина :)

Аз обаче направих радикална промяна.
Взех по-голям аквариум... 43л. :)))

И имам няколко нови въпроса.
Имам вътрешен филтър с флейта, регулатор на температурата с термостат и разни декорации...
С регулатора се оправих, то не е голяма философия :) , но имам въпрос за филтъра. Четох из форума и май има две мнения ...

Как трябва да се постави флейтата? В магазина ми казаха малко под повърхността, насочена нагоре. Така и я сложих. Но никакви балончета не виждам да влизат. Просто има малка ... вълничка на повърхността.
Реших да пробвам и да е над повърхността. Така влизат мехурчета, но пък прекалено много бълника.
Филтъра е Hailea RP-200.

По принцип кое е най-удачният начин за поставяне и този филтър все пак как точно филтрира и вкарва въздух?


ПП. Благодаря  на всички предварително, знам че сигурно задавам тъпи въпроси, но съм начинаеща :))

n1k3r

Както са ти казали така го потопи. Така е по правилно. Целта на филтъра е да въри горе водата и доло да влиза мрасотията.  ;-)

Caxapa

И двата начина се прилагат от много колеги. За мен е удачен варианта който са ти дали в магазина да прави вълничка на повърхноста.  Така пк става раздвижване на пластовете вода и се обогатява с кислород.

sisibest

Ясно, благодаря много :)

За да дам инфо. За сега в аквариума има две сомчета... Калихт и Анциструс. Обясниха ми, че трябва малко да поживеят първо те, за да оправят микробиологията вътре и да става водата за рибки... надявам се след десетина дена всичко да е наред и да мога да си взема вече и рибки и още по едно сомче от двата вида... :)

Предполагам, че ще имам още въпроси след като си взема и рибките, но дано до тогава да съм по-начетена относно тях :))))))))

миа

Цитат на: sisibest - 13.01.2011 11:32
да оправят микробиологията вътре

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi89.photobucket.com%2Falbums%2Fk230%2FLonganlon1%2Faquariumbg%2Fnitrogenmv4.png&hash=75a8ffd6ce7d9c17696b8b48c257c69e7fcd2ae9

Калихтисът (или може би торакатумът) не е много добър избор, тъй като постоянно рови в аквариума и мъти водата. Също така стават едрички. Но не е гаранция и че анциструсът не  е птеригоплихт...

Асен Евгениев

То и 43 литра не е голям аквариум. Вариантът с коридораси е по-добър.
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

sisibest


morriddin


marta

Извинявам се, че пиша в темата, но имам питане относно последните постове тук. Имам анцистроси или поне за такива ги купих, сега разглеждах птерогоплихтите и анцистросите и вече наистина не съм сигурна какво имам. Моите са около 3-4см и нито едно няма мустаци.... означава ли че е много вероятно да не са анцистроси или просто всички са женски... или пък не са пораснали достатъчно? Но определено се хранят с водорасли!

Още един път сажалявам че пиша тук!