• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 23:54

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Избор на риби за 1200 л. аквариум

Започната от Deli_Inko, 09.10.2013 20:13

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Deli_Inko

Здравейте, имам нужда от помощ за подбора на риби. Днес взех аквариум 1200л.
Към момента има 3 аквариума вкъщи в които има риби както следва:
100л аквариум - 1 голяма златна рибка + 12 малки златни рибки,които вкъщи развъдихме + 2 малки сомчета - един анциструс малък 3-4 см. и един дребен друг, на който забравих името.
100л. аквариум в който се помещават - 1бр. пангас (12см) 2бр. скаларии ; 2бр трихогастери ; 1 костур дребен (2см) ; един по-голям анциструс ( 10см) + 3 дио + 1 сом калихт 5см.
40л аквариум в който има - една гупа, 6бр. от змиорките Кули; 2-3 бебета мулинезии; 2-3 бебета златни рибки....

Въпросите са следните:
1. Харесваме много африканските цихлиди - могат ли да се съвместят със някакви други риби в големия аквариум от 1200л? Ако не могат дори в големия, то значи трябва да освободим един от 100 литровите - достатъчен ли е 100л за цихлиди и ако Да - колко броя можем да сложим вътре.

2. Кои риби от изброените 3 аквариума можем да сложим в големия 1200л и с какви големи риби можем да ги комбинираме? Например - пангаса и големия сом (10см. анциструс) + скалариите ... ще се комбинират ли с неонки и дискуси и по колко броя? Или ако не може дискуси - с какво - например може ли с астронотоси? И колко литра изисква един астронотос?

3. Вие какви риби бихте комбинирали в аквариум 1200л... като предпочитаме да има възможно най-голямо разнообразие.


Благодаря  (wasntme)

rollon

Аквариум 1200 литра аз лично бих го направил с американски цихлиди.Иначе пангаса може с астронотус,но не и с дискуси,поне това е моето мнение :).

Mirobg

Едно пиленце закъсняло да излети на юг есента. Станало студено и както летяло, тупнало на земята със заледени крилца. Добре обаче минала крава и се изакала отгоре му. От топлото кравешко ако пилето се стоплило, крилцата му се размразили и то весело подало глава над лайното и зачуруликало. Чуло го ед

grigor nakov


ПМП

Пусни си африканците в новия аквариум,а сегашните си ги остави така.

Карган

1. Ако под африкански цихлиди имате предвид тези от езерата:



или такова:



обаче без да ги съвместяте с някакви други риби.

За 100 литровия - Юлидохромис или някакви цихлиди джуджета.



3.Лично аз 1200 литра ще го направя като този:


https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs6.postimg.org%2F3tsi79bo1%2FDSC0159_350x70.jpg&hash=8e1dae1e0e99dbfd93a27b858abc4b03af9ee6fc
Аквариумът е затворена, функционираща общност на живи същества, а не само просто събиране на растения и животни.

vanko77777

Здравей, виж този аквариум ще е перфектен за астронотоси в комбинация с един пасаж от 5-6 бр. сребърен долар
Това е нечовешко! - викаха канибалите, четейки вегетарианско меню.


20l.-Скаридарник
40 l., 207 l., 462 l.
462l.-Астронотуси, 7 бр. Myletes rubripinnis (Сребърен долар) и сом Птеригоплихт гибицепс

danielm

Ако си го докарал до 1 200 л. и сам не знаеш какво искаш да гледаш ... мнооогоооо си го закъсал!
Обикновено проблема е, че хората имат малки акви и не могат да гледат това, което искат?!!!?

Deli_Inko

Цитат на: danielm - 10.10.2013 00:29
Ако си го докарал до 1 200 л. и сам не знаеш какво искаш да гледаш ... мнооогоооо си го закъсал!
Обикновено проблема е, че хората имат малки акви и не могат да гледат това, което искат?!!!?
Какво означава .... много си го закъсал / закъсала - имам да, и в момента търся вашата компетентност. В случая публикацията ти е безсмислена и нагла.За жалост се сблъсквам с такива като теб всеки ден.Не ме интересува какви са проблемите обикновено - не се смятам за обикновена.Задавам въпросите си с цел и в край на сметка след някой и друг месец и аз ще се появя със снимки на аквариума.Тогава ще ми кажеш дали съм закъсала или не съм. @}->--

Благодаря на всички които до този момент дадоха мнението си. Надявам се да прочета още такива.
Нямам достатъчно наблюдения върху поведението на риби... които нямам, и предполагам това поведение се определя и от размера на съда и от населеността.

