• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Асиметрично оцветяване на тялото при молинезии. Селекции и видове молинезии

Започната от Harry1976, 06.10.2009 21:13

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Caxapa

Ако се появи нещо зебресто ще си първият който ще научиш а ако измислим и транспорта може и да получиш. Обещавам ти.  *THUMBS UP*

Harry1976

Цитат на: Caxapa - 09.10.2009 11:00
Ако се появи нещо зебресто ще си първият който ще научиш а ако измислим и транспорта може и да получиш. Обещавам ти.  *THUMBS UP*
Ти си бил съкровище! Един господ знае как при кръстосването примерно на чиста сребърна с чиста черна молинезия се размешват цветовете. Най-вероятно хаотично. Да не се размечтавам, че идеи много, ама възможности за реализирането им нула че и по-малко. Представи си сребърна молинезия с една надлъжна черна линия, която разполовява тялото... или пък тип "данио" - редуващи се надлъжни бели и черни линии; или пък напречни линии. Или непреливащи се бяло и черно, например като при хелерите "кои"... Туп... Паднах на земята. :)
Търся червени, сини и зелени молинезии. :)

Boromir

Цитат на: Harry1976 - 09.10.2009 11:18
Ти си бил съкровище! Един господ знае как при кръстосването примерно на чиста сребърна с чиста черна молинезия се размешват цветовете. Най-вероятно хаотично. Да не се размечтавам, че идеи много, ама възможности за реализирането им нула че и по-малко. Представи си сребърна молинезия с една надлъжна черна линия, която разполовява тялото... или пък тип "данио" - редуващи се надлъжни бели и черни линии; или пък напречни линии. Или непреливащи се бяло и черно, например като при хелерите "кои"... Туп... Паднах на земята. :)
Не че нещо, но ще трябва да ти разбия мечтите! Защото, черната молинезия е селектирана, а бялата(сребърна) е дивият цвят на молитата. Което какво означява само по себеси? Ако, кръстосаме бяла с черна молинезия няма да има селекция, ами ще се получи разпад на цветовете! Или иначе казано, ще излезе поколение което ще е шарено и ще дава шарено потомство(бяло и черно), следващото поколение пак ще е шарени и следващото и следващото. Но, в този сучай това не е селекция, защото хромозомите на белият родител са по силни(тъй като, това е естественият цвят).С две думи какво се получява, с всяко следващо поколение бялото ще е все повече, черното все по-малко, докато накрая не станат белички. Това се набюдава и при доста черни молита в магазина, които с поколенията са започнали да дават по някоя бяла люспа  :-)! Надявам се че не съм бил твърде досаден с отговора си! :-)
Shrimp Breeding Lover

Harry1976

Цитат на: Boromir - 10.10.2009 23:57
Не че нещо, но ще трябва да ти разбия мечтите! Защото, черната молинезия е селектирана, а бялата(сребърна) е дивият цвят на молитата. Което какво означява само по себеси? Ако, кръстосаме бяла с черна молинезия няма да има селекция, ами ще се получи разпад на цветовете! Или иначе казано, ще излезе поколение което ще е шарено и ще дава шарено потомство(бяло и черно), следващото поколение пак ще е шарени и следващото и следващото. Но, в този сучай това не е селекция, защото хромозомите на белият родител са по силни(тъй като, това е естественият цвят).С две думи какво се получява, с всяко следващо поколение бялото ще е все повече, черното все по-малко, докато накрая не станат белички. Това се набюдава и при доста черни молита в магазина, които с поколенията са започнали да дават по някоя бяла люспа  :-)! Надявам се че не съм бил твърде досаден с отговора си! :-)
Благодаря за отговора. И дума не може да става да си досаден - напротив, твоят отговор е полезен! Струва ми се, че за съжаление имаш право. Може би тогава опитът трябва да бъде между златна и черна молинезия. И двете са селекции, нали така?
: 11.10.2009г 08:08ч
Променям и допълвам заглавието на темата. Мисля, че се получи интересна дискусия, която не бива да бъде считана за спам.
Търся червени, сини и зелени молинезии. :)

Boromir

Не мисля че се е получила много-интересна дискусия, защото си говорим неща който се знаят и са си така. Не знам какво още трябва да се дискутира? Ако, на някой не му е ясно за какво става на въпрос, може просто да прочете по-горните постове!
Колкото до въпроса със селекцията на жълта и черна молинезия, не мисля че пак ще се получи нещо от това което очакваш  :-)!Селектирането не е за всеки! Ако, наистина искаш да се занимаваш с това( да чистиш цветове, да вкарваш нови цветове, дасъздаваш своя линия) първо се запознаи добре с генетиката, генетичните кодове при различните видове риби, фоновият цвят на рибите и тн. Нищо лично, но това е истината, ако си решил да се занимаваш с това. ;)
Shrimp Breeding Lover

