• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
29.03.2024 10:40

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

А 17 рибки в 30 &#

Започната от Веселина, 18.09.2004 23:26

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Веселина

Здравейте! Аз се стреснах като прочетох, че 13 рибки в 25 л. аквариум са притеснени. Явно и моят случай е подобен...

Днес си купихме 30 л. аквариум и 17 рибки - 4 златни, 2 гупи, 2 скаларии, 5 неонки, 1 сомче, 2 д...ии (извинете ме, но не им запомних името) и последно още една, на която също не запомних името и която е черна със силно изпъкнали очи. Сложихме им помпа с филтър, която вкарва и въздух (300 л/ч), купихме им нагревател с термостат (въпреки че не се включва сега, настроен е на 23 градуса) и термометър (показва 24 градуса).

Ще съм благодарна на всички, които ме посъветват какво да направя, за да живеят добре рибките (само да кажа, че въпреки че съм новак в областта на рибките, имам сериозен опит с други домашни животни, отглеждам от години хамстери, корела, дакел и червенобузи костенурки, така че се надявам да се справя с помощта на вашите съвети).

Благодаря ви!

VassetZ

Хипер култовите теми;) Ми мога да ти кажа , че тия животни, които си гледала преди нямат нищо общо...
я кажи с какво ги храниш...

miTko

Kато за начало, изброените (и неизвестните) риби като видове не са за 1 аквариум....
Разни мои АКВАРИУМИ 

VassetZ

13 рибки в 25 л аквариум част 2?

Ми Веси, значи първо можеш да качиш температурата да 26 градуса.
Златните рибки незнам дали са подходящи :roll:  по-добре ги махни, де да знам... :roll:
а ония са данио, сигурно зебровидно, ако е на черти бели и тъмносини
Можеш да ги храниш с нещо марково за 50-60 стотинки, разнообразявай храната.
Сменяй водата веднъж седнично 1/5(една пета)
Засади си бързорастящи растения, земи си някаква малка лампа(10 лв)
сложи си някакъв фон, черния е много добре изглеждащ :wink:
Във всеки случай 4 златни  са много, ако ги махнеш, нещата ще изглеждат много по-добре...

sho

4 златни са много и за два пъти по голям от твоя аквариум а да неговорим че както описваш оная с изпъкналите очи и тя е от същите каракуди - забрави че с тях ше можеш да подържаш аквариума в някви хигиенни норми - ако настояваш да гледаш златни земи си отделен акварим за тях , температурата настроена на термостата е малка - а и почти винаги скалата е неточна - трябва да го нзастройш по термометъра - за сега толко ако се сетиш още нещо питай
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fsho-services2.hit.bg%2F81145289603.png&hash=b42dc24e05e44d4204fa084b00e78775791436e1

Legion

Много са 4 златни 30л едвам едвам стига за една,въпреки че навремето братовчед  ми имаше едно малко кръгло аквариумче като по филмите не беше по-голямо от 7-8литра и в него имаше една златна без ареация без нищо само с едно дъбче вътре и тоз рибок живя къ 6 години при тия условия.А някой да знае от къде да се сдобия с подобно аквариумче

Legion

Много са 4 златни 30л едвам едвам стига за една,да не говорим че искаш и 2 скалариивътре да има невъзможно ее ще умрът до седмица,пробвай вез златни и скаларии или само със скаларии или златни(ако вече не си ги купила де)въпреки че навремето братовчед  ми имаше едно малко кръгло аквариумче като по филмите не беше по-голямо от 7-8литра и в него имаше една златна без ареация без нищо само с едно дъбче вътре и тоз рибок живя къ 6 години при тия условия.А някой да знае от къде да се сдобия с подобно аквариумче

sho

Цитат на: "Legion"Много са 4 златни 30л едвам едвам стига за една,въпреки че навремето братовчед  ми имаше едно малко кръгло аквариумче като по филмите не беше по-голямо от 7-8литра и в него имаше една златна без ареация без нищо само с едно дъбче вътре и тоз рибок живя къ 6 години при тия условия.А някой да знае от къде да се сдобия с подобно аквариумче
Затните рибки имат нищожни изисквания към качеството на водата и съдържанието на кислород в нея те са мутации на сверебристата каракуда - а ти не знам дали ходиш на риба обаче ако ходиш знаеш че каракудата живее и в най-замърсените  блата:)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fsho-services2.hit.bg%2F81145289603.png&hash=b42dc24e05e44d4204fa084b00e78775791436e1

Anonymous

Цитат на: "VassetZ"Хипер култовите теми;) Ми мога да ти кажа , че тия животни, които си гледала преди нямат нищо общо...
я кажи с какво ги храниш...

Че нямат нищо общо е ясно, просто исках да кажа, че рибките не са ми първите животинки, за които да се грижа и че съответно съм готова да поема необходимата отговорност :) Иначе купихме следните храни - "Tetra Min", "Vipan" (Sera) и Daphnia (Snoby). Кажи си мнението, ако имаш време.

Мерсаж!

Anonymous

Цитат на: "miTko"Kато за начало, изброените (и неизвестните) риби като видове не са за 1 аквариум....

Какво имаш предвид?

Иначе мога да кажа, че тези, на които бях забравила името са двойка данио, а тази с изпъкналите очички е т. нар. телескоп. Засега установявам, че златните са ненаситни на храна... Какво е това, което прави рибките несъвместими за едни аквариум?

