• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
24.04.2024 04:36

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

13 рибки в 25л-

Започната от b3n0v, 26.08.2004 15:37

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Raven

От какво да са "стресирани"? чудно от какво ли :D като начало ако можеш махни някои от рибките-много са ти,а аквариума ти е малък даже и за био филтър.само не се отчайвай-всеки е почнал отнякаде.най доброто което можеш да направиш в твоя случай е по чести смени на водата но по малко,примерно3-4 пъти седмично по една десета-това може да закрепи положението поне на първо време.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

b3n0v

Как да махна някои от рибките(няма къде да ги сложа),а и сърце ми не дава да убия някои от тях :cry: !

Raven

не си убивай рибките, нямах това впредвид :D ако можеш дай на някои приятел. иначе сменявай водата често но по малко и събирай парици за по голям аквариум,моя първи аквариум беше 20 литра-тва си беше нищо даже и преди 25 години :D
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

niky

A сега колко литра е?

Raven

в момента съм с един 200 литров 125х55х35 -д.в.ш. -нямам място за повече,по нататъка може да го продам и да си правя 400-500 л.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

b3n0v

Понеже нямaм сега възможност да се сдобия с по-голям обурудван аквариум ми се иска да пооправя моя(25 литра: 42,21,27--д,ш,в :oops: ).Имам 15 риби(които споменах  в началото),3 растения!Филтър с гъбичка и термометър!Нямам лампа(а трябва ли?) и нагревател(по натам) както и хранилка(защото ги храня със суха храна :lol: )!
Въпроса ми е какво трябва да подменя(филтъра,),каква лампа :idea:  да сложа и т.н.Също така виждам че си говорите за някакви тестове за измерване на нещо(какво е то и как се казва :roll: )?
Благодаря предварително на всеки който ми помогне да навлеза в материята :D

VassetZ

Ако имаш растения ти трябва лампа. Гралукс или Аквастар. Но може да минеш и с обикновенна лампа с нажежаема жичка. За нагревател е време май да помислиш вече...Най-обикновените нагреватели са до 2 лева, но постоянно трябва да следиш температурата. За качествен филтър не си струва да си хабиш кинтите, по-добре събирай за по-голяма аквариум...
Нещото което измерваме в повечето случаи е киселинност и твърдост на водата. Има тестове. Примерно на Сера за рН са 10 лева за около 80 теста...
тва е...

Raven

нищо че ти е малък аквариума 25 литра пак става просто ще ти е по голям ангажимента защото колкото ти е по малък аквариума толкова по трудно се поддържа.филтъра ти не е много добър има едни китайски ,ефтини са и учудващо дълго карат-мисля че са около десетина лева.те са тип вътрешен с помпичка и гъба и ще ти свършат работа .барбусите не са ти болни а се задушават-може температурата ти да е висока ако е над 28 я свали-пусни 1-2 бучки лед да плуват -в никакъв случай не наливай студена вода .за този обем може да си сложиш миньонка за щото не знам дали има толкова малки луминисцентни пури,но тя ще ти вдигне температурата затова изчакай до зимата.нагревател не ти трябва за сега.за растенията не знам какви са и нищо не мога да ти кажа-ако са непретенциозни ще растат криво ляво и без лампа.просто гледай да поддържаш повече чистота ,не оставяй неизядена храна повече от 5 минути особено ако е чернодробна и сменяваи по често водата.и чети колкото се може повече-има много хубави сайтове и форуми.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

Raven

сори, изобщо не знам горната идиотщина защо се получи :oops:
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

b3n0v

Благодаря ви за отговора VassetZ i raven :wink: !Със сигурност няма да си взема обикновен нагревател!А за тестове ще проверя!
 
Между другото ми предлагат аквариум 80л-в +капак и вградена лампа за 100лв-струва ли си :? ?

N.Nobs

Не се лъжи.Стъклата за 100л. аквариум са 20-25лв.,луминисцентно тяло(2*18w.)+поне една добра пура=20лв.Остават ти 55лв. филтър и нагревател. :idea:
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

Legion

:o :wink: Не им се плашии щом не умират значи добре се справяш.А под стрес при рибите не разбирай стрес в смисъл стрес при хора или бозайници и птици,незабравяй  че става дума за много леко казано тъпички животно и :D  щом не са болни,не се държат странно и не умират сичко е наред :P

Boby_

Цитат на: "Legion":o :wink: Не им се плашии щом не умират значи добре се справяш.А под стрес при рибите не разбирай стрес в смисъл стрес при хора или бозайници и птици,незабравяй  че става дума за много леко казано тъпички животно и :D  щом не са болни,не се държат странно и не умират сичко е наред :P

Майтапът си е майтап, ама понякога трябва да се подходи сериозно към нещата. Стресът при бозайниците и птиците е точно същият този стрес, който тормози и рибите. Единствено факторите, които го причиняват, се различават и то само донякъде. Казано най-общо стресът е онова състояние на организма, при което той освобождава резерви, отделя хормони (адреналин, норадреналин и т. н.), за да се справи с кризисна ситуация. В природата това се случва понякога. Но ако човек (риба, птица, куче) е подложен на постоянен стрес, това се отразява пагубно върху организма. При хората може да се прояви като проблеми със сърдечносъдовата система, последвани от инфаркт, като неврологични и психологични отклонения. При рибите пък основните последствия са отслабване на имунната система. Не е нужно да има промяна в поведението, за да е наличен стрес.
С други думи казано стресът е убиец и ако човек не се съобразява с това, рано или късно (по-скоро рано) стига на два метра под земята. Ако пък толкова не му пука за рибите му, че да ги остави да живеят при условия, близки до тези в канализацията, по-добре направо да ги изсипе в тоалетната и да не се занимава повече с тях.

Legion

:D Е опитах се да успокоя човека вии така сте го наплашили че той вече е готов да похарчи няква невероятно голяма сума за нов аквариум.А все пак ако вади максимума от туй 25литрово аквариумче,ще може да усигори едно що годе прилично съществуване на рибките въпреки че са сбутани като в развъдник.

Boby_

Цитат на: "Legion":D Е опитах се да успокоя човека вии така сте го наплашили че той вече е готов да похарчи няква невероятно голяма сума за нов аквариум.А все пак ако вади максимума от туй 25литрово аквариумче,ще може да усигори едно що годе прилично съществуване на рибките въпреки че са сбутани като в развъдник.
Въпросът не е в наплашването. Не е дори в това, че рибите могат да живеят известно време в тоя аквариум, без да ги постигне масов мор. Проблемът в случая е, че човекът се е захванал с нещо, без предварително да си създаде поне обща представа какво се иска. Все едно да се захвана да играя бейзбол, без да знам правилата и без бата. Да вземе да прочете нещо, да се информира, да достигне поне това ниво, при което сам да разбере къде е сбъркал и тогава да взима аквариуми и риби. Това е нужно, а не по-голям аквариум.