Harry1976

Цитат на: Boromir - 13.10.2009 12:59
Не мисля че се е получила много-интересна дискусия, защото си говорим неща който се знаят и са си така. Не знам какво още трябва да се дискутира? Ако, на някой не му е ясно за какво става на въпрос, може просто да прочете по-горните постове!
Колкото до въпроса със селекцията на жълта и черна молинезия, не мисля че пак ще се получи нещо от това което очакваш  :-)!Селектирането не е за всеки! Ако, наистина искаш да се занимаваш с това( да чистиш цветове, да вкарваш нови цветове, дасъздаваш своя линия) първо се запознаи добре с генетиката, генетичните кодове при различните видове риби, фоновият цвят на рибите и тн. Нищо лично, но това е истината, ако си решил да се занимаваш с това. ;)
За съжаление постът ти не ми помага с нищо. Това, което си написал, ми е отдавна известно. Фактът, че си говорим неща, които се знаят, не бива да те плаши по никакъв начин, нито да те кара да се чувстваш безполезен. Темата е за споделяне на личен опит, постижения, впечатления и препоръки с конкретна насоченост, а не общи съвети за извършване на селекция. Изразът "селектирането не е за всеки" звучи укорително-заядливо. Това е общоизвестен факт. Както и тенисът на корт не е за всеки, както и изкуството "икебана" и така нататък. В този форум бих оценил смислени постове с конкретни, а не общи препоръки.
Търся червени, сини и зелени молинезии. :)

Harry1976

Здравейте отново,

днес се сдобих с 8 броя живи и здрави бебета-молинезии, майка черна лирова молинезия, баща - неизвестен, но се надявам да е от същия вид. Две от малките са почти чисто черни, само главата леко белее. Останалите 6 обаче са шарени, в някои от които преобладава белият, а не черният цвят. Може ли да очаквам, че първите две малки ще станат чисто черни и възможно ли е всички, когато порастнат, да станат чисто черни?
Търся червени, сини и зелени молинезии. :)

Caxapa

Хайри! Можем само да гадаем какви ще са окраските на тези с белите глави. За сега е още рано но до 2 седмици очаквам да споделиш как върви оцветяването на бебетата.
Поздрави  *THUMBS UP*

Tiro

Здравейте, и аз от вчера имам малки молинезиики (десетина) има черни, шарени, едно ми направи впечатление че има бяло петно отгоре между очите, има и едно прозрачно точно като гупичка само дето не е. Това по окраската иначе на едно опашката или е хапната или е недоразвита и май няма да го бъде въпреки, че е много жизнено и папка, и на едно ми направи впечатление, че опашката наподобява тази на майката. (нещо като на тази въпреки, че това не е майката) http://aquariumbg.com/forum/index.php/topic,20975.0.html . Някой ми се струва, че са със заострени муцунки, а някои като, че ли не са.

Аз лично само ще се надявам да пораснат живи и здрави за да видя окраската.
(двете женски са от магазин Дискус - София и сега ще отделям другата да ражда, т.е. и при мен бащата е неизвестен въпреки, че в аквариума нямаше други освен черни молинезии)
120л. Гупи, Сае, Звезден Анциструс

Ако искате да получите от мен отговор на въпрос, задайте го на БЪЛГАРСКИ!!!
След като не полагате елементарни усилия, не виждам причина, аз да се напрягам два пъти: първо - да разчета написаното и второ - да потърся отговора.

Harry1976

Цитат на: Caxapa - 30.10.2009 20:48
Хайри! Можем само да гадаем какви ще са окраските на тези с белите глави. За сега е още рано но до 2 седмици очаквам да споделиш как върви оцветяването на бебетата.
Поздрави  *THUMBS UP*

Алоха!  *privet* Много се радвам на мъниците. Толкова големи бебета не съм имал преди. По-големи са и от някои от 6-седмичните ми хелерчета! Изглеждат ми много забавни - като циганета спрямо останалите дребосъци в аквариума!  :-D Разбира се, ще споделя как върви оцветяването!
Искам и да споделя за петте ми едномесечни златни молинезии. Почти съм сигурен, че моят лиров мъжкар е бащата, майката е обикновена златна молинезия.  :-[  Порастнали са по-големи от всичките ми бебоци, с изключение само на двумесечните гупи.  *YAHOO* Големи красавици са!  O:-) Тъкмо се надявам да разбера как се кръстосват лирова и обикновена златна молинезия. Дали лировата форма на опашката е рецисив? Засега всичките са с обикновени опашки, но още са малки. Някой знае ли кога започва оформянето на опашката? Предполагам, като при гупите, около навършване на втория месец.  *DRINK*
: 31.10.2009г 09:09ч
Цитат на: Tiro - 31.10.2009 00:10
Здравейте, и аз от вчера имам малки молинезиики (десетина) има черни, шарени, едно ми направи впечатление че има бяло петно отгоре между очите, има и едно прозрачно точно като гупичка само дето не е. Това по окраската иначе на едно опашката или е хапната или е недоразвита и май няма да го бъде въпреки, че е много жизнено и папка, и на едно ми направи впечатление, че опашката наподобява тази на майката. (нещо като на тази въпреки, че това не е майката) http://aquariumbg.com/forum/index.php/topic,20975.0.html . Някой ми се струва, че са със заострени муцунки, а някои като, че ли не са.  Аз лично само ще се надявам да пораснат живи и здрави за да видя окраската. (двете женски са от магазин Дискус - София и сега ще отделям другата да ражда, т.е. и при мен бащата е неизвестен въпреки, че в аквариума нямаше други освен черни молинезии)
Поздравления!  *DRINK* След като прочетох твоя пост, разгледах муцунките на моите. Наистина, изглеждат по-различни от тези на останалите рибки, но ако трябва да ги оприлича ще кажа, че ми приличат на пекинези.  *ROFL* Ще споделяш как вървят, щом сме станали татковци едновременно.  :-D
Търся червени, сини и зелени молинезии. :)