Благодаря ти за отговора :)

Anonymous

Цитат на: "VassetZ"13 рибки в 25 л аквариум част 2?

Ми Веси, значи първо можеш да качиш температурата да 26 градуса.
Златните рибки незнам дали са подходящи :roll:  по-добре ги махни, де да знам... :roll:
а ония са данио, сигурно зебровидно, ако е на черти бели и тъмносини
Можеш да ги храниш с нещо марково за 50-60 стотинки, разнообразявай храната.
Сменяй водата веднъж седнично 1/5(една пета)
Засади си бързорастящи растения, земи си някаква малка лампа(10 лв)
сложи си някакъв фон, черния е много добре изглеждащ :wink:
Във всеки случай 4 златни  са много, ако ги махнеш, нещата ще изглеждат много по-добре...

Ей, VassetZ! Много ти благодаря за съветите! Наистина много!

Иначе сега ще ти кажа, че лампа купихме още първия ден, специална за аквариум; рибките, на които бях забравила имената, наистина са данио - двойка са, а тази с изпъкналите очи е от рода на златните, т. нар. телескоп (или поне така ни казаха в един зоомагазин). Аз отговорих на единия пост по-горе за храната, че купихме "Tetra Min" на Tetra, "Vipan" на Sera и "Daphnia" на Snoby, това добри храни ли са? Забелязвам, че никак не харесват "Daphnia"-та, за сметка на другите две, както и че златните са истински лакомии :). Освен това купихме и Nitrivec biostarter на Sera, започнахме да го слагаме във водата според оригиналните инструкции (открихме грешка в превода на български), има ли нужда от това и дали е необходимо нещо друго, за което не сме се сетили? Растения, също купихме още първия ден, не знам дали са бързорастящи, за съжаление не мога да кажа и какъв вид са, но се държат засега, не са мръднали изобщо!

Защо е толкова важно златните да са отделно?

П.С. Имаме и нова дънна рибка, от тези, на които устите има са като вендузки и се лепят по камъчетата или стъклото (пак не й знам името  :oops: )

Anonymous

Цитат на: "sho"4 златни са много и за два пъти по голям от твоя аквариум а да неговорим че както описваш оная с изпъкналите очи и тя е от същите каракуди - забрави че с тях ше можеш да подържаш аквариума в някви хигиенни норми - ако настояваш да гледаш златни земи си отделен акварим за тях , температурата настроена на термостата е малка - а и почти винаги скалата е неточна - трябва да го нзастройш по термометъра - за сега толко ако се сетиш още нещо питай

Благодаря ти за отговора! Прав си за тази с изпъкналите очи :) (казаха ни че е т.нар. телескопче). Големи са лакомии тези златни, открихме вече :)

Настроихме нагревателя на 26 градуса, мислиш ли, че е достатъчно?

Anonymous

Цитат на: "Legion"Много са 4 златни 30л едвам едвам стига за една,да не говорим че искаш и 2 скалариивътре да има невъзможно ее ще умрът до седмица,пробвай вез златни и скаларии или само със скаларии или златни(ако вече не си ги купила де)въпреки че навремето братовчед  ми имаше едно малко кръгло аквариумче като по филмите не беше по-голямо от 7-8литра и в него имаше една златна без ареация без нищо само с едно дъбче вътре и тоз рибок живя къ 6 години при тия условия.А някой да знае от къде да се сдобия с подобно аквариумче

Ами ... купила съм ги вече, ама явно ще трябва да ги отделя, а?

VassetZ

Цитат на: "Anonymous"
Цитат на: "VassetZ"Хипер култовите теми;) Ми мога да ти кажа , че тия животни, които си гледала преди нямат нищо общо...
я кажи с какво ги храниш...

Че нямат нищо общо е ясно, просто исках да кажа, че рибките не са ми първите животинки, за които да се грижа и че съответно съм готова да поема необходимата отговорност :) Иначе купихме следните храни - "Tetra Min", "Vipan" (Sera) и Daphnia (Snoby). Кажи си мнението, ако имаш време.

Мерсаж!
Храните са перфектни, само тази дафния не съм я чувал, но друг може да ти каже... :wink:

VassetZ

Значи това му викат лепящо сомче, златните са неподходящи защото ядат , дефекират( :D  :shock:  мнооооого)ровят, цапат.
А това което прави рибите неподходящи за отглеждане в общ аквариум са параметрите на твърдост, киселинност, температура, етология...

sho

Цитат на: "Anonymous"
Цитат на: "sho"4 златни са много и за два пъти по голям от твоя аквариум а да неговорим че както описваш оная с изпъкналите очи и тя е от същите каракуди - забрави че с тях ше можеш да подържаш аквариума в някви хигиенни норми - ако настояваш да гледаш златни земи си отделен акварим за тях , температурата настроена на термостата е малка - а и почти винаги скалата е неточна - трябва да го нзастройш по термометъра - за сега толко ако се сетиш още нещо питай

Благодаря ти за отговора! Прав си за тази с изпъкналите очи :) (казаха ни че е т.нар. телескопче). Големи са лакомии тези златни, открихме вече :)

Настроихме нагревателя на 26 градуса, мислиш ли, че е достатъчно?
не го настройваи по скалата а по тернометъра  - виж каква температура ше държи - иначе 26 е добре мже и до 28 да дигнеш не е е проблем ;)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fsho-services2.hit.bg%2F81145289603.png&hash=b42dc24e05e44d4204fa084b00e78775791436e1