suntsu69

Не се пали толкова. Повечето хора са запълнили капацитета на своите аквариуми и имат ясна представа с какво биха запълнили всеки допълнителен литър. Аз самия, преди 1 месец зададох подобен въпрос, но след като взех решение с какво да го пълня, сега постоянно смятам как да не го препълня.
Моят съвет е да не залиташ по риби, които са по-добри за маса, отколкото за аквариум - астронотуси, пирани и т.н.
Мога да ти дам предложение, което според моя вкус е доста добро: 5-6 вида барбуси - пентазона, черен, конхониус, филаментоса и денисони за акцент, 1-2 вида боции - макраканта и нещо друго. Ако искаш аквариума да е само с азиатски риби - сложи сомове синодонтис, ако не държиш на това, можеш да сложиш коридораси и някакви лорикариеви - анциструси, панаци и т.н

radostin21

За повече от тон  вода всички риби стават.Аз лично бих пуснал няколко пасажа тетри от по 100-на броики,предполагам че ще е доста интерестна гледка,а и ще е грехота да не се пусне някои друг дискус  или скалария към тетрите.На африканските цихлиди единственото кофти според мен  е че е почти невъзможно да се вкара растение,но на някои хора така по им харесва.
Впрочем растения ще има ли?

Deli_Inko

Тази година в Глория Мар - Несебър видях следната комбинация в аквариум около 1000-1200л.

2бр пангас
2бр. анциструс от тия дето ги дават до 45-50см.
2бр. Скаларии.
1бр. калихт, който ми се стори доста голям
4бр. астронотоси по двойки различни разцветки - два тъмни и два червени (тях още не ги разбирам)

За пангаса пък ми казаха наистина,че не е добре да живее със дискуси специално,защото перките му имат твърди шипове и плувайки по-гневно може да ги утрепе.

danielm

Колега,
Съжалявам, но си ме разбрала погрешно и не съм искал да те засегна.
С безсмисления си пост исках да кажа, че с този размер практически нямаш ограничения в избора на размера на рибити в аквата.
Съответно комбинациите стават мноооооого на брой и проблема с избора става още по-голям!
*DRINK*

Mirobg

Едно пиленце закъсняло да излети на юг есента. Станало студено и както летяло, тупнало на земята със заледени крилца. Добре обаче минала крава и се изакала отгоре му. От топлото кравешко ако пилето се стоплило, крилцата му се размразили и то весело подало глава над лайното и зачуруликало. Чуло го ед

Deli_Inko

Цитат на: danielm - 10.10.2013 21:54
Колега,
Съжалявам, но си ме разбрала погрешно и не съм искал да те засегна.
С безсмисления си пост исках да кажа, че с този размер практически нямаш ограничения в избора на размера на рибити в аквата.
Съответно комбинациите стават мноооооого на брой и проблема с избора става още по-голям!
*DRINK*
Бре... направо си се засегнах  :-[  Пределно ми е ясно, че съм далеч от вашите познания, но чета ли чета..., а признавам - за мое улеснение, реших да пусна и тема, която определено ми даде вече някой насоки. Обичам животните, и вкъщи е зоопарк, а по акваристиката се запалих от две години. Прав си, че комбинациите и избора са големи.... точно за това се обърках и потърсих помощ.Абе какво беше... човек като има желание - намира начини и благодаря на всички, които пишат тук и са част от моя "начин" :)  *DRINK* *DRINK*

Публикациите са слети: 10.10.2013 22:08

Цитат на: radostin21 - 10.10.2013 21:19
Впрочем растения ще има ли?
Харесват ми, но ще се съобразя с това след като избера на 100% рибите които искам да съчетая. В момента имам някакви.... които растат ужасно бързо и ме дразнят защото в аквариума става пълна неразбория, когато не намеря време да ги подрежа и се каня от месец да се снабдя с дълги пинцети и ножица за да се справям по-добре.

dafil

Цитат на: Deli_Inko - 09.10.2013 20:13





3. Вие какви риби бихте комбинирали в аквариум 1200л... като предпочитаме да има възможно най-голямо разнообразие.


