• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 20:54

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Въпрос за време за осветяване

Започната от Иван Атанасов, 27.09.2016 11:35

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Иван Атанасов

Здравейте колеги! Закупих си таймер за време,като посочения от колегата "Arsenal" в една негова тема,та нагласих таймерчето да свети два пъти пред деня: Сутрин от 09:00 до 12:00 и следобяд от 17:00 до 00:00.
Общо се събира 10 часа светене. Това добре ли е или е много като време ,като се има предвид че светя само със заводско осветление "Aquael" 1бр.Т5 24W 6500калвина и аквариума е на 1 месец. Идеята да светя два пъти е като почивам да му се радвам и преди обяд,освен след работа 17:00. :whistle:
Приемам критики и предложения. :-)
 

Penta

Дали е добре за растения или само за риби ?

Sent from my Mi 4i using Tapatalk


Иван Атанасов

Ами гледам освен растенията и рибоци.Бета,Калихт,Анциструси,Молинезии и Неонки.  :-)

Публикациите са слети: 27.09.2016 19:16

Никой ли не може да каже,добре ли е че светя на два цикъла или не...и дали 10 часа е много време при условие че гледам доста растения,утре ще залеся дори още? Ако съм в грешка приемам съвети.

saxon

Еми в грешка си.В природата такива дни няма :-)Като ще гледаш китки помисли за СО и засили осветлението.

Иван Атанасов

Добре де като съм в грешка помогни ми и дай съвет как да светя,защото така с абсолютно нищо не ми помогна.  :-) А относно CO2 растенията засега се справят и без него.

saxon

Аз светя от 10ч до 20ч,но твоя е нов май,така,че има статии в страничното меню за осветлението.

Иван Атанасов

Това съм го чел и общо взето за бавен аквариум със слабо осветление като моя дават 10-11 часа че може да се свети,както и в едната тема пише че е без значение колко пъти(цикли). Засега ще го оставя така,щом няма повече инфо  и ще наблюдавам.Растенията ще си покажат.

discusfen

Ами те естествените растения имат вграден часовников механизъм когато се събудят отварят листата а когато се нахранят и им се приспи ги затварят.

Иван Атанасов

След дълбок размисъл и липса на информация някой друг да е светил два пъти за денонощие настроих таймера да пуска осветлението само един път от 15:00 и да го гаси в  00:00 общо 9 часа.  :-)

Penta

Това със светенето на два пъти се прилага за бавни растителни аквариуми с цел да се въстановят нивата на естествено генерирания въглерод от богат субстрат - Siesta. Схемата е 4 часа светлина, два часа тъмнина (но не повече) и още 4 часа. Просто направи паузата по-малка.

Amev

Като идея за да си наблюдаваш рибките и преди това , сложи една лента за подцветка като изгрев и залез с по 2 часа примерно преди и след основното осветление...

Marky

Освен всичко друго, като исключваш осветлението за два часа, тормозиш водораслите и им пречиш на развитието. Това не се отразява на растежа на водните растения.
Когато имаш нужното и не дадеш необходимото оставаш с нищото и чак тогава разбираш колко малко е трябвало да дадеш.

Иван Атанасов

Благодаря за съветите! *thanks Ще го оставя осветлението на 1 цикъл от 15:00 до 00:00 9 часа.

Similar topics (5)

30073

Публикации: 7
Прегледи: 4659

27455

Публикации: 10
Прегледи: 6134

3896

Започната от Xektor


Публикации: 21
Прегледи: 9989

20708

Публикации: 2
Прегледи: 3352

8074

Започната от stranen


Публикации: 3
Прегледи: 3435