• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
25.04.2024 16:36

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Осветление с луминисцентни лампи

Започната от Dare, 05.02.2006 14:03

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

NikolaV

Цитат на: "NO CARRIER"Защо не? Както Мариян обича да казва - "ще компенсирам неподходящия спектър с по-голяма мощност".  ;-)
Хора, спектри при метал-халидите сек'ви, паре ник'ви :-(
Сладководни
Морски

miTko

NikolaV е прав! Що не му казахте на човека за цената на МХ лампите?
70 вата Осрам с прожектора(не знам ква марка) общо прави към 90 кинта.
Разни мои АКВАРИУМИ 

POWERPUFF

хе -хе няма лошо
и за пиене има време
не съм съвсем начинаещ - преди години се занимавах доста усърдно с акваристика - бях събрал около 6-7 аквариума и имах известни успехи с развъждането на десетина вида рибки
ама като гледам как са напреднали технологиите и на места се чувствам доста бос - преди нямаше ни GSM ни Интернет а асортимента в магазините беше пълна скръб и си карахме с най - елементарна посуда - евтини нагреватели, помпички с гъби, лампи - такива от полюлея ,храна - яко тубифекс, чернодробна и домашно производство
растения никакви немаше - разни криптокорини и валиснерии(между другото крушките хич не са лоши -растенията си растяха и напаст от водорасли никога не съм имал)
и така си карахме...беше супер яко
та са гледам всякакви филтри, лампи сичко има, ама като не съм пробвал

Violeta

offtopic
Цитат на: "NO CARRIER"... тя не е правила публични изявления относно поносимостта си към алкохола. :lol:
Няма и да направи :lol:


Не му пробутвайте на човека идеи за метал-халогени. Като надхвърли 500-те литра - тогава.
Колкото повече, толкова повече.     Мечо Пух

WOLF

Цитат на: "miTko"NikolaV е прав! Що не му казахте на човека за цената на МХ лампите?
70 вата Осрам с прожектора(не знам ква марка) общо прави към 90 кинта.
А аз може ли да питам дали това е цената на самата МН лампа или на лампа с тяло рефлектор и всичко останало необходимо за нейната работа.

Защото ако цената е на готово освеление което единственто трябва да се окачи и свърже към мрежата невиждам защо ви се струва скъпо. Ето едно сравнение. Две пури Т8 Гролукс + Аквастар по 36в. преблизително 30лв + баласт (швабе филипс или нещо друго различно от вито)  2х36=35лв. + рефлектори + влагоустойчиви накрайници + нещо на което да се монтират, излиза почти същото.
There are only 10 types of people in the world. Those who understand binary code, and those who don't.

Stas

Да ме поправи Мариян ако греша, но МХ осветява 60х60 см, а в цитирания случай Т8 2 пури осветяват 30х120 см. И пак идваме на това, че зависи какъв е размера на аквариума. По него избираме осветление.

Raven

150 ватов МН поставен на 20 см от повърхността на водата осветява площ 60х60 см. отгоре и поне 65 см в дълбочина достатъчно за да расте глосостигма на дъното в отлично състояние.
Сенски казва че и до 90 см. дълбочина се осветява отлично .

моите прожектори ги взех по 60 лв. за тялото и още 30 лв. за крушките.
но Ноби се спазари за ДДС-то.
иначе са малко по скъпи телата.но си заслужава ако има възможност да се сложи- много е добре за растенията.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

miTko

Цитат на: "WOLF"
Цитат на: "miTko"NikolaV е прав! Що не му казахте на човека за цената на МХ лампите?
70 вата Осрам с прожектора(не знам ква марка) общо прави към 90 кинта.
А аз може ли да питам дали това е цената на самата МН лампа или на лампа с тяло рефлектор и всичко останало необходимо за нейната работа.

Защото ако цената е на готово освеление което единственто трябва да се окачи и свърже към мрежата невиждам защо ви се струва скъпо. Ето едно сравнение. Две пури Т8 Гролукс + Аквастар по 36в. преблизително 30лв + баласт (швабе филипс или нещо друго различно от вито)  2х36=35лв. + рефлектори + влагоустойчиви накрайници + нещо на което да се монтират, излиза почти същото.

Абе казаха, че 70 вата лампа на Осрам е под 20 лева, мисля за 18 ставаше въпрос, а рефлектора, който го нямаха в момента бил шейсет  и нещо.Рефлекторите за 150 не ставали за 70.

http://tmt-elkom.com/357/S122.html
http://tmt-elkom.com/357/S134k.html
Разни мои АКВАРИУМИ 

Similar topics (5)

10983

Публикации: 13
Прегледи: 7894

48706

Публикации: 6
Прегледи: 3462

3412

Публикации: 26
Прегледи: 10227

35769

Публикации: 5
Прегледи: 2974