Благодаря  (wasntme)

10-ина скаларии в комбинация с 500 червени неона-мммммм мечта
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi568.photobucket.com%2Falbums%2Fss124%2Fdafill%2F2605000000_zps4cadfcd8.jpg&hash=c9602607dd8729d5e916cc434dac71a266aaff0c

negepamopukc

*CRAZY* Баси. В тон и двеста, веднага си правя част от амазонка, през дъждовния сезон. *CRAZY* *CRAZY* *CRAZY*
" И да пукна, няма да умра,
а ще възкръсна в старата си кожа
Защото алкохола, който съм изпил.
Не ще ми позволи да се разложа... "

FHM

Здравей колежке  :-)
Аз бих ти дал следната идея пасаж от барбус денисони 15-20 бройки (за съжаление са малко скъпички), 10-на боция клоун, един или два пасажа разбори по 30-40 бройки. А за растенията има и по бавноразтящи примерно микрозориум, анубиас, болбитис в такъв голям авкарум биха седяли добре апонегетон и големи ехинодуроси. Общо взето на теб трябва да ти харесва.
Поздрави и успех в начинанието!  *DRINK*

meshov

Мммм 1200 л. Някой ден и аз ще имам такъв   *BRAVO*
Определено: около 12 дискуса - 3х4 броя син или червен тюркоаз, чекбоард и може би сан мера.
Червен неон - 40-50
Микрогеофагус рамирези 2 двойки
Анциструси може би 2-3 вида Л-ки, избора е голям http://www.plecoplanet.com/forum/articles.php
20-30 червени фантомчета
Като това се задържи ще преценям дали има нужда от други.
Избора на растения е по-труден, поне за мен,  но повечето ще ги избирам да са бавно растящи.
Успех каквото и да направиш.


In normal times, evil would be fought with good. But in times like these, well, it should be fought by another kind of evil.

Георги

Всеки харесва различни риби и трябва първо да ги види, за да разбере дали му харесват. Аз например харесвам такива, които се държат на пасаж и са подвижни, най-общо казано. Разгледай в ютюб, как се държат различни семейства риби, избери си 2-3 семейства и се информирай за изискванията, съвместимостта и трудността на поддръжка.
Важно е да знаеш каква е водата от чешмата като твърдост, или кажи в кой град си.
Говоря общи приказки, но малко от нас имат толкова големи аквариуми.

Пангасът ще се чувства много по-добре в големия аквариум.

Примерът за комбиниране на риби в Глория Мар, според мен не е добър. По-добре би било да са дузина скаларии и 2-3 птеригоплихта (те стават 40+ см.), или астронотуси и анциструси.
Не зная дали си разглеждала атерини, като вариант?

rollon

Цитат на: FHM - 11.10.2013 09:38
Здравей колежке  :-)
Аз бих ти дал следната идея пасаж от барбус денисони 15-20 бройки (за съжаление са малко скъпички), 10-на боция клоун, един или два пасажа разбори по 30-40 бройки. А за растенията има и по бавноразтящи примерно микрозориум, анубиас, болбитис в такъв голям авкарум биха седяли добре апонегетон и големи ехинодуроси. Общо взето на теб трябва да ти харесва.
Поздрави и успех в начинанието!  *DRINK*
Barbus filamentosus също са доста якички,а не са толкова скъпи :)

Deli_Inko

Ще огледам по-щателно ютуб тази вечер с вариациите които прочетох в публикациите Ви. Изключително много благодаря на всички.  *DRINK*  М/у другото, се сдобих с аквариума невероятно изгодно.Има още един, но е с лепено дъно, което според продавача нямало проблем. В край на сметка, ако някой проявява интерес нека ми пише на лични да му дам координати, може пък за него да падне още повече в цената.

От Плевен съм.

kamos

Избора е доста труден на този литраж. Ако си разгледала вече в ютуб аквариуми тип амазонка, малави, танганайка, виктория, юожноамрикански цихлиди и т.н.би трябвало да имаш вече идея какъв аквариум искаш.
Моят избор при такъв литраж би бил  Бразилски геофагус...
Аквариумистика - увлечение, которое полностью можно охарактеризовать как обучение на собственных ошибках. Даже если матёрый аквариумист будет предостерегать от возможных ошибок и нежелательных действий, мало кому удаётся их полностью избежать...

miTko

Цитат на: FHM - 11.10.2013 09:38
Здравей колежке  :-)
Аз бих ти дал следната идея пасаж от барбус денисони 15-20 бройки ...
Абсолютно! Присъединявам се, просто друго не е нужно. Само това! Е, и подходящи едри и здрави растения.
Разни мои АКВАРИУМИ 

Георги

Водата в Плевен е много твърда, мерила ли си я колко е? Май африканските цихлиди ще спечелят.
Сподели впечатления за живота на скалариите в такава вода. Те се адаптират, но